Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Baby P

Abbie

Recommended Posts

http://news.bbc.co.uk/1/hi/programmes/panorama/7732125.stm

http://news.bbc.co.uk/1/hi/england/7727641.stm

Πολλή μεγάλη δημοσιότητα έχει πάρει το θέμα αυτό εδώ στην Αγγλία, έχει φτάσει μέχρι τον Πρωθυπουργό. Ποιος σκότωσε τον Baby P, η μητέρα του ή οι κοινωνικές υπηρεσίες? Οποιος και να φταίει, η ζωή του ήταν σύντομη και γεμάτη πόνο.... κανένα παιδάκι δεν πρέπει να επιτρέπεται να ζει κάτω από τέτοιες συνθίκες, πόσο μάλλον σε μία χώρα με τόσο υψηλό επίπεδο κοινωνικών υπηρεσιών....

Η μητέρα, ο φίλος της, και ο ενοικιαστής τους καταδικάστηκαν τις προηγούμενες μέρες για τον φόνο του 17μηνου παιδιού. Αν κοιτάξετε τις φωτογραφίες, θα δείτε ένα ξανθό, γαλανομάτικο αγγελούδι.... και μετά από τα τελευταία χτυπήματα, αν επιζούσε θα ήταν παράλητο όλη του την ζωή... Ειλικρινά δυσκολεύομαι να καταλάβω πώς μπορούν άνθρωποι να συμπεριφέρονται με αυτόν τον τρόπο!!

R.I.P Baby P

Διαφημίσεις

_45214191_itvbabyp203body.jpg_45211981_45201262.jpg

Το μικρό αγόρι, γνωστό με το κωδικό όνομα «Baby P», πέθανε τον περσινό Αύγουστο, έχοντας στο σώμα του περίπου 50 τραύματα, μεταξύ των οποίων σπασμένη πλάτη και πλευρά. Σε όλο αυτό το διάστημα, οι υπηρεσίες πρόνοιας είχαν επισκεφθεί πάνω από 60 φορές την οικογένεια και είχαν διαπιστώσει ότι κάτι δεν πήγαινε καλά.

Για πρώτη φορά, μίλησε στα μέσα και ο φυσικός πατέρας του παιδιού: «Αυτοί που συστηματικά βασάνισαν το μωρό, το κράτησαν μυστικό, όχι μόνο από εμένα αλλά και από τους ανθρώπους που επισκέφθηκαν το σπίτι μέχρι το θάνατό του».

Για την υπόθεση που έχει συγκλονίσει τη βρετανική κοινή γνώμη μίλησε και ο πρωθυπουργός Γκόρντον Μπράουν και υποσχέθηκε να κάνει ό,τι μπορεί, για να μην επαναληφθεί ένα τόσο ειδεχθές έγκλημα. Την ίδια ώρα, ανακοινώθηκε κυβερνητική έρευνα για να διευκρινισθεί το γιατί οι υπηρεσίες πρόνοιας δεν κατόρθωσαν να προστατεύσουν το βρέφος.

Η 32χρονη μητέρα του, ο σύντροφός της και ένας ακόμα φίλος της οικογένειας, που συμμετείχε στο έγκλημα, καταδικάστηκαν την Τρίτη με την κατηγορία ότι προκάλεσαν ή επέτρεψαν το θάνατο του μωρού.

http://www.zougla.gr/news.php?id=13295

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

εγω δεν καταλαβα...γιατι δεν διωχθηκε η υπαλληλος της κοινωνικης υπηρεσιας που επετρεψε την διαμονη του παιδιου με τη μητερα και μετα τις καταγγελιες?

He suffered horrific abuse, but Haringey Council in North London, which was criticised in the Victoria Climbie case, never took him into care.

Haringey Council has said it is "truly sorry" for not doing more to protect 17-month-old Baby P who died after suffering horrific abuse.

δλδ εγω τι να κανω το truly sorry ????

http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/7727936.stm

ξεφτηλες!

Το θέμα ειναι ότι το παιδάκι έφυγε χωρίς κανένας να τον βοηθήσει, τώρα όποιος κι αν καταδικαστεί, όποια απόφαση κι αν πάρουν το παιδάκι υπέφερε και δεν θα γυρίσει πίσω!!!!!!!

