Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λεύκωμα στα ούρα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα σας,εγω παροτι γεννησα ειχα στο πρωτο τριμηνο λευκωμα ενα + και η γιατρος μου συνεστησε να περιορισω το αλατι και τις τροφες με νατριο και κυριως να πινω παρα πολυ νερο!εκτοτε δεν εμφανιστηκε ποτε ξανα αλλα απο τον 8ο μηνα αρχισαν να πρηζονται τα ακρα μου χερια ποδια κατι που ειναι και φυσιολογικο απο το βαρος!κυριως πρεπει να μετρας τη πιεση και στη περιπτωση που παει 14 με 8 τηλεφωνο στον γιατρο για να σου πει τι να κανεις γιατι υπαρχει κινδυνος προεκλαψιας!το κυριοτερο για να παραμενει χαμηλη η πιεση οχι αλατι πολυ νερο και καθολου αγχος!!!!με το καλο τα μωρα σας!

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ είχα ίχνη και πίεση 9 και πρήξιμο στα άκρα στο 1ο παιδί. Ευτυχώς άλλαξα γιατρό στην 35η εβδομάδα και μόλις με είδε τρόμαξε. Ξεκούραση σε ημικλινή θέση "για να μην πιέζονται τα νεφρά;", καθόλου αλάτι και 2-3 φορές την εβδομάδα εξέταση ούρων. Σε μία εβδομάδα μου έφυγε το πρήξιμο και η πίεση κατέβηκε στο 8,5. Η προηγούμενη γιατρός επειδή το μωρό ήταν ισχιακό μου είχε συστήσει πολύ περπάτημα και αυτό επιδείνωνε την κατάστασή μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας και απο εμενα κορίτσια...είμαι πλεον στην 36η εβδομαδα και χθες επισκεπτηκα το γιατρο μου ο οποιος διαπιστωσε οτι εχω φοβερο πρηξιμο στα χερια ειδικα (και στα ποδια λιγοτερο) και μου συνεστησε να κοψω εντελως το αλατι και να κανω μια ενεση κορτιζονης celestone (η οποια απο οτι διαβασα εδω σε αλλο ποστ ειναι για την αναπτυξη των πνευμονων του μωρου) αλλα ο ιδιος μου ειπε οτι επρεπε να την κανω για να ξεπριστω....και εγω ιχνη λευκωματος και λιγο αυξημενα πυοσφαιρια στα ουρα + μια αυξημενη τρανσαμιναση στο συκωτι...γενικα ηταν παρα πολυ αυστηρος και μου τονισε οτι πρεπει να πεινασω!!!!!!!! εγω απο την αλλη φοβαμαι μηπως αυτο επηρεασει το βαρος απο το μωρακι μου? ποια η γνωμη σας? υπαρχει καμια κοπελα που εχει κανει τοσο αυστηρη διαιτα να πει τη γνωμη της?

y8rbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχα κι εγω λευκωμα στη 2η εγκυμοσυνη μου σε καθε εξεταση απο τον 6ο κ μετα. δε μου παν να κοψω ομως τιποτα ουτε αλατι κλπ. και ολα ηταν μια χαρα και γεννησα κανονικα...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ειχες πρηξιματα στα χερια ή στα πόδια σου?

 

ειχα κι εγω λευκωμα στη 2η εγκυμοσυνη μου σε καθε εξεταση απο τον 6ο κ μετα. δε μου παν να κοψω ομως τιποτα ουτε αλατι κλπ. και ολα ηταν μια χαρα και γεννησα κανονικα...
y8rbp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
κοίτα τα αυγά αναπληρώνουν το "χαμένο" λεύκωμα και αυτό που παρατήρησα είναι με βοήθαγε και δεν πρηζόμουν..εγώ ανακάλυψα το πρόβλημα στην 17η εβδομάδα κάτι πολύ σπάνιο και επικίνδυνο για την πορεία..(18 με 11 η πίεσή μου!!)τελικά με την διατροφή αυτή έφτασα 37η εβδομάδα και όλα πήγαν μια χαρά και για μένα και για τον μπέμπη!μην ανησυχείς λίγη προσοχή θέλει μόνο αφού δεν έχεις και λεύκωμα μόνο την πίεση να ελέγχεις συχνά!

