Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τικ ή δυστονία?


Recommended Posts

Εδω και δυο εβδομάδες ο γιος μου (4,5 ετών) παρουσίασε μια κίνηση σαν ρίγος στον κορμό και σχεδόν ταυτόχρονο κούνημα του κεφαλιού δεξιά αριστερά, που επαναλαμβάνετε για λίγα δευτερόλεπτα αρκετές φορές την ημέρα, πότε πιο έντονα και πότε πιο ήπια. Ο παιδίατρος μας είπε πως πρόκειται για τικ. Ψάχνοντας στο ίντερνετ σχετικά με τα τικσ διάβασα πως για κάθε προτωεμφανιζόμενο τικ θα πρέπει να υπάρχει διάγνωση από νευρολόγο που ειδικεύεται μάλιστα στα κινητικά προβλήματα ώστε να αποκλειστεί η περίπτωση κάποιας σοβαρότερης πάθησης όπως η δυστονία. Μάλιστα βρήκα ένα βιντεακι παιδιού με τέτοιο πρόβλημα και η κίνηση που κάνει θυμίζει κατά το ήμισυ την κίνηση του γιου μου (περιττό να σας πω την τρελή μου ανησυχία). Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια/ος από εσας έχει παρόμοια εμπειρία με τικ, ή γνωρίζει κάτι παραπάνω για τη δυστονία. Κι επίσης αν γνωρίζεται κάποιον καλό νευρολογο ειδικό σε κινητικά θέματα που να βρίσκετε στην Αθήνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τι σχεση εχει η δυστονια με το τικ? Κ εμενα ο μπεμπης δεκα μηνων κανει δεξια αιστερα το κεφαλακι του οταν ειναι χαρουμενος κ το θεωρω χαιδεμα. Ο ξαδερφος του ενος κ κατι χτυπαει το κεφαλι του στο παρκο. Δεν εχει πει τιποτα ο παιδιατρος...

 

 

QUOTE=Λυδεία;2834902]Εδω και δυο εβδομάδες ο γιος μου (4,5 ετών) παρουσίασε μια κίνηση σαν ρίγος στον κορμό και σχεδόν ταυτόχρονο κούνημα του κεφαλιού δεξιά αριστερά, που επαναλαμβάνετε για λίγα δευτερόλεπτα αρκετές φορές την ημέρα, πότε πιο έντονα και πότε πιο ήπια. Ο παιδίατρος μας είπε πως πρόκειται για τικ. Ψάχνοντας στο ίντερνετ σχετικά με τα τικσ διάβασα πως για κάθε προτωεμφανιζόμενο τικ θα πρέπει να υπάρχει διάγνωση από νευρολόγο που ειδικεύεται μάλιστα στα κινητικά προβλήματα ώστε να αποκλειστεί η περίπτωση κάποιας σοβαρότερης πάθησης όπως η δυστονία. Μάλιστα βρήκα ένα βιντεακι παιδιού με τέτοιο πρόβλημα και η κίνηση που κάνει θυμίζει κατά το ήμισυ την κίνηση του γιου μου (περιττό να σας πω την τρελή μου ανησυχία). Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια/ος από εσας έχει παρόμοια εμπειρία με τικ, ή γνωρίζει κάτι παραπάνω για τη δυστονία. Κι επίσης αν γνωρίζεται κάποιον καλό νευρολογο ειδικό σε κινητικά θέματα που να βρίσκετε στην Αθήνα

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει η δυστονια με το τικ? Κ εμενα ο μπεμπης δεκα μηνων κανει δεξια αιστερα το κεφαλακι του οταν ειναι χαρουμενος κ το θεωρω χαιδεμα. Ο ξαδερφος του ενος κ κατι χτυπαει το κεφαλι του στο παρκο. Δεν εχει πει τιποτα ο παιδιατρος...

 

 

Και τι σχέση επίσης έχει το 4,5 χρονών παιδί με το μωρό ? φυσικά τα μωρά όταν χαίρονται κουνάνε κεφάλι , χέρια - πόδια. Το νήπιο δεν κάνει το ίδιο.

Ούτε με το ενός κ κάτι έχει νόημα η σύγκριση...μην τα μπερδεύεις όλα !!!!

 

 

Οσο για την θεματοθέτρια , δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω , αλλά μην επηρεάζεσαι απο το ιντερνετ. Ο παιδίατρος δεν έχει να σου συστήσει κάποιον νευρολόγο ?

