Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Χοριακη 75.......

Recommended Posts

Κορίτσια, ανησυχώ... Μάλλον χάρηκα άδικα.. Έκανα χοριακή τη Δευτέρα (17/11) κι έδειξε 75. Είχαμε τελευταία επαφή μα τον άντρα μου την 24η μέρα του κύκλου (2/11). Ο κύκλος μου είναι 30-33 ημερών. Ο γυναικολόγος είπε ότι ίσως έγινε αργά η σύλληψη και να επαναλάβω την εξέταση σήμερα, το οποίο κι έκανα. Τα αποτελέσματα θα τα γνωρίζω αύριο το πρωί κι έχω μεγάλη αγωνία.... Έχει συμβεί σε καμία από εσάς κάτι ανάλογο..;;

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Διαφημίσεις

14 μέρες μετά την εμβρυομεταφορά η χοριακή ήταν 19. Έχω αυτή τη στιγμή τα διδυμάκια μου κοντά μου χωρίς προβλήματα. Μην κοιτάς ακριβείς τιμές. Σημασία έχει να κυμαίνεται στα φυσιολογικά (τα οποία έχουν μεγάλες διακυμάνσεις).

Με το καλό το μικρό σου :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Άρα, είμαι στα φυσιολογικά επίπεδα.. Σας ευχαριστώ, βρε κορίτσια, θα σας ενημερώσω αύριο για τ' αποτελέσματα..! Να σας ζήσουνε τα μωράκια σας..!!

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Διαφημίσεις

Διαφημίσεις

Είμαι 27, προσπαθούσαμε 3 μήνες.. Άσχετο, αν η σύλληψη έγινε τόσο αργά, δεν ισχύει ότι μετράω από την τελευταία περίοδο, για να βρω πόσων μηνών είμαι..;; Εσύ πώς είσαι;

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Διαφημίσεις

Και παλι απο την τελευταια περιοδο μετρας και αποτι μου πε ο γιατρος μου (γιατι ολες εχουμε αυτη την απορια) οπως περναει ο καιρος βρισκουν ακριβως την ημερα συλληψης και ετσι αλλαζουν την πιθανη ημ/νια τοκετου που εχουν πει στην αρχη βασιζομενοι στην τελευταια περιοδο...... Αυτα καταλαβα αυτα σου λεω :) Δε προλαβα να ασχοληθω παραπανω.......

Ειμαι καθε μερα και καλυτερα........ Ευχαριστω που ρωτας!

WLFfp2.png XI11p2.png

Εμεις θα ξαναξεκινησουμε προσπαθειες με τον καινουργιο χρονο :)

Να εισαι καλα και ολα θα πανε τελεια!!!!!!!!!!!!!! Μην ανησυχεις! Αμα δεν ηξερες για τις τιμες της χοριακης απο δω μεσα θα πεταγες στα συννεφα τωρα!!!! Η πολλη γνωση μηπως βλαπτει???? :)

WLFfp2.png XI11p2.png

Να εισαι καλα και ολα θα πανε τελεια!!!!!!!!!!!!!! Μην ανησυχεις! Αμα δεν ηξερες για τις τιμες της χοριακης απο δω μεσα θα πεταγες στα συννεφα τωρα!!!! Η πολλη γνωση μηπως βλαπτει???? :)

Αυτό, ακριβώς, σκεφτόμουν..! Όσο περισσότερο τα σκαλίζω, τόσο πιο πολύ αγχώνομαι.. Τέρμα οι υπερβολικές ανησυχίες..!!

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Σωστή!!!!Τελικά μάλλον εκεί είναι το πρόβλημα μας..Η υπερβολική γνώση!!

Γιατί προφανώς δεν μπορούμε να την χειριστούμε :roll:

VxpTp3.png

lewJp3.png

Ακου τι πρεπει να κανεις και τι πρεπει να κανω κι εγω.......

Θα παιρνεις τα προβληματα ενα ενα και θα τα αντιμετωπιζεις κι ετσι δε θα σου φαινονται βουνο.... Οταν τα σκεφτομαι ολα μαζι νιωθω ενα βαρος να με πλακωνει!!!!!! Θα τα σκεφτεσαι λοιπον ενα ενα τα πραγματα: η χοριακη σου ειναι τελεια και παμε παρακατω...... Μην αγχωνεσαι για ανυπαρκτο προβλημα........

WLFfp2.png XI11p2.png

Είμαι 27, προσπαθούσαμε 3 μήνες.. Άσχετο, αν η σύλληψη έγινε τόσο αργά, δεν ισχύει ότι μετράω από την τελευταία περίοδο, για να βρω πόσων μηνών είμαι..;; Εσύ πώς είσαι;

Πρώτα - πρώτα... ψυχραιμία. Έχεις πολύ καιρό μπροστά σου για να αγχωθείς για οτιδήποτε. Χαλάρωσε και απόλαυσε τις μέρες αυτές.

Οι γιατροί για να μη μπερδεύονται με το πότε έγινε η σύλληψη, προσδιορίζουν μια εγκυμοσύνη με την τελευταία περίοδο. Πιθανή ημερομηνία τοκετού δίνουν αυτή που αντιστοιχεί στις 40 εβδομάδες ακριβώς.

Από εκεί και πέρα.... στους υπερήχους οι μετρήσεις που λαμβάνουν είναι σύμφωνα με το μέγεθος του παιδιού (π.χ. τόσα εκατοστα... άρα τόσων εβδομάδων πρέπει να είναι).

Ο γιατρός προς το τέλος της εγκυμοσύνης από στοιχεία για τη γήρανση του πλακούντα, καρδιακή λειτουργία του παιδιού, συσπάσεις, τράχηλο κτλ κτλ μπορεί να προσδιορίσει λίγο καλύτερα (και όχι πάντα) μια πιο ακριβή ημερομηνία τοκετού. Αλλά στην τελική........ η πραγματική στιγμή που θα έρθει ο τοκετός είναι μια έκπληξη για όλες... :)

Καλό θα ήταν να ρωτάς και το γιατρό σου για ΟΛΑ όσα σε ανησυχούν. Από το πιο απλό (πώς π.χ. θα υπολογίζεις τις εβδομάδες), μέχρι το πιο σύνθετο. Η ενημέρωση θα σε βοηθήσει να έχεις μια εγκυμοσύνη χαλαρή (όσο αυτό είναι δυνατό), θα σε κρατήσει μακριά από προκαταλήψεις των παλιών που μπορούν να σε τρελλάνουν :twisted: και κυρίως.... θα χτίσεις μια σχέση εμπιστοσύνης με το γιατρό σου, την οποία θα χρειαστείς την ώρα του τοκετού.

Αυτά... πολύ πολύ φιλικά :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.