Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χωρίς πάνες απο την αρχή?


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια,

 

Δεν μπορούμε να συγκριθούμε μαζί σας, ωστόσο ο μικρούλης μου κάνει κάθε πρωί τα κ@κ@κια του στο γιογιό. Οι υπόλοιπες κενώσεις δεν είναι τόσο προβλέψιμες και η γυναίκα που τον προσέχει δεν μπαίνει στη διαδικασία να τον αφήνει στο γιογιό μήπως τα κάνει. Πιστεύω όμως ότι έστω και αυτό είναι καλό :)

 

Mia xaρά εισαστε, και ποτέ δεν μπαινει θέμα σύγκρισης, το καθε μωράκι ειναι μοναδικό (και η κάθε μανούλα επίσης :wink: Η φάση αυτή λειτουργεί πολύ καλά ακόμα κι αν η γυναικα που τον προσέχει δεν την εφαρμόζει, οπότε συνέχισε εσύ ακάθεκτη και μη σε νοιάζει για τους άλλους.

Εμείς συνεχίζουμε κανονικά & αισίως φτάσαμε στις 4 πάνες την ημέρα (από 5-6 που θέλαμε), επίσης παρατηρώ πως απ τη βόλτα μας (κι οταν αυτη δενξεπερνά τις 2,5 ώρες) συνήθως γυρίζουμε στεγνοί!

και κάτι ακόμα που δεν το χα συνειδητοποιήσει ως τώρα: δεν ξέρουμε τι θα πει ουρολίμωξη (φτου, φτου!), ενω ακούω συνέχεια για μωράκια με φουλ πάνες που ταλαιπωρούνται αρκετά συχνά μ αυτη...εσείς?

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά λόγο ηλικίας της μικρής μου, θα έπρεπε να γράφω σε άλλο θέμα… αλλά δε θέλω να σας χάσω με τίποτα!!!! χιχιχι:-D:grin::-D!!!!!!

Αντι, πολυ συχνά μωράκια στην ηλικία της δικιας σου αρχίζουν να θέλουν την ιδιωτικότητα τους οταν κανουν την ανάγκη τους, ειναι πολύ φυσικό αυτό και να χαίρεσαι που έφτασε εκεί η μικρούλα σου. Αρα αυτό με τη σκηνούλα που λές ειναι ιδανικό, καινομίζω θα δουλέψει καλά.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ειρήνη μου!!! Έχουμε καιρό να τα πούμε!!! Είσαι καλά???

 

Έχω στεναχωρηθεί που η μικρή κάνει πείσματα… :oops::oops:Και επειδή έχει ένα μήνα τώρα που έπαθα θλάση στη πλάτη μου και δε μπορώ να τη σηκώσω, δε μπορώ να ασχοληθώ προσωπικά εγώ με το θέμα της τουαλέτας της μικρής.

 

Τώρα ειμαι λιγο καλύτερα και θα ξαναρχίσω απλά έχω πολλές απορίες και δε ξέρω τι να κάνω…

 

Θα πω μερικές και αν γνωρίζετε και μπορείτε, μου απαντάτε…

 

 

  1. Είναι σωστό να ασχολούμαι με το θέμα της τουαλέτας από την ώρα που γυρίζω από την δουλειά μέχρι το βράδυ??? Μήπως η μικρή μπερδεύεται, που την έχει η μαμά μου το πρωί και εγώ το απόγευμα???
  2. Όταν τα απογεύματα δεν είμαστε σπίτι και είμαστε έξω βόλτα, τι να κάνω??? Κανα δυο φορές προσπάθησα να τη βάλω για τσισα στην ύπαιθρο αλλά δεν ήθελε και έκλαιγε. Το ίδιο έκανε και σε άγνωστη τουαλέτα…
  3. Το βράδυ που της δίνω το γάλα της, να περιμένω κάποια ώρα για να τη βάλω στη τουαλέτα πριν κοιμηθεί???
  4. Το Σ.Κ. που είμαστε στο camping να την έχω με τα training pants ή μήπως και πάλι μπορεί να μπερδευτεί επειδή όλη την υπόλοιπη εβδομάδα φοράει πάνες??? Μήπως να τα χρησιμοποιήσω τελικά μόνο όταν έχει πλήρη έλεγχο αφενός των μυών της και αφετέρου της κίστης της???

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

anti προφανως η μαμα σου δεν βοηθαει την κατασταση. αν την ειχε στο νου για 2 εβδομαδες συνεχεια, τωρα θα ειχατε καθαρισει.

στο καμπινγκ θα δεις τεραστια διαφορα που θα την εχεις εσυ!

στην παραλια εφοσον καθεσαι πολλες ωρες, θα παιρνεις μαζι σου το γιογιο και οταν κανει κακα της θα τα μαζευεις σε σακουλιτσα και θα τα πετας.

περαστικα για την θλαση που επαθες. ισως εκει και να οφειλεται το πεισμα της μικρης....για να τραβαει την προσοχη σου μιας κι εσυ δεν μπορεις να την σηκωνεις κλπ.