Διαφημίσεις

Το θέμα ειναι ότι το παιδάκι έφυγε χωρίς κανένας να τον βοηθήσει, τώρα όποιος κι αν καταδικαστεί, όποια απόφαση κι αν πάρουν το παιδάκι υπέφερε και δεν θα γυρίσει πίσω!!!!!!!

Και υπέφερε πάρα πολύ!!! Τα πάθη του Χριστου έιναι λίγα μπροστά στα μαρτύρια αυτού του μωρού :cry::cry:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

ρε ρου

δεν λεω δικιο εχεις αλλα ....ειναι ματαιο να λεμε οκ δεν θα γυρησει πισω....και στην τελικη εγω....i want justice .πληρης δικαιοσηνη ομως...σα να εχουν χαλαρωσει τα λουρια παγκοσμιος θαρω!..

και αληθεια δε ξερω αν κανεις βλεπει ΟΛΟ το δασος....

όλο ομως....ειναι κοινωνικοπολιτικο το ζητημα ...περαν του γεγονοτος ...εχει τρυπες...και απο αλου! ...μπαζει σαν συστημα η προστασια ανηλικων ....γιατι αραγε? :evil::evil::evil:

Βασάνιζαν επί μήνες 3χρονη μέχρι που τη σκότωσαν18 Νοεμβρίου 2008, 18:05

Σοκαρισμένη η κοινή γνώμη της Νέας Ζηλανδίας παρακολούθησε τη δίκη δύο αντρών που παραδέχτηκαν ότι βασάνιζαν για διάστημα μηνών ένα 3χρονο κοριτσάκι το οποίο τελικά πέθανε εξαιτίας κρανιοεγκεφαλικων κακώσεων. Οι λεπτομέρειες της υπόθεσης που είδαν το φως της δημοσιότητας είναι φρικιαστικές.

Οι δύο άντρες κλωτσούσαν, χτυπούσαν, χαστούκιζαν, έπεφταν πάνω στη μικρή και την έβαζαν κοντά στις φλόγες. Έφτασαν στο σημείο να τη βάλουν σε στεγνωτήριο πλυντηρίου και να το βάλουν σε λειτουργία.

Κάποια στιγμή την έριξαν σε κάδο σκουπιδιών, ενώ την είχαν πετάξει αρκετές φορές από ψηλά στο πάτωμα του σπιτιού. Και οι δύο, ο Βιρέμου Κέρτις 19 ετών και ο αδερφός του Μάικλ 22, καταδικάστηκαν για δολοφονία και αντιμετωπίζουν ποινή ισόβιας κάθειρξης. Ο Μάικλ Κέρτις είχε σχέση με τη μητέρα της μικρής.

Η μικρή Νία Γκλάσι πέθανε στις 3 Αυγούστου του 2007, δύο εβδομάδες αφ'ότου την είχαν κλωτσήσει στο κεφάλι και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο.

Η δικαστής, Τζούντιθ Πότερ, δάκρυσε διαβάζοντας την ετυμηγορία των ενόρκων.

Η μητέρα της μικρής κρίθηκε ένοχη γιατί γνώριζε τι γινόταν και αμέλησε να προστατέψει το παιδί της. Κάποια στιγμή μάλιστα η μικρή έμεινε στο σπίτι αναίσθητη για 36 ώρες χωρίς κανείς να τη μεταφέρει στο νοσοκομείο. Άλλα δύο άτομα που συνδέονταν με τους δράστες κρίθηκαν αθώα.

http://www.zougla.gr/news.php?id=13684

να φτάσουν στα τελευταία τους και να μην βγαίνει η ψυχή τους τα καθάρματα :evil: :evil

όσο για τις κοινωνικές υπηρεσίες ας τις ονομάσουνε καλύτερα κοινωνικές αναλγησίες :evil::evil:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

ρε ρου

δεν λεω δικιο εχεις αλλα ....ειναι ματαιο να λεμε οκ δεν θα γυρησει πισω....και στην τελικη εγω....i want justice .πληρης δικαιοσηνη ομως...σα να εχουν χαλαρωσει τα λουρια παγκοσμιος θαρω!..

και αληθεια δε ξερω αν κανεις βλεπει ΟΛΟ το δασος....