 

Καλημερα, ειμαι σε απογνωση και ζητω βοηθεια απο οποια κοπελα μπορει να μου δωσει τα φωτα της! Ειμαι στη 17η εβδομαδα και για πρωτη φορα εμφανισα λευκωμα και μαλιστα 250 mg/dl!!!

Ο γιατρος μου με θεωρει πολύ επικινδυνη για προεκλαμψια... Μετραω συνεχεια την πιεση μου ευτυχως ειναι συνηως 11 με 7 (η υψηλοτερη που εμφανισα ειναι 12.6 και 7.2). Θελω ομως εκτος απο το νερο και το κοψιμο ζαχαρης και αλατιου να μου πειτε τι αλλο να προσεξω (εδω βλεπω πως μπορω να τρωω αυγα), μηπως και το μειωσω... Ευχαριστω πολύ-πολύ

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, ειμαι σε απογνωση και ζητω βοηθεια απο οποια κοπελα μπορει να μου δωσει τα φωτα της! Ειμαι στη 17η εβδομαδα και για πρωτη φορα εμφανισα λευκωμα και μαλιστα 250 mg/dl!!!

Ο γιατρος μου με θεωρει πολύ επικινδυνη για προεκλαμψια... Μετραω συνεχεια την πιεση μου ευτυχως ειναι συνηως 11 με 7 (η υψηλοτερη που εμφανισα ειναι 12.6 και 7.2). Θελω ομως εκτος απο το νερο και το κοψιμο ζαχαρης και αλατιου να μου πειτε τι αλλο να προσεξω (εδω βλεπω πως μπορω να τρωω αυγα), μηπως και το μειωσω... Ευχαριστω πολύ-πολύ

 

Καλησπερα! Εμφανισα και εγω λευκωμα στα ουρα και σε ακομα μεγαλυτερες τιμες απο τις δικες σου (278 mg)! αγχωθηκα και γω παρα πολυ γιατι εκανα και κατι πιεσουλες λογω αγχους και ειχα και ενα ελαφρυ πρηξιμο στους αστραγαλους μου. Ο γιατρος συνεστησε -οπως ηδη ξερεις- να κοψω εντελως το αλατι, να ξεκουραζομαι, να πινω πολυ νερο και να μετραω ΑΠ 3 φορες την ημερα.

Καποια extra tips που ισως σε βοηθησουν οπως βοηθησαν εμενα ειναι*

να πινεις χαμομηλι και πρασινο τσαι με μετρο (αυξανουν τη διουρηση, κατεβαζουν την πιεση, διωχνουν το πρηξιμο), να κοψεις ΕΝΤΕΛΩΣ το αλατι (ακομα και τις τροφες που το περιεχουν πχ ψωμι, αλαντικα κτλ), να τρως 3-4 ΑΣΠΡΑΔΙΑ αυγων την ημερα (για να παιρνει το μωρο σου το λευκωμα που απαιτειται για την αναπτυξη του), να τρως μπανανες και γενικα τροφες που περιεχουν καλιο γιατι βοηθουν στην απομακρυνση του νατριου (εγω δοκιμασα το becel με καλιο). Και γενικα προσεγμενη διατροφη χωρις υπερβολες.

Οι πιεσεις μου ευτυχως ηταν καλες (το ανωτερο 13-7,5), το πρηξιμο υποχωρησε σε 2ημερες, και στην επομενη μετρηση ουρων 24ωρου το λευκωμα ηταν 140 (σε 20 ημερες περιπου).

Ελπιζω να σου πανε ολα καλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπερα! Εμφανισα και εγω λευκωμα στα ουρα και σε ακομα μεγαλυτερες τιμες απο τις δικες σου (278 mg)! αγχωθηκα και γω παρα πολυ γιατι εκανα και κατι πιεσουλες λογω αγχους και ειχα και ενα ελαφρυ πρηξιμο στους αστραγαλους μου. Ο γιατρος συνεστησε -οπως ηδη ξερεις- να κοψω εντελως το αλατι, να ξεκουραζομαι, να πινω πολυ νερο και να μετραω ΑΠ 3 φορες την ημερα.