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει η δυστονια με το τικ? Κ εμενα ο μπεμπης δεκα μηνων κανει δεξια αιστερα το κεφαλακι του οταν ειναι χαρουμενος κ το θεωρω χαιδεμα. Ο ξαδερφος του ενος κ κατι χτυπαει το κεφαλι του στο παρκο. Δεν εχει πει τιποτα ο παιδιατρος...

 

 

Και τι σχέση επίσης έχει το 4,5 χρονών παιδί με το μωρό ? φυσικά τα μωρά όταν χαίρονται κουνάνε κεφάλι , χέρια - πόδια. Το νήπιο δεν κάνει το ίδιο.

Ούτε με το ενός κ κάτι έχει νόημα η σύγκριση...μην τα μπερδεύεις όλα !!!!

 

 

Οσο για την θεματοθέτρια , δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω , αλλά μην επηρεάζεσαι απο το ιντερνετ. Ο παιδίατρος δεν έχει να σου συστήσει κάποιον νευρολόγο ?

 

Δυστυχώς οι κινήσεις του είναι ακούσιες και πράγματι δεν μπορουν να συγκριθούν με αυτές που κάνει ένα μωρο ή μικροτερο παιδάκι όταν χαίρεται. Σε πολλά άρθρα (ιατρικα κυρίως) που διάβασα στο ιντερνετ αναφερεται πως καποιες βαριες μορφες τικ (π.χ. συνδρομο τουρε) μπορει να έχουν κινήσεις που μοιαζουν δυστονικές αλλά και πως ένα μη έμπειρο μάτι μπορει να καταλήξει σε διάγνωση τικ ενώ πρόκειται για δυστονία. Ο παιδίατρος σίγουρα θα έχει να προτείνει κάποιον νευρολόγο αλλά σκέφτηκα πως ίσως ανάλογη εμπειρία γονέα να ήταν πιο κατατοπιστική. Με προβληματίζει βεβαια το γεγονός πως τυχών επιπλέον εξετάσεις (π.χ. εγκεφαλογραφημα, μαγνητική) σε περίπτωση που προκειται για απλό τικ μπορεί ν' αγχωσουν περισσότερο το παιδί αλλά προφανώς δε γίνεται διαφορετικά αφού πρέπει να αποκλείσουμε κάτι χειρότερο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και παρακαλώ όποιος γονέας έχει ανάλογη εμπειρία (που δεν το ευχομαι) ή γνώση ας την καταθέσει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για μένα το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να μπαίνεις στο internet και να διαβάζεις πιθανές άλλες διαγνώσεις....

 

Ακόμα χειρότερο, όμως, είναι να ανησυχείς για κάποια διάγνωση και να μην πηγαίνεις σε ειδικό, αλλά να ζητάς γνώμη και συμβουλή από ένα forum που μπορεί να γράψει ο καθένας ό,τι θέλει.

 

Στη θέση θα έβρισκα έναν παιδονευρολόγο, από τη στιγμή που ανησυχείς, και θα πήγαινα να πάρω τη γνώμη του.

 

Ευχομαι να μην είναι τίποτα απολύτως!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματι το καλυτερο ειναι να σου συστησουν εναν νευρολογο η παιδοψυχιατρο. Παντως τα τικ ( γιατι για δυστονια δεν μου μοιαζει) ειναι συνιθισμενα στα παιδια. Εγω οταν ημουν μικρη ανοιγοκλεινα τα ματια μου. Παρηλθε μονο του. Πιστευω οτι ειναι κατι παροδικο...Ευχομαι γρηγορα να διαβασω καθησυχαστικα νεα σου...

 

 

 

 

