Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω ένα θεματάκι με το 22 μηνών γιο μου και θα ήθελα τη γνώμη σας.Μέχρι πριν 2 μήνες ήξερε και έλεγε όλα τα βασικά χρώματα.Τους τελευταίους μήνες όλα είναι μπλε και κόκκινα.Να ανησυχήσω και να το ψάξω περισσότερο;Να σημειωθεί ότι μιλάει πεντακάθαρα και λέει τα πάντα, από παιδικά τραγουδάκια μέχρι λαϊκα, όπως επίσης το αλφάβητο και να μετράει μέχρι το δέκα.Υπάρχει περίπτωση να τα ξέχασε;Κι όταν του τα λέμε γιατί τον αφήνουν αδιάφορο και τα λέει πάλι λάθος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για αρχη κανε ενα τεστ με τα παιχνιδια του και πες του που ειναι το κοκκινο αυτοκινητακι ή κατι αλλο που ειναι κοκκινο.αν δεις οτι στο φερνει τοτε ολα καλα.αραδιασε τα παιχνιδια που εχει διαφορων χρωματων στο πατωμα και καντο σαν διασκεδαση...αν στο πει λαθος μην απογοητευτεις ξαναπροσπαθησε....γενικως οτιδηποτε αναγνωριζει και ξερει να το λεει με λεξουλες βαλε και τα αντιστοιχα χρωματα μπροστα του......ειναι μικρουλης ακομα και πιστευω οτι δεν ειναι κατι σοβαρο........αν παλι εσυ εχεις ενα ενστικτο δεν ειναι κακο να επισκεφθεις εναν γιατρο........αλλα δωστου ευκαιριες πρωτα..;)

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση, καλό θα ήταν να επισκεφθείς έναν παιδοοφθαλμίατρο. Είναι κάτι που κανονικά πρέπει να γίνεται μία φορά πριν κλείσει χρόνο το παιδί κι έπειτα περιοδικά, στα διαστήματα που θα μας συστήσει ο γιατρός μας.

Link to comment
Share on other sites

για αρχη κανε ενα τεστ με τα παιχνιδια του και πες του που ειναι το κοκκινο αυτοκινητακι ή κατι αλλο που ειναι κοκκινο.αν δεις οτι στο φερνει τοτε ολα καλα.αραδιασε τα παιχνιδια που εχει διαφορων χρωματων στο πατωμα και καντο σαν διασκεδαση...αν στο πει λαθος μην απογοητευτεις ξαναπροσπαθησε....γενικως οτιδηποτε αναγνωριζει και ξερει να το λεει με λεξουλες βαλε και τα αντιστοιχα χρωματα μπροστα του......ειναι μικρουλης ακομα και πιστευω οτι δεν ειναι κατι σοβαρο........αν παλι εσυ εχεις ενα ενστικτο δεν ειναι κακο να επισκεφθεις εναν γιατρο........αλλα δωστου ευκαιριες πρωτα..;)

 

Αυτό το έχω κάνει.Κάποιες φορές μου τα λέει και κάποιες όχι.Τη μια στιγμή σωστά και σε ένα λεπτό πάλι λάθος.Νομίζω ότι αδιαφορεί.Δεν μπορεί να τα ήξερε λίγο καιρό πριν και τώρα να μην τα αναγνωρίζει.Περνάμε και μια φάση άρνησης γενικότερα.Είμαστε όλο όχι και δεν θέλω.Μήπως το ότι μαθαίνει συνεχώς καινούρια πράγματα τον μπλοκάρει;Να πάω σε λογοθεραπευτή, οφθαλμίατρο, αναπτυξιολόγο, που;Έχω κι τον άντρα μου που με λέει υπερβολική!Είμαι;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω κάνει.Κάποιες φορές μου τα λέει και κάποιες όχι.Τη μια στιγμή σωστά και σε ένα λεπτό πάλι λάθος.Νομίζω ότι αδιαφορεί.Δεν μπορεί να τα ήξερε λίγο καιρό πριν και τώρα να μην τα αναγνωρίζει.Περνάμε και μια φάση άρνησης γενικότερα.Είμαστε όλο όχι και δεν θέλω.Μήπως το ότι μαθαίνει συνεχώς καινούρια πράγματα τον μπλοκάρει;Να πάω σε λογοθεραπευτή, οφθαλμίατρο, αναπτυξιολόγο, που;Έχω κι τον άντρα μου που με λέει υπερβολική!Είμαι;

 

ειπες οτι εδω και λιγους μηνες δεν τα αναγνωριζει..αν αλλες φορες σου τα λεει και αλλες οχι τοτε δεν υπαρχει προβλημα και οντως με την καλη εννοια εχει δικιο ο αντρας σου...ηδη για την ηλικια του κανει πολλα...μην εχεις παραπανω απαιτησεις και χαλαρωσε ολα θα γινουν στην ωρα τους.το καθε παιδι εχει τον δικο του ρυθμο αναπτυξης..σταματα λιγο με τα χρωματα και παιξτε κατι αλλο που του κινει το ενδιαφερον...μην κολλας με τα χρωματα...και να σαι σιγουρη οτι το μητρικο ενστικτο ειναι αλανθαστο σε περιπτωση που εχεις υποψιαστει κατι που δεν νομιζω να ειναι κατι σοβαρο για το αγορακι σου:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω την εντύπωση ότι απλώς έχει απομνημονεύσει τα χρώματα(κοκκινο. πράσινο,κτλ) και απλώς μου λέει κάποιο όταν το ρωτάω στην τύχη.Αν του πω την πρώτη συλλαβή θα μου πει το χρώμα αλλά......Θα ρωτήσω και τον παιδίατρο να μου πει τη γνώμη του.Τον ρώτησα αν μπορεί να ξεχωρήσει τα χρώματα και μου απάντησε όχι.Επίσης δείχνει να ενοχλείται όταν τον ρωτάω και δεν μπορεί να μου πει το σωστό!Θα σκάσω!