Καποια extra tips που ισως σε βοηθησουν οπως βοηθησαν εμενα ειναι*

να πινεις χαμομηλι και πρασινο τσαι με μετρο (αυξανουν τη διουρηση, κατεβαζουν την πιεση, διωχνουν το πρηξιμο), να κοψεις ΕΝΤΕΛΩΣ το αλατι (ακομα και τις τροφες που το περιεχουν πχ ψωμι, αλαντικα κτλ), να τρως 3-4 ΑΣΠΡΑΔΙΑ αυγων την ημερα (για να παιρνει το μωρο σου το λευκωμα που απαιτειται για την αναπτυξη του), να τρως μπανανες και γενικα τροφες που περιεχουν καλιο γιατι βοηθουν στην απομακρυνση του νατριου (εγω δοκιμασα το becel με καλιο). Και γενικα προσεγμενη διατροφη χωρις υπερβολες.

Οι πιεσεις μου ευτυχως ηταν καλες (το ανωτερο 13-7,5), το πρηξιμο υποχωρησε σε 2ημερες, και στην επομενη μετρηση ουρων 24ωρου το λευκωμα ηταν 140 (σε 20 ημερες περιπου).

Ελπιζω να σου πανε ολα καλα!

 

Σ' ευχαιστω ειλικρινα, θα δοκιμασω... Θελεις να μου πεις μεχρι ποτε ειχες λευκωμα και αν γεννησες νωριτερα; Να σαι παντα καλα κι εσυ και το παιδακι σου!

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαιστω ειλικρινα, θα δοκιμασω... Θελεις να μου πεις μεχρι ποτε ειχες λευκωμα και αν γεννησες νωριτερα; Να σαι παντα καλα κι εσυ και το παιδακι σου!

 

Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Είμαι τώρα στην 31η εβδομάδα, δεν έχω γεννήσει ακόμα (προφανώς) και δεν έχω εμφανίσει λεύκωμα από τότε. Συνεχίζω φυσικά να ελέγχω τι τρώω (και ειδικά λόγω του διαβήτη), και να μετράω την πίεσή μου καθημερνά. Ελπίζω να μην έχουμε πρόβλημα στο μέλλον και να γεννήσω στην ώρα μου!

Πάντως, εντελώς ενημερωτικά, να σου πω ότι όλες οι εγκυμονούσες έχουν μια μικρή ποσότητα λευκώματος στα ούρα, που δεν ανιχνεύεται στη γενική ούρων, μόνο στα ούρα 24ωρου. Είναι φυσιολογικό, ως ένα βαθμό, λόγω της πολύ αυξημένης δραστηριότητας των νεφρών. Αν είναι μικρή η απώλεια και δε συνοδεύεται από άλλα συμπτώματα ή προηγούμενες παθήσεις, δεν είναι καταστροφικό και μπορείς να το ελέγξεις.

Μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα μέλλουσες μανούλες!Το θέμα με άγγιξε γιατί είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στην εγκυμοσύνη μου!Αν ψάξετε σε παλιότερα θέματα είχα ανοίξει κι εγώ αντίστοιχο θέμα!Λοιπόν οι τιμές στο λεύκωμα μου ήταν πολύ πολύ μεγαλύτερες από αυτές που ανέφεραν όλα τα κορίτσια!Η τάση του ήταν ανοδική διαρκώς παρά τα όσα έκανα.Και ακολουθούσα κατά γράμμα όσα μου έλεγε ο γιατρός μου!Το κυριότερο είναι να πίνεις ποοοοολλά νερά (εγώ έπινα 3 λίτρα).Στην αρχή ο γιατρός πρότεινε να τρώω πολλές πρωτεϊνες (κρέας καθημερινά) για να αναπληρώνεται το λεύκωμα που έχανε ο οργανισμός από τα ούρα.Πράγματι είχε αποτέλεσμα και το λεύκωμα υποχώρησε για να αρχίσει να ξανανεβαίνει μετά απο μια εβδομάδα.Κάναμε τότε το αντίθετο: κόψαμε τελείως το κρέας.Κι αυτό απέδωσε-προσωρινά όμως.Να πω πως έκανα εξέταση ούρων 24ωρου κάθε 3 μέρες για έλεγχο του λευκώματος.Πίεση μετρούσα 3 φορές την ημέρα αλλά γενικά ημουν πάντα υποτασική (ΕΥΤΥΧΩΣ).Τελικά στην 38η εβδομάδα το λεύκωμα εκτινάχθηκε και γέννησα με πρόκληση ένα υγιέστατο κοριτσάκι 3270kg!!Οπότε πιστεύω πως αφού τα κατάφερα εγώ μπορείτε ΟΛΕΣ!!!!:PΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ!!!!!

