Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μη ανταπόκριση στο σερπαφάρ


Recommended Posts

καλησπέρα και Χριστός Ανέστη, θέλω να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε κάποια κοπέλα το εξής θέμα. Εδώ και 1.5 χρόνο προσπαθούμε για παιδάκι με τον σύζυγο και δεν τα έχουμε καταφέρει προς το παρόν. Αυτό τον μήνα πήρα για πρώτη φορά τα Σερπαφάρ από την 2η μέρα του κύκλου έως την 7η μέρα, 1 χάπι (50mg) την ημέρα. Την 11η μέρα του κύκλου πήγα για υπέρηχο και μου βρήκε το ωοθυλάκιο 10χιλ., πήγα και την 14η μέρα του κύκλου και δεν είχε μεγαλώσει καθόλου. Είχα 5 αυγουλάκια και ήταν όλα από 9 έως 11 χιλ. με πάχος ενδομητρίου 11 χιλ. Μου είπε ο γυναικολόγος ότι μάλλον η δόση αυτή δεν μου έκανε κάτι και πως τον επόμενο μήνα θα πάρω διπλή δόση δηλαδή 2 χάπια (100mg). Έχει συμβεί σε κάποια κοπέλα κάτι τέτοιο? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 56 λεπτά , Chryssa86 είπε:

καλησπέρα και Χριστός Ανέστη, θέλω να ρωτήσω αν έχει συμβεί σε κάποια κοπέλα το εξής θέμα. Εδώ και 1.5 χρόνο προσπαθούμε για παιδάκι με τον σύζυγο και δεν τα έχουμε καταφέρει προς το παρόν. Αυτό τον μήνα πήρα για πρώτη φορά τα Σερπαφάρ από την 2η μέρα του κύκλου έως την 7η μέρα, 1 χάπι (50mg) την ημέρα. Την 11η μέρα του κύκλου πήγα για υπέρηχο και μου βρήκε το ωοθυλάκιο 10χιλ., πήγα και την 14η μέρα του κύκλου και δεν είχε μεγαλώσει καθόλου. Είχα 5 αυγουλάκια και ήταν όλα από 9 έως 11 χιλ. με πάχος ενδομητρίου 11 χιλ. Μου είπε ο γυναικολόγος ότι μάλλον η δόση αυτή δεν μου έκανε κάτι και πως τον επόμενο μήνα θα πάρω διπλή δόση δηλαδή 2 χάπια (100mg). Έχει συμβεί σε κάποια κοπέλα κάτι τέτοιο? 

Καλησπέρα, Αληθώς Ανέστη!

Εχει συμβεί σε μενα αυτό.. Τον 7ο κύκλο με serpafar που πήγαινα και για σπερματεγχυση και τελικά ακυρωθηκε ο κυκλος γιατί δε μεγαλωναν τα αυγουλάκια μου. Στους αλλους κυκλους δεν είχα θεμα. Κι εγω στον επόμενο θα αυξησω δόση. Εχετε βρει τι φταίει που καθυστερεί το μωρακι σας?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ginaki19 είπε:

Καλησπέρα, Αληθώς Ανέστη!

Εχει συμβεί σε μενα αυτό.. Τον 7ο κύκλο με serpafar που πήγαινα και για σπερματεγχυση και τελικά ακυρωθηκε ο κυκλος γιατί δε μεγαλωναν τα αυγουλάκια μου. Στους αλλους κυκλους δεν είχα θεμα. Κι εγω στον επόμενο θα αυξησω δόση. Εχετε βρει τι φταίει που καθυστερεί το μωρακι σας?

Έχουμε κάνει τις βασικές εξετάσεις όπως για παράδειγμα ορμονολογικές οι οποίες ήταν πολύ καλές, υστεροσαλπιγγογραφία η οποία έδειξε διαβατές τις σάλπιγγες αλλά είχα ένα πολύποδα στην μήτρα το οποία τον αφαίρεσα με χειρουργείο και υπερήχους οι οποίοι δείχνουν μια χαρά. Ο σύζυγος έχει κάνει σπερμοδιάγραμμα το οποίο είναι σχετικά καλό, όχι τέλειο σε κινητικότητα αλλά είναι καλό, έχει ξεκινήσει εδώ και 4 μήνες βιταμίνες τα profertil. Όλες αυτές οι εξετάσεις έγιναν στον 1ο χρόνο προσπαθειών και ακόμα δεν έχουμε καταφέρει κάτι γι'αυτό και ξεκίνησα και τα σερπαφαρ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ginaki19 είπε:

Μη σε αγχωνει η μη ανταποκριση, ίσως θες μεγαλύτερη δόση. Ευχομαι ολα να πανε καλα!

Σε ευχαριστώ πολύ! Μου έκανε εντύπωση γιατί ποτέ δεν είχα διαβάσει κάτι τέτοιο, στο να μην υπάρχει ανταπόκριση! Μακάρι σε όλες τις γυναίκες να έρθουν εις πέρας οι προσπάθειές τους!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν σε παρηγορεί και ο δικός μου οργανισμος με το σεπαφαρ ειχε κακή ανταπόκριση ξεκίνησα με 3 ωοθηλακια και μόνο το 1 μεγάλωσε αρκετά. Στις εξωσωματικές με ελάχιστες δόσεις κατεβάζω 15 ωριμα στάνταρ.

απο την άλλη πλευρά ειναι και θεμασυγκεκριμενου  κυκλου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Κάντι είπε:

Αν σε παρηγορεί και ο δικός μου οργανισμος με το σεπαφαρ ειχε κακή ανταπόκριση ξεκίνησα με 3 ωοθηλακια και μόνο το 1 μεγάλωσε αρκετά. Στις εξωσωματικές με ελάχιστες δόσεις κατεβάζω 15 ωριμα στάνταρ.

απο την άλλη πλευρά ειναι και θεμασυγκεκριμενου  κυκλου.

Ας ελπίσουμε ότι τον επόμενο μήνα θα έχουν ωριμάσει! Βασικά δεν έχω θέμα με την ωρίμανση των ωοθηλακιων απλά κάποιες φορές κάνω ανωρικτικους κύκλους παρόλο που δεν έχω θέμα πολυκυστικων ή κάποιο ορμονικο! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...