για τις ερωτησεις σου τωρα:

1. ολα καλα απλα θα πρεπει να εφαρμοζετε την ιδια μεθοδο και οι δυο

2. μπορεις να παρεις φορητο γιογιο η το δικο σας και να τα μαζευεις σε σακουλιτσα.

3. της φορας ακομα πανες? γιατι? αν της φορας πως περιμενεις να μαθει την φυσικη της αναγκη? πρεπει να βγαλεις τις πανες τελειως! θα χεις ατυχηματα τις πρωτες μερες και μετα θα δεις οτι θα συνηθισει και θα ζηταει απο μονη της το γιογιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για αναλυτικες οδηγιες δες εδω:http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=26248&page=27

 

εμεις κοριτσια εχουμε κοψει τις πανες εδω και πολυ καιρο. ατυχημα μπορει να εχουμε 1 στις 2 εβδομαδες!

σας ευχαριστω πολυ που μου δωσατε κουραγιο και την ξεκινησα.....το μωρο μου ειναι τοσο χαρουμενο πια...

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι και εγώ!!!!! :mrgreen: Έγινα το Σ.Κ. σαν τον κ0λ0 της μαϊμούς Έφη μου!!!! Είμαι και αλλεργική στον ήλιο και όλη μέρα ξύνομαι!!! :oops::oops:Που να μη καθόμουν και στη σκιά…:shock::shock::shock:

Na παρεις το panthenol spray! ειναι απαιχτο!!!:D

Εσείς τι κάνετε πως τα περνάτε??? Πως τα πάτε με την μέθοδο???

περπαταει ο μιχαηλ....κ ειχαμε κανα μηνα σχεδον (με εξαιρεση τα ταξιδια που κρατιοταν για να κατουρησει στις στασεις)εκανε ενα πισωγυρισμα!!!!!!!!!!(ακους ειρηνη?:cry:)

κ απο τοτε που εξιοικιωθηκε με το βαδισμα , τσουπ! κακα κ τσισα εξω!:shock:

μιλαμε ομως οτι ειχα φαει μαυρη απογοητευση ναι?

ναι!

παντως τωρα παει καλα...

στην παραλια δεν εχω θεμα.

τσισακια κανει , τα κακα του προτιμα να ειναι σπιτι για να τα αμολησει.:lol:

Εμείς έχουμε κάνει λίγο πίσω στο θέμα αυτό γιατί τελευταία έχει κόψει να μας τα λέει και τα κάνει κρυφά και αθόρυβα… η μαμά μου δε μπορεί να την έχει μονίμος στο νου της για να τη βάζει και όταν το επιχειρεί η μικρή τσατίζεται…

αυτο μου το κανει κ μενα...

με το που τον βλεπω ομως να φευγει τον πλησιαζω ηρεμη κ χαμογελαστη κ του λεω "θες κακα πουλακι μου?παμε να κανουμε!:D"

και ολα οκ πια!:)

παντως εκει που το βλεπω οτι το παιδακι ΔΕΝ ξεχνα, εκει τρωω κατι φρικες...τεσπα!

παει περασε κι αυτο.

παμε για αλλα!!!!!:D

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

1. ολα καλα απλα θα πρεπει να εφαρμοζετε την ιδια μεθοδο και οι δυο

 

Εμ αυτό είναι το θέμα… ότι η μαμά μου έχει πολλές δουλειές, άλλες φορές την κρατάει ο μπαμπάς μου και καμία φορά ή ξαδέρφη μου ή η θεια μου… πως να συντονιστούν όλοι αυτοί??? Γιʼ αυτό και ρώτησα για το απόγευμα μόνο…

2. μπορεις να παρεις φορητο γιογιο η το δικο σας και να τα μαζευεις σε σακουλιτσα.

 

Αυτό είναι εύκολο και μπορώ να το κάνω. Αλλά τι να κάνω που η μικρή μου σταμάτησε να τα λέει και τα κάνει την ώρα του παιχνιδιού και αθόρυβα????

 

3. της φορας ακομα πανες? γιατι? αν της φορας πως περιμενεις να μαθει την φυσικη της αναγκη? πρεπει να βγαλεις τις πανες τελειως! θα χεις ατυχηματα τις πρωτες μερες και μετα θα δεις οτι θα συνηθισει και θα ζηταει απο μονη της το γιογιο

 