3ltxp3.png?NMdWW70Y

 

z9s1p3.png?zs5gAV1N

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα μέλλουσες μανούλες!Το θέμα με άγγιξε γιατί είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στην εγκυμοσύνη μου!Αν ψάξετε σε παλιότερα θέματα είχα ανοίξει κι εγώ αντίστοιχο θέμα!Λοιπόν οι τιμές στο λεύκωμα μου ήταν πολύ πολύ μεγαλύτερες από αυτές που ανέφεραν όλα τα κορίτσια!Η τάση του ήταν ανοδική διαρκώς παρά τα όσα έκανα.Και ακολουθούσα κατά γράμμα όσα μου έλεγε ο γιατρός μου!Το κυριότερο είναι να πίνεις ποοοοολλά νερά (εγώ έπινα 3 λίτρα).Στην αρχή ο γιατρός πρότεινε να τρώω πολλές πρωτεϊνες (κρέας καθημερινά) για να αναπληρώνεται το λεύκωμα που έχανε ο οργανισμός από τα ούρα.Πράγματι είχε αποτέλεσμα και το λεύκωμα υποχώρησε για να αρχίσει να ξανανεβαίνει μετά απο μια εβδομάδα.Κάναμε τότε το αντίθετο: κόψαμε τελείως το κρέας.Κι αυτό απέδωσε-προσωρινά όμως.Να πω πως έκανα εξέταση ούρων 24ωρου κάθε 3 μέρες για έλεγχο του λευκώματος.Πίεση μετρούσα 3 φορές την ημέρα αλλά γενικά ημουν πάντα υποτασική (ΕΥΤΥΧΩΣ).Τελικά στην 38η εβδομάδα το λεύκωμα εκτινάχθηκε και γέννησα με πρόκληση ένα υγιέστατο κοριτσάκι 3270kg!!Οπότε πιστεύω πως αφού τα κατάφερα εγώ μπορείτε ΟΛΕΣ!!!!:PΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ!!!!!

 

Ευχαριστω πολυ για την απάντηση. Μια απο τα ιδια. Χαθηκε το λευκωμα σε τρεις εξετασεις και τωρα στην τεταρτη εξεταση είχα 1000mg!!! (όχι ούρα 24ωρου μια απλη γενικη ουρων). Βεβαια η πιεση εξακολουθει να ειναι χαμηλη και ελεγχω και το διαβητη, αλλα μια ανησυχια την εχω. Πινω κι εγω πολυ νερο καποιες φορες ομως φουσκωνω, ανακατευομαι και το βγαζω, μακαρι να φτασω κι εγω την 38η εβδομαδα χωρις προβλημα. Ευτυχως αλλα συμπτωματα δεν εχω προς το παρον... Εσυ γεννησες νωριτερα λογω φοβου προεκλαμψιας;

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Είμαι τώρα στην 31η εβδομάδα, δεν έχω γεννήσει ακόμα (προφανώς) και δεν έχω εμφανίσει λεύκωμα από τότε. Συνεχίζω φυσικά να ελέγχω τι τρώω (και ειδικά λόγω του διαβήτη), και να μετράω την πίεσή μου καθημερνά. Ελπίζω να μην έχουμε πρόβλημα στο μέλλον και να γεννήσω στην ώρα μου!

Πάντως, εντελώς ενημερωτικά, να σου πω ότι όλες οι εγκυμονούσες έχουν μια μικρή ποσότητα λευκώματος στα ούρα, που δεν ανιχνεύεται στη γενική ούρων, μόνο στα ούρα 24ωρου. Είναι φυσιολογικό, ως ένα βαθμό, λόγω της πολύ αυξημένης δραστηριότητας των νεφρών. Αν είναι μικρή η απώλεια και δε συνοδεύεται από άλλα συμπτώματα ή προηγούμενες παθήσεις, δεν είναι καταστροφικό και μπορείς να το ελέγξεις.

Μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά!

 

Μακαρι να πανε ολα καλα, στο ευχομαι κι εσένα, απο καρδιας! Εμενα αφου εξαφανιστηκε το λευκωμα, μου ξαναεμφανιστηκε και μαλιστα σε πολλαπλή ποσότητα. Ιδωμεν...

