Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιμορραγία και καφε υγρά


Recommended Posts

Γεια σας, ειμαι νεα στο φόρουμ και χαίρομαι πολύ!

Είμαι έγκυος στην 8η εβδομάδα. Ειχα μια μικρή αιμορραγία πριν μια εβδομάδα. Πήγα στο γιατρό μου εδωσε utrogestan και μου πε να ξαπλωσω. Μετά απο 5 μέρες πήρα θάρρος γιατί ειχε σταματήσει το αίμα αλλά ειχα περιστασιακά πονακια και πήγα στη δουλειά μου. Είμαι ελεύθερη επαγγελματίας. Μετά απο δυο ώρες στην καρέκλα και οχι όρθια ξαναειχα αίμα και πήγα αμεσως σπίτι. Σταματησε και ο πόνος και το αίμα σε μια μέρα αλλά τώρα εχω καφε σκουρα βλεννα. Ο γιατρός μου έλειπε στο εξωτερικό και περιμένω να επιστρέψει.

Αυτό που με αγχώνει είναι αν είναι ακόμα καλά το μωρό. Πονάει το στήθος μου ακόμα αλλά αν δεν το ακουσω θα τρελαθω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Evddaf Καλησπέρα!

Έχω πάθει σχεδόν τα ίδια. .αίμα στην 12 εβδομάδα, ξεκίνησα κλασικά ουτροτζεσταν, σταμάτησε κ είχα απλά καφέ υγρα κ καφέ βλεννα κ χθες,αφού είχαν σταματήσει όλα 2 μέρες άρχισα τις βολτούλες μέσα στο σπίτι. ..Οπότε σήμερα το πρωί πάλι καφέ υγρα κ βλεννα..!Το συμπέρασμα είναι ένα! Ξαπλα κ πάλι ξαπλα..περνούμε θάρρος κ την πατάμε.

Μια χαρά θα ναι το μωρο σ,δεν παθαίνουν κάτι τόσο εύκολα! Η κουμπάρα μ έπαθε τα ίδια κ είχε ποτάμια αίμα κ το μωρο μια χαρά!

Εμένα μ δώσανε κ μαγνησιο π σταματάει τις κράμπες. .στείλε ένα μήνυμα στον γιατρο σου αν νιώθεις ότι έχεις συσπάσεις μήπως σ δώσει κ από αυτό!

Κ προπάντων ψυχραιμία!Όλα καλά θα πάνε ☺

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ εκνευριστικό. Απλά μου είπε οχι πλήρη ακινησία και οχι τεζα στο κρεβάτι σαν να είσαι αρρωστη. Είναι σχετικό για τον καθένα τι σημαίνει ξσπλα. Ειδικά αν έχεις συνηθίσει σε γρήγορους ρυθμούς. Εχω κι ένα κοριτσάκι δυο ετων που δυσκολεύει τα πράγματα.

Αυριο θα τον δω το βράδυ και εχω τοση αγωνια...

Link to comment
Share on other sites

Το οτι λεει οχι απολυτη ακινησια μην σε ξεθαρεψει. Εννοει οτι μπορεις να πηγαινεις τουαλετα και τα απολυτως βασικα. Καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο ως αδυνατο με ενα μικρουλακι ακομα μεσα στο σπιτι αλλα αν μια φορα στην ζωη σου χρειαζεσαι βοηθεια απο τους γυρω σου ειναι αυτη. Γιαγιαδες παππουδες μπαμπας ας βαλουν ενα χερακι ωστε να μπορεσεις να παραμεινεις ξαπλα. Για να σε χαλαρωσω (ισως σε αγχωσα) ημουνα σε αυτη την θεση στο 1ο μου . Οταν σηκωνομουνα αιμα , μαζευομουνα καφε και μετα παλι τα ιδια. Υγιεστατος ο μικρουλης μου . Απλα προσεχε και ολα θα πανε μια χαρα :-) . Με το καλο :-)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!

Εγώ από την εμπειρία μου θα σου πω ότι όταν υπάρχουν τέτοια θέματα στην εγκυμοσυνη είναι σημάδι ότι πρέπει να προσέξεις πολύ! Ξάπλα ,ξεκούραση και βρες τρόπο να μην πας στη δουλειά.

Στον πρώτο μου γιο την έβγαλα καθαρή. Είχα απίστευτο αίμα στις πρώτες εβδομάδες σχεδόν περιόδου πολλές φορές. Έκατσα 3 μήνες και μετά όλα μέλι γάλα. Μέχρι την ημέρα που γέννησα ήμουν στη θάλασσα.

