Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θόρυβος γλώσσας κατά τον ύπνο ("κλάκ κλάκ κλάκ")


Recommended Posts

Το παιδί μου είναι 10 ετών και κατά τη διάρκεια του ύπνου κάνει θόρυβο με τη γλώσσα σου. Ο θόρυβος είναι "κλακ κλακ κλακ" , σαν να τη χτυπάει στον ουρανίσκο του. Το κάνει καμία 10 είδα φορές και μετά σταματάει. Μπορεί να το κάνει 4-5 φορές μέσα στο βράδυ.

Δεν τρίζει τα δόντια του.

Τι μπορεί να είναι και σε ποιον γιατρό το ψάχνω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


20 ώρες πρίν, Mpampis85 είπε:

Το παιδί μου είναι 10 ετών και κατά τη διάρκεια του ύπνου κάνει θόρυβο με τη γλώσσα σου. Ο θόρυβος είναι "κλακ κλακ κλακ" , σαν να τη χτυπάει στον ουρανίσκο του. Το κάνει καμία 10 είδα φορές και μετά σταματάει. Μπορεί να το κάνει 4-5 φορές μέσα στο βράδυ.

Δεν τρίζει τα δόντια του.

Τι μπορεί να είναι και σε ποιον γιατρό το ψάχνω;

Για αρχή εγω θα το έλεγα στον παιδίατρο που τον παρακολουθεί ώστε να με κατευθύνει. Δε νομίζω να είναι κάτι μην ανησυχείς . Το κάνει κάθε βράδυ αυτό ή μόνο όταν είναι πολύ κουρασμένο ; 

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει αρκετά βράδυα. Δεν είμαι σίγουρος ότι το κάνει κάθε μέρα γιατί είμαστε σε διαφορετικό δωμάτιο.

 

Πάντως σίγουρα το έχω παρατηρήσει όταν είναι κορεσμένο το παιδί. Ναι τότε το κάνει, ίσως και πιο έντονα από τις άλλες φορές.

 

Ρώτησα οδοντίατρο (παιδοοδοντιατρο και τον δικό μου) αν το έχει ξερει αυτό και μου είπε πως πρώτη φορά το ακούει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mpampis85 είπε:

Το κάνει αρκετά βράδυα. Δεν είμαι σίγουρος ότι το κάνει κάθε μέρα γιατί είμαστε σε διαφορετικό δωμάτιο.

 

Πάντως σίγουρα το έχω παρατηρήσει όταν είναι κορεσμένο το παιδί. Ναι τότε το κάνει, ίσως και πιο έντονα από τις άλλες φορές.

 

Ρώτησα οδοντίατρο (παιδοοδοντιατρο και τον δικό μου) αν το έχει ξερει αυτό και μου είπε πως πρώτη φορά το ακούει.

Εάν είναι κουρασμένο πιθανόν να σφίγγει την γνάθο του και να το κάνει αυτό ίσως να τον ηχογραφήσεις για να το βάλεις στον οδοντίατρο να το ακούσει  μήπως και η περιγραφή που του δίνεις  δεν του δίνει να καταλάβει τι ακριβώς λες. Στο σχολείο όλα καλά ; Μήπως κάτι τον αγχώνει εκεί και είναι ψυχολογικό ; Μήπως τελικά τρίζει τα δόντια του και εσυ το αντιλαμβάνεσαι αλλιώς ; Εγώ στη θέση σου θα προσπαθούσα να το ηχογραφησω αλλά μην σε στεναχωρεί δεν πρέπει να ναι κάτι . 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...