Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ,ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ, ΚΑΜΑΤΕΡΟ,ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ


VANILIA123M

Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια!εχω ενα αγορακι 2,5 ετων και εξαιτιας της παιδιατρου edit admin απο το περιστερι και της αδιαφοριας της καταληξαμε στο νοσοκομειο.ετσι αποφασισαμε να αλλαξουμε παιδιατρο και καταληξαμε στην τερζακη απο την πετρουπολη.την γνωριζετε?θελω βοηθεια!γραψτε μου εμπειριες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όταν γεννήθηκε ο μικρός μου ήταν η πρώτη παιδίατρος που είχα την κράτησα για έξι μήνες περίπου και δεν ήμουν καθόλου ευχαριστημένη. Καθόλου υποστήριξη στο θηλασμό μου πρότεινε συνέχεια γάλα σε σκόνη διότι ο μικρός είχε παλινδρόμηση και συνέχεια επεξεργασμένες τροφές και πάντα και την μάρκα που έπρεπε να πάρω για να πάρει και αυτή με την σειρά τα δωράκια της. Πάντα βιαστική στο τηλέφωνο αν δεν την ρώταγα δεν μου έλεγε ποτέ τίποτα. Ακόμα και όταν την ρώταγα συνήθως απαντούσε μονολεκτικά. Καθόλου συζητήσιμη στο να καθυστερήσουμε εμβόλια καμία πληροφόρηση πάνω στις παρενέργεις των εμβολίων σαν να βαριόταν που μου μίλαγε. Μου έδινε φάρμακα με το παραμικρό για την παλινδρόμηση μου έδινε cirloton το οποίο διάβασα ότι έχει φοβερές παρενέργειες δεν είδα καμία βελτίωση στο μωρό το έκοψα από μόνη μου και φυσικά άλλαξα και παιδίατρο.

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

1η φορα σημερα χρειαστηκε να ενοχλησουμε τον Ζερβα νυχτα (23:508) αφου ο μικρος εκανε 2 φορες εμετο. Ηταν κατατοπιστικοτατος, δεν ενοχληθηκε καθολου με το ακαταληλο της ωρας και με ηρεμησε αφανταστα.

Χμμμ (παρολο που ειμαι αγχωμενη με τον μικρο αυτη την στιγμη) νομιζω οτι αναθεωρω για μια ακομα φορα. (αντε να δω αν θα καταληξω τελικα)

 

Παντως προς το παρον (περαν της 1ης φορας που ηταν 1η μερα μετα τις διακοπες - και την αποψη για το τραβηγμα στο πουλακι) βλεπω θετικα την συνεχεια μας εκει :-D:grin:

 

Αντε να δουμε:rolleyes:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

elenik τον Ζέρβα τον έχουν δύο φίλες μου και και μπορώ να πω ότι είναι πολύ ευχαριστημένες. Θα πήγαινα και εγώ εκεί αλλά επειδή μένω Πετρούπολη με βόλευε καλύτερη η περιοχή μου. Το μόνο κακό που έχω ακούσει γι' αυτόν είναι ότι έχει πάρα πολύ κόσμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μόνο κακό που έχω ακούσει γι' αυτόν είναι ότι έχει πάρα πολύ κόσμο.

Aυτο οντως. Ραντεβου για το επομενο εμβολιο εχω κλεισει 15 μερες πριν (και ειναι για 5/11) . Και ενω με τοση οργανωση επρεπε να τελειωνεις τσακ μπαμ παλι την τρως την ωρα σου.:roll:

 

Μωρε καλος να ειναι και χαλαλι . Ηταν παντως τελειως εχθες και οσα ειπε ετσι εγιναν μετα την επικοινωνια μας (με ειχε ενημερωσει να ειμαι προετοιμασμενη οτι θα ξανακανει και πως να το χειριστω....)

Αχ μακαρι Παναγιτσα μου να ληξει η αναζητηση παιδιατρου :-D (με εξαντλησε)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Η παιδιατρος μας.......

 

 

Κι εσυ αυτην εχεις ποεμακι???

 

Κι εμεις την αγαπαμε πολυ!!!