Τις φαραώ ακόμα πάνες γιατί όπως είπα και ποιο πάνω την κρατάνε οι γονείς μου και όχι στο σπίτι μου. Είναι σωστό όμως να τις της βγάζω μόνο το Σ.Κ. και μετά από Δευτέρα να της τις ξαναφοράω??? :oops::oops:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Διαβάζω πολλά και ενδιαφέροντα, ήθελα να γράψω από εχθές αλλά δεν είχα χρόνο. Με τα πισωγυρίσματα που αναφέρατε πήρα λίγο θάρρος γιατί τις τελευταίες μέρες είχα απογοητευτεί κι εγώ. Είναι 3 μήνες που καθόμαστε στο γιογιό. Περισσότερο για να το συνηθίζουμε. Τα πηγαίνει πάρα πολύ καλά σε γενικές γραμμές ο μικρός απλά 1-2 εβδομάδες τώρα εκεί που ήταν τακτικός έχει αλλάξει πρόγραμμα. Τρώμε και κοιμόμαστε τις ίδιες ώρες απλά έχουμε μειώσει τις ποσότητες λόγω δοντιών κι έχουμε προσθέσει πολλές νέες τροφές όπως ψάρι, αβγό, γιαούρτι, όσπρια οπότε λογικό είναι νομίζω να αλλάζουν και οι συνήθειες και στην τουαλέτα. Επίσης με το να μπουσουλάμε, να σηκωνόμαστε και να περπατάμε με βοήθεια και να εξερευνούμε όλον τον κόσμο καμιά φορά μας τη σπάει να μας διακόπτουν και να μας βάζουν στο γιογιό! :lol:

 

Με μεγάλη έκπληξη την πρώτη φορά που συνέβη, τον είδα να τεντώνει το κορμάκι και να πάει να σηκωθεί μουγκρίζοντας θυμωμένος όταν τον έβαλα μια στιγμή στο γιογιό και δεν ήθελε να κάτσει. Ευελπιστούσα ότι δεν θέλει και μου το δείχνει, οπότε θα δοκιμάσουμε αργότερα κι έχει πράγματι τύχει να "επικοινωνεί" μαζί μας αλλά έχουν τύχει και φορές που τον βγάζουμε από το γιογιό και μετά από λίγο τα κάνει ο σκατούλης!

Επειδή λοιπόν φοβάμαι μην μου πάθει καμιά άρνηση και αργότερα μου το φέρει και στο κεφάλι δοκιμάζω να τον βάζω μετά τα γεύματα και μόλις ξυπνήσει. Αν τον βάζω ανά μία ώρα σίγουρα θα μας ακούσετε σε όλη την Ελλάδα!

 

Το πρωί λοιπόν σηκώνεται με στεγνή πολλές φορές πάνα, τον βάζω και μετά έχουμε... μετά το γάλα, μετά τα φρούτα, μετά τον πρωινό ύπνο, μετά το φαγητό,τον μεσημεριανό ύπνο και την κρέμα. Το βράδυ μετά το γάλα ούτε λόγος γίνεται αν νυστάζει...

Το πρόβλημα είναι ότι εκεί που έκανε αμέσως... άλλες φορές τώρα θα του πάρει και 30 λεπτά να του έρθουν. Κι εδώ είναι το δίλημμα... να τον βάλουμε αμέσως ή να περιμένουμε "να κατέβει" λίγο το φαγητό που λέει και η μάνα μου???! Δεν ξέρετε πόσο εκνευριστικό είναι τη μία να τον βάζουμε αμέσως και να μην τα κάνει οπότε να τα κάνει μετά από λίγη ώρα και να μην τον πετυχαίνουμε και την επόμενη μέρα να λέμε να τον βάλουμε λίγο αργότερα και να τα κάνει αμέσως! :lol: :lol:

Kαι το άλλο που με απασχολεί...πειράζει που δεν μπαίνει ανά μία ώρα τώρα που είναι μικρούλης και δεν έχει την υπομονή? Σκεφτόμουν όταν θα αρχίσει να περπατάει να του πάρω μία από εκείνες τις σούπερ τουαλέτες-γιογιό που μοιάζουν με τις δικές μας,με μουσικές και ιστορίες,να τη βάλω δίπλα στη δική μας και να αρχίσουμε πιο εντατικά μαθήματα. Θα ήθελα τη γνώμη των πιο έμπειρων πώς να χειριστώ τοδίλημμα σε πρώτη φάση και αν κάνω λάθος που δεν τον βάζω ανά μία ώρα. Ευχαριστώ πολύ!

 

Να σημειώσω ότι κι εμείς πήγαμε και διακοπές στο χωριό μαζί με το γιογιό ταξιδίου και τα είχαμε πάει πολύ καλά την πρώτη φορά. ;) Περιμένω να δω πώς θα τα πάει και τον Ιούλιο που θα ξαναπάμε.

Link to comment
Share on other sites

Anti απ όσα λες εγώ πιστευω να συνεχίσεις με τα βρακάκια τα εκπαιδευτικά και οχι με τις πάνες, ωστε να χει κίνητρο. Κατσε και κουβέντιασε την πως "τωρα που μεγάλωσες, θα βγ'αλουμε τις μωρουδιακές πάνες και θα φοράμε βρακάκια που ανεβοκατεβαίνουν, κι όταν θελεις τσισάκια θα μου το λες να σε βοηθάω να το κατεβάζουμε, κλπ,κλπ" εννοείται θα την ησυχάσεις πως δε πειράζει κι αν ξεχαστει. Αλλά παράλληλα στο καμπινγ & μολις κανει, αφηνε την και λίγο χωρίς πάνα, με υφασμάτινο βρακάκι, να δει πόσο πιο άνετα ειναι ετσι.