Link to comment
Share on other sites

Πειραματιστείτε με δαχτυλομπογιές και πινέλα σε ελεύθερη δημιουργία.

 

Παίξτε με χρωματιστή πλατελίνη.

 

Μιλήστε για τα χρώματα της ζωή σας (πάρε μια κόκκινη μπάλα, δώσε μου το μπλε ποτήρι, ααα μια άσπρη πεταλούδα).

 

Προσδιόριζε τα αντικείμενα με το χρώμα τους και τράβα την προσοχή του στα χρώματα της φύσης (μα τι γαλάζιος που είναι ο ουρανός σήμερα) ή στην τέχνη.

 

Παρατήρησε αν ανταποκρίνεται σε οδηγίες που χρησιμοποιείς τα χρώματα εσύ "π.χ. βρες την δώσε μου το κίτρινο τουβλάλι να το βάλω στο κάστρο μου" και άκουσέ τον στο παιχνίδι του σιγά σιγά αν θα αρχίσει να χρησιμοποιεί τις έννοιες.

 

Εν ολίγοις παίξτε, γελάστε, απολαύστε την χρωματιστή καθημερινότητα και άσε το μάθημα για αργότερα. Το ίδιο θα κάνεις και για τις άλλες έννοιες. Σε ένα μήνα το αργότερο θα αρχίσει να τα χρησιμοποιεί σωστά, χωρίς να περνάει "εξετάσεις". Αν παρόλα αυτά δεις ότι συνεχίζει να μην το καταλαβαίνει το ξανασυζητάμε αν θέλεις.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι λιγο μικρος ακομη.. Επισεις νομιζω οτι το μπλε και το κοκκινο συνηθως δεν τα μπερδευουν.. Περιμενε λιγο να τα εμπεδωσει και μετα δες το με παιδο-οφθαλμιατρο. Ο μικρος μου εχει δαλτωνισμο. Βασικα δεν ξεχωριζει καποιες αποχρωσεις. Η παιδοφθαλμιατρος το επιβεβαιωσε σε 2 επισκεψεις με ενα χρονο διαφορα (στα 5μιση και στα 6μιση). Ο οφθαλμιατρος του σχολειου θελει να τον ξαναδει στο τελος της Β'Δημοτικου..

Εμενα που ειναι πιο μεγαλος μαντευει τι θα τον ρωτησουμε και θυμαται σε μια ζωγραφια τι χρωμα ειναι πχ ο ιπποκαμπος και ας το βλεπει γκρι..

Link to comment
Share on other sites

Πειραματιστείτε με δαχτυλομπογιές και πινέλα σε ελεύθερη δημιουργία.

 

Παίξτε με χρωματιστή πλατελίνη.

 

Μιλήστε για τα χρώματα της ζωή σας (πάρε μια κόκκινη μπάλα, δώσε μου το μπλε ποτήρι, ααα μια άσπρη πεταλούδα).

 

Προσδιόριζε τα αντικείμενα με το χρώμα τους και τράβα την προσοχή του στα χρώματα της φύσης (μα τι γαλάζιος που είναι ο ουρανός σήμερα) ή στην τέχνη.

 

Παρατήρησε αν ανταποκρίνεται σε οδηγίες που χρησιμοποιείς τα χρώματα εσύ "π.χ. βρες την δώσε μου το κίτρινο τουβλάλι να το βάλω στο κάστρο μου" και άκουσέ τον στο παιχνίδι του σιγά σιγά αν θα αρχίσει να χρησιμοποιεί τις έννοιες.

 

Εν ολίγοις παίξτε, γελάστε, απολαύστε την χρωματιστή καθημερινότητα και άσε το μάθημα για αργότερα. Το ίδιο θα κάνεις και για τις άλλες έννοιες. Σε ένα μήνα το αργότερο θα αρχίσει να τα χρησιμοποιεί σωστά, χωρίς να περνάει "εξετάσεις". Αν παρόλα αυτά δεις ότι συνεχίζει να μην το καταλαβαίνει το ξανασυζητάμε αν θέλεις.

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτό έχω σκοπό να κάνω.Χθες του έδειξα ένα μωβ τουβλάκι και πολύ αργότερα είδε ένα μωβ μπουκάλι και είπε μόνος του, χωρίς να τον ρωτήσω, ότι είναι μωβ.Βάζει τα ίδια χρώματα μαζί, διαχωρίζει ότι κάτι κίτρινο δεν είναι ίδιο με ένα μπλέ, αλλά ενώ έλεγε ότι ο ουρανός είναι γαλάζιος και η θάλασσα μπλέ, τώρα μου λέει ό,τι να ΄ναι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...