Στο δεύτερο πολύ λίγο αίμα κάτι καφέ ....λέω οκ ξάπλα αλλά όχι να τρελαθω...προωρος τοκετος .Χωρίς να έχω αίμα εκείνες τις μέρες έτυχε να πάω στο γιατρό και είχα διαστολή.

Στα λέω γιατί μακάρι να μου είχαν μιλήσει και εμένα έτσι. Αν και μου λένε ότι δεν ευθύνομαι εγώ και ότι αν δεν ζούσε ο μικρός μου θα ήταν μια αποβολή όπως άλλες ,χωρίς αιτία απλά το έκανε η φύση, εγώ δεν παυω να πιστεύω ότι αν είχα στρωθεί και δεν έκανα απολύτως τίποτα θα είχαμε γλιτώσει την ταλαιπωρία. Και πιο πολύ ο μικρός μου που έμεινε τόσο καιρό στη ΜΕΝΝ.

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική .Να θυμάσαι ότι μια εγκυμοσύνη κρατάει 9 μήνες όχι μια ζωή. Η μητρότητα θα σε ανταμείψει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά απο οτι κατάλαβαειναι συχνο φαινόμενο τα καφέ υγρά και η αιμορραγία.

Το βασικότερο άγχος μου ειναι αν είναι καλά το μωρό γιατί σήμερα θα δω τον γιατρό και ειχα την αιμορραγία την Παρασκευή.

Link to comment
Share on other sites

εγω εζησα αυτον τον εφιαλτη πολυ νωρις στην πρωτη μου εγκυμοσυνη 5η εβδομαδα νομιζω , λιγο αιματακι ηταν θυμαμαι πηρα utrogestan και ημουν 5 μερες σχεδον ακινητη τουαλετα μονο. ευτυχως δεν ξανα ειδα αιμα ποτε ξανα..θελει ξεκουραση καθολου αγχος και ηρεμια!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο γυναικολογο και το μωράκι μου είναι εντάξει. Και οι παλμοι ακουγονται καλά και αναπτύσσεται όπως πρέπει. Αλλά θα πρέπει να προσεχω αρκετά μέχρι να κλείσει το 1ο τρίμηνο!

Μακαρι να πανε όλα καλα οχι μόνο για μένα αλλά για όλες τις μανούλες!

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο γυναικολογο και το μωράκι μου είναι εντάξει. Και οι παλμοι ακουγονται καλά και αναπτύσσεται όπως πρέπει. Αλλά θα πρέπει να προσεχω αρκετά μέχρι να κλείσει το 1ο τρίμηνο!

Μακαρι να πανε όλα καλα οχι μόνο για μένα αλλά για όλες τις μανούλες!

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

 

Υπέροχο νέο! Να προσέχεις! Και να το χαρείς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ωραία νέα! !Μπράβο evddaf!!

Ήμουν σίγουρη ότι όλα θα τα καλα!Προσοχή πολύ από δω κ πέρα!

Για μένα σήμερα δεν είναι καλή μέρα. Έχω αρκετά καφέ στο σκούπισμα κ είχα συνεχόμενο πόνο κάτω δεξιά. .ευτυχώς με το μαγνησιο πέρασε. .θα δείξει! Εμένα δεν με χουν πει ποτέ θα με ξαναδουνε..Όμως Την Πέμπτη μπαίνω στον 4ο κ έστω κ ετσι προσπαθώ να μαι αισιοδοξη!

Α η Μαία με συμβούλευσε όταν έχω καφέ ή αίμα την προγεστερόνη να την παίρνω απ το στόμα κ οχι κολπικα.

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία νέα! !Μπράβο evddaf!!

Ήμουν σίγουρη ότι όλα θα τα καλα!Προσοχή πολύ από δω κ πέρα!

Για μένα σήμερα δεν είναι καλή μέρα. Έχω αρκετά καφέ στο σκούπισμα κ είχα συνεχόμενο πόνο κάτω δεξιά. .ευτυχώς με το μαγνησιο πέρασε. .θα δείξει! Εμένα δεν με χουν πει ποτέ θα με ξαναδουνε..Όμως Την Πέμπτη μπαίνω στον 4ο κ έστω κ ετσι προσπαθώ να μαι αισιοδοξη!

Α η Μαία με συμβούλευσε όταν έχω καφέ ή αίμα την προγεστερόνη να την παίρνω απ το στόμα κ οχι κολπικα.