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Είμαι τώρα στην 31η εβδομάδα, δεν έχω γεννήσει ακόμα (προφανώς) και δεν έχω εμφανίσει λεύκωμα από τότε. Συνεχίζω φυσικά να ελέγχω τι τρώω (και ειδικά λόγω του διαβήτη), και να μετράω την πίεσή μου καθημερνά. Ελπίζω να μην έχουμε πρόβλημα στο μέλλον και να γεννήσω στην ώρα μου!

Πάντως, εντελώς ενημερωτικά, να σου πω ότι όλες οι εγκυμονούσες έχουν μια μικρή ποσότητα λευκώματος στα ούρα, που δεν ανιχνεύεται στη γενική ούρων, μόνο στα ούρα 24ωρου. Είναι φυσιολογικό, ως ένα βαθμό, λόγω της πολύ αυξημένης δραστηριότητας των νεφρών. Αν είναι μικρή η απώλεια και δε συνοδεύεται από άλλα συμπτώματα ή προηγούμενες παθήσεις, δεν είναι καταστροφικό και μπορείς να το ελέγξεις.

Μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά!

Να σε ρωτησω κατι γιατι δεν εχω διαβασει ολα τα προηγουμενα μηνυματα...εμενα δεν μου εχει πει ο γιατρος μου να κανω εξεταση για λευκωμα στα ουρα 24ωρου.Πρεπει να εχει ''δει'' κατι για να το ζητησει?Καποιο περιεργο συμπτωμα?Ειμαι 35+4

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι γιατι δεν εχω διαβασει ολα τα προηγουμενα μηνυματα...εμενα δεν μου εχει πει ο γιατρος μου να κανω εξεταση για λευκωμα στα ουρα 24ωρου.Πρεπει να εχει ''δει'' κατι για να το ζητησει?Καποιο περιεργο συμπτωμα?Ειμαι 35+4

 

Ασφαλως και θα πρεπει να εχει δει παθολογικη τιμη λευκωματος στα ουρα και οχι απλως ιχνη. Αν υπαρχει υψηλη τιμη λευκωματος στα ουρα, ζηταει την εξεταση ουρων 24ωρου μετα απο αγωγη (πολλα νερα , οχι αλατι) για να διαγνωσει τι την προκαλει κι ενδεχομενως, να συστησει τη ληψη φαρμάκων εαν παρατηρηθουν ενδειξεις προεκλαμψιας

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Επειδη και εγω παθούσα ειμαι απο λευκωμα ειπα να σας γράψω.

Ποιπόν εγω απο την 23-24 εβδομαδα ειχα λευκωμα οπότε εκοψα τελειως το αλατι εννοειτε και απο τα τροφιμα που υπαρχει κρυμενο.

Και αυξησα πολυ το νερο.Αλλα παρολα αυτα στην 35 προς 36 εβδομαδα σε 24 ωρη εξεταση ουρων το λευκωμα ειχε παει στο 750!

Οπότε μπήκα και γεννησα με καισαρικη μια μπουμπου μικρουλα μεν 2500 κιλα αλλα υγιεστατη.

Θελει πολυ οπροσοχη και παρακολουθηση το λευκωμα.

Να σας πω επισης οτι δεν ειχα καθολου πιεση και δεν ειχα πρηστει καθολου.

dhtZp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα. Πήρα πριν λίγο τα αποτελέσματα του προγεννητικού ελεγχού και μου βρήκαν ελάχιστα ίχνη λευκώματος. Δεν έχω μιλήσει ακόμη με τον γιατρό,περιμένω να με πάρει πίσω..Καμία ιδέα? Γενικώς έχω χαμηλή πίεση..Αλλά δεν σας κρύβω ότι έχω ανησυχήσει λίγο γιατί ήδη ταλαιπωρούμαι με θυροειδή και διαβήτη κύησης..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πήρα πριν λίγο τα αποτελέσματα του προγεννητικού ελεγχού και μου βρήκαν ελάχιστα ίχνη λευκώματος. Δεν έχω μιλήσει ακόμη με τον γιατρό,περιμένω να με πάρει πίσω..Καμία ιδέα? Γενικώς έχω χαμηλή πίεση..Αλλά δεν σας κρύβω ότι έχω ανησυχήσει λίγο γιατί ήδη ταλαιπωρούμαι με θυροειδή και διαβήτη κύησης..

 

μαλλον θα σου ζητησει και ουρα 24ωρου να κανεις και ισως να πρεπει να δεις και ουρολογο για να δεις την λειτουργεια των νεφρων...πολλα νερα και κοψε το αλατι ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...