Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παλίνδρομη. Και τώρα τι; Αποβολή με υπόθετο ή απόξεση;


Agatte

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! 

Δυστυχώς σήμερα 7+6 επιβεβαιώθηκε πώς η εγκυμοσύνη μου δεν εξελίσσεται. Η χοριακή μου πέφτει. Θα κάνουμε μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα έναν υπέρηχο ακόμα, αλλά αποκλειστικά για να επιβεβαιώσουμε το δυσάρεστο. 

Όσες βιώσατε κάτι αντίστοιχο επιλέξατε πρόκληση αποβολής με υπόθετα ή απόξεση;  σε δημόσιο ή ιδιωτικό μαιευτήριο; 

Άκουσα πως για η φυσική αποβολή  μπορεί να πάρει βδομάδες ολόκληρες,οπότε την αποκλείω. Θέλω να κλείσει αυτός ο κύκλος το συντομότερο δυνατό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσάκι μου λυπάμαι πολύ για αυτό που περνας... Έζησα ακριβώς το ίδιο πριν 8 μήνες και ήταν ο,τι χειρότερο έχω ζήσει στη ζωή μου!! Εγώ δεν είδα χοριακή να πέφτει, αλλά έφτασα 8η εβδομάδα και ο σάκος άρχισε να μικραίνει συν του οτι δεν είχαμε ακούσει καρδιακή λειτουργία!! Ο γιατρός μου πρότεινε να δώσουμε περιθώριο στον οργανισμό να λειτουργήσει απο μόνος του και τελικά αποδείχτηκε σωστή αυτή η απόφαση εφόσον απέβαλα φυσικά μετά απο μια εβδομάδα και δεν χρειάστηκε να κάνω απόξεση... 

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι παρα πολύ για όσα περνάς !!! Τα πέρασα κι εγώ πριν 14 μήνες . Εγώ έκανα απόξεση σε γνωστή  ιδιωτική κλινική (με την οποία και συνεργάζεται ο γυναικολόγος μου) εμείς μέχρι και την 8η εβδομάδα δεν ακούσαμε καρδούλα και στην 9η πλέον προχωρούσαμε στην απόξεση ! Η αλήθεια είναι ότι  ο ιατρός μου δεν μου έδωσε καν άλλη επιλογή !!  Με την απόξεση προχωρήσαμε και σε έλεγχο του εμβρίου (καρυοτυπο) ώστε να δουν τι έφταιγε!! Το βρήκαμε και τώρα μετά από 14 μήνες είμαι πάλι έγκυος 14ων εβδομάδων και μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά !! 

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι κοπέλα μου..ειναι πολύ άσχημο να ζεις κάτι τέτοιο..εχω ζήσει δυστυχως και αποξεσεις και φυσική αποβολη.η φυσική αποβολη ειναι καλύτερη γιατί η φύση λειτουργεί μόνη της και δεν χρειάζεσαι απόξεση οποτε ο οργανισμός το ζει ως τη γνωριμη περίοδο μας..οποτε θα σου πρότεινα αναμονή λίγες μέρες όχι παραπάνω μήπως γίνει από μονο του διαφορετικά απόξεση.τις αποξεσεις τις έκανα σε ιδιωτική κλινική.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά! 

Σας ευχαριστώ πολύ που μοιραστήκατε τις εμπειρίες σας μαζί μου. @Evouni  με το καλό να πάρεις αγκαλιά το μωράκι σου!

@Mariloux και @Nansy29 εύχομαι το συντομότερο να γεμίσει η αγκαλιά σας.

Σκέφτηκα κι εγώ να κάνω περαιτέρω έλεγχο αλλά δεδομένου πως έχω ήδη ένα παιδί, θεωρήθηκε τυχαίο γεγονός. Μάλλον θα περιμένω και αυτή την εβδομάδα με την ελπίδα να αποβάλει φυσικά η μήτρα και αν δε γίνει κάτι θα προχωρήσω σε απόξεση. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Agatte Ευχαριστώ πολύ!!!  Εφόσον έχεις ένα παιδάκι πράγματι λογικά  ήταν τυχαίο γεγονός !! Εύχομαι να πηγαίνουν όλα καλά από δω και πέρα !! Ο,τι θες είμαστε εδώ !! :) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι!