¨οσο για το πισογύρισμα και τις αρνήσεις, σιγουρα εχουν σχέση με τις αγκαλιές που έχασε για όσο ειχες το πρόβλημα, μολις ξαναβρει την εμπιστοσύνη της θα επαν'ελθει.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης με το να μπουσουλάμε, να σηκωνόμαστε και να περπατάμε με βοήθεια και να εξερευνούμε όλον τον κόσμο καμιά φορά μας τη σπάει να μας διακόπτουν και να μας βάζουν στο γιογιό! :lol:

 

Με μεγάλη έκπληξη την πρώτη φορά που συνέβη, τον είδα να τεντώνει το κορμάκι και να πάει να σηκωθεί μουγκρίζοντας θυμωμένος όταν τον έβαλα μια στιγμή στο γιογιό και δεν ήθελε να κάτσει. Ευελπιστούσα ότι δεν θέλει και μου το δείχνει, οπότε θα δοκιμάσουμε αργότερα κι έχει πράγματι τύχει να "επικοινωνεί" μαζί μας αλλά έχουν τύχει και φορές που τον βγάζουμε από το γιογιό και μετά από λίγο τα κάνει ο σκατούλης!

Επειδή λοιπόν φοβάμαι μην μου πάθει καμιά άρνηση και αργότερα μου το φέρει και στο κεφάλι δοκιμάζω να τον βάζω μετά τα γεύματα και μόλις ξυπνήσει. Αν τον βάζω ανά μία ώρα σίγουρα θα μας ακούσετε σε όλη την Ελλάδα!

 

Εννοειται πως τους τη σπάει να τα διακόπτουμε πάνω στο παιχνίδι, παίρνε το γιο-γιο κοντάτου, μαζί με το παιχνίδι του και μην επιμένεις για πάνω από 3-5 λεπτά, αλλά ξαναδοκίμασε αργότερα. Το καθε μια ώρα δεν ειναι κανόνας, μη το κανεις, αλλά προσπάθησε να ακολουθησεις τον δικο του χρονισμό, και φυσικά μην τον βαζεις αμεσως μόλις φαει ή πιει, γιατι ειναι ανώφελο. Θα παρατηρήσεις πόση ώρα μετάτο φαγητό, ή το γάλα, τα κάνει. Οπότε έτσι θα γλυτώσεις πολλές ακυρες φορές στο γιο-γιο. Γενικά, χαλαρά.

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως τους τη σπάει να τα διακόπτουμε πάνω στο παιχνίδι, παίρνε το γιο-γιο κοντάτου, μαζί με το παιχνίδι του και μην επιμένεις για πάνω από 3-5 λεπτά, αλλά ξαναδοκίμασε αργότερα. Το καθε μια ώρα δεν ειναι κανόνας, μη το κανεις, αλλά προσπάθησε να ακολουθησεις τον δικο του χρονισμό, και φυσικά μην τον βαζεις αμεσως μόλις φαει ή πιει, γιατι ειναι ανώφελο. Θα παρατηρήσεις πόση ώρα μετάτο φαγητό, ή το γάλα, τα κάνει. Οπότε έτσι θα γλυτώσεις πολλές ακυρες φορές στο γιο-γιο. Γενικά, χαλαρά.

 

Ναι δεν επιμένω. Από την αρχή όταν πρωτοξεκινήσαμε 5 με 10 το πολύ λεπτά καθόμασταν μαζί με παιχνιδάκια κι αργότερα μειώθηκε κατά πολύ ο χρόνος αφού σχεδόν με το που καθόταν σφιγγόταν και τα έκανε. Τώρα με το θέμα του χρονισμού αυτό είναι που μας τα χάλασε τώρα τελευταία...μια τα κάνει αμέσως σχεδόν και μια θέλει το χρόνο του. Και λόγω της εγκυμοσύνης που είχα αποκόλλαση και 7 εβδομάδες ήμουν με χάπια και σχεδόν κρεβατωμένη τώρα με επιφύλαξη τον σηκώνω αλλά άμα παραστεί τέτοια ανάγκη όταν δεν τα κάνει και τον βγάλω τον παρατηρώ και είμαι σε ετοιμότητα αν τον δω "σκεπτικό" ή να σταματάει την εξερεύνηση να τον βάλω στο γιογιό.