όλο ομως....ειναι κοινωνικοπολιτικο το ζητημα ...περαν του γεγονοτος ...εχει τρυπες...και απο αλου! ...μπαζει σαν συστημα η προστασια ανηλικων ....γιατι αραγε? :evil::evil::evil:

αρια μου έχεις απολυτο δίκιο, και αυτο εννοώ ότι κάποιος έπρεπε να κάνει κάτι πριν γίνει το κακό, να λυτρώσει αυτο το παιδάκι απο τα βασανιστήρια που περνουσε. Και φυσικά πρεπει να αποδοθεί δικαιοσύνη και πλεον οι υπηρεσίες πρεπει να δείχνουν περίσσοτερο ή αν θες πραγματικό ενδιαφέρον, όμως και παλι θα το πω το παιδάκι ΕΦΥΓΕ!!!!!!

Διαφημίσεις

ΦΡΙΚΤΕΣ ιστορίες και οι δύο - και δυστυχώς δεν είναι οι μοναδικές.

Το έχω ξαναπεί... είναι τρομακτικός ο κόσμος στον οποίο αποφασίσαμε να φέρουμε τα παιδιά μας... Οι άνθρωποι έχουν μετατραπεί σε τέρατα...

εγώ πάλι από όλη αυτή την ιστορία δεν μπορώ να καταλάβω το εξής....

αυτή η μητέρα είχε 60 επισκέψεις από την κοινωνική υπηρεσία του council (σαν να λέμε δήμος). Μία φορά, γιατί δεν είπε, δεν το θέλω το παιδί??? Αμέσως θα το έπαιρναν και θα το έδιναν για υιοθεσία!! Γιατί ξεκάθαρα φάνηκε ότι δεν το ήθελε το παιδί, ήταν όλη μέρα στο facebook, και το παιδί το "πρόσεχε!!??!!" ο φίλος της....

:twisted::twisted:Η δική μου απορία είναι γιατί δεν υπάρχει θανατική ποινή γι'αυτά τα καθάρματα?

:twisted::twisted:Η δική μου απορία είναι γιατί δεν υπάρχει θανατική ποινή γι'αυτά τα καθάρματα?

Ακριβώς...πρέπει να βγεί νόμος. Το εύχομαι.

Όποιος δεν θέλει το παιδί του να το δίνει σε άτεκνες οικογένειες αλλιώς αν το κακομεταχειριστεί με αυτό τον τρόπο να του κοβουν τα χέρια. :mad:

Είμαι κακιά μαζί τους αλλά δεν πειράζει!

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

εγώ πάλι από όλη αυτή την ιστορία δεν μπορώ να καταλάβω το εξής....

αυτή η μητέρα είχε 60 επισκέψεις από την κοινωνική υπηρεσία του council (σαν να λέμε δήμος). Μία φορά, γιατί δεν είπε, δεν το θέλω το παιδί??? Αμέσως θα το έπαιρναν και θα το έδιναν για υιοθεσία!! Γιατί ξεκάθαρα φάνηκε ότι δεν το ήθελε το παιδί, ήταν όλη μέρα στο facebook, και το παιδί το "πρόσεχε!!??!!" ο φίλος της....

μεταξυ αλλων ...τι περημενες δλδ να πει οκ δεν το θελω ?

αφου μπαινοβγενε σε ιδρυματα και η ιδια she didn't know any better αλλα δεν με νοιαζει αυτο...

ξερεις τι με νοιαζει ....

ο ΚΥΚΛΟς

ηταν κυκλος ..... ηταν προβλεπομενο εγγλημα...απλα προσευχονταν να μην γηνει......

και ηξεραν ποια ειναι και τι κανει κλπ κλπ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ τ ι π ο τ α

εγω με ποιον να τα βαλω?

με την μανα ?

με το γκομενο?

με ποιον????