Σήμερα έκανα επαναληπτικό υπέρηχο. Το έμβρυο αναπτύχθηκε ελάχιστα από την προηγούμενη εβδομάδα αλλά και πάλι δεν ακούσαμε καρδιά. Ο γιατρός ωστόσο θέλει να περιμένουμε άλλη μία βδομάδα γιατί θεωρεί πως ανεξάρτητα από την χοριακή, η εγκυμοσύνη, αν και σε μικρό ποσοστό,μπορεί να εξελιχθεί φυσιολογικά. 

Αυτή η θεωρία βέβαια, καθόλου δε με βοηθάει να αποδεχτώ και να ξεπεράσω αυτό που ζω και θυμώνω και με το οικογενειακό μου περιβάλλον που ελπίζουν σε ένα θαύμα. Δεν είναι δυνατόν να χτυπήσει καρδιά. Θα το 'θελα σαν τρελή αλλά δε γίνεται.  Η χοριακή μειώθηκε. Άλλη μια βδομάδα αγωνία και στεναχώρια. Και τα συμπτώματα κι αυτά επιμένουν. Έχω ναυτίες, έντονη όσφρηση και πολύ πρησμένο και ευαίσθητο στήθος.

Εφόσον δε χτυπήσει καρδιά την άλλη εβδομάδα(που είναι και το αναμενόμενο),  μου πρότειναν πρόκληση αποβολής με αγωγή. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @Agatte !! Είναι λογικό να αισθάνεσαι έτσι !! Προσπάθησε να είσαι ήρεμη και να είσαι έτοιμη για όλα !! Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολη αυτή η αναμονή πριν από 14 μήνες περίπου το έζησα με παράταση από εβδομάδα σε εβδομάδα μέχρι να δούμε εάν θα ακούσουμε καρδιά!!! Κάνε υπομονή !! 

Link to comment
Share on other sites

@Evouni σ'ευχαριστώ,αυτό κάνω... Προσπαθώ να  διατηρώ την ψυχραιμία μου. Απλά πίστευα πως όλα θα τελείωναν αυτή την εβδομάδα και τώρα πρέπει να περιμένω άλλη μία. 

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω νέα σου @Agatte και εύχομαι οποία και να ναι να βρεις την ηρεμία που έχεις τόσο ανάγκη!! Εάν σε παρηγορεί σκέψου ότι τα έχουν περάσει πολλές γυναίκες μέσα στις οποίες είμαι κι εγώ !! Εύχομαι τα καλύτερα από καρδιάς !! <3 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.Πριν 4 μήνες δυστυχώς είχα κ εγώ μια παλινδρομη. Ενώ  στην 6η εβδομάδα ακούσαμε καρδιακό παλμό στην 7η δυστυχώς σταμάτησε.περιμενα μια Μια βδομάδα Μήπως γίνει φυσικά αποβολή αλλά τελικά έκανα απόξεση σε ιδιωτική κλινική που ήταν ο γιατρός μου.συμβουλη μου να κανει ς αποξεση.ειναι λιγότερο επώδυνο ψυχολογικα. Ότι καλύτερο σου εύχομαι κ σύντομα με μια νέα εγκυμοσύνη.

Nv4ip3.pngZt1x.png

Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2017 at 4:55 ΜΜ, Agatte είπε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! 

Δυστυχώς σήμερα 7+6 επιβεβαιώθηκε πώς η εγκυμοσύνη μου δεν εξελίσσεται. Η χοριακή μου πέφτει. Θα κάνουμε μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα έναν υπέρηχο ακόμα, αλλά αποκλειστικά για να επιβεβαιώσουμε το δυσάρεστο. 

Όσες βιώσατε κάτι αντίστοιχο επιλέξατε πρόκληση αποβολής με υπόθετα ή απόξεση;  σε δημόσιο ή ιδιωτικό μαιευτήριο; 

Άκουσα πως για η φυσική αποβολή  μπορεί να πάρει βδομάδες ολόκληρες,οπότε την αποκλείω. Θέλω να κλείσει αυτός ο κύκλος το συντομότερο δυνατό. 

