Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Η πρώτη σας ανάμνηση από την παιδική σας ηλικία.

Recommended Posts

Ποιο είναι το πρώτο πράγμα που θυμάστε από την παιδική σας ηλικία; Σε τι ηλικία ήσασταν τότε; Εγώ δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα... Έχω την εντύπωση ότι οι πρώτες μου αναμνήσεις ήταν γύρω στην ηλικία των 4 ετών... Είναι δυνατόν; Αργά δεν είναι; Θυμάμαι κάποιες εικόνες από τον σεισμό του 1981 όπου ήμουν 4, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι από πιο πριν... Γιατί; :?

Διαφημίσεις

Το πρωτο πραγμα που θυμάμαι είναι τον πατερα μου να μου κάνει το αεροπλανακι στην κουζίνα για να φάω μια κρεμα. Από οτι μου λέει ο ίδιος, πρεπει να ημουν γυρω στα 2. Καθε φορά που το σκεφτομαι είναι λες και εγινε χθες. Το θυμάμαι πολύ καθαρα

θυμαμαι που παιζαμε με μια φιλη (μεναμε διπλα διπλα) τα χριστουγεννα γυρω γυρω απο το κρεββατι μου τα καλικατζαρακια.τωρα πως παιζαμε και τι καναμε δεν θυμαμαι.παντως οποτε σκεφτομαι την ηλικια 3 με 5 παντα σκεφτομαι αυτη την φιλη μου και τι καναμε τοτε και εχω ενα χαμογελο στα χειλη αναπολωντας εκεινες τις μερες.

ειχα χρονια να την δω και την ειδα στο γαμο μου.μετα ξανα χαθηκε.οι συμμαθητες μας,μας φωναζαν εκεινη αννι και εμενα καντυ!

τι μου θυμισες :wink::wink::wink:

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

ΒΡΑΔΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΠΑΝΙΟ ΝΑ ΜΟΣΧΟΜΥΡΙΖΟΥΜΕ ΗΛΙΚΙΕΣ ΑΠΟ 4 ΜΕΧΡΙ 12 ΕΤΩΝ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΑΔΕΛΦΕΣ ΜΟΥ, ΜΕ ΠΥΖΑΜΟΥΛΕΣ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΕΣ, ΠΑΝΤΟΦΛΙΤΣΕΣ ΑΡΚΟΥΔΑΚΙΑ ΚΑΙ Η ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΣ ΜΑΝΟΥΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΖΕΣΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟΣΤ ΠΡΙΝ ΠΑΜΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ!ΝΑ ΓΥΡΝΑΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΦΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ "ΠΟΥΛΑΩ ΕΝΑ ΑΡΝΑΚΙΙΙΙ" (ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ) ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ!! :lol::lol::lol:

ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΚΗΝΗ ΠΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ ΠΟΛΛΑ ΒΡΑΔΥΑ!

Διαφημίσεις

ΒΡΑΔΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΠΑΝΙΟ ΝΑ ΜΟΣΧΟΜΥΡΙΖΟΥΜΕ ΗΛΙΚΙΕΣ ΑΠΟ 4 ΜΕΧΡΙ 12 ΕΤΩΝ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΑΔΕΛΦΕΣ ΜΟΥ, ΜΕ ΠΥΖΑΜΟΥΛΕΣ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΕΣ, ΠΑΝΤΟΦΛΙΤΣΕΣ ΑΡΚΟΥΔΑΚΙΑ ΚΑΙ Η ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΣ ΜΑΝΟΥΛΑ ΝΑ ΜΑΣ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΖΕΣΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕ ΤΟΣΤ ΠΡΙΝ ΠΑΜΕ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΜΕ!ΝΑ ΓΥΡΝΑΕΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΦΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ "ΠΟΥΛΑΩ ΕΝΑ ΑΡΝΑΚΙΙΙΙ" (ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ) ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ!! :lol::lol::lol:

ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΚΗΝΗ ΠΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ ΠΟΛΛΑ ΒΡΑΔΥΑ!