 

Ειναι και με το ικα......

 

 

 

Παιδιατρο καλο ειναι να χεις βρει πριν γεννησεις αλλα δεν χρειαζεται και να τον δεις.........μπορεις αν θες να παρεις ενα τηλεφωνο και να του μιλησεις για τον τοκετο να σου πει 2 πραγματακια και ποτε να τον καλεσεις....τον παιρνεις τηλεφωνο μολις γυρισεις σπιτι και κανονιζετε ραντεβου......

 

Υπολογισε να χεις σπιτι σου καποια πραγματα που χρειαζονται ωστε να περιποιηθει ο γιατρος το μωρο και να σου δειξει πως να τα κανεις κι εσυ. Εμενα μου τα χε ετοιμασει ξαδερφος μου που ειναι φαρμακοποιος και μου συστησε την Φανη.

 

Λοιπον εγω ειχα στο σπιτι

 

Ζυγαρια νοικιασμενη

Γαζες αποστειρωμενες

Φυσιολογικο ορο

Συριγγες (χρειαζονται για να βγαζεις φυσιολογικο ορο-παιρνεις τη μεγαλη συσκευασια/1 τεταρτο? αν δε κανω λαθος)

Συστημα οτριζαλιν (το οποιο και θα ζητησεις να σου δειξουν πως να το κανεις στο μωρο)

 

Η ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ γιατρου πρωτη φορα κραταει 1-2 ωρες και σου μιλαει γενικως και σου δειχνει πως να φροντιζεις το μωρο........να χεις βοηθεια καποιον στο σπιτι για να μπορεις να παρακολουθησεις τι λεει ο γιατρος και να κρατας σημειωσεις αν χρειαστει......

 

Επισης να χεις ετοιμες οτι ερωτησεις νομιζεις σε απασχολουν....

ΝΑΙ καλή αλλάλίγο ακριβή ρε παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα! Εμάς η δική μας παιδίατρος από την αρχή φάνηκε ότι θα ήταν έτσι. Η πρώτη επίσκεψη στο σπίτι ήταν πολύ μεγάλη, μιλήσαμε για τα πάντα ότι αφορά το μωρό(αφού το εξέτασε), για την περιποίηση του ακόμα και για τον θηλασμό(περίμενε να έρθει η ώρα να θηλάσω για να με διορθώσει αν χρειαζόταν). Επίσης ασχολείθηκε και μαζί μου πάρα πολύ, μου εξήγησε για την ψυχολογία της λεχώνας πράγμα το οποίο με βοήθησε πάρα πολύ σ'αυτή την δύσκολη περίοδο. 18 ημερών η μικρή μου κόλλησε ίωση και χρειάστικε να νοσηλευθεί, ήταν δίπλα μας, με στήριξε απίστευτα ψυχολογικά, ενημερωνόταν για το παιδί καθημερινα(είναι στο Παίδων δυο φορές την εβδομάδα) και ενημέρωνε και εμάς. Στο τηλέφωνο την βρίσκω ΠΑΝΤΑ και αν δεν το σηκώσει μέσα σε μισή ώρα το πολύ θα με έχει πάρει πίσω. Την είχα βομβαρδίσει κυριολεκτικά στα τηλέφωνα και συνεχίζω ακόμα και τώρα και πάντα είναι ευγενέστατη και διατεθημένη να με εξυπηρετήσει. Οι επισκέψεις στο ιατρείο επίσης διαρκούν πάντα πάνω από μισή ώρα, και επειδή το μπουμπουκάκι μου κλαίει με το που την ακουμπάει κάθεται με ησυχία να της μιλήσει, να παίξει μαζί της για να μένει ήρεμη. Μιλάει στην μπέμπα λες και είναι δικό της παιδί. Την προηγούμενη εβδομάδα η μπέμπα ήταν άρρωστη. Έχουμε πάει συνολικά τρεισ φορές, οι επισκέψεις και πάλι ήταν πολύ μεγάλες και μάλιστα στην δεύτερη δεν μας πήρε χρήματα αλλά δεν ήθελε να μας πάρει ούτε κι εχτές αλλά εμείς της αφήσαμε γιατί κάτσαμε μία ώρα. Πήγαμε τόσες φορές γιατί ήθελε να αποφύγει να της δώσει αντιβίωση αλλά ήθελε να είναι σίγουρη ότι δεν χρειάζεται αφού η μικρή έκανε πάνω από βδομάδα να συνέλθει παρόλο που ουσιαστικά είχε ένα μπούκωμα. Και φυσικά εάν της ζητήσεις να έρθει στο σπίτι έρχεται. Συγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά εγώ λόγω του ότι είμαι πολύ αγχώδης θεωρώ ότι ο παιδίατρος πρέπει να είναι πάντα διαθέσιμος για οτιδήποτε και αφού λέτε τις εμπειρίες σας είπα να πω και εγώ την δική μου :D