΄Λυπάμαι πολύ. Προσωπικά κατόπιν συμβουλής των γιατρών, τη μία φορά πήρα χάπια γιατί ήταν πολύ νωρίς, τη δεύτερη περίμενα και τελικά απέβαλα στο σπίτι. Εκείνη τη στιγμή σοκαρίστηκα γιατί ειδα το έμβρυο που δε θα είχε συμβεί σε απόξεση, αλλά εκ των υστέρων δε ξέρω, νομίζω δεν το μετανιώνω, βοήθησε να μπει ψυχολογικά ένα πιο καθαρό τέλος και να θρηνησω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Είμαι πολύ μπερδεμένη... περιμένω την Πέμπτη να πάω για τον τελευταίο υπέρηχο μιας και την περασμένη Πέμπτη είδαν πώς το έμβρυο είχε αναπτυχθεί.  Ξέρω πως η κύηση δεν είναι βιώσιμη και πώς οι γιατροί θέλουν απλώς να είναι σίγουροι.

Τα συμπτώματα από την άλλη επιμένουν και δεν έχω ιδέα πότε θα αρχίσουν να μειώνονται.

@ΑΡΓΚ δεν ξέρω αν θα άντεχα να αποβάλλω φυσικά. Με έχουν τρομοκρατήσει και λίγο για μητρορραγίες και δυνατούς πόνους. 

Ο γιατρός μου από την άλλη, για απόξεση σε κλινική, θέλει ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό το οποίο ούτε μπορώ ούτε και θέλω να δώσω. Είναι πολύ άδικο για μία υπόθεση τόσο δυσάρεστη στη γυναίκα να ζητάνε τέτοια ποσά. Κι όταν ανέφερα το νοσοκομείο, μου είπαν πως θα με "σφάξουν" και δεν θα με προσέξουν καθόλου. Να κάνω μια έρευνα σε άλλες ιδιωτικές κλινικές και σε άλλους γιατρούς;  πάλι άγνωστοι δεν θα μου είναι; και γιατί ένας ιδιωτικός γιατρός να προσέξει παραπάνω από του νοσοκομείου; 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Agatte είπε:

Καλημέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Είμαι πολύ μπερδεμένη... περιμένω την Πέμπτη να πάω για τον τελευταίο υπέρηχο μιας και την περασμένη Πέμπτη είδαν πώς το έμβρυο είχε αναπτυχθεί.  Ξέρω πως η κύηση δεν είναι βιώσιμη και πώς οι γιατροί θέλουν απλώς να είναι σίγουροι.

Τα συμπτώματα από την άλλη επιμένουν και δεν έχω ιδέα πότε θα αρχίσουν να μειώνονται.

@ΑΡΓΚ δεν ξέρω αν θα άντεχα να αποβάλλω φυσικά. Με έχουν τρομοκρατήσει και λίγο για μητρορραγίες και δυνατούς πόνους. 

Ο γιατρός μου από την άλλη, για απόξεση σε κλινική, θέλει ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό το οποίο ούτε μπορώ ούτε και θέλω να δώσω. Είναι πολύ άδικο για μία υπόθεση τόσο δυσάρεστη στη γυναίκα να ζητάνε τέτοια ποσά. Κι όταν ανέφερα το νοσοκομείο, μου είπαν πως θα με "σφάξουν" και δεν θα με προσέξουν καθόλου. Να κάνω μια έρευνα σε άλλες ιδιωτικές κλινικές και σε άλλους γιατρούς;  πάλι άγνωστοι δεν θα μου είναι; και γιατί ένας ιδιωτικός γιατρός να προσέξει παραπάνω από του νοσοκομείου; 