με κανεναν δε θα τα βαλω.... ανετουαρ ομως θα τα βαλω με τις κοινωνικες υπηρεσιες κι οπως κι εγω αν αποδειχθω αναρμοστη και ανεπαρκεις για το παιδι μου θα ηθελα να μου το παρουν ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΜΙΑ ΨΥΧΗ ετσι οφειλαν να κανουν και στον μικρουλι....... αλλα τι λεμε τωρα ????....εμενα με νοιαζει το παιδι μου....και τα παιδια των αλλονων .... αυτους δεν τους νοιαζει ουτε ....να μην πω! να μην πω! και για ποιο λογο ονομαζονται ΚΟΙΝΩΝΙΚΕς ΥΠΕΡΙΣΙΕς ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΡΓΟ....?????? :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

Διαφημίσεις

Τα παιδιά συμπεριφέρονται σαν «ζώα» πιστεύει το 53% των ενηλίκων Βρετανών-το 43% πιστεύουν ότι «κάτι πρέπει να γίνει», για να προστατευτεί η κοινωνία από τα παιδιά και τους νέους (!!)

Δεν πρόκειται για αναφορές σε μια μικρή μειονότητα των παιδιών, αλλά αντανακλούν την αντίληψη του κόσμου για όλα τα παιδιά.

ΛΟΝΔΙΝΟ

Της ΑΛΙΝΑΣ ΣΑΡΑΝΤΗ

Πάνω από τους μισούς Βρετανούς πιστεύουν ότι τα παιδιά αρχίζουν να συμπεριφέρονται σαν «ζώα» και μεγάλο ποσοστό ισχυρίζεται ότι αποτελούν κίνδυνο για την κοινωνία, σύμφωνα με τα αποτελέσματα δημοσκόπησης, καθώς η δαιμονοποίηση των ανηλίκων εξαπλώνεται εν μέσω αύξησης της παιδικής εγκληματικότητας στη χώρα.

Οπως αποκαλύπτει η έρευνα, το 53% των ερωτηθέντων πιστεύουν ότι οι ανήλικοι έχουν αρχίσει να συμπεριφέρονται σαν ζώα, ενώ το 49% λένε ότι αποτελούν όλο και μεγαλύτερο κίνδυνο για τα υπόλοιπα παιδιά και για τους ενηλίκους. Επίσης το 43% πιστεύουν ότι «κάτι πρέπει να γίνει», για να προστατευτεί η κοινωνία από τα παιδιά και τους νέους. Τη δημοσκόπηση διενήργησε η εταιρεία YouGov για λογαριασμό της φιλανθρωπικής οργάνωσης «Barnando's» με τη συμμετοχή 2.021 ενηλίκων. Σύμφωνα με την οργάνωση, τα αποτελέσματα καταδεικνύουν μια «αδικαιολόγητη και ανησυχητική έλλειψη ανεκτικότητας απέναντι στα παιδιά». Οπως αναφέρει, η δημοσκόπηση είναι σύμφωνη με τη Βρετανική Ερευνα για το Εγκλημα, που δημοσιοποιήθηκε πρόσφατα και δείχνει ότι οι πολίτες έχουν την αντίληψη πως τα παιδιά ευθύνονται για περίπου το ήμισυ των εγκλημάτων, όταν τα στοιχεία δείχνουν ότι το πραγματικό ποσοστό είναι 12%. «Είναι αποκρουστικό το γεγονός ότι λέξεις όπως "ζώα" και "παράσιτα" χρησιμοποιούνται καθημερινά όταν αναφερόμαστε σε παιδιά. Δεν πρόκειται για αναφορές σε μια μικρή μειονότητα των παιδιών, αλλά αντανακλούν την αντίληψη του κόσμου για όλα τα παιδιά. Το αληθινό έγκλημα είναι ότι αυτού του είδους οι χαρακτηρισμοί και η νοοτροπία δεν κάνουν τίποτα για να βοηθήσουν εκείνους τους νέους που είναι δύσκολοι, απείθαρχοι ή δεν συμπεριφέρονται σωστά ώστε να αλλάξουν» όπως λέει ο διευθυντής της οργάνωσης Μάρτιν Νάρεϊ. Οπως αναφέρει η έρευνα, τα παιδιά που εμπλέκονται σε εγκληματικές δραστηριότητες προέρχονται από τις πιο φτωχές οικογένειες και έχουν τη χειρότερη εκπαίδευση. Σημειωτέον ότι η Βρετανία έχει ένα από τα υψηλότερα ποσοστά παιδικής φτώχειας μεταξύ των αναπτυγμένων χωρών: σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία, 3,9 εκατ. παιδιά (ένα στα τρία) ζουν στη φτώχεια. Η αντικοινωνική και εγκληματική συμπεριφορά των παιδιών και των νέων είναι ένα ζήτημα που απασχολεί συχνά την πολιτική συζήτηση στη Βρετανία, ενώ υποθέσεις εγκλημάτων με δράστες ή θύματα παιδιά κάνουν ολοένα και πιο συχνά την εμφάνισή τους στα πρωτοσέλιδα. Ενα από τα πιο σοκαριστικά παραδείγματα ήταν η πρόσφατη καταδίκη τριών εφήβων για τη δολοφονία ενός πατέρα τριών παιδιών, τον οποίο ξυλοκόπησαν μέχρι θανάτου μπροστά στα μάτια της 12χρονης κόρης του, αφού είχε επιχειρήσει να τους μιλήσει επειδή πίστευε ότι είχαν καταστρέψει το αυτοκίνητο της συζύγου του.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 18/11/2008