ΠΕς μας και εμας ποια είναι που ψάχνουμε για μια τέτοια.

είναι κ στο ικα?

σε ποια περιοχή είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις τους:

 

:arrow:Πετρακη Μαρικα - Πετρουπολη

 

 

Μου παν πολυ καλα λογια γι αυτη τελευταια.......μαλιστα η συγκεκριμενη φιλη εχει παιδι που γεννηθηκε με καρδιακο προβλημα και ειναι κατευχαριστημενη.......την θεωρει αψογη γιατρο....

 

Το αλλο καλο ειναι οτι ειναι πιο οικονομικη στις επισκεψεις στο σπιτι, χρεωνει οσα και στο ιατρειο δλδ και γενικως δεν ειναι του χρηματος.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Για σας ,

ψαχνω για παιδιατρος στο Ιλιον και Πετρουπολη.Αν ειναι συμβεβλημενος με ΙΚΑ.

Παρακαλω αν εχεται και κανενα τηλεφωνο.

Ευχαριστω

 

 

Η Φανη Ζανακη ειναι Πετρουπολη και συμβεβλημενη με το ΙΚΑ. αΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΑΙ καλή αλλάλίγο ακριβή ρε παιδιά!!!

 

 

εΧΕΙς δικιο (οσον αφορα δλδ τις επισκεψεις σπιτι, στο ιατρειο δεν παιρνει περισσοτερα απο αλλους).....και εχω προβληματιστει σχετικα με το δευτερο μωρο που ερχεται μηπως αλλαξω σε καποια πιο οικονομικη (αλλα πολλη καλη) αλλα δεν ειναι στο ΙΚΑ κι οσο ναναι χρειαζεται κι αυτο μερικες φορες (για εξετασεις, φαρμακα, εμβολια κλπ)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Η Πετρακη δεν ειναι στο ΙΚΑ.....

 

η Ζανακη ειναι......στο ιατρειο χρεωνει 40 ευρω......θες καποιο φθηνοτερο? Η Πετρακη απο οσο ξερω , κι αν δεν αλλαξε χρεωνε 35......δεν ξερω αν υπαρχει καποιο φθηνοτερος (για ιατρειο)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Η Πετρακη δεν ειναι στο ΙΚΑ.....

 

η Ζανακη ειναι......στο ιατρειο χρεωνει 40 ευρω......θες καποιο φθηνοτερο? Η Πετρακη απο οσο ξερω , κι αν δεν αλλαξε χρεωνε 35......δεν ξερω αν υπαρχει καποιο φθηνοτερος (για ιατρειο)

η Ζανάκη χρεώνει 60 ευρώ!

την περασμένη εβδομάδα πήγαμε

40 ευρώ χωρίς απόδειξη.....

Link to comment
Share on other sites

60 ευρω στο σπιτι.......οντως ακριβα......στο ιατρειο 40...

 

 

Εχω να παρω αποδειξη απο γιατρο πολλα χρονια........ουτε θυμαμαι πια!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

60 ευρω στο σπιτι.......οντως ακριβα......στο ιατρειο 40...

 

 

Εχω να παρω αποδειξη απο γιατρο πολλα χρονια........ουτε θυμαμαι πια!

όχι καλέ.40 μας είπε χωρίς απόδειξη κ 60 με απόδειξη.