Καταλαβαίνω ότι δεν θέλεις να έχεις ψεύτικες ελπίδες αλλά εφόσον αναπτύχθηκε έστω και λίγο όλα είναι πιθανά.την Πέμπτη πρέπει να έχεις μια ξεκάθαρη απάντηση.η προχωράει η όχι.  Τι ποσο σου ζήτησαν για την απόξεση;νομίζω είχα δώσει 350 στην απόξεση στην όγδοη εβδομαδα και 500 στις αποξεσεις σε μεγαλυτερες εβδομαδες.επειδη πάνω απο όλα δεν θέλουμε να βλαψουμε την υγεία μας και την γονιμότητα μας θέλει προσοχή η επιλογή του γιατρου.και εγώ θα φοβομουν το δημοσιο.μπορει να πέσεις και σε καλα χέρια αλλά εγω δεν θα το ρίσκαρα.

Link to comment
Share on other sites

@Nansy29 βλέπω πόσο ελπίζει ο άντρας μου και με πιάνει απελπισία.  Νιώθω πως μαζί με τη δική μου θλίψη θα πρέπει μετά να διαχειριστώ και την δική του. Είναι αισιόδοξος πώς όλα θα πάνε καλά. Μα δεν βλέπει τα αρνητικά δεδομένα; η χοριακή μου μειώθηκε. 

Το ποσό που μου ζήτησε είναι 500 ευρώ. Μου φαίνονται πολλά. Να περιμένω μήπως αποβάλλω φυσικά αλλά πόσο ακόμα;  και δεν είμαι καλά πλέον.  Έχω αρχίσει και πέφτω πολύ ψυχολογικά.  Με πιάνουν κάτι ξαφνικά και υστερικά κλάματα και είμαι μονίμως στην ένταση. Νόμιζα πως είμαι αρκετά σκληρή για να το αντέξω όλο αυτό αλλά μάλλον έκανα λάθος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Agatte είπε:

@Nansy29 βλέπω πόσο ελπίζει ο άντρας μου και με πιάνει απελπισία.  Νιώθω πως μαζί με τη δική μου θλίψη θα πρέπει μετά να διαχειριστώ και την δική του. Είναι αισιόδοξος πώς όλα θα πάνε καλά. Μα δεν βλέπει τα αρνητικά δεδομένα; η χοριακή μου μειώθηκε. 

Το ποσό που μου ζήτησε είναι 500 ευρώ. Μου φαίνονται πολλά. Να περιμένω μήπως αποβάλλω φυσικά αλλά πόσο ακόμα;  και δεν είμαι καλά πλέον.  Έχω αρχίσει και πέφτω πολύ ψυχολογικά.  Με πιάνουν κάτι ξαφνικά και υστερικά κλάματα και είμαι μονίμως στην ένταση. Νόμιζα πως είμαι αρκετά σκληρή για να το αντέξω όλο αυτό αλλά μάλλον έκανα λάθος. 

Αυτή η αναμονή είναι το χειρότερο..τουλαχιστον ό τι είναι ας γινει να πατε παρακάτω.ναι είναι πολλά τα 500 αλλά τόσο παίρνουν δυστυχώς..δεν νομιζω ότι είναι σωστό να περιμένεις να γινει μονο του αν επιβεβαιωθεί ότι δεν προχωράει.το καλύτερο πια είναι η απόξεση.θα σου πει και ο γιατρός βεβαια. Και είναι πολύ σκληρό και πολύ άσχημο αυτό που ζεις κοπέλα μου.δεν ειναι εύκολο να το διαχειριστεις.έυχομαί να μπει ενα τέλος το συντομότερο( αν δεν είναι να προχωρήσει)και να είναι όσο το δυνατόν πίο ανώδυνο για σένα..δεν υπάρχουν πολλά λόγια παρηγοριάς να ξέρεις όμως ότι σε νιωθουμε όσες το έχουμε ζήσει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

@Agatte καλησπέρα... Εγώ όταν έμαθα ότι παλλινδρόμησε το μωρό στην 9η εβδομάδα (8+4 συγκεκριμένα), είχα ρωτήσει το γιατρό για το ενδεχόμενο αποφυγής της απόξεσης και μου 'χε δώσει τη δυνατότητα αν ήθελα να δοκιμάσω με φάρμακα... Ωστόσο, μου χε εκφράσει τη γνώμη του πως πιθανότατα δεν θα είχε αποτέλεσμα και δεν θα ήταν άμεση λύση... Επειδή ήθελα να ξεμπερδεύω όσο το δυνατόν γρηγορότερα και ανώδυνα, επέλεξα την απόξεση και νομίζω πως έπραξα σωστά.. Ημουν σε δημόσιο και εχω να πω τα καλύτερα!!!! Καλύτερα και από ιδιωτικό ηταν και φυσικά δωρεαν...

