Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκολλησεις και εργασία


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια! Θα ήθελα  την γνώμη σας.. :)Όπως είχα γράψει σε άλλο θέμα.. διανύω την 9η εβδομάδα κύησης διδύμων και στην 6η και 7η εβδομαδα είχα  αιμορραγία αρκετά μεγάλη που οφειλόταν σε αποκόλληση. Κοντεύω τρεις εβδομάδες ξαπλα αλλα απο Δευτέρα  πρεπει να γυρίσω στη δουλειά! Το θέμα είναι ότι δικαιούμαι  μονο άδεια άνευ αποδοχων, χωρίς ένσημα κ προυπηρεσια. Ο γιατρος μου ειπε να καθισω μια εβδομάδα ακόμα  αλλα Σκέφτομαι να μην παω μεχρι να κλεισω το πρωτο τριμηνο (δηλ τουλαχιστον 3 εβδομάδες)κ ας νιωθω καλύτερα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 hours ago, Euangelia_17 said:

Γεια σας κορίτσια! Θα ήθελα  την γνώμη σας.. :)Όπως είχα γράψει σε άλλο θέμα.. διανύω την 9η εβδομάδα κύησης διδύμων και στην 6η και 7η εβδομαδα είχα  αιμορραγία αρκετά μεγάλη που οφειλόταν σε αποκόλληση. Κοντεύω τρεις εβδομάδες ξαπλα αλλα απο Δευτέρα  πρεπει να γυρίσω στη δουλειά! Το θέμα είναι ότι δικαιούμαι  μονο άδεια άνευ αποδοχων, χωρίς ένσημα κ προυπηρεσια. Ο γιατρος μου ειπε να καθισω μια εβδομάδα ακόμα  αλλα Σκέφτομαι να μην παω μεχρι να κλεισω το πρωτο τριμηνο (δηλ τουλαχιστον 3 εβδομάδες)κ ας νιωθω καλύτερα! 

 

Είσαι σίγουρη ότι δικαιούσαι μόνο άνευ αποδοχών? μία φίλη που δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα επειδή είχε θέματα με την εγκυμοσύνη της από όταν έμεινε έγκυος έπαιρνε αναρρωτική μέχρι που γέννησε, πληρωνόταν κανονικά (πρέπει να μιλήσεις με το λογιστή όμως γιατί μέχρι ένα σημείο πληρώνει η εταιρεία και μετά το ΙΚΑ)... δες το με λογιστή για να σου πει τι δικαιούσαι γιατί δεν ξέρω και με τι σύμβαση είσαι...

Περαστικά και με το καλό τα μωράκια σου :)

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Μη γυρισεις. Εγω το 1ο τριμηνο ειχα μεγαλες αιμοραγιες. Σταματησανε. Γυρισα στη δουλεια και απο την κουραση εκανα συσπασεις. Εσπασαν προωρα τα νερα και γεννησα δυστυχως στην 23 εβδομαδα. Ποσο το εχω μετανιωσει. Οταν εχεις αιμοραγιες στο 1ο τριμηνο ειναι πολυ πιθανο να εχεις προωρη ρηξη υμενων. Αν το ηξερα ολα θα ητανε αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα   zaxaroulini! Ναι είναι  σίγουρο Γιατί είμαι με σύμβαση ορισμένου  χρόνου, δικαιούμαι 14 ημέρες αναρρωτική οι οποίες αν είναι συνεχόμενα πιάνονται  και τα ΣΚ παρόλο που δεν δουλεύω. 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Euangelia_17 said:

Γεια σας κορίτσια! Θα ήθελα  την γνώμη σας.. :)Όπως είχα γράψει σε άλλο θέμα.. διανύω την 9η εβδομάδα κύησης διδύμων και στην 6η και 7η εβδομαδα είχα  αιμορραγία αρκετά μεγάλη που οφειλόταν σε αποκόλληση. Κοντεύω τρεις εβδομάδες ξαπλα αλλα απο Δευτέρα  πρεπει να γυρίσω στη δουλειά! Το θέμα είναι ότι δικαιούμαι  μονο άδεια άνευ αποδοχων, χωρίς ένσημα κ προυπηρεσια. Ο γιατρος μου ειπε να καθισω μια εβδομάδα ακόμα  αλλα Σκέφτομαι να μην παω μεχρι να κλεισω το πρωτο τριμηνο (δηλ τουλαχιστον 3 εβδομάδες)κ ας νιωθω καλύτερα! 

Tι εννοείς πως μπορείς να πάρεις μόνο άδεια άνευ αποδοχών??δεν μπορεί ο γιατρός να σου γράψει άδεια?

Θεωρώ λίγο απίθανο να είσαι έγκυος να έχεις πρόβλημα και να μην μπορείς να πάρεις άδεια.

Ψάξε το λίγο περισσότερο. Με τον εργοδότη σου μίλησες??πόσο καιρό εργάζεσαι εκεί?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 hours ago, Euangelia_17 said:

Καλημέρα   zaxaroulini! Ναι είναι  σίγουρο Γιατί είμαι με σύμβαση ορισμένου  χρόνου, δικαιούμαι 14 ημέρες αναρρωτική οι οποίες αν είναι συνεχόμενα πιάνονται  και τα ΣΚ παρόλο που δεν δουλεύω. 