 

Πάντως με το θέμα "μη με διακόπτεις!!!" έχω χαρακτηριστικό παράδειγμα χθες. Τον βάζω μετά τα φρούτα. Δεν κάνει, οπότε τον βγάζω. Λίγο αργότερα εκεί που μπουσουλάει κοντοστέκεται ύποπτα... :lol: τον βουτάω και τον καθίζω κι αυτός από τα νεύρα βγάζει μια φωνή-μουγκρητό τσατίλας, με κοιτάει άγρια και γίνεται κόκκινος από το θυμό του! Κι έπειτα... επιτόπου σφίγγεται και τα κάνει! Αν δεν ήξερα καλά τον σκατούλη μου θα έβλεπα τα νεύρα και θα έλεγα..."δε θέλει ας τον βγάλω..." αλλά είναι αυτός μία μαφία!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμ αυτό είναι το θέμα… ότι η μαμά μου έχει πολλές δουλειές, άλλες φορές την κρατάει ο μπαμπάς μου και καμία φορά ή ξαδέρφη μου ή η θεια μου… πως να συντονιστούν όλοι αυτοί??? Γιʼ αυτό και ρώτησα για το απόγευμα μόνο…

 

 

Αυτό είναι εύκολο και μπορώ να το κάνω. Αλλά τι να κάνω που η μικρή μου σταμάτησε να τα λέει και τα κάνει την ώρα του παιχνιδιού και αθόρυβα????

 

 

 

Τις φαραώ ακόμα πάνες γιατί όπως είπα και ποιο πάνω την κρατάνε οι γονείς μου και όχι στο σπίτι μου. Είναι σωστό όμως να τις της βγάζω μόνο το Σ.Κ. και μετά από Δευτέρα να της τις ξαναφοράω??? :oops::oops:

 

την κρατανε πολλοι ανθρωποι που δεν αναλαμβανουν την εκπαιδευση της απο οτι καταλαβα. ενα θεμα που ΠΡΕΠΕΙ να τους θεσεις ειναι: Τι θα κανουν οταν γυρνωντας απο τις διακοπες σας το παιδι θα εχει μαθει να κανει μονο στο γιογιο? δεν θα αναγκαστουν να την πηγαινουν τοτε και να εχουν και το νου τους?

Επισης θα πρεπει να εχουν υποψην τους οτι και 5 ετων να παει το παιδι και να ξεκινησει τοτε την εκμαθηση και παλι αυτοι τα ιδια θα πρεπει να κανουν για να το μαθει! πρεπει να το παρουν αποφαση.

καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο να προσπαθησες να μιλησετε εκ βαθεων για το θεμα αυτο, που ξερεις μπορει και να τους πεισεις!

σταματησε γιατι εχει μπερδευτει και γιατι ξεχνιεται με το παιχνιδι. εφοσον ξερεις πανω κατω ποτε τα κανει, πρεπει να την πηγαινεις εσυ τοτε και για να μην σταματαει το παιχνιδι μπορεις να φερνεις εκει το γιογιο.

για να λεμε αληθειες...

το παιδι ετσι δεν μπορει να μαθει. αλλα αφου δεν μπορεις να κανεις διαφορετικα, τουλαχιστον μπορεις να συνεχισεις τα σκ για να μην το ξεχασει εντελως μεχρι τις διακοπες που θα αναλαβεις εσυ εξ ολοκληρου

 

κουραγιο μανουλα

959856sbd0uyttyy.gif

Link to comment
Share on other sites

mikio δεν χρειαζεται να τον βαζεις ανα μια ωρα.

εφοσον εχεις παρατηρησει καθε ποτε τα κανει να τον βαζεις τοτε. επισης τα ατυχηματα οντως δεν τα γλιτωνεις καθως και τα πιδωγυρισματα σε καθε αλμα αναπτυξης αλλα γρηγορα στρωνουν τα πραγματα!

διλημμα δεν υπαρχει για μενα. οποτε τον εχεις παρατηρησει οτι τα κανει συνηθως τοτε θα τον βαζεις!

μπραβο σας που τα πατε τοσο καλα!

Link to comment
Share on other sites

την κρατανε πολλοι ανθρωποι που δεν αναλαμβανουν την εκπαιδευση της απο οτι καταλαβα. ενα θεμα που ΠΡΕΠΕΙ να τους θεσεις ειναι: Τι θα κανουν οταν γυρνωντας απο τις διακοπες σας το παιδι θα εχει μαθει να κανει μονο στο γιογιο? δεν θα αναγκαστουν να την πηγαινουν τοτε και να εχουν και το νου τους?

Επισης θα πρεπει να εχουν υποψην τους οτι και 5 ετων να παει το παιδι και να ξεκινησει τοτε την εκμαθηση και παλι αυτοι τα ιδια θα πρεπει να κανουν για να το μαθει! πρεπει να το παρουν αποφαση.

καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο να προσπαθησες να μιλησετε εκ βαθεων για το θεμα αυτο, που ξερεις μπορει και να τους πεισεις!

σταματησε γιατι εχει μπερδευτει και γιατι ξεχνιεται με το παιχνιδι. εφοσον ξερεις πανω κατω ποτε τα κανει, πρεπει να την πηγαινεις εσυ τοτε και για να μην σταματαει το παιχνιδι μπορεις να φερνεις εκει το γιογιο.