Οσον αφορά τα συμπτώματα, εμενα αρχισαν να υποχωρούν μετα την απόξεση... Πριν ξεκινησω για το νοσοκομείο, εκανα τον τελευταιο μ εμετο...

Link to comment
Share on other sites

@Nansy29 όντως, αυτή η αναμονή με τα πισωγυρίσματα είναι που με έχει τσακίσει. Θέλω άμεσα να μπει μια τελεία. Ξέρω πως με νιώθετε και πλέον σας νιώθω στ'αλήθεια κι εγώ.  Πόσο χαζές κουβέντες έχω πει σε φίλες που απέβαλαν. Ότι η φύση προνοεί και καλύτερα νωρίς παρά να συνέβαινε κάτι αργότερα.  Λες και δεν τα ήξεραν κι αυτές,λες και δεν τα ξέρω κι εγώ πια όταν ακούω να μου λένε τα ίδια που έλεγα κάποτε κι εγω. Άλλη είναι η πηγή της θλίψης. Και μιλάω εγώ που έχω κι ένα παιδί. Στις γυναίκες που δε χάρηκαν τη μητρότητα κι έζησαν κάτι τέτοιο,τι να πω...

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Agatte είπε:

Καλημέρα κι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Είμαι πολύ μπερδεμένη... περιμένω την Πέμπτη να πάω για τον τελευταίο υπέρηχο μιας και την περασμένη Πέμπτη είδαν πώς το έμβρυο είχε αναπτυχθεί.  Ξέρω πως η κύηση δεν είναι βιώσιμη και πώς οι γιατροί θέλουν απλώς να είναι σίγουροι.

Τα συμπτώματα από την άλλη επιμένουν και δεν έχω ιδέα πότε θα αρχίσουν να μειώνονται.

@ΑΡΓΚ δεν ξέρω αν θα άντεχα να αποβάλλω φυσικά. Με έχουν τρομοκρατήσει και λίγο για μητρορραγίες και δυνατούς πόνους. 

Ο γιατρός μου από την άλλη, για απόξεση σε κλινική, θέλει ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό το οποίο ούτε μπορώ ούτε και θέλω να δώσω. Είναι πολύ άδικο για μία υπόθεση τόσο δυσάρεστη στη γυναίκα να ζητάνε τέτοια ποσά. Κι όταν ανέφερα το νοσοκομείο, μου είπαν πως θα με "σφάξουν" και δεν θα με προσέξουν καθόλου. Να κάνω μια έρευνα σε άλλες ιδιωτικές κλινικές και σε άλλους γιατρούς;  πάλι άγνωστοι δεν θα μου είναι; και γιατί ένας ιδιωτικός γιατρός να προσέξει παραπάνω από του νοσοκομείου; 

Γιατί δεν πας σε ένα δημόσιο νοσοκομείο; Εχω κάνει απόξεση (όχι λόγω εγκυμοσύνης) και είναι εντελώς επέμβαση ρουτίνας, το μόνο θέμα στην περίπτωσή σου είναι το ψυχολογικό, δεν είναι κάτι που είναι πολύπλοκο ή που έχει δύσκολη ανάρρωση σωματικά.

Link to comment
Share on other sites

@anemoni1989 ευχαριστώ για την απάντησή σου. Είμαστε τόσες πολλές τελικά...

Για τα συμπτώματα φανταζομουν πώς θα είχαν φθίνουσα πορεία από τη στιγμή που είδαμε πώς δεν πάει καλά. Αλλά βλέπω πως μπορούν να υπάρχουν κανονικά.