 

Οι 14 ημέρες αναρρωτική που δικαιούσαι έχει να κάνει με κάποια ασθένεια όπως ισχύουν και για κάποια κοπέλα που δεν είναι έγκυος, όταν μία κοπέλα είναι έγκυος μπορεί να πάρει έξτρα αναρρωτική έχει να κάνει με την εγκυμοσύνη καθαρά. Γενικά όλοι οι εργαζόμενοι, πέραν της νόμιμης άδειας που δικαιούνται, αν συμβεί κάτι παίρνουν αναρρωτική για όσο χρειαστεί (με τις ανάλογες βέβαια ρυθμίσεις στον μισθό που γίνεται από την εταιρεία ή το ΙΚΑ κλπ). Μου κάνει εντύπωση που σου χρεώνεται άδεια και ΣΚ παρόλο που δεν δουλεύεις, δηλαδή ο γιατρός θα πρέπει να σου γράφει άδεια για τις ημέρες που εργάζεσαι και μόνο. Πρέπει να μιλήσεις με τον λογιστή της εταιρείας (εάν είναι εταιρεία), γιατί ημέρα που δεν προβλέπεται από την σύμβασή σου να δουλεύεις την χρεώνεσαι ως άδεια πρώτη φορά το ακούω.

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Euangelia_17 είπε:

Καλημέρα   zaxaroulini! Ναι είναι  σίγουρο Γιατί είμαι με σύμβαση ορισμένου  χρόνου, δικαιούμαι 14 ημέρες αναρρωτική οι οποίες αν είναι συνεχόμενα πιάνονται  και τα ΣΚ παρόλο που δεν δουλεύω. 

Αυτό με τα ΣΚ όποιος το είπε σου είπε σαχλαμάρα.

Για τη σύμβαση ορισμένου χρόνου επίσης, δε νομίζω ότι παίζει κανένα ρόλο, το πόσο έχεις ήδη εργαστεί στο συγκεκριμένο εργοδότη μετρά για το πόση αναρρωτική δικαιούσαι.

Αδεια ανευ αποδοχών που να "δικαιούσαι" πρώτη φορά ακούω ομολογώ. Αν εννοείς ότι είσαι κάτω από χρόνο στον εργοδότη, πράγματι σου πληρώνει δεκαπενθημερο, αλλά δικαιούσαι μέχρι μήνα αναρρωτική . Και προφανώς αν δεν υπάρχει αναγγελία εγκαίρως και όλα τα απαιτούμενα χαρτιά από γιατρό, το να απουσιάσεις με δική σου πρωτοβουλία σημαίνει αυτόματη απόλυση αφού απλά σταμάτησες να πηγαίνει στη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα  σας παιδιά, η σύμβαση  είναι ορισμένου χρόνου λιγότερο  από ένα χρόνο περίπου 9 μήνες με το Δημόσιο και ισχύει ότι αναρρωτική  με αποδοχές  δικαίουμαι  μόνο 15 μερες συμπεριλαμβανομενα κ τα Σκ που δεν εργάζομαι. Το θέμα είναι  ότι εγώ ακόμα  έχω καφέ αίμα Όχι πολύ αλλά έχω. Έχω σχεδόν εξαντλήσει την άδεια. Θα πάω Πέμπτη  στο γιατρό  κ ελπίζω  να είναι  καλά  τα πράγματα! Υπάρχουν  κοπέλες που είχαν καφε υγρα κ συνέχισαν τη δουλειά ( αναγκαστικά) Κ ήταν καλά στη συνέχεια ή είναι ανοησία  να το ρισκάρει κάποια ;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τη δική μου εμπειρία.

Στην 8η εβδομάδα είχα καφέ υγρά. Ο γιατρός μου είπε ότι έχω μικρή αποκόλληση κι ότι πλέον η σύγχρονη ιατρική δεν τάσσεται υπέρ της πλήρους ακινησίας.  Έτσι επειδή η δουλειά μου είναι γραφείου, μου σύστησε να συνεχίζω να εργάζομαι κανονικά κ το μόνο που να προσέχω είναι τα βάρη, να μην κάνω έντονες κινήσεις και να αποφεύγω σκάλες. 

Τα καφέ εξαφανίστηκαν κ διανύω τώρα αισίως την 20η εβδομάδα, όπου κ συνεχίζω να εργάζομαι. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Euangelia_17 είπε:

Καλημέρα  σας παιδιά, η σύμβαση  είναι ορισμένου χρόνου λιγότερο  από ένα χρόνο περίπου 9 μήνες με το Δημόσιο και ισχύει ότι αναρρωτική  με αποδοχές  δικαίουμαι  μόνο 15 μερες συμπεριλαμβανομενα κ τα Σκ που δεν εργάζομαι. Το θέμα είναι  ότι εγώ ακόμα  έχω καφέ αίμα Όχι πολύ αλλά έχω. Έχω σχεδόν εξαντλήσει την άδεια. Θα πάω Πέμπτη  στο γιατρό  κ ελπίζω  να είναι  καλά  τα πράγματα! Υπάρχουν  κοπέλες που είχαν καφε υγρα κ συνέχισαν τη δουλειά ( αναγκαστικά) Κ ήταν καλά στη συνέχεια ή είναι ανοησία  να το ρισκάρει κάποια ;

Aυτή την ερώτηση πρέπει να την κάνεις στο γιατρό σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...