Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κυστη στη δεξια ωοθηκη


Recommended Posts

εχω ενα κοριτσι δεν εχει κλεισει τα 11.πηγαινει ε δημοτικου.τον μαρτη που μας περασε ξεκινησε και η περιοδος της.τον απριλη ειχε καποια πονακια στην κοιλια και καναμε υπερηχο κατω κοιλιας.βρεθηκε να εχει μια κυστη στη δεξια ωοθηκη 2,3 εκατοστα.σημερα που γραφω εχει περιοδο παλι καναμε υπερηχο αλλα η κυστη ειναι στα ιδια.την ειδε ο γυναικολογος μου και ειπε να παρει ορμονικη θεραπεια για 3 μηνες.εχετε αναλογη εμπειρια?πολυ μικρη δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχω ενα κοριτσι δεν εχει κλεισει τα 11.πηγαινει ε δημοτικου.τον μαρτη που μας περασε ξεκινησε και η περιοδος της.τον απριλη ειχε καποια πονακια στην κοιλια και καναμε υπερηχο κατω κοιλιας.βρεθηκε να εχει μια κυστη στη δεξια ωοθηκη 2,3 εκατοστα.σημερα που γραφω εχει περιοδο παλι καναμε υπερηχο αλλα η κυστη ειναι στα ιδια.την ειδε ο γυναικολογος μου και ειπε να παρει ορμονικη θεραπεια για 3 μηνες.εχετε αναλογη εμπειρια?πολυ μικρη δεν ειναι?

 

Καλησπέρα! Είναι μεν μικρή αλλά δεν είναι ασυνήθιστο φαινόμενο πλέον. Ταλαιπωρούμαι με κύστες από τα 17 μου & συχνά ακούω ότι εχουν κ πολλές μαθήτριές μου. Όταν λέτε ορμονική θεραπεία εννοειται ότι σας πρότεινε αντισυλληπτικά; Η κύστη είναι απλή λειτουργική; Περαστικά της!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είναι μεν μικρή αλλά δεν είναι ασυνήθιστο φαινόμενο πλέον. Ταλαιπωρούμαι με κύστες από τα 17 μου & συχνά ακούω ότι εχουν κ πολλές μαθήτριές μου. Όταν λέτε ορμονική θεραπεία εννοειται ότι σας πρότεινε αντισυλληπτικά; Η κύστη είναι απλή λειτουργική; Περαστικά της!

 

η κυστη φανηκε στον υπερηχο.απλη τη χαρακτηρισε.ναι της εδωσε κατι παρομοιο με τα γνωστα primolut αλλα δεν τα εδωσα.θα ξαναπαω μηπως κι εφυγε

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! Είχα παρόμοιο πρόβλημα που με οδήγησε σε 2 χειρουργεία αλλά ακόμη και μετά συνεχίζουν να δημιουργούνται κυστεις. Έπαιρνα κι εγώ σε μεγαλύτερη ηλικία όμως αντισυλληπτικα τα οποια βοηθουν στο να μενει σταθερη η κατασταση. Ουτε χειροτερευει ουτε βελτιωνεται. Προσωπικα μου δημιουργησε αρκετες παρενεργειες για αυτο θα σας ελεγα να το αποφυγετε αν γινεται. Ειναι και πολυ μικρη...

Link to comment
Share on other sites

εχω μικροπολυκυστικές, και κάθε τόσο δημιουργουνται κύστεις στις ωοθήκες μου.

Δύο φορές έχουν σπάσει και τη μία πήγασ νοσοκομείο. Ενώ η γιατρός ήθελε να με χώσει χειρουργείο, ένας άλλος μου έδωσε 1000αρα ατνιβίωση και έφυγε μέσα σε 4 μέρες.

Την άλλη φορά που έσπασε έκατσα απλά σπίτι για 2 3 μέρες και σιγά σιγά σταμάτησα να πονάω.

Μϊα άλλη φορά ανακάλυψα τυχαία ότι είχα μία κύστη 4 εκατοστά, πήγα σε 3 γιατρούς και όλοι ήθελαν να μπω χειρουργείο. Εγώ ζήτησα χάπια και μου είπαν ότι αποκλείεται και μόνο με ένα θαύμα θα γίνει κάτι. Πήρα τα χάπια, μου ήρθε περίοδος, και μετά την περίοδο έκανα υπέρηχο δεν είχα απολύτως τίποτα.

Τότε πήγα σε έναν καταπληκτικό γιατρό και μου είπε πως οι περισσότερες κύστεις απορροφώνται με την έμμηνο ρύση.

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να σπάσουν, (που όπως βλέπεις μπορεί να μην σημάινει και τίποτα) όπου εκεί ή θα μπεις χειρουργείο να σε καθαρίσουν ή θα πάρεις αντιβίωση ή και τίποτα, εξαρτάται από το μέγεθος της κύστης, από την αντίδραση του οεργανισμού και φυσικά από το γιατρό.

Τέλος υπάρχει και η περίπτωση να τις έχεις εκεί και ούτε να σε ενοχλούνε ούτε τίποτα... Και αν κάποια στιγμή εμφανίσεις ανεπιθύμητα συμπτώματα, τότε θα δεις πως θα το αντιμετωπίεσεις (βλέπε παραπάνω).

Συμπέρασμα: πρέπει να παίρνουμε πολλές διαφορετικές γνώματεύσεις, ειδικά όσων αφορά την υγεία μας και των παιδιών μας/ :)

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...