Δυστυχώς οι κινήσεις του είναι ακούσιες και πράγματι δεν μπορουν να συγκριθούν με αυτές που κάνει ένα μωρο ή μικροτερο παιδάκι όταν χαίρεται. Σε πολλά άρθρα (ιατρικα κυρίως) που διάβασα στο ιντερνετ αναφερεται πως καποιες βαριες μορφες τικ (π.χ. συνδρομο τουρε) μπορει να έχουν κινήσεις που μοιαζουν δυστονικές αλλά και πως ένα μη έμπειρο μάτι μπορει να καταλήξει σε διάγνωση τικ ενώ πρόκειται για δυστονία. Ο παιδίατρος σίγουρα θα έχει να προτείνει κάποιον νευρολόγο αλλά σκέφτηκα πως ίσως ανάλογη εμπειρία γονέα να ήταν πιο κατατοπιστική. Με προβληματίζει βεβαια το γεγονός πως τυχών επιπλέον εξετάσεις (π.χ. εγκεφαλογραφημα, μαγνητική) σε περίπτωση που προκειται για απλό τικ μπορεί ν' αγχωσουν περισσότερο το παιδί αλλά προφανώς δε γίνεται διαφορετικά αφού πρέπει να αποκλείσουμε κάτι χειρότερο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και παρακαλώ όποιος γονέας έχει ανάλογη εμπειρία (που δεν το ευχομαι) ή γνώση ας την καταθέσει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Αρχικα θα συμφωνησω ότι το να διαβαζεις διαφορα στο ιντερνετ και να προσπαθεις να κανεις διαγνωση μονο κακο σου κανουν.Απο τη στιγμη που εσενα σα μαμα αυτό που κανει το παιδι σε προβληματιζει να το πας σε ειδικο να το εξετασει.Επειδη ο γιος μου αντιμετωπιζει καποιο θεμα νευρολογικης φυσεως και ειμαστε 3 χρονια τωρα σε παιδονευρολογους θα σου πω το εξης.Σαφως και ο παιδίατρος θα εχει να σου συστησει καποιον παιδονευρολογο.Στην Αθηνα οι καλοι παιδονευρολογοι είναι λιγοι και συγκεκριμενοι...λιγο πολύ ολοι οι παιδιτροι αυτους συστηνουν.Αν θες μπορω να σου στειλω σε ένα πμ καποια ονόματα...καποιους τους εχω επισκεφτεί,καποιους όχι αλλα εχουν καλη φημη.Ξεκινα να κλεισεις ένα ραντεβού με καποιον και αναλόγως βλέπεις.Για να σε μην αγχωνεσαι τσαμπα να σου πω ότι η παιδονευρολογικη εξεταση δεν είναι καποια ταλαιπωρια για το παιδι.Επισης για τις εξετασεις που αναφέρεις...εμεις μεχρι στιγμης εχουμε κανει 2 μαγνητικες και 5 περιπου εγκεφαλογραφήματα.Επισης δεν είναι κατι το τραγικο.Αν εξαιρέσεις δλδ ότι το παιδι θα πρεπει να παρει αναισθησια στην περιπτωση που σου ζητησουν μαγνητικη...σα διαδικασια δεν είναι κατι που θα ταλαιπωρησει το παιδι.Μη το σκέφτεσαι αυτό.Ξερεις κατανοω το αγχος σου.Κι εγω όταν ο γιος μου πρωτοεμφαμισε τα πρωτα δειγματα και αρχισα να καταλαβεινω ότι κατι τρεχει τρελλαθηκα.Οταν μου ειπαν τη διαγνωση ισοπεδωθηκα.Ομως στην πορεια όλα ηρεμησαν.Μπηκαμε σε μια σειρα ,κανουμε τις εξετασεις μας τη θεραπεια μας και παμε πολύ καλα..ευελπιστώντας συντομα να εχουμε ξεπερασει οριστικα το δικο μας πρόβλημα.Κι επειδή εχουμε νοσηλευτεί και κάμποσες φορες μπορω να σπου πω ότι είναι πολλα τα παιδακια που σε μικρες ηλικιες παρουσιαζουν διαφορα προβληματάκια νευρολογικης φυσεως τα οποια με καταλληλη αντιμετωπιση συνηθως ξεπερνιουνται οριστικα οσο ο εγκέφαλος του παιδιου ωριμαζει.Οποτε μην αγχωνεσαι...μη φοβάσαι...μη χανεις χρονο στο ιντερνετ.Κλεισε ένα ραντεβού με έναν παιδονευρολογο και όλα μια χαρα θα πανε.