Στο νοσοκομείο μου είπαν πως σε περίπτωση που όντως παλινδρομεί ,ακολουθουν φαρμακευτική αγωγή οπότε το έδεσα κόμπο πώς δεν κάνουν απόξεση.  Τώρα την Πέμπτη που έχω πάλι μαζί τους ραντεβού και θα κάνουμε τον τελικό υπέρηχο θα συζητήσω το θέμα της απόξεσης.  Ξεκίνησα να πηγαίνω στα πρωινά του νοσοκομείου γιατί ο γιατρός μου είναι σε άλλη πόλη. Μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις  (σε αντίθεση με τα απογευματινά ραντεβού που πήγαινα σε στάνταρ γιατρό στην πρώτη μου εγκυμοσύνη). Ελπίζω πως την Πέμπτη πια, θα καταφέρουμε από κοινού να πάρουμε την σωστότερη απόφαση οπότε  @ΑΡΓΚ μάλλον θα παραμείνω στο δημόσιο. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Agatte είπε:

@anemoni1989 ευχαριστώ για την απάντησή σου. Είμαστε τόσες πολλές τελικά...

Για τα συμπτώματα φανταζομουν πώς θα είχαν φθίνουσα πορεία από τη στιγμή που είδαμε πώς δεν πάει καλά. Αλλά βλέπω πως μπορούν να υπάρχουν κανονικά.

Στο νοσοκομείο μου είπαν πως σε περίπτωση που όντως παλινδρομεί ,ακολουθουν φαρμακευτική αγωγή οπότε το έδεσα κόμπο πώς δεν κάνουν απόξεση.  Τώρα την Πέμπτη που έχω πάλι μαζί τους ραντεβού και θα κάνουμε τον τελικό υπέρηχο θα συζητήσω το θέμα της απόξεσης.  Ξεκίνησα να πηγαίνω στα πρωινά του νοσοκομείου γιατί ο γιατρός μου είναι σε άλλη πόλη. Μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις  (σε αντίθεση με τα απογευματινά ραντεβού που πήγαινα σε στάνταρ γιατρό στην πρώτη μου εγκυμοσύνη). Ελπίζω πως την Πέμπτη πια, θα καταφέρουμε από κοινού να πάρουμε την σωστότερη απόφαση οπότε  @ΑΡΓΚ μάλλον θα παραμείνω στο δημόσιο. 

Αυτό με τα συμπτώματα, είναι ο μεγαλύτερος μύθος τελικά... Ολοι μου έλεγαν πως αφού κάνω φουλ εμετούς και είχα φουλ συμπτώματα, χαλαλι...όλα πανε τελεια!!! Είδα πόσο τέλεια εξελίχθηκαν!!! Ελπίζω την επόμενη φορά να μην έχω κανένα σύμπτωμα, πάντως, μιας και εμένα αυτό δεν πρόκειται να με καθησυχάσει!!!

Οσον αφορά την απόξεση, θεωρώ και εγώ τζάμπα τα λεφτά του ιδιωτικού...αρκει βέβαια να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό!!!! Γενικά εγω βεβαια θεωρώ τζάμπα τα λεφτά του ιδιωτικού νοσοκομείου και για αυτό ακριβώς το λόγο επεμενα και επιμένω να εχω γιατρό σε δημόσιο, τον οποίο απλα επιλέγω να βλέπω στα απογευματινά ιατρεία... 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Agatte είπε:

@anemoni1989 ευχαριστώ για την απάντησή σου. Είμαστε τόσες πολλές τελικά...

Για τα συμπτώματα φανταζομουν πώς θα είχαν φθίνουσα πορεία από τη στιγμή που είδαμε πώς δεν πάει καλά. Αλλά βλέπω πως μπορούν να υπάρχουν κανονικά.