ΑΧ....τι όμορφο !!!!!!!!!! πολυ τρυφερες στιγμές ΜΙΡΙΑΜ

ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΝΕΙ 15 ΑΤΟΜΑ ΚΑΘΕ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΑΤΡΟΠΑΡΑΔΟΤΑ Η ΜΑΜΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ...

ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ...ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΦΑΓΗΤΑ ΠΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΓΑΜΠΡΟΥΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ..ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΛΕΕΙ ΜΑΓΕΙΡΕΥΑ ΟΤΙ ΘΕΛΑΤΕ ΕΣΕΙΣ ΤΩΑ ΘΑ ΜΑΓΕΙΡΕΥΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ "ΓΙΟΥΣ ΜΟΥ"!!! :wink::wink::wink::wink:

ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΜΟΥ ΦΥΣΙΚΑ!

Αχ, αυτό με το αρνάκι το κάνει η μαμά μου στην κόρη μου και νόμιζα ότι ήταν δική της έμπνευση... :?

Θυμάμαι τον μπαμπά μου να γυρίζει απ' τη δουλειά και να μου λέει "κάτσε να παίξουμε λεφτά". Καθόμασταν στο πάτωμα, αντικρυστά, με τα πόδια ανοιχτά, ακουμπώντας τις πατούσες μας μεταξύ τους, και στριφογυρίζαμε κέρματα με σκοπό να χτυπήσουμε ο ένας το κέρμα του άλλου. Κέρδιζε αυτός που έριχνε το κέρμα του αντιπάλου :lol:

Θυμάμαι το σεισμό του '81 - είχα νευριάσει γιατί ήθελα να κοιμηθώ στο κρεβάτι μου κι όχι στο αυτοκίνητο, και γκρίνιαζα όλο το βράδυ "δε με νοιάζει που κουνιέται το σπίτι, εγώ θέλω να πάω στο κρεβάτι μου" :shock:

Και το πρώτο που θυμάμαι (πρέπει να ήμουν 3-4 ετών) είναι ότι φοβόμουν την ηλεκτρική σκούπα.... όποτε έβαζε σκούπα η μαμά μου, έβαζα τα κλάματα :oops:

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ.

Θυμαμαι εναν θειο μου που μας υπεραγαπουσε εμενα και τον αδερφο μου αλλα δυστυχως πεθανε το 1979, που ημουν πεντε χρονων. Θυμαμαι την πλυμμηρα στον τοπο καταγωγης μου επισης το 79 και πως ηδηξαμε την μαντρα εγω η μαμα μου και ο αρρωστος εκεινο το βραδυ αδερφος μου πριν μπουν τα νερα στο σπιτι. Επισης θυμαμαι πως επεσε ο αδερφος μου και εσπασε τα δυο μπροστινα του δοντια περιπου στα δυο. Οποτε οι αναμησεις μου ξεκινουν από τα 4 περιπου.

Τωρα που το σκεφτομαι δεν μου αρεσει! Δηλαδη ο Βασιλης δεν θα θυμαται τιποτα από όσα εχουμε κανει μεχρι τώρα ? :(

W7hT.jpg

Διαφημίσεις

Δεν με πιστεύει κανένας, αλλά με εσάς θα το μοιραστώ.

Η πρώτη μου ανάμνηση είναι η βάφτισή μου, σε ηλικία 11 μηνών :shock: Τους αναφέρω λεπτομέρειες που δεν φαίνονται σε καμία φωτογραφία και τρελλαίνονται!

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Τωρα που το σκεφτομαι δεν μου αρεσει! Δηλαδη ο Βασιλης δεν θα θυμαται τιποτα από όσα εχουμε κανει μεχρι τώρα ? :(

Δεν τα θυμάται αλλά δια επιρρεάζουν τη ζωή του για πάντα! Δεν είναι υπέροχο? (άσχετο)

Εγώ θυμάμαι την ημέρα που πέθανε η πρόγιαγιά μου, και ήμουν τριών ετών. Έχω και μία προηγούμενη ανάμνηση αλλά μπορεί να είναι και της φαντασίας μου γιατί δεν την έχω επαληθεύσει.

