Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΠΙΤΙΚΗ ΜΕΡΕΝΤΑ


ματινα

Recommended Posts

Καλημερα κοροτσια. θα μοιραστω μαζι σας μια συνταγη για μικρα και....

μεγαλα παιδια!!

** ΜΕΡΕΝΤΑ**---Υλικα:

-1 βιταμ

-1 γαλα ζαχαρουχο

-1 ποτηρι του κρασιου κακαο

1 βανιλια

-λιγα φουντουκια ψιλικομμενα

 

Ανακατευουμε ολα τα υλικα μαζι και βαζουμε το μειγμα στο ψυγειο να κρυωσει. Διατηρουμε τη μερεντα σε γυαλινο βαζο στο ψυγειο. :oops:

matina

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ε θα το κανω φυσικα, αλλα θα προσπαθησω να λιωσω τα φουντουκια,λες να γινεται?

 

 

Μπορεις να τα βαλεις στο multi και να κοψεις οσο θελεις. :idea:

matina

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κ εγω η ασχετη?ολα τα υλικα τα λιωνουμε κ τα ζεσταινουμε?κ αφου κρυωσουν μετα τα βαζουμε ψυγειο?

 

 

 

Το μονο που λιωνεις ειναι το βουτυρο,μην το αφησεις να καψει απλως να

γινει πιο ρευστο.Μετα τα ριχνεις ολα μαζι στο μιξερ ,τα ανακατευεις και βαζεις το μειγμα στο ψυγειο. :wink:

matina

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και έγω την φτιάχνω, μόνο που βάζω λιγότερο κακάο και λιώνω μια κουβερτούρα ή σοκολάτα γάλακτος μαζί με το βιτάμ σε μπεν μαρί, και τα φουντούκια τα τρίβω να γίνουν σκόνη.

Γίνεται τέλεια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν εγώ το έφτιαξα εχθές και έβαλα ένα becel κεσεδάκι με χαμηλά λιπαρά (όχι όλο, άφησα λιγάκι στο τέλος), έβαλα ενα βλαχας ζαχαρουχο, λίγα φουντούκια και κακάο, σχεδόν μισο και λίγο παραπάνω, ποτηράκι του κρασιου. Το έχω απο χθες στο ψυγείο αλλά δεν μου πάγωσε και πολύ. Συνήθως πόση ώρα κάνει για να παγώσει?

Καλά μετά πήρε η Ευα το μπολ και ότι είχε μεινει μέσα το "αναστέναξε" άσε που άρχιζε να μου το στηρίζει στους καναπέδες και στα τραπεζομάντηλα, και έχω στρωσει και χριστουγεννιάτικα!

Χαμός μου ήρθε κόλπος! αλλά δεν πειράζει μετά αρχίζαμε και γελάγαμε και πηραμε μαζί πανάκι να τα καθαρίσουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπόν εγώ το έφτιαξα εχθές και έβαλα ένα becel κεσεδάκι με χαμηλά λιπαρά (όχι όλο, άφησα λιγάκι στο τέλος), έβαλα ενα βλαχας ζαχαρουχο, λίγα φουντούκια και κακάο, σχεδόν μισο και λίγο παραπάνω, ποτηράκι του κρασιου. Το έχω απο χθες στο ψυγείο αλλά δεν μου πάγωσε και πολύ. Συνήθως πόση ώρα κάνει για να παγώσει?

Καλά μετά πήρε η Ευα το μπολ και ότι είχε μεινει μέσα το "αναστέναξε" άσε που άρχιζε να μου το στηρίζει στους καναπέδες και στα τραπεζομάντηλα, και έχω στρωσει και χριστουγεννιάτικα!

Χαμός μου ήρθε κόλπος! αλλά δεν πειράζει μετά αρχίζαμε και γελάγαμε και πηραμε μαζί πανάκι να τα καθαρίσουμε.

 

 

Καλημερα! Μηπως ελιωσες πολυ το βουτυρο?θελει να λιωσει λιγο,απλα

να μαλακωσει.Μην περιμενεις η μερεντα να παγωσει εντελως,απλα

θα σφιξει :wink:

matina

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ματίνα (συνονόματη), καταπληκτική η μερέντα σου :!: Διάβασα εχθές τη συνταγή σου και το απόγευμα τη φτιάξαμε μαζί με τη μεγάλη μου κόρη. :lol: Ενθουσιαστήκαμε και οι δύο. Πολύ πολύ εύκολη, τέλεια απασχόληση για ένα 5χρονο και νοστιμότατη και σαφώς πολύ πιο υγιεινή από τις έτοιμες.

