Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και σημάδια στο σώμα


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες!!!! Είμαι στην 33η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και εδώ και λίγες μέρες είχα βγάλει στα πόδια μου και γύρω γύρω από την μέση κάτι πολύ μικρά κόκκινα σπυράκια πήγα σε έναν δερματολόγο και μου είπε πως είναι από την εγκυμοσύνη και πως θα φύγουν όταν γεννήσω. Την επόμενη ημέρα άρχισα να βγάζω κάτι σαν κοκκινίλες σαν ρουφηγματα ένα πράγματα στο πάνω μέρος του κορμού μου και κάτι σαν σπυράκια αλλά όχι σαν τ πρώτα τα μικρά που είχα βγάλει είναι λίγο πιο μεγάλα και αν τα ακουμπάς τα νιώθεις είναι λίγο φουσκωτά ένα πράγμα! Έχει συμβεί σε καμία κάτι παρόμοιο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με το καλό να δεχτείς το μωρό σου! Εγω στο τρίτο τρίμηνο είχα γεμίσει κοκκινίλες στις κνήμες, δεν προεξείχαν σαν σπυράκια όμως, ήταν απλά μικρά μικρά κόκκινα σημαδακια παντού κ στα δύο ποδια. Μόλις γέννησα έφυγαν. Δεν ξερω αν είναι το ίδιο ομως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Με το καλό να δεχτείς το μωρό σου! Εγω στο τρίτο τρίμηνο είχα γεμίσει κοκκινίλες στις κνήμες, δεν προεξείχαν σαν σπυράκια όμως, ήταν απλά μικρά μικρά κόκκινα σημαδακια παντού κ στα δύο ποδια. Μόλις γέννησα έφυγαν. Δεν ξερω αν είναι το ίδιο ομως.

Σε ευχαριστώχ πολύ!!! Τέτοια σπυράκια έβγαλα και εγώ στην αρχή και μετά από λίγες μέρες έβγαλα και κάτι κοκκινιλες και  σήμερα έβγαλα και κάτι σαν σπυράκια κάτω από την κοιλιά και 1-2 στην επιφάνεια της κοιλιάς μου 

Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2019 at 11:36 ΠΜ, Vagiav είπε:

Καλημέρα σε όλες!!!! Είμαι στην 33η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου και εδώ και λίγες μέρες είχα βγάλει στα πόδια μου και γύρω γύρω από την μέση κάτι πολύ μικρά κόκκινα σπυράκια πήγα σε έναν δερματολόγο και μου είπε πως είναι από την εγκυμοσύνη και πως θα φύγουν όταν γεννήσω. Την επόμενη ημέρα άρχισα να βγάζω κάτι σαν κοκκινίλες σαν ρουφηγματα ένα πράγματα στο πάνω μέρος του κορμού μου και κάτι σαν σπυράκια αλλά όχι σαν τ πρώτα τα μικρά που είχα βγάλει είναι λίγο πιο μεγάλα και αν τα ακουμπάς τα νιώθεις είναι λίγο φουσκωτά ένα πράγμα! Έχει συμβεί σε καμία κάτι παρόμοιο???

Μιλήστε με το γυναικολόγο σας. Είναι βέβαιο ότι γνωρίζει πολύ καλύτερα από το δερματολόγο αν αυτό που έχετε είναι φυσιολογικό ή όχι στην κύηση.

Σαν αιματολόγος, θα έλεγα ότι επειδή αυτά που περιγράφετε σαν "ρουφήγματα" μοιάζουν με μελανιές, καλό θα ήταν να κάνετε μια γενική αίματος να δείτε αν τα αιμοπετάλιά σας είναι φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Να πας να σε δεί ο γυναικολόγος σου απο κοντά. Σιγουρα θα δωθούν εξετάσεις αιματος & ούρων και παρακολούθηση της πιεσής σου. Ελπίζω να μην το άφησες και να έχεις ήδη πάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...