Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν ξερω τι να κανω


Recommended Posts

Η κορη μου, 12 μηνων παρα κατι με ανησυχει πολυ και φοβαμαι οτι κατι δεν παει καλα με την αναπτυξη της. Δεν μιλαει, λεει μονο μπαμπαμπαμπα, δεν χαιρεταει δεν κανει παλαμακια, και το πιο σημαντικό:  δεν ακουει το ονομα της. Επισης δεν περπαταει, δεν δειχνει, δεν σηκωνεται.

Ομως στεκεται αν πιανεται απο καπου, χαμογελαει,  ειναι κοινωνικη, οταν θελει προσοχη μας φωναζει, δινει χερακια οταν θελει αγκαλια, παιζει κουκουτσα και γελαει πολύ οταν την παιζουμε.

Θελω τις εμπειρίες των μαμαδων του φορουμ. Εχει το παιδι μου κατι; ειναι φυσιολογικη αυτη η καθυστέρηση; 

Να ακουσω τον παιδιατρο που λεει να περιμενω να ακουσει το ονομα της μεχρι τους 15-18 μηνες; εγω ξερω οτι γυριζουν απο τον 7ο μηνα. Για να σας προλαβω το παιδι ακουει μια χαρά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ότι δε μιλαει,δεν περπαταει,δεν κανει παλαμακια,δε χαιρετάει δε νομιζω ότι θα πρεπει να σε προβληματιζουν.

 

Όταν λες δεν ακουει το ονομα της...ποτέ?Δλδ αν πας πισω της και τη φωνάζεις δε θα γυρισει?Ποτέ?Πως της τραβας την προσοχή δλδ?

Μπουσουλάει?Στο κρεβατι αν τη βαλεις δε στριφογυριζει?Αν την κρατας από τα χερακια στηριζει τα ποδια της κατω?Βηματακια κανει αν την κρατας?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπουσουλαει οχι. Στο κρεβατι στριφογυριζει αλλα αργησενα γυρισει μπρουμητα ανασκελα.τωρα γυρναει συνεχως. Κανει προσπάθεια να σηκωθει. Στεκεται με υποστήριξη και με υποστήριξη περπαταει. 

Οταν τη φωναζω με το ονομα της ειναι σα να μην με ακουει.καμια αντιδραση. Μερικες φορες ομως γυριζει. Δεν ξερω αν ακουει το ονομα ομως η τον ηχο της φωνης μου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα,

νομιζω οτι πρεπει να ακουσεις τον παιδιατρο. Για το περπατημα εμας μας ειχε πει μεχρι 18 μηνων. Για τα υπολοιπα νομιζω οτι ειναι ακομα μικρο το παιδακι.Πιστευω οτι αν χρειαστει περαιτερω διερευνηση ο παιδιατρος θα σας το πει.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μου φαίνεται κάπως, είναι που δε γυρνάει στο όνομα. Όλα τα άλλα δε λένε κάτι, αφού καλά καλά ακόμα δε χρόνισε το παιδί. Ο μικρός μου γιος τα ξεκίνησε όλα αργά και μετά δεν είχε σταματημό. Καταλαβαίνω ότι σε τρώει, αλλά καλύτερα να αφήσεις ένα εξάμηνο να περάσει, νομίζω. Είναι τόσο μικρή η κορούλα σου, που, όπου και να την πας, ήξεις αφίξεις θα σου πούνε, παρακολούθηση και να τη δούνε ξανά αργότερα, τζάμπα το τρέξιμο και τα έξοδα δηλαδή. Εύχομαι να πάνε όλα κατ' ευχήν.

Link to comment
Share on other sites

Πώς ξέρετε ότι το παιδί ακούει καλά; Εχει γίνει πρόσφατος έλεγχος; Το να μην ανταποκρίνεται στο όνομα της σε αυτή την ηλικία είναι όντως περίεργο και το να μην "μπαμπαλίζει" επίσης θα με ανησυχούσε.

Γενικά, το να μη λέει καθαρές λέξεις ή το να μην περπατάει, είναι και τα δύο φυσιολογικά. Τα υπόλοιπα που περιγράφεις, θα με είχαν προβληματίσει κι εμένα.

Δεν παίρνετε και μία δεύτερη γνώμη;

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, mariadd said:

Δεν μπουσουλαει οχι. Στο κρεβατι στριφογυριζει αλλα αργησενα γυρισει μπρουμητα ανασκελα.τωρα γυρναει συνεχως. Κανει προσπάθεια να σηκωθει. Στεκεται με υποστήριξη και με υποστήριξη περπαταει. 

Οταν τη φωναζω με το ονομα της ειναι σα να μην με ακουει.καμια αντιδραση. Μερικες φορες ομως γυριζει. Δεν ξερω αν ακουει το ονομα ομως η τον ηχο της φωνης μου. 

Αρα κινητικα το παιδακι γενικα τα κανει όλα με πιο αργο ρυθμο ας πουμε.Αυτο δε λεει κατι...το θεμα είναι ότι ανατυσσεται κινητικα...εστω κι αν το κανει πιο αργα.Ειναι και πολύ μικρη ακομα εξαλλου.

Κι εμενα μονο το θεμα με το ονομα θα με προβληματιζε.Ως προς την ακοη πως εισαι τοσο σιγουρει ότι ακουει καλα?Την εχετε εξετασει προσφατα?

Επειδή είναι και πολύ μικρο το παιδι..εγω θα περιμενα 3 μηνες ακομα..να παει δλδ 15 μηνων να εβλεπα πως θα εχει προχωρησει η αναπτυξη της.Στο Σπιτι όμως εσεις να τη δουλευεται .Δλδ αυτό που λες δε δειχνει προσπαθησε να της το μαθεις.

 

Εννοείται ότι μια δευτερη γνωμη δεν εβλαψε ποτε κανεναν..αλλα παρτο λιγο πιο χαλαρα και μη φρικαρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω: 

https://www.cdc.gov/ncbddd/actearly/milestones/milestones-1yr.html

Είναι Αμερικάνικο το site βέβαια, αλλά είναι κρατικός οργανισμός, όχι κάποια τυχαία σελίδα.

Στο πότε να ζητήσετε εκτίμηση από γιατρό έχει:

  • Doesn’t crawl
  • Can’t stand when supported
  • Doesn’t search for things that she sees you hide
  • Doesn’t say single words like “mama” or “dada”
  • Doesn’t learn gestures like waving or shaking head
  • Doesn’t point to things
  • Loses skills he once had

Από τα 7 ανησυχητικά σημάδια, αν καταλαβαίνω καλά έχετε τα 4;

Δε μπουσουλάει, δεν λέει καθόλου λέξεις, δεν αντιγράφει χειρονομίες όπως το να χαιρετά, δεν δείχνει.

Δε θα πείραζε μία δεύτερη γνώμη ή μία κουβέντα με αναπτυξιολόγο. Αν υπάρχει κάποιο προβληματάκι, όσο πιο γρήγορα το εντοπίσετε, τόσο το καλύτερο. Και αν σας πουν ότι όλα είναι καλά, θα ηρεμήσετε.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...