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΤΟΣΟ ΜΙΚΡΗ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΑΝΗΣΥΧΩ :?::?: ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ 7-8 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΠΟΛΥ ΑΜΥΔΡΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΟΧΙ ΠΩΣ ΕΝΙΩΘΑ ΤΟΤΕ Κ.Τ.Λ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΝΝΟΩ ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΟΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΣΕΙΣ :cry::cry:

1956484dsh2s7o6cu.gif

Dinaki, μια από τα ίδια, κ γω θυμάμαι τον ευατό μου από 6 κ μετά... λες να να είναι ανυσυχητικό... :shock:

Πάτως θυμάμαι στην ηλικία των 6-7 κάπου εκέι, στο σχολέιο κάποια στιγμή μας μίλαγε η δασκάλα μας για τον γιγαντισμό...κ επειδή εγώ ήμουν πολύ ψιλό παιδάκι για την ηλικία μου κ σε σύγκριση με τα άλλα παιδάκια, νόμιζα οτι το είχα κ εγώ, κ τελειώνοντας το σχολέιο έρχειται η μάμά μου να με πάρει με το ""ποδήλατο" (άλλο που θυμάμαι τώρα.....κ με πόναγε ο πισινός μου από την σχαρίτσα πίσω) ήμουνα μεσα στο κλάμα κ τους λυγμούς, κ την ρώτησα "μαμα παθαίνω κ εγώ γιγαντισμό :cry: " ε, κ προσπαθούσε να με συνεφαίρει κ να μου εξηγήσει....Το θυμάμαι πολύ έντονα αυτό, κ γελάω...πόσο χαζό μπορεί να ήμουνα τώρα που το σκέφτομαι πάλι?

lamlamsdg20100211_-6_My+child+is.png

Θαυματάκι μου...σε λατρευω..εισαι ολη μου η ζωή!!!!!!!!!

Διαφημίσεις

ΗΜΟΥΝ 3 1/2 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΕΙΣΜΟΣ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΜΕΝΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΚΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ.ΜΕΣΑ ΣΕ ΣΚΗΝΗ.ΣΤΟ ΚΤΗΜΑ ΕΙΧΑΜΕ ΖΩΑΚΙΑ,ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ,ΠΟΥΛΑΚΙΑ,ΚΟΥΝΕΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΚΥΛΙΑ. ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΞΥΛΙΝΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΚΥΝΗΓΟΥΣΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΑΚΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ.ΕΓΩ ΝΑ ΤΣΙΡΙΖΩ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΚΑΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΚΑΣΕΙ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΒΛΕΠΕ ΕΤΣΙ.ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΓΥΡΩ ΤΟΥ ΤΡΑΠΕΖΙΟΥ 4-5 ΦΟΡΕΣ , ΑΝΟΙΞΕ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΣΗΚΩΣΕ ΨΗΛΑ.ΓΑΤΖΩΘΗΚΑ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΤΟΣΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΟΥ ΑΜΕΣΩΣ ΗΡΕΜΗΣΑ.

PMNYp3.png

εγω το πρώτο (τραυματικό κιόλας )

που θυμάμαι....(γένικως απο τον παιδικό και μετα θυμάμαι)

ήταν η σφαλιάρα που έφαγα απο την τραπεζοκόμο στον παιδικό,

επειδη έβγαλα κομματι ντοματα απο τις φακές μου κ την άφησα

στο τραπέζι..... :evil:

ούτε τότε την έτρωγα την ντομάτα αλλά κ ακόμα δεν την τρωω :evil:

αυτη ήταν μια κ@λόγρια, μεγάλη...δεν ξέρω αν εχει πεθάνει, αλλά

ακόμα την θυμάμαι στη φάτσα κ άμα την βρω ποτε ,

θα της δώσω ΜΙΑ θα της γυρίσω το κεφάλι 5 στροφες!!!!