Στο νοσοκομείο μου είπαν πως σε περίπτωση που όντως παλινδρομεί ,ακολουθουν φαρμακευτική αγωγή οπότε το έδεσα κόμπο πώς δεν κάνουν απόξεση.  Τώρα την Πέμπτη που έχω πάλι μαζί τους ραντεβού και θα κάνουμε τον τελικό υπέρηχο θα συζητήσω το θέμα της απόξεσης.  Ξεκίνησα να πηγαίνω στα πρωινά του νοσοκομείου γιατί ο γιατρός μου είναι σε άλλη πόλη. Μου άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις  (σε αντίθεση με τα απογευματινά ραντεβού που πήγαινα σε στάνταρ γιατρό στην πρώτη μου εγκυμοσύνη). Ελπίζω πως την Πέμπτη πια, θα καταφέρουμε από κοινού να πάρουμε την σωστότερη απόφαση οπότε  @ΑΡΓΚ μάλλον θα παραμείνω στο δημόσιο. 

Όπου νιώθεις Εσύ καλύτερα και ασφάλεια για την υγεία σου να πας.για τα συμπτώματα δυστυχώς δεν υποχωρούν αμέσως.μετα την επέμβαση θα ηρεμήσεις από αυτά και τυχαίνει να είμαι αυτές που δεν έχουν ακόμα παιδάκι.σιγα σιγά επουλωνεται ο πόνος.οχι τελείως αλλά προχωράς.σου εύχομαι να επανέλθεις γρήγορα και να τελειώσει ολο αυτο. 

Nv4ip3.pngZt1x.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα. 

Την Πέμπτη τελικά επιβεβαιώθηκε η μη εξέλιξη της εγκυμοσύνης μου. Είχα μιλήσει με το γιατρό μου για την απόξεση και στην πορεία μίλησα με το γιατρό στο νοσοκομείο για την πρόκληση αποβολής. Εν τέλει επέλεξα τη δεύτερη μέθοδο μετά από σκέψη και έρευνα μέσω διαδικτύου. Μπήκα χθες και βγήκα σήμερα. Όλα εξελίχθηκαν ομαλά. Για μένα ήταν η σωστότερη επιλογή και για τη σωματική αλλά και για την ψυχική υγεία μου. 

Επίσης, σήμερα πια είμαι πολύ πιο ήρεμη σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες που έκλαιγα ασταμάτητα και αναρωτιόμουν γιατί να μου συμβεί κάτι τέτοιο. Όχι πως δεν είμαι πλέον στεναχωρημένη, αλλά ηρέμησα. 

Εύχομαι σε όλες το συντομότερο δυνατό γεμάτες αγκαλιές! 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Agatte είπε:

Κορίτσια καλησπέρα. 

Την Πέμπτη τελικά επιβεβαιώθηκε η μη εξέλιξη της εγκυμοσύνης μου. Είχα μιλήσει με το γιατρό μου για την απόξεση και στην πορεία μίλησα με το γιατρό στο νοσοκομείο για την πρόκληση αποβολής. Εν τέλει επέλεξα τη δεύτερη μέθοδο μετά από σκέψη και έρευνα μέσω διαδικτύου. Μπήκα χθες και βγήκα σήμερα. Όλα εξελίχθηκαν ομαλά. Για μένα ήταν η σωστότερη επιλογή και για τη σωματική αλλά και για την ψυχική υγεία μου. 

Επίσης, σήμερα πια είμαι πολύ πιο ήρεμη σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες που έκλαιγα ασταμάτητα και αναρωτιόμουν γιατί να μου συμβεί κάτι τέτοιο. Όχι πως δεν είμαι πλέον στεναχωρημένη, αλλά ηρέμησα. 

Εύχομαι σε όλες το συντομότερο δυνατό γεμάτες αγκαλιές! 

Καλή ανάρρωση κοπέλα μου ψυχικη και σωματικη.χαιρομαι που είσαι καλύτερα..ειναι που τελείωσε και τωρα πας παρακάτω..οσο να ναι το να περιμενεις να δεις τι θα γίνει μέχρι να τελειωσει αυτό το μαρτύριο είναι βασανιστήριο. Να χαίρεσαι το παιδάκι που έχεις και εύχομαι αν το θελήσετε πάλι να του χαρισετε συντομα ένα υγιές αδερφακι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...