Link to comment
Share on other sites

Λαλαλαλα ουδετερη μηδέν

Προεπιλογή

Καλησπερα ειμαι καινουργια στ φορουμ κ επειδη ειμαι λιγο αρρωστοφοβικη τον τελευταιο καιρο θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση. Ειμαι 22 χρονων κ δν εχω σεξουαλικες επαφες υπαρχει περιπτωση ν εχω τν καρκινο του τραχηλου της μητρας? Τν προηγούμενο μηνα δεν μου σταματουσε το αιμα μετα τν περιοδο για 20 μερες κ πηγα στο γυναικολογο κ μ εδωσε προγεστερονη σ χαπια με την οποια μου σταματησε τ αιμα ομως εγω ακομα ανησυχω μηπως ηταν κατι πθο σοβαρο κ μηπως το ξαναπαθω στην επομενη περιοδο. Εχω ψαξει στ ιντερνετ και εχω βρει ολα τα κακα του κόσμου πειτε μου μια γνωμη. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Αρχικα θα συμφωνησω ότι το να διαβαζεις διαφορα στο ιντερνετ και να προσπαθεις να κανεις διαγνωση μονο κακο σου κανουν.Απο τη στιγμη που εσενα σα μαμα αυτό που κανει το παιδι σε προβληματιζει να το πας σε ειδικο να το εξετασει.Επειδη ο γιος μου αντιμετωπιζει καποιο θεμα νευρολογικης φυσεως και ειμαστε 3 χρονια τωρα σε παιδονευρολογους θα σου πω το εξης.Σαφως και ο παιδίατρος θα εχει να σου συστησει καποιον παιδονευρολογο.Στην Αθηνα οι καλοι παιδονευρολογοι είναι λιγοι και συγκεκριμενοι...λιγο πολύ ολοι οι παιδιτροι αυτους συστηνουν.Αν θες μπορω να σου στειλω σε ένα πμ καποια ονόματα...καποιους τους εχω επισκεφτεί,καποιους όχι αλλα εχουν καλη φημη.Ξεκινα να κλεισεις ένα ραντεβού με καποιον και αναλόγως βλέπεις.Για να σε μην αγχωνεσαι τσαμπα να σου πω ότι η παιδονευρολογικη εξεταση δεν είναι καποια ταλαιπωρια για το παιδι.Επισης για τις εξετασεις που αναφέρεις...εμεις μεχρι στιγμης εχουμε κανει 2 μαγνητικες και 5 περιπου εγκεφαλογραφήματα.Επισης δεν είναι κατι το τραγικο.Αν εξαιρέσεις δλδ ότι το παιδι θα πρεπει να παρει αναισθησια στην περιπτωση που σου ζητησουν μαγνητικη...σα διαδικασια δεν είναι κατι που θα ταλαιπωρησει το παιδι.Μη το σκέφτεσαι αυτό.Ξερεις κατανοω το αγχος σου.Κι εγω όταν ο γιος μου πρωτοεμφαμισε τα πρωτα δειγματα και αρχισα να καταλαβεινω ότι κατι τρεχει τρελλαθηκα.Οταν μου ειπαν τη διαγνωση ισοπεδωθηκα.Ομως στην πορεια όλα ηρεμησαν.Μπηκαμε σε μια σειρα ,κανουμε τις εξετασεις μας τη θεραπεια μας και παμε πολύ καλα..ευελπιστώντας συντομα να εχουμε ξεπερασει οριστικα το δικο μας πρόβλημα.Κι επειδή εχουμε νοσηλευτεί και κάμποσες φορες μπορω να σπου πω ότι είναι πολλα τα παιδακια που σε μικρες ηλικιες παρουσιαζουν διαφορα προβληματάκια νευρολογικης φυσεως τα οποια με καταλληλη αντιμετωπιση συνηθως ξεπερνιουνται οριστικα οσο ο εγκέφαλος του παιδιου ωριμαζει.Οποτε μην αγχωνεσαι...μη φοβάσαι...μη χανεις χρονο στο ιντερνετ.Κλεισε ένα ραντεβού με έναν παιδονευρολογο και όλα μια χαρα θα πανε.

 

Ο παιδίατρος μου σύστησε τη Γκίγκα αλλά θα ήθελα πολύ να μου πεις και τη δική σου γνώμη αφού έχεις και προσωπική εμπειρία. Σ΄ευχαριστώ πολύ και σένα και όλους τους γονείς που απάντησαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου αναφέρω κάτι που μπορεί να ειναι άσχετο, αλλα επειδή μου ειναι πολυ πρόσφατο σκέφτηκα να στο γράψω. Πριν απο καμία βδομάδα ένα παιδάκι στο σχολείο νήπιο εμφάνισε αυτό που θα έλεγε ένα άπειρο μάτι τικ, σαν πέταγμα του κεφαλιού - λαιμού με αρκετή συχνότητα.