αυτα είναι όντως τα παιδικά τραύματα :evil:

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

Η δική μου πρώτη ανάμνηση είναι αν το πιστεύετε στην ηλικία των 2 :!: ..

Θυμάμαι ότι παίζαμε με τον ξαδερφό μου στο χωριό και πέταξε μια πέτρα και με χτύπησε λίγο πάνω από το μάτι...Ακόμα το έχω το σημάδι..(και βέβαια αυτή είναι και η δική του πρώτη ανάμνηση, γιατί μετά τον κυνήγαγε ο πατέρας του να τον χτυπήσει :evil: )

VxpTp3.png

lewJp3.png

ΕΓΩ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑ ΠΑΡΑΝΥΦΑΚΙ ΣΤΟ ΓΑΜΟ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ ΜΟΥ. ΘΥΜΑΜΣΙ ΤΗΝ ΣΤΙΓΗ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΕΤΟΙΜΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΗΜΟΥΝ Η ΝΥΦΗ. ΗΜΟΥΝ ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΕΝΗ !!! ΠΙΟ ΠΡΙΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ.

gzTDp3.png

Εγώ θυμάμαι την βάφτιση της αδελφής μου που ήμουν 3 και κάτι. Είναι σαν τώρα να την βλέπω που την ξέντυσε η γιαγιά μου και την είχε γυμνούλα για να κάνει το μπλουμ.

tt1724b1.aspx

Εγώ θυμάμαι που έμενα στο σπίτι της γιαγιάς μου στο Κολωνό. Ήμουν γύρω στα 3. Με είχαν αφήσει εκεί οι γονείς μου, επειδή είχαν προβλήματα.

Περνούσα τέλεια. Οι δύο θείοι μου και οι παππούδες μου μου έκαναν συνεχώς αστεία. Έτρωγα συνέχεια πατάτες τηγανητές ενώ λάτρευα να με παίρνει στην λαϊκή η γιαγιά μου. Ήμουν τρισευτυχισμένη.

Θυμάμαι την διαρρύθμιση του σπιτιού σχεδόν με κάθε λεπτομέρεια! Πριν από λίγα χρόνια περιέγραψα το σπίτι αυτό στους θείους και την γιαγιά μου κι έπαθαν την πλάκα τους.

Ποτέ στην ζωή μου δεν έχω αιστανθεί τόσο ασφαλής κι ευτυχισμένη όσο σε κείνο το διαμερισματάκι.

Grow up and get a life!

εγω με θυμαμαι γυρω στα 3 με το πορτ μπεμπε και τον αδερφο μου μεσα, να ειμαι στο αυτοκινητο του μπαμπα... μεχρι οτι ηταν νυχτα θυμαμαι και τα φωτα εξω στους δρομους.. θυμαμαι αρκετα απο τοτε... τι εκανα στο νηπιο... πολλοι δεν με πιστευουν... αλλα εχω και αλτσχαιμερ! θυμαμι τι εκανα τοτε και δεν θυμαμαι τι εφαγα χτες! :)

me and my men...

Κι εγω 3 χρονών και κάτι θυμάμαι τη γέννηση του αδερφού μου (τραυματική εμπειρία βλέπετε). Ειχα πάει στο μαιευτήριο με τον παππού μου να δούμε το μωρό και μετά θυμάμαι την τσαντίλα οταν τον φέρανε στο σπίτι και με βγάλανε απο την κουνια μου για να με πάνε σε ενα τεράστιο ντιβάνι :lol::lol::lol::lol:

Αχ ακομα νιωθω τύψεις για το αδερφάκι μου...τι του κανα του κακομοίρη!