για να λεμε αληθειες...

το παιδι ετσι δεν μπορει να μαθει. αλλα αφου δεν μπορεις να κανεις διαφορετικα, τουλαχιστον μπορεις να συνεχισεις τα σκ για να μην το ξεχασει εντελως μεχρι τις διακοπες που θα αναλαβεις εσυ εξ ολοκληρου

 

κουραγιο μανουλα

959856sbd0uyttyy.gif

 

Τη γλυκιά που είσαι!!!

 

Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να τους μιλήσω για το θέμα αυτό. Άλλες λένε ότι είναι μικρή ακόμα και ότι η ίδια δε θέλει και άλλες συμφωνούν αλλά στο τέλος κάνουν τα δικά τους. Και εγώ έχω βαρεθεί να φωνάζω. Κατά τα αλλά όλη την ώρα με ρωτάνε τι έκανα με τον παιδικό και αν την έγραψα κάπου προκειμένου να ξεζοριστούνε…

 

Είναι καταπληκτικοί άνθρωποι αλλά δεν έχουν καταλάβει ποια είναι η ηλικία τους πλέον και ποια θα πρέπει να είναι τα καθήκοντα τους. Νομίζουν ότι είναι ακόμα 25 χρονών και το μυαλό τους το έχουν στη βόλτα!!!!

 

Any way… θα κάνω την έχω πάλι το Σ.Κ. μόνο με το μαγιό ή το εσώρουχο και αν δω ότι κάνει πρόοδο και εμένα με ακούει τουλάχιστον, θα τους πιέσω ποιο πολύ τους γονείς μου γιʼ αυτό το θέμα και ας θυμώσουν.

 

Με τις βόλτες έξω όμως τι να κάνω??? Δε θέλει να τη βάλω σε καμία άλλη τουαλέτα και ούτε το γιογιό το θέλει. Έχει μάθει από την αρχή στο καθισματάκι της… και ειδικά τώρα το καλοκαίρι, σπάνια καθόμαστε σπίτι. Το πρωί τη βγάζουν οι γονείς μου με το καρότσι και το απόγευμα τη βγάζω εγώ, συνήθως με τα πόδια.

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στις βόλτες θα της φοράς την πάνα της Αντι, (συγνώμη Πρωτούλα, αλλά η εμπειρία πολλών αλλων μαμάδων, που το εφαρμόζουν part-time, λεει πως ακόμα κι έτσι μαθαίνουν, πάντα μαθαίνουν, απλά με τις πάνες μπορει να πάρει λιγο παραπάνω, αυτό ειναι όλο.) Το βασικότερο ειναι να αισθάνεστε κι οι δυό σας ανετες μ αυτό που κάνετε, αλλιώς το άγχος, απ όποια μεριά κι αν ειναι, θα δυσκολεύει τα πράγματα. Σκέφτομαι, πως αφού μόνο εσύ το εφαρμόζεις μαζί της, ίσως θα ταν καλή ιδέα να της το περάσεις σαν "κάτι που μοιράζεστε μαζί και προσπαθήτε να το μαθετε και στους άλλους", ίσως σύντομα οι γιαγιάδες να χουν μια εκπληξη απ την μικρούλα σου :wink:

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι, πως αφού μόνο εσύ το εφαρμόζεις μαζί της, ίσως θα ταν καλή ιδέα να της το περάσεις σαν "κάτι που μοιράζεστε μαζί και προσπαθήτε να το μαθετε και στους άλλους", ίσως σύντομα οι γιαγιάδες να χουν μια εκπληξη απ την μικρούλα σου :wink:

 

 

Καλημέρα Ειρηνάκι!!!

 

Να σου πω πως προσπαθώ να της το περάσω??? Και λέω πλέον γιατί κάποτε την έβαζα και όποτε τα κατάφερνε κάναμε πανηγύρια, αλλά κάποια στιγμή τα πανηγύρια τα βαρέθηκε και δεν υπήρχε πλέον κίνητρο γιʼ αυτήν.:roll::roll::roll:

 

Τώρα τη βάζω, κάθομαι μπροστά της και περιμένω. Άλλες φορές μιλάμε και άλλες φορές μένουμε σιωπηλές μέχρι να τα κάνει. Και φυσικά μετά την επιβραβεύω με αγκαλίτσα και φιλάκι και μπράβο!!!! Αν δεν έχει πρόθεση να τα κάνει, της υπενθυμίζω για ποιο λόγο βρισκόμαστε εκεί, κάνουμε το τσσσσσς ή το σφίξιμο ανάλογα τη περίπτωση ή της λέω (επειδή δε της αρέσει το τσσσσσσς) ότι ο μπαμπάς, η μαμά, η γιαγιά, ο πάππους , η νονά, η μια, η άλλη και όποιος τέλος πάντων έρθει στο μυαλό μου ότι τα κάνει τα κακά και τα τσισα στη τουαλέτα. Και αυτό πάλι δε πιάνει πάντα… Έχω προσέξει ότι αν θέλει να κάνει τσισα, θα τα κάνει σχεδόν αμέσως. Αν δε θέλει, όσο και να περιμένω δε πρόκειται να κάνει… όσο για τα κακά, δυστυχώς, τα κάνει τις πρωινές ώρες που λείπω εγώ και απʼ ότι μου λέει και η μαμά μου αλλά όπως έχω διαπιστώσει και εγώ, επειδή δε θέλει να τα κάνει στη τουαλέτα, κάνει ότι παίζει και τα κάνει αθόρυβα…. Κάποτε μας τα έλεγε… τώρα τίποτα…:-(:sad::-(