+ στο σπιτι με απόδειξη πόσα θα θέλει δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Ααααα......60 με αποδειξη???? Δεν το ηξερα.......κι αλλοι γιατροι το κανουν αυτο, οποτε προτιμας χωρις αποδειξη στο τελος......

 

Δυσκολα να βρεις καποιον που να ναι και στο ικα και καλος και φθηνος παντως.......για την πετρακη εχω ακουσει πολυ καλα λογια,κι οτι δεν χρεωνει εξτρα στο σπιτι αλλα δεν ξερω τι χρεωνει με αποδειξη.....το θεμα ειναι οτι μετα αν θελω να κανω εμβολια, να γραψω εξετασεις, φαρμακα κλπ τι κανω? Γι αυτο και μενω εκει που ειμαι....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

την Πετράκη την είχε ο αδελφός μου και το παιδί ήταν 8 μηνών κ ούτε που μπορούσε να σταθεί καθιστό-ήταν σαν ξύλο- και δεν έπαιρνε βάρος κα τους έλεγε θα πάρει θα πάρει. τελικά το παιδί είχε πρόβλημα σοβαρό με τα νεφρα(παλλινδρόμηση ούρων) κ τους το είπαν στο παίδων.

Στο παίδων την βγάλαμε κ εμείς σήμερα καθώς θα πηγαίναμε για να βγάλουμε το κερί απο τα αυτια οπως μας είπε η κα κουμπαρέλου όμως το παιδί δεν είχε καθόλου κερί μέσα αλλά ωτίτιδα κ η κυρία ,ας είχε δώσει αντιβίωση την μισή ποσότητα απο ότι έπρεπε κ τώρα θα ταλαιπώρηθούμε άλλη μια εβδομαδα για να παίρνει τη σωστ'η δόση.

τελικά ο παιδίατρος είναι λαχειο τι να πω?

πάλι είμαστε σε αναζήτηση καθως κ η κα ζανακη μας είπε να συνεχίσουμε αναπνοές με το αερολιν κ στο παιδων μας ειπαν πως δεν κανει για τοσο μεγάλο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω........μεγαλο προβλημα........για την ζΑΝΑΚΗ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΗ, και δινει σημασια σε λεπτομερειες και να πω την αληθεια ο γιος μου αργησε πολυ να περπατησει και μου λεγε απο νωρις να παω σε γιατρους, αλλα εγω το θεωρουσα υπερβολη και αφου πηγα σε ορθοπαιδικο και μου πε να περιμενω εκανα υπομονη και τελικα εκανα καλα.......αλλα αυτη εκανε τη δουλεια της σωστα σιγουρα και μου επεστησε την προσοχη......

 

Εχει ενα κολλημα με τα φαρμακα ειναι αληθεια, που το εχω εντοπισει και κανω παντα λιγοτερα απο οτι λεει, δινει κορτιζονες για ψυλλου πηδημα..........ειναι να ξερεις που χωλαινουν για να παιρνεις τα μετρα σου, νομιζω κανεις δεν σε καλυπτει 100%. Η μου πε οτι εχει αλλεργικη ρινιτιδα ο γιος μου, που δεν εχει, ειμαι σιγουρη, αλλα δεν μπορω να πω οτι ειναι απροσεχτη σε κατι και δεν μας προσεξε.........απλα ξερω τα αδυνατα σημεια της και εκει προσεχω (που ειναι τα πολλα φαρμακα)

 

Για την πετρακη μου κανει εντυπωση......η φιλη που την συστησε, ειπε οτι ηταν πολυ προσεχτικη, δεδομενου οτι το παιδι ειχε σοβαρο προβλημα υγειας και ποτε δεν τους κρεμασε...παρολο που μενει Γουδι, ερχοταν οποτε υπηρχε αναγκη να το δει....

 

Σιγουρα κι αυτοι πεφτουν εξω συχνα και κανουν λαθη καμμια φορα.......αλλα αν καεις πως να μη φοβασαι? Εχω ταλαιπωρηθει πολυ με λαθος διαγνωσεις και φαρμακευτικες αγωγες απο μικρη και δεν εχω απολυτη εμπιστοσυνη σε κανενα γιατρο, οτι λενε το τσεκαρω πολυ......