 

Είμαι σίγουρη πως θα είσαι μια χαρά!!! Εχε πίστη. Νομίζω πως η καλη ψυχολογία παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Δε λένε να σταματήσουν τα καφέ υγρά. Έχουν περάσει 10 μερες από την τελευταία φορά που είχα αιμορραγία. Πόσο κρατανε ???? Εννοείται ότι είμαι ξαπλα.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΠΑΣΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ..10 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΕΙΜΑΙ ULTROGESTAN ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.ΚΑΙ ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΑ ΙΔΙΑ..

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΠΑΣΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ..10 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΕΙΜΑΙ ULTROGESTAN ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.ΚΑΙ ΣΤΗ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΑ ΙΔΙΑ..

 

Κι εγω στην ίδια εβδομάδα. Αυριο μπαίνω στην 11. Απο χτες ψιλοσταματησαν τα καφέ υγρά. Σήμερα εχω ραντεβού για υπερηχο. Στην πρώτη σου εγκυμοσύνη σηκωθηκες από το κρεβάτι ή την έβγαλες ολη ξαπλα... ? Ρωτάω γιατί εγω στο πρώτο δεν ειχα τίποτα και τώρα στο δεύτερο με τις αιμορραγίες και τα καφέ υγρά εχω ξενερωσει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κοριτσια καλησπερα!!

Εδω και μια βδομαδα εχω αρχισει να αγχωνομαι με το αιμα που βλεπω.

Έχω μιλήσει και με τους 2 γιατρους μου γι αυτο. Και με τον εξωσωματικό και τον δικό μου.

Ας τα παρω απ την αρχη.

Ειχα την προηγουμενη τεταρτη λιγα ροζ υγρα, πεμπτη πηγαμε στον εξωςωματικο να δουμε το σακο, ειδαμε και καρδιακη λειτουργια.

παρασκευη τα ροζ υγρα εγιναν εντονο ροζ, μου ειπαν απο το κεντρο να κανω μια ενεση λεντοτζεστ, μετα σιγα σιγα το ροζ εγινε καφε, αυτο που εχουμε στο τελος της περιοδου. Στο μεταξυ το σκ εκοψα και την ασπιρινη.πηγαιναν ολο καλυτερα τα πραγματα. Δευτερα χθες την ξαναρχισα την αντιβιωση.

Πηγα και στον δικο μου γιατρο χθες απογευμα, δεν ειδε κατι ανησυχητικο, λιγα καφε υγρα απλα μου ειπε θελει πολλη ξεκουραση, και να συνεχιζω να παιρνω την προγεστερονη μου, την οποια παιρνω σε ενεσιμη μορφη.

απο χθες βραδυ εχω παλι ροζ. Το ιδιο και σημερα, εντονο ροζ.

Εκανα μια ενεσουλα λεντοτζεστ παλι και για 2-3 μερες σταματαω την ασπιρινη.

Καμια κοπελα ειχε το ιδιο θεμα;;;;

Να σημειωσω οτι διανυω την 6η εβδομαδα κυησης.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σίγουρο είναι πφς πρέπει να ξαπλωσεις και να ξεκουραζεσαι. Είναι το πιο σημαντικό. Εγω τώρα είμαι στην 17 εβδομάδα. Σταμάτησαν τα καφε υγρά και τα πονακια. Αλλα ξαπλωσα σχεδόν δυο μήνες και utrogestan πήρα τρεις φορές την ημέρα.

 

Ξεκούραση και κρεβάτι. Αυτή είναι η συμβουλή μου.

 

 

 

Κοριτσια καλησπερα!!

Εδω και μια βδομαδα εχω αρχισει να αγχωνομαι με το αιμα που βλεπω.

Έχω μιλήσει και με τους 2 γιατρους μου γι αυτο. Και με τον εξωσωματικό και τον δικό μου.

Ας τα παρω απ την αρχη.ιχα την προηγουμενη τεταρτη λιγα ροζ υγρα, πεμπτη πηγαμε στον εξωςωματικο να δουμε το σακο, ειδαμε και καρδιακη λειτουργια.

παρασκευη τα ροζ τηρα εγιναν εντονο ροζ, μου ειπαν απο το κεντρονα κανω μια ενεση λεντοτζεστ, μετα σιγα σιγα το ροζ εγινε καφε, αυτο που εχουμε στο τελος της περιοδου. Στο μεταξυ το σκ εκοψα και την ασπιρινη. Δευτερα χθες την ξαναρχισα.