 

Πιστεύω, ότι ακόμα και αν οι σφιγκτήρες μύες της είναι έτοιμη, δεν είναι έτοιμη νοητικά για να το καταλάβει. Διαφορετικά μας δουλεύει όλους και θα πρέπει να της το βγάλω μια έξω το παμπερς και ότι γίνει…:oops::oops::oops:

 

Για τη νύχτα τι να κάνω??? Να της δίνω το γάλα στις 8 και να τη κάνω μετά μπάνιο για να προλάβει να κάνει τσισακια και να έχει αποβάλει τα περισσότερα υγρά της ημέρας πριν κοιμηθεί ώστε να ξυπνάει στεγνή το πρωί????

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Anti μου δεν ειναι οτι σας δουλεύει, ούτε οτι δεν ειναι νοητικά ετοιμη. Το εχει καταλάβει μεν, αφου το εκανεστο παρελθον, αλλα για κάποιο λόγο αντιδρά τώρα. συνήθως τα μωρά με αυτές τις αρνήσεις κάτι προσπαθούν να μας επικοινωνίσουν, μόνο εσύ μπορείς να βρεις τι ειναι αυτό, με υπομονή & ηρεμία θα το βρεις. Για το βράδυ, ναι δοκίμασε το να της δώσεις γάλα νωρίτερα, αλλά μην αγχωνεσαι & πολύ με τη βραδυνή πάνα, εκτος από λιγες εξαιρέσεις αυτη ειναι η τελευταία που φεύγει. Αν την εκνευρίζει ο ήχος "τσςς" δοκιμασε αλλον, πχ μια ανοιχτη βρύση. Κι αν τιποτα απ αυτά δε δουλεψει, τότε κάνε λίγο πίσω για λιγες μέρες & αστην να σου δείξει εκείνη τι θέλει & πότε, απλά συνέχισε τις υπενθυμίσεις απαλά. Να θυμάσαι μόνο, πως ο λογος της άρνησης τηςμπορεί να ειναι τελείως άσχετος με το γιο-γιο...

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ … τι θα έκανα χωρίς εσάς???? Σε ευχαριστώ που μου δίνεις κουράγιο και μου βάζεις ιδέες να το ψάχνω και αλλιώς…

 

Ναι, δε ξέρω τι την έχει πιάσει τελευταία και αντιδρά έτσι, φοβάμαι μήπως την πιέζει η μαμά μου και γιʼ αυτό έχει αυτή την αντίδραση. Εκείνη πάλι μου λέει ότι δε την πιέζει παρά μόνο για να τη καθαρίσει όταν τα έχει κάνει στη πάνα.

Δε μπορώ να καταλάβω… της αρέσει να κάθεται επάνω στα κακά????:shock::shock:

 

Λες να σταματήσω για μερικές μέρες να τη βάζω στη τουαλέτα??? Να την αλλάζω πάλι στην αλαξιέρα και μόνο εκεί για να δω την αντίδραση της???:roll::roll:

 

Πολύ στενοχωριέμαι… τα πηγαίναμε τόσο καλά… και τώρα τίποτα…:oops::oops::oops:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αντι μου , εισαι στο σωστό δρόμο και συνέχισε να το ψαχνεις, θα το βρεις σιγουρα. Ίσως της λείπεις τα πρωϊνά, ίσως όντως την πιέζει η γιαγιά (σε κατι άλλο ίσως περα απ το γιογιο), αλήθεια απο δοντάκια τι γίνεται?μηπως βγάζει κανένα? μήπως ήταν καθόλου αδιάθετη τώρα τελευταία?

lKinp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ααααχ χθες όλα καλά...σήμερα μου τα χαλάει ο μικρός. Τα έκανε πριν το γάλα το πρωί.Πρώτη φορά στα χρονικά δεν τον πρόλαβα πρωί. Και μετά τα φρούτα τον έβαλα,δεν έκανε οπότε πήγε για ύπνο και τώρα που ξύπνησε τον έβαλα έκανε τα τσίσα του αλλά κακά πουθενά... Και το σκατούλι μόλις του έβαλα την πάνακαι τον αμόλησα να μπουσουλήσει μια στιγμή τον βλέπω και σταματάει και μέχρι να τρέξω η γκαστρωμένη τα είχε κάνει στην πάνα! Και γελούσε και με κορόιδευε θαρρώ!Λέτε να με δουλεύει?? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αντι μου , εισαι στο σωστό δρόμο και συνέχισε να το ψαχνεις, θα το βρεις σιγουρα. Ίσως της λείπεις τα πρωϊνά, ίσως όντως την πιέζει η γιαγιά (σε κατι άλλο ίσως περα απ το γιογιο), αλήθεια απο δοντάκια τι γίνεται?μηπως βγάζει κανένα? μήπως ήταν καθόλου αδιάθετη τώρα τελευταία?