http://hamomilaki.blogspot.com/

Τα ποσοστά της έρευνας,"μιλάνε" απο μόνα τους νομίζω :shock::shock: Ποια πολιτισμένη Ευρώπη έιπαμε????

Που να μη σωσουνε να δουνε ασπρη μερα

ολοι αυτοι κ αυτες που τολμανε κ εχουν

το θρασος να ακουμπανε αυτα τα αγγελουδια

Που να καταδικαστουν αιωνια στη κολαση

κ κολαση να περασουν πρωτα εδω αλλα αυτο

ειναι ρε γμτ οτι εδω δεν ειναι αρκετη η τιμωρια

δυστυχως....οτι εκαναν στα παιδια να τους τα

κανουν 1.000.0000.000000 φορες χειροτερα

να παρακαλανε να πεθανουν για να γλιτωσουν

αλλα...αλλα αναθεμα τα συστηματα...... :evil::evil::evil::evil::evil:

Τα παιδιά συμπεριφέρονται σαν «ζώα» πιστεύει το 53% των ενηλίκων Βρετανών-το 43% πιστεύουν ότι «κάτι πρέπει να γίνει», για να προστατευτεί η κοινωνία από τα παιδιά και τους νέους (!!)]

αμα έμενες εδώ δεν θα σου έκανε και ιδιαίτερη εντύπωση αυτό..... δεν τολμάς να πεις κουβέντα γιατι δεν ξέρεις αν κρατάνε μαχαίρι...

το θέμα είναι ότι εδώ υπάρχουν κοινωνικές υπηρεσίες και κάνουν ένα έργο. Φυσικά, βοηθάνε πολλά παιδιά που γεννιούνται σε προβληματικές οικογένειες. Λέγεται ότι υπήρξε διαφωνία ανάμεσα στην κοινωνική λειτουργό και στον μάνατζερ της για το αν θα έπρεπε να απομακρυνθεί το παιδί από την μητέρα του. Αλλα η μητέρα μεγάλωσε σε μια οικογένεια που παρακολουθουνταν από τις κοινωνικές υπηρεσίες και "ήξερε πως να χειρηστεί το θέμα!!". Και φυσικά μέσα σε αυτό περιλαμβάνεται και το πως να εισπράττει όσο το δυνατόν περισσότερα επιδόματα.... Και αν είσαι μια μάνα μόνη να μεγαλώνεις το παιδί σου χωρίς να δουλεύεις, παίρνεις αρκετά...

Μιλάτε για τιμωρία, εχετε δίκιο σε αυτά που λέτε... θέλω όμως να πω το εξής - εμείς θέλαμε τον γιο μας προτού αυτός συλληφθεί, τον αγαπούσαμε προτού γεννηθεί, και παρότι έχει αυτό το σοβαρό πρόβλημα υγείας, τον αγαπάμε τόσο πολυ και δεν μπορούμε καν να διανοηθούμε πως θα ήταν να μην τον έχουμε κοντά μας!! Πώς γίνεται ο Θεός να δίνει σε αυτή την κοπέλα αυτό το αγγελούδι, που ήταν μια χαρά, και να του συμπεριφέρονται έτσι!!! Θέλω να πιστεύω πως η τιμωρία, όπως και το δώρο της ζωής, δεν θα είναι απο ανθρώπινη πηγή.....