Πηγα και στον δικο μου γιατρο χθες απογευμα, δεν ειδε κατι ανησυχητικο, κιγα καφε υγρα απλα μου ειπε θελει πολλη ξεκουραση, και να συνεχιζω να παιρνω την προγεστερονη μου, την οποια παιρνω σε ενεσιμη μορφη.

απο χθες βραδυ εχω παλι ροζ. Το ιδιο και σημερα, εντονο ροζ.

Εκανα μια ενεσουλα λεντοτζεστ παλι και για 2-3 μερες σταματαω την ενεση.

Καμια κοπελα ειχε το ιδιο θεμα;;;;

Να σημειωσω οτι διανυω την 6η εβδομαδα κυησης.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σίγουρο είναι πφς πρέπει να ξαπλωσεις και να ξεκουραζεσαι. Είναι το πιο σημαντικό. Εγω τώρα είμαι στην 17 εβδομάδα. Σταμάτησαν τα καφε υγρά και τα πονακια. Αλλα ξαπλωσα σχεδόν δυο μήνες και utrogestan πήρα τρεις φορές την ημέρα.

 

Ξεκούραση και κρεβάτι. Αυτή είναι η συμβουλή μου.

 

Αυτο κανω τωρα. Μακαρι να πανε καλα τα πραγματα και να δω και εγω μια θετικη εξελιξη.

Εσυ ειχες μονο καφέ; Απο πότε;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανω τωρα. Μακαρι να πανε καλα τα πραγματα και να δω και εγω μια θετικη εξελιξη.

Εσυ ειχες μονο καφέ; Απο πότε;;;

 

 

Εγω ειχα τρεις φορές αιμορραγία και μετά καφε υγρά εναμιση μηνα. Ήμουν στην 8 εβδομάδα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα τρεις φορές αιμορραγία και μετά καφε υγρά εναμιση μηνα. Ήμουν στην 8 εβδομάδα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!

 

 

Μακάρι! Σε ευχαριστω πολυ! Ευχομαι και για σενα ο,τι καλυτερο!!!

 

Άλλη κοπελα εχει περασει ποτέ κατι παρομοιο, εχει παρει κανεις τη lentogest??

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ Κ ΕΓΩ Κ ΣΤΟ ΘΕΜΑ..ΕΙΧΑ ΚΥΡΙΑΚΗ Κ ΕΧΘΕΣ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΠΗΓΑ ΕΧΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΓΙΑΤΙ ΞΕΧΑΣΑ ΚΙΟΛΑΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 6 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 5-6 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΚΙΑ Μ ΤΩΡΑ..ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ UTROGESTAN Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΑΛΛΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΟΡΘΙΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΗΣΟΥΜΕ..ΕΧΘΕΣ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΩΙ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΤΑ ΠΗΡΑ Κ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΚΑΦΕ..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ Η ΝΑ ΔΩ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα, ειμαι καινούργια μολις γράφτηκα και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Ειμαι στην 7η εβδομάδα κύησης εχω αρχισει και εχω αιμα που ξεκίνησε με καφε μετα με ροζ στο χαρτι και τωρα ειναι πιο έντονο κοκκινο εδω και δυο μερες. Ξεκίνησα εχω και 5 μερες τα outrogestan 100mg 6 την ημέρα αλλα δε βλεπω να σταματάει το αιμαι μολις σηκωθω και περπατησω λιγο εχω παλι. Αρχίζω πραγματικα ν ανυσηχω. Πείτε μου σας παρακαλω τις εμπειρίες σας μηπως ηρεμήσω λιγο, ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα, ειμαι καινούργια μολις γράφτηκα και θα ηθελα τη βοηθεια σας. Ειμαι στην 7η εβδομάδα κύησης εχω αρχισει και εχω αιμα που ξεκίνησε με καφε μετα με ροζ στο χαρτι και τωρα ειναι πιο έντονο κοκκινο εδω και δυο μερες. Ξεκίνησα εχω και 5 μερες τα outrogestan 100mg 6 την ημέρα αλλα δε βλεπω να σταματάει το αιμαι μολις σηκωθω και περπατησω λιγο εχω παλι. Αρχίζω πραγματικα ν ανυσηχω. Πείτε μου σας παρακαλω τις εμπειρίες σας μηπως ηρεμήσω λιγο, ευχαριστω!

 

 

Λογικά θα πρέπει να ξαπλωσεις και να ξεκουραζεσαι... Μολις σταματήσει και το καφε τελειως θα αρχισεις να χαλαρώνεις παλι... Τώρα προσοχη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...