 

Τα δοντάκια της τα έχει βγάλει όλα. Έχουν εμφανιστεί δηλαδή και τα τελευταία και είναι στη φάση ανάπτυξης τους (μόνο οι πίσω τραπεζίτες έμειναν). Ούτε αδιάθετη ήταν το τελευταίο διάστημα και γενικώς (φτου φοτυ φτου) έχει να αδιαθετήσει από τον Ιανουάριο…

 

Δε ξέρω… πραγματικά δε ξέρω… :roll::roll::roll:

 

Μάλλον θα φταίει ότι της λείπουμε τα πρωινά… φταίει και ότι δεν έχει σταθερά μόνο τη γιαγιά το πρωί αλλά αρκετές φορές είναι και με τον μπαμπά μου…

 

Θα της δώσω χρόνο και θα δούμε…

 

Σήμερα το απόγευμα θα είμαστε σπίτι (δυστυχώς πρέπει να σιδερώσω…). Θα την έχω από κοντά και θα δω τις αντιδράσεις της…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Με τις βόλτες έξω όμως τι να κάνω??? Δε θέλει να τη βάλω σε καμία άλλη τουαλέτα και ούτε το γιογιό το θέλει. Έχει μάθει από την αρχή στο καθισματάκι της… και ειδικά τώρα το καλοκαίρι, σπάνια καθόμαστε σπίτι. Το πρωί τη βγάζουν οι γονείς μου με το καρότσι και το απόγευμα τη βγάζω εγώ, συνήθως με τα πόδια.

οταν παει βολτα και φοραει πανα γυριζει πισω στεγνη?

αν τα κανει ακομα ισως να μην την πιεσεις και να συνεχιζεις να της την φορας.

 

τωρα για τον παιδικο, αφου πρεπει να ξερει την τουαλετα για να το παρουν, γιατι δεν ασχολουνται να το μαθουν και να τους "φυγει κι η ευθυνη"?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω, ότι ακόμα και αν οι σφιγκτήρες μύες της είναι έτοιμη, δεν είναι έτοιμη νοητικά για να το καταλάβει. Διαφορετικά μας δουλεύει όλους και θα πρέπει να της το βγάλω μια έξω το παμπερς και ότι γίνει…:oops::oops::oops:

 

Για τη νύχτα τι να κάνω??? Να της δίνω το γάλα στις 8 και να τη κάνω μετά μπάνιο για να προλάβει να κάνει τσισακια και να έχει αποβάλει τα περισσότερα υγρά της ημέρας πριν κοιμηθεί ώστε να ξυπνάει στεγνή το πρωί????

 

ετοιμη ειναι μια χαρα, απλα πιστευω οτι εχει μπερδευτει.

το μια και εξω ισως να ηταν η καλυτερη λυση, αλλα πως θα κανεις τους υπολοιπους να συνεργαστουν ειναι το θεμα.

καλη ιδεα!

Link to comment
Share on other sites

Αχ … τι θα έκανα χωρίς εσάς???? Σε ευχαριστώ που μου δίνεις κουράγιο και μου βάζεις ιδέες να το ψάχνω και αλλιώς…

 

Ναι, δε ξέρω τι την έχει πιάσει τελευταία και αντιδρά έτσι, φοβάμαι μήπως την πιέζει η μαμά μου και γιʼ αυτό έχει αυτή την αντίδραση. Εκείνη πάλι μου λέει ότι δε την πιέζει παρά μόνο για να τη καθαρίσει όταν τα έχει κάνει στη πάνα.

Δε μπορώ να καταλάβω… της αρέσει να κάθεται επάνω στα κακά????:shock::shock:

 

Λες να σταματήσω για μερικές μέρες να τη βάζω στη τουαλέτα??? Να την αλλάζω πάλι στην αλατιέρα και μόνο εκεί για να δω την αντίδραση της???:roll::roll:

 

Πολύ στενοχωριέμαι… τα πηγαίναμε τόσο καλά… και τώρα τίποτα…:oops::oops::oops:

νομιζω οτι δεν την πειραζει που πηγαινει στην τουαλετα αλλα που την καθαριζουν την πανα.

μαλλον η μαμα σου της επικοινωνει αρνητικα αισθηματα οταν τα κανει και την καθαριζει, ισως να της λεει και γιατι δεν πηγε στην τουαλετα και το παιδι αντιδρα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...