 

Περαστικα σας ευχομαι.......να πανε ολα καλα!!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κ εμας μας ειπε για αλλεργική ρινίτιδα...

λαχείο είναι τι να πεις.

κ εμεις κάνουμε λάθη στην δουλεια μας απλά πιστεύω πως στους γιατρούς τα λάθη δεν συγχωρούνται.

όσο για την πετράκη η νύφη μου συνεχίζει να τα πηγαίνει εκεί γιατί λέει πως η μάνα πρέπει να καταλαβαίνει αν κάτι πάει στραβά στο παιδί της(!) τι να πω???

καλύτερα πάμε ευτυχώς με την αντιβίωση.

Link to comment
Share on other sites

Στο παίδων την βγάλαμε κ εμείς σήμερα καθώς θα πηγαίναμε για να βγάλουμε το κερί απο τα αυτια οπως μας είπε η κα κουμπαρέλου όμως το παιδί δεν είχε καθόλου κερί μέσα αλλά ωτίτιδα κ η κυρία ,ας είχε δώσει αντιβίωση την μισή ποσότητα απο ότι έπρεπε κ τώρα θα ταλαιπώρηθούμε άλλη μια εβδομαδα για να παίρνει τη σωστ'η δόση..

Δεν ξερω τι να πω.

Εγω την Κουμπαρελου την εχω για κορυφη. Οπως εχω ξαναπει αν ηταν στον ιδιωτικο τομεα και οχι μονο στο ΙΚΑ ειχα φυγει σουμπιντι κατα εκει.

Και την εχω γνωρισει στις χειροτερες καταστασεις των παιδιων .

Ειναι η μονη που βρηκε το φυσημα του Βασιλη. Μονο το τριπλεξ το εδειξε και την επιβεβαιωσε.

Την εχω τσεκαρει και με παιδων και με παιδονεφρολογο και επεσε σε ολα μεσα στον Γιαννη.

Την εμπιστευομαι με κλειστα τα ματια μου. Και μιλαμε για τρομερη ψυχη γιατρου. Να κανει τα παντα να σε εξυπηρετησει.

Δεν το εχω ξαναδει σε γιατρο του ΙΚΑ που δεν εχει ιατρειο αρα δεν κυνηγαει πελατες.

Δεν πας σε εναν ΩΡΛ καλου κακου?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

πήγα σε ωρλ κ σε παιδίατρο στο παίδων κ μας είπε πως μας είχε δώσει μικρότερη ποσότητα απο αυτή που χρει΄ζόμαστε για τα κιλά μας.

εννοείτε πως δεν ξαναπάμε στην κουμπαρέλου θα συνεχίσουμε μάλλον στην ζανάκη αφού το μοναδικό τής μειονέκτημα είναι πως είναι ακριβή.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις με τις αντιβιωσεις μερικοι γιατροι ξεκινουν με χαμηλες δοσεις για να μην επιβαρυνουν τον οργανισμο (και μεταλλασεται το μικροβιο) απο αποψη.....εχω καει κι εγω με ουρολοιμωξη και μετα παθαινα συνεχεια (επειδη δεν εκανα τη σωστη αντιβιωση απο την αρχη).........αν πετυχει καλως γιατι εχεις γλυτωσει παραπανω φαρμακα, αλλα αν καεις.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

το μωρο κοντευει να κλεισει τις σαραντα μερες και ήδη έχει έρθει ο παιδιατρος στο σπιτι για την πρώτη επισκεψη. έχουμε τον μπαρμπακο που είναι στην πετρουπολη και η αλήθεια είναι ότι μας βολευει γιατι μενουμε πολύ κοντα. το μόνο όμως που με ενδιαφέρει είναι αν τον ξέρει καμία και αν είναι καλός και συννενοήσημος. η πρώτη εντύπωση μ αρεσε ...:roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟ, ΤΗΝ ΠΑΠΑΔΑΚΗ ΜΙΡΑΝΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΤΙΓΟΝΗ ΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...