Το παρατήρησα για καμία βδομάδα και το ανέφερα στην μαμά του και μου ειπε οτι το ξέρει και προσπαθεί να τον πείσει να το κόψει γιατι το έχει αντιγράψει απο ένα παιδικό που βλέπει στην τηλεόραση ..... Και μια και οδικός σου ειναι στην ίδια ηλικία μήπως ειναι κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου αναφέρω κάτι που μπορεί να ειναι άσχετο, αλλα επειδή μου ειναι πολυ πρόσφατο σκέφτηκα να στο γράψω. Πριν απο καμία βδομάδα ένα παιδάκι στο σχολείο νήπιο εμφάνισε αυτό που θα έλεγε ένα άπειρο μάτι τικ, σαν πέταγμα του κεφαλιού - λαιμού με αρκετή συχνότητα.

Το παρατήρησα για καμία βδομάδα και το ανέφερα στην μαμά του και μου ειπε οτι το ξέρει και προσπαθεί να τον πείσει να το κόψει γιατι το έχει αντιγράψει απο ένα παιδικό που βλέπει στην τηλεόραση ..... Και μια και οδικός σου ειναι στην ίδια ηλικία μήπως ειναι κάτι τέτοιο?

 

 

Δεν μοιάζει με συνήθεια που απέκτησε από κάπου αλλού. Είναι ακούσια κίνηση και μερικές φορές για κλάσματα του δευτεριλέπτου πριν συμβεί δείχνει σαν να καταλαβαίνει ότι κάτι πρόκειται και αμέσως μετά το κάνει. Επίσης υποψιάζομαι πως υπάρχει και φωνητικό τικ, κάνει σαν να καθαρίζει το λαιμό του από κάτι. Αυτό το παρουσίασε πριν περίπου ένα χρόνο αν θυμάμαι 2 φορές μέσα στη χρονιά. Την πρώτη φορά πηγαμε στον παιδίατρο και δεν βρηκε κάτι και τη δεύτερη σε ωριλά όμως δεν κάθισε να τον δει και τότε μας είπε πως υπάρχει ένα ενδεχόμενο να είναι κρεατάκια και να μαζεύονται γι αυτό το λόγο περισσότερα υγρά στο λαιμό (χωρίς όμως να τον δει ήταν απλα μια υπόθεση). Τώρα το καθάρισμα του λαιμού συνυπάρχει με την κίνηση που κάνει. Επίσης να πω πως από πέρσι είχαμε υποψία για διάσπαση προσοχής ως ένα βαθμό και ίσως υπερκινητικότητα. Τόσο οι δασκάλες όσο και η εργοθεραπευτρια μας είπαν ότι ένα παιδι με διάσπαση συνήθως δεν ακούει επειδη χάνεται στις σκέψεις του και άρα δεν μαθαίνει εύκολα σε αντίθεση με τον δικό μας που γνωστικά βρίσκεται σε καλό επίπεδο για την ηλικία του. Αυτό που παρατήρησα όμως είναι ότι αυτές τις μέρες που υπάρχουν τα τικ σαν να είναι πιο έντονα τα σημάδια που μας κάνουν να υποψιαζόμαστε διάσπαση και υπερκινητικότητα. Σε όλα αυτά βέβαια μόνο ο νευρολόγος μπορεί να μας απαντήσει με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Λυδεια προσπαθησε να το γραψεις σε βιντεο. Θα βοηθεισει το νευρολογο σε περιπτωση που δεν το κανει εκεινη την στιγμη. Ο μεγαλος μου γιος εχει τικ απο την ηλικια των 2. Και εμας μας ειπαν για τουρετ αλλα ευτυχως μενει στο κινητικο. Εμενα το κανει οταν βαριεται ή οταν ειναι ενθουσιασμενος. Τωρα το ελεγχει καπως. Οι παιδονευρολογοι ειπαν να το παρακολουθησουμε βεβαια και να ασχολειθουμε αν δυσκολεψει την ζωη του. Παντως δειχνει οτι και οι φιλοι του στο σχολειο το εχουν αποδεκτει. Α! εχουμε κανει εγκεφαλογραφημμα και βγηκε φυσιολογικο για την ηλικια του.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ βασικο αυτο που λεει η mmdad...γραψε το παιδι σε βιντεο για να το δει ο παