Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Laser Αστιγματισμού


Recommended Posts

Γεια σας!
Έχω αρκετά υψηλό Αστιγματισμό (4.75) και σκέφτομαι να κάνω Laser.Φοράω γυαλιά από τα 13 μου και επειδή ποτέ μου δν είδα καθαρά,κάνω παρατεταμένη χρήση των φακών επαφής με ότι μπορεί να συνεπάγεται με αυτό...
Το θέμα μου είναι το εξής:Είμαι σε μια ηλικία που σιγά-σιγά θα αντιμετωπίσω τα θέματα της Πρεσβυωπίας.Μπορεί να μου πέσει ο Αστιγματισμός με την Πρεσβυωπία;Ή άμα κάνω το Laser θα έχω κανονικά Πρεσβυωπία;
Για να μην μακρυγορώ δν ξέρω αν αξίζει..
Μπορείτε όσες ξέρετε να μου δώσετε τα φώτα σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Elenipl είπε:

Γεια σας!
Έχω αρκετά υψηλό Αστιγματισμό (4.75) και σκέφτομαι να κάνω Laser.Φοράω γυαλιά από τα 13 μου και επειδή ποτέ μου δν είδα καθαρά,κάνω παρατεταμένη χρήση των φακών επαφής με ότι μπορεί να συνεπάγεται με αυτό...
Το θέμα μου είναι το εξής:Είμαι σε μια ηλικία που σιγά-σιγά θα αντιμετωπίσω τα θέματα της Πρεσβυωπίας.Μπορεί να μου πέσει ο Αστιγματισμός με την Πρεσβυωπία;Ή άμα κάνω το Laser θα έχω κανονικά Πρεσβυωπία;
Για να μην μακρυγορώ δν ξέρω αν αξίζει..
Μπορείτε όσες ξέρετε να μου δώσετε τα φώτα σας;

Καλησπερα!Το laser διορθωνει κατα κανονα την μακρινη οραση, οποτε ναι θα εχεις πρεβυωπια κανονικα. Στους μυωπες γινεται υποδιορθωση στο ενα ματι για να βλεπουν κοντα. Τι ειδους φακους φορας,ημισκληρους ή μαλακους τορικους?Οι φακοι σου διορθωνουν ολο τον αστγματισμο?Εχεις κανει παχυμετρια κερατοειδους για να δεις αν εχεις το απαιτουμενο παχος  για να προχωρησεις σε Laser?Σου εχει πει οφθαλμιατρος οτι μπορει να σου εξαλειψει ολον τον αστιγματισμο?

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2019 at 7:42 ΜΜ, Elenipl είπε:

Γεια σας!
Έχω αρκετά υψηλό Αστιγματισμό (4.75) και σκέφτομαι να κάνω Laser.Φοράω γυαλιά από τα 13 μου και επειδή ποτέ μου δν είδα καθαρά,κάνω παρατεταμένη χρήση των φακών επαφής με ότι μπορεί να συνεπάγεται με αυτό...
Το θέμα μου είναι το εξής:Είμαι σε μια ηλικία που σιγά-σιγά θα αντιμετωπίσω τα θέματα της Πρεσβυωπίας.Μπορεί να μου πέσει ο Αστιγματισμός με την Πρεσβυωπία;Ή άμα κάνω το Laser θα έχω κανονικά Πρεσβυωπία;
Για να μην μακρυγορώ δν ξέρω αν αξίζει..
Μπορείτε όσες ξέρετε να μου δώσετε τα φώτα σας;

Έχω ακριβώς την ίδια απορία!!! Εγώ έχω μυωπία και λιγότερο αστιγματισμο κι επειδή κι εγώ είμαι σε ηλικία που όπου να'ναι θα μου χτυπήσει την πόρτα η πρεσβυωπια δεν ξέρω αν αξίζει... Τοπογραφία κερατοειδούς ξέρω οτι πρέπει να γίνει αλλα δεν την εχω κανει και δεν ξερω αν θα την κανω αφου δεν είμαι σίγουρη ότι αξίζει να μπω στη διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι ειχα τους ιδανικους βαθμους για laser (συνδυασμο μυωπιας και αστιγματισμου). Το καθυστερησα γιατι ηθελα να τελειωσω το διδακτορικο μου και οταν το πηρα απιφαση στα 36, ο γιατρος μου ειπε οτι πλεον ημουν πολυ μεγαλη. Αν εκανα την επεμβαση τοτε σε μθα δεκαετια θα χρειαζομουν αλλη επεμβαση για καταρρακτη και δεν ηθελε να «φαω» δυο μαχαιρια στα ματια σε 10 χρονια!

Η αληθεια ειναι οτι πλεον ειμαι 40 και απο το περσινο καλοκαιρι αρχισα να βγαζω τα γυαλια για να διαβασω πολυ μικρα γραμματα. 

Ο δε πατερας μου, φορουσε γυαλια απο τα 13 του με μυωπια 4 βαθμων. Γυρω στα 60 του αλλαξε φακους καθως η μυωπια του επεσε στο 1,5 και στα 70 εβγαλε τελειως τα γυαλια!

 

Τωρα, ποσο διαφερει η μυωπια και ο μυωπικις αστιγματισμος απο τον σκετο αστιγματισμο, δεν εχω ιδεα!

Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2019 at 2:53 ΠΜ, mamaef είπε:

 

Φοράω μαλακούα τορικούς!Μέχρι πριν λίγα χρόνια έπαιρνα ετήσιους γιατί μπορούσα νε έχω ακριβώς τον βαθμό,ενώ στους Μηνιαίους ήταν δύσκολο και ακριβό.Τα τελευταία 2 χρόνια αγοράζω Μηνιαίους,μέσω ίντερνετ,όπου μπορώ να έχω ακριβώς τον βαθμό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...