Πώς γίνεται ο Θεός να δίνει σε αυτή την κοπέλα αυτό το αγγελούδι, που ήταν μια χαρά, και να του συμπεριφέρονται έτσι!!! Θέλω να πιστεύω πως η τιμωρία, όπως και το δώρο της ζωής, δεν θα είναι απο ανθρώπινη πηγή.....

πόσο δίκιο έχεις!!!!!!!!!!!!

δεν τολμάς να πεις κουβέντα γιατι δεν ξέρεις αν κρατάνε μαχαίρι..

ειπες ...

και για αυτο ποιος ευθυνετε?

εσυ?

εγω?

η πολιτικης τους?

η σταση των αρχων?

ποιος?

η προνοια που ειναι να παει στα σχολεια και να δωσει αρχες ΒΙΒΛΙΑ.... ερεθησματα, γνωσεις..... παρα μονο ξυδια και ναρκωτικα ξερουν αν δηνουν ...αλογηστα....δες στα παραπονα για τις δημοσιες πηρεσιες στην ελλαδα....παιρνουν τηλ γιατι στην πλατεια κανουν εμποριο ΚΑΙ ΠΕΡΗΜΕΝΟΥΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ... να παει περιπολικο εστω για περατζαδα.....

Abbie

αν και ειμαι πολυ θυμμενη (οχι με το γεγονος που κατεθεσες.....αλλα γενικα )εχω να σου οτι ...

god doesn't know everything ....

you have to tell him

κι εγω ρουφιανος κανενος δεν θελω να γηνω!

αλλαοτι περναει απο το χερι μου θελω να το αλλαξβ ...και για αυτο εγω τα χω παρει με τις κοινωνικες υπηρεσιες προνοια της χωρας της δικης μου και αυτηνης που κατοικεις......

• 6 months later...

Σε τουλάχιστον πέντε χρόνια κάθειρξη καταδικάστηκε σήμερα η μητέρα του

μωρού από τη Μεγάλη Βρετανία, γνωστού ως baby P, που πέθανε τον

Αύγουστο του 2007 ύστερα από μακροχρόνια κακοποίηση.

Η 27χρονη μητέρα του Peter, το όνομα της οποίας δεν μπορεί να

αποκαλυφθεί, ο 32χρονος φίλος της και ο 37χρονος νοικάρης τους είχαν

κριθεί ένοχοι πέρυσι για το θάνατο του παιδιού, το οποίο ήταν μόλις 17

μηνών. Το μωρό είχε σπασμένη σπονδυλική στήλη και έφερε 40 σοβαρά

τραύματα από παρατεταμένη οικιακή βία.

Η μητέρα καταδικάστηκε σήμερα σε επ' αόριστον κάθειρξη, με ελάχιστο

εγκλεισμό πέντε ετών, ενώ σε δωδεκαετή κάθειρξη καταδικάστηκε ο

σύντροφός της, ο οποίος μόλις τον περασμένο μήνα κρίθηκε ένοχος και για

το βιασμό ενός 2χρονου κοριτσιού, με αποτέλεσμα να του επιβληθεί

παράλληλη ποινή ισόβιας κάθειρξης, με ελάχιστο εγκλεισμό δέκα ετών.

Ο νοικάρης καταδικάστηκε σε επ' αόριστον κάθειρξη, με ελάχιστη διάρκεια

εγκλεισμού τριών ετών. Το γεγονός ότι ο θάνατος του παιδιού επήλθε ενώ

βρισκόταν ήδη υπό την παρακολούθηση των κοινωνικών και ιατρικών

υπηρεσιών, αλλά και της αστυνομίας, έχει προκάλεσε την οργή τόσο της

κοινής γνώμης όσο και του πολιτικού κόσμου.

Πηγή http://www.zougla.gr/news.php?id=41752

Γιατί μου φαίνεται τόσο μικρή η ποινή γιατί αυτοί οι άνθρωποι

να ξαναβγούν στον έξω κόσμο :cry::evil:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

σημερα το πρωι οι εφημεριδες εγραφαν για αυτο το θεμα, κατι που με εντυπωσιασε ηταν οτι η μητερα αυτη ηταν ολη μερα στο ιντερνετ παιζοντας online poker και παρακολουθωντας πορνογραφια, ενω την ιδια ωρα ο φιλος της και ο νοικαρης κακοποιουσαν το παιδι....

τι ανθρωποι ειναι αυτοι???