Μπράβο για την πρωτοβουλία σου να την μοιραστείς μαζί μας. Κι αν θέλεις στείλε μας και άλλες συνταγές, εύκολες και νόστιμες που μπορούμε να φτιάξουμε παρέα με τα μικρά μας.

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το βουτυρο που χρειάζεται είναι το ΒΙΤΑΜ στο χαρτί ! Αυτό παγώνει ! Όλα τα υπόλοιπα δεν ...

093213ff39.png02e275ffa8.png

η κάθε μέρα είναι σαν τη γομολάστιχα σβήνει την προηγούμενη και πάει...

Link to comment
Share on other sites

ο βούτυρος ο Βιταμ πόσα γραμμάρια να είναι 250γρ ???? Δηλαδή το μικρό κουτάκι ?

 

 

θα χρειαστεις 1 βιατμ(1 πλακα οπως θα ελεγε και γιαγια μου).Αυτο

που ειναι στο ασημοχαρτο :lol:

matina

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Ματινούλα!!!!

Λέω να την φτιάξω σήμερα μιας και ο σύζυγος ΤΡΕΛΑΙΝΕΤΑΙ για μερέντα!!!!

Μια διευκρίνιση...το ζαχαρούχο γάλα να πάρω το μεγάλο κουτί ή το μικρούλι και θέλει αραίωμα με λίγο νερό ή όχι....?? :?:

WqOQp2.png KyXNp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κυριακή,

εγώ πήρα το μεγάλο κουτί. Δεν το αραίωσα καθόλου με νερό. Έριξα όλα τα υπόλοιπα υλικά της συνταγής μόνο που αντί για 1 ποτήρι κακάο έβαλα μισό και ελιωσα μια σοκαλάτα κουβερτούρα. Για βιτάμ έβαλα το "χωριό" που είναι soft. Πάραυτα έγινε σφιχτή και πεντανόστιμη.

Καλή επιτυχία!!!!

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Ματινούλα!!!!

Λέω να την φτιάξω σήμερα μιας και ο σύζυγος ΤΡΕΛΑΙΝΕΤΑΙ για μερέντα!!!!

Μια διευκρίνιση...το ζαχαρούχο γάλα να πάρω το μεγάλο κουτί ή το μικρούλι και θέλει αραίωμα με λίγο νερό ή όχι....?? :?:

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΥΡΙΑΚΗ.ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΑΜΕΣΩΣ

ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟΝ Η/Υ...Α STAM ΜΕ ΚΑΛΥΨΕ ΑΠΟΛΥΤΑ

ΦΙΛΑΚΙΑ :wink:

matina

Link to comment
Share on other sites

έχω φτιάξει την μερέντα και την έχω βάλει στο ίδιο μπουκάλι που ήταν η έτοιμη. Την δοκίμασε ο άντρας μου και του άρεσε πάρα πολύ γιατί είναι λάτρης της μερέντας και δεν φτάναμε να αγοράζουμε !!! Μιλάμε την τίμησε δεόντος :lol: Είναι οικονομική φτιάχνοντας την σπίτι αλλά εξίσου γευστική :wink: Όντως αξίζει να την δοκιμάσετε! Εμενα έχει σφίξει μια χαρά την έβαλα λίγο ψυγείο και οταν έσφιξε την έβγαλα διότι είναι χειμώνας τώρα δεν χρειάζετε. Εχω βάλει ένα βότυρο πλάκα στο χαρτί και 1 κουβερτούρα δηλαδή 1 πακέτο κουβερτούρα που είναι 4 πλάκες, 1 βανίλια, 2 κουταλιές της σούπας κακάο, 1 γάλα ζαχαρούχο μικρό χωρίς να το αραιώσω και περίπου 3/4 του φλιτζανιού αλεσμένα φουντούκια. Εγώ δεν την έχω δοκιμάσει αλλά ο άντρας μου όπως σας είπα που είναι λιγάκι ιδιότροπος με τις σοκολάτες και ειδικά την μερέντα τι τίμησε πολύ !!!! :wink:

[/url]

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...