Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σ.Π.Ω εξωσωματικη ή φυσιολογικά (σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών)


Recommended Posts

Καλημέρα. 

Ήθελα να ρωτήσω και να μάθω αν κάποια κοπέλα με συνδρομοπολυκυστικών ωοθηκών αν έμεινε έγκυος φυσιολογικά ή με εξωσοματικη.; 

Είμαι 22 χρόνων.

Προσπαθώ εδώ και 32 μήνες για παιδάκι και δεν έχει έρθει και έχω τον σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και 1 χρόνο τώρα  δεν είχα καθόλου περίοδο και ήρθε πριν 10 ημέρες από μόνη της και σκεφτόμαστε μετον άντρα μου να "ζητήσουμε" βοήθεια από τον γυναικολόγο μου. Και θα ήθελα αν τα κατάφερε καπια κοπέλα με εξωσοματικη και αν ναι περίπου τι έκανε; (και φυσικά όχι τίτλους από τα φάρμακα).

Και αν υπάρχει κάποια κοπέλα που στα 22 να έκανε τα χαρτιά για την εξωσωματική και να την "πέρασαν" στην επιτροπή για τα φάρμακα. 

Σας ευχαριστώ. 

Θέλω τα φώτα σας..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγώ  έμεινα φυσιολογικά μετά από λίγους μήνες.

Ο σύζυγος έχει πολύ καλή ποιότητα σπέρματος και ήταν η πρώτη φορά που έμεινα έγκυος, χωρίς να έχω άλλα προβλήματα υγείας. 

Επίσης είχα επώδυνο μεν, και πολύ μεγάλο αλλά σχετικά ομαλό κύκλο. 

Φαντάζομαι περίπτωση με περιπτωση πολυκυστικών διαφέρει.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jellyfishch είπε:

εγώ  έμεινα φυσιολογικά μετά από λίγους μήνες.

Ο σύζυγος έχει πολύ καλή ποιότητα σπέρματος και ήταν η πρώτη φορά που έμεινα έγκυος, χωρίς να έχω άλλα προβλήματα υγείας. 

Επίσης είχα επώδυνο μεν, και πολύ μεγάλο αλλά σχετικά ομαλό κύκλο. 

Φαντάζομαι περίπτωση με περιπτωση πολυκυστικών διαφέρει.

Να σου ζήσει... όταν λες πολύ μεγάλο κύκλο δλδ πόσες ημέρα περίπου; είχα έναν κύκλο κάθε 28 με 49 ημέρες δλδ την μια φορά 28 την επόμενη 49 και ξανά 28 και από περση δεν είχα καθόλου μέχρι τώρα που αδιαθετησα (την προκαλουσα 1 χρόνο με φάρμακα) και είναι ο κυκλος μου 111 ημέρες πλεων 

Link to comment
Share on other sites

Μία πολύ αγαπημένη μου φίλη έχει πολυκυστικές ωοθήκες, της ερχότανε περίοδος μία εώς δύο φορές το χρόνο μέχρι που τη ρύθμισε με αντισυλληπτικά. 

Όταν αποφάσισε με τον άντρα της να ξεκινήσουν προσπάθειες για παιδί, πήγε σε ενδοκρινολόγο και σε ορμονολογικό έλεγχο της βρήκε ανεβασμένη την προλακτίνη. Τη ρύθμισε, της ήρθε αμέσως περίοδος και έμεινε έγκυος.

Κοίταξέ το μήπως ανήκεις και εσύ σε αυτή την κατηγορία. Γενικά οι πολυκυστικές ωοθήκες από μόνες τους δεν θεωρούνται πρόβλημα γονιμότητας με την έννοια ότι αντιμετωπίζονται, φαντάσου ότι και η μητέρα της φίλης μου είχε και ο τότε γυναικολόγος της πριν από 35+ χρόνια τη βοήθησε με την περίοδο και απόκτησε δύο παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, krakenaki είπε:

Μία πολύ αγαπημένη μου φίλη έχει πολυκυστικές ωοθήκες, της ερχότανε περίοδος μία εώς δύο φορές το χρόνο μέχρι που τη ρύθμισε με αντισυλληπτικά. 

Όταν αποφάσισε με τον άντρα της να ξεκινήσουν προσπάθειες για παιδί, πήγε σε ενδοκρινολόγο και σε ορμονολογικό έλεγχο της βρήκε ανεβασμένη την προλακτίνη. Τη ρύθμισε, της ήρθε αμέσως περίοδος και έμεινε έγκυος.

Κοίταξέ το μήπως ανήκεις και εσύ σε αυτή την κατηγορία. Γενικά οι πολυκυστικές ωοθήκες από μόνες τους δεν θεωρούνται πρόβλημα γονιμότητας με την έννοια ότι αντιμετωπίζονται, φαντάσου ότι και η μητέρα της φίλης μου είχε και ο τότε γυναικολόγος της πριν από 35+ χρόνια τη βοήθησε με την περίοδο και απόκτησε δύο παιδιά.

Καλημέρα.. ορμονολογικο έλεγχο έχω κάνει και είναι μια χαρά όταν δεν είχα περίοδο σχεδόν κάθε 3 μήνες έκανα. Πιγα σε ενδοκρινολογο για να δω το θυροειδη έχω 1 οζο αλλά στης εξετασεις αίματος είναι φυσιολογικό. Δεν ξέρω εχω προβληματιστει εγώ δεν μπορώ να πάρω αντισυλληπτικα λόγο ότι προσπαθώ για παιδάκι και παλιά πριν από λίγα χρόνια όταν είχα πάει σινεφο διάφορους γυναικολογους για να ρυθμίσω περίοδο δεν μου είπε κανείς να πάρω αντισυλληπτικα όλοι λέγαν δεν είναι τίποτα θα φτιαξει μέχρι που παντρευτικα και πήγαμε σε έναν άλλον γιατρό. Αν μου έλεγαν πιστεύω πριν 5 με 6 χρόνια να κάνεις αυτό και αυτό πιστεύω τώρα θα είχα φυσιολογικα περίοδο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, Niki94 είπε:

Να σου ζήσει... όταν λες πολύ μεγάλο κύκλο δλδ πόσες ημέρα περίπου; είχα έναν κύκλο κάθε 28 με 49 ημέρες δλδ την μια φορά 28 την επόμενη 49 και ξανά 28 και από περση δεν είχα καθόλου μέχρι τώρα που αδιαθετησα (την προκαλουσα 1 χρόνο με φάρμακα) και είναι ο κυκλος μου 111 ημέρες πλεων 

περίπου 35 μέρες αλλά άστατος. είχα κι εγώ ανεβασμένη προλακτίνη και πολύ άσχημη ακμή (νομιζω σχετίζεται)

Με τα χρόνια πάντως και ειδικά μετά τη γέννα είδα βελτίωση. 

 

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

περίπου 35 μέρες αλλά άστατος. είχα κι εγώ ανεβασμένη προλακτίνη και πολύ άσχημη ακμή (νομιζω σχετίζεται)

Με τα χρόνια πάντως και ειδικά μετά τη γέννα είδα βελτίωση. 

 

Η προλακτίνη μου είναι στα φυσιολογικό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Niki94 είπε:

Η προλακτίνη μου είναι στα φυσιολογικό. 

Διάβασε και αυτό λέει για την αντίσταση της ινσουλίνης που σχετίζεται με το ΣΠΟ, αλλά και τα στάδια που ακολουθούν οι γυναικολόγοι για την επίτευξη εγκυμοσύνης.

http://www.onmed.gr/ygeia/story/350890/syndromo-polykystikon-oothikon-antistasi-stin-insoylini-pos-syndeontai

Καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου, τις έζησα από κοντά με την φίλη μου, αλλά πιστεύω πως με σωστή καθοδήγηση από γυναικολόγο θα μείνεις έγκυος.:)

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, krakenaki είπε:

Διάβασε και αυτό λέει για την αντίσταση της ινσουλίνης που σχετίζεται με το ΣΠΟ, αλλά και τα στάδια που ακολουθούν οι γυναικολόγοι για την επίτευξη εγκυμοσύνης.

http://www.onmed.gr/ygeia/story/350890/syndromo-polykystikon-oothikon-antistasi-stin-insoylini-pos-syndeontai

Καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου, τις έζησα από κοντά με την φίλη μου, αλλά πιστεύω πως με σωστή καθοδήγηση από γυναικολόγο θα μείνεις έγκυος.:)

Καλησπέρα.. σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νικι μου.Να ρωτήσω πως σου τεκμηριώνουν οι γιατροί ότι δεν έρχεται περίοδος απ τη στιγμή που οι ορμόνες σου είναι καλές και υπερηχογραφικά οι ωοθήκες δείχνουν εντάξει?Εχεις παρακολουθήσει αν κάνεις ωορρηξία με τον γιατρό?Επίσης οι ορμόνες κάποιες γίνονται την 3 μέρα περιόδου και άλλες 21 μέρα του κύκλου.Σου εύχομαι σύντομα να μείνεις έγκυος και να είσαι γερή εσύ και ο άντρας σου.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω πολυκυστικές και 3 παιδιά με φυσιολογικό τρόπο (συν 3 αποβολές, οπότε 6 εγκυμοσύνες). Εγκυμοσύνη χωρίς κύκλο δεν γίνεται, ούτε κάνει να μένεις χωρίς περίοδο για καιρό, μπαίνουν και άλλοι κίνδυνοι. Χρειάζεσαι ένα καλό ενδοκρινολόγο, ή γυναικολόγο με ειδίκευση στην αναπαραγωγική ενδοκρινολογία.

Αν έχεις πολυκυστικές, δεν μπορεί ορμονικά να είσαι καλά, η διάγνωση βασίζεται κατά κύριο λόγο στις ορμονικές εξετασεις. Βρε ένα γιατρό να σου δώσει εξηγήσεις.

Αν το θέμα είναι μόνο οι πολυκυστικές, οι στάνταρ οδηγίες πια από τους ενδοκρινολόγους είναι αν είσαι υπέρβαρη να αδυνατίσεις γιατί η παχυσαρκία επιδεινώνει πολύ και τις πολυκυστικές και τα σχετικά προβλήματα γονιμότητας, αν είσαι σε φυσιολογικό βάρος να δοκιμάσεις να χάσεις λίγο (χωρίς να γίνεις φυσικά αφύσικα αδύνατη), να αθλείσαι καθημερινά (η άσκηση είναι απαραίτητα για τη ρύθμιση των πολυκυστικων, ανεξάρτητα από το βάρος σου - με άσκηση εννοώ γενικά δραστηριότητα, όχι πρωταθλητισμό), να ελέγξεις αντίσταση στην ινσουλίνη μήπως χρειάζεσαι δίαιτα διαβητικού, και αν τα κάνεις όλα αυτά (για καιρό, όχι εβδομάδες) και δεν επανέλθει ο κύκλος, τότε προχωράς σε φάρμακα και επιπλέον εξετάσεις.

Αλλά επειδή μπορεί οτιδήποτε άλλο να υπάρχει από πίσω και κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, βρες ένα γιατρό που να σε ακούσει και να σου εξηγήσει. 

 

Τα αντισυλληπτικά δεν κολλάνε πουθενά, είναι για να νιώθεις καλά, αλλά δεν είναι θεραπεία για πολυκυστικές, ίσα ίσα είναι αντένδειξη αν έχεις πολυκυστικές και σκοπεύεις να μείνεις έγκυος στο μέλλον, ως "θεραπεία" έχει δοκιμαστεί και αποτύχει προ πολλού, Οποτε μη νιώθεις ότι κάτι έχεις κάνει λάθος μέχρι τώρα, ίσα ίσα.

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Εχω πολυκυστικές και 3 παιδιά με φυσιολογικό τρόπο (συν 3 αποβολές, οπότε 6 εγκυμοσύνες). Εγκυμοσύνη χωρίς κύκλο δεν γίνεται, ούτε κάνει να μένεις χωρίς περίοδο για καιρό, μπαίνουν και άλλοι κίνδυνοι. Χρειάζεσαι ένα καλό ενδοκρινολόγο, ή γυναικολόγο με ειδίκευση στην αναπαραγωγική ενδοκρινολογία.

Αν έχεις πολυκυστικές, δεν μπορεί ορμονικά να είσαι καλά, η διάγνωση βασίζεται κατά κύριο λόγο στις ορμονικές εξετασεις. Βρε ένα γιατρό να σου δώσει εξηγήσεις.

Αν το θέμα είναι μόνο οι πολυκυστικές, οι στάνταρ οδηγίες πια από τους ενδοκρινολόγους είναι αν είσαι υπέρβαρη να αδυνατίσεις γιατί η παχυσαρκία επιδεινώνει πολύ και τις πολυκυστικές και τα σχετικά προβλήματα γονιμότητας, αν είσαι σε φυσιολογικό βάρος να δοκιμάσεις να χάσεις λίγο (χωρίς να γίνεις φυσικά αφύσικα αδύνατη), να αθλείσαι καθημερινά (η άσκηση είναι απαραίτητα για τη ρύθμιση των πολυκυστικων, ανεξάρτητα από το βάρος σου - με άσκηση εννοώ γενικά δραστηριότητα, όχι πρωταθλητισμό), να ελέγξεις αντίσταση στην ινσουλίνη μήπως χρειάζεσαι δίαιτα διαβητικού, και αν τα κάνεις όλα αυτά (για καιρό, όχι εβδομάδες) και δεν επανέλθει ο κύκλος, τότε προχωράς σε φάρμακα και επιπλέον εξετάσεις.

Αλλά επειδή μπορεί οτιδήποτε άλλο να υπάρχει από πίσω και κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, βρες ένα γιατρό που να σε ακούσει και να σου εξηγήσει. 

 

Τα αντισυλληπτικά δεν κολλάνε πουθενά, είναι για να νιώθεις καλά, αλλά δεν είναι θεραπεία για πολυκυστικές, ίσα ίσα είναι αντένδειξη αν έχεις πολυκυστικές και σκοπεύεις να μείνεις έγκυος στο μέλλον, ως "θεραπεία" έχει δοκιμαστεί και αποτύχει προ πολλού, Οποτε μη νιώθεις ότι κάτι έχεις κάνει λάθος μέχρι τώρα, ίσα ίσα.

Θα συμφωνήσω με την ΑΡΓΚ.Εγώ που έχω πολυκυστικές σε πιο ήπια κατάσταση φαίνεται υπερηχογραφικά στην δεξιά ωοθήκη και οι ορμόνες μου δεν είναι άριστες αλλά ούτε σε σημείο που χρειάζεται θεραπεία. Εχω άστατο κύκλο από 29-40 μέρες χώρις να ξέρω κάθε μήνα πότε θα μου έρθει.Ισως πρέπει να συμβουλευτείς και έναν γιατρό ακόμα.Επίσης ξαδέρφη μου με περίοδο κάθε 4 μήνες έμεινε έγκυος φυσιολογικά μετά από 1,5 χρόνο και ήταν 32 χρονών.Στο πίσω μέρος του μυαλού σου ας έχεις την εξωσωματική γιατί μπορεί να σε χαλαρώνει αυτό αλλά πρέπει να ξέρεις ακριβώς το πρόβλημα της υπογονιμότητας και να ξέρεις τι έχεις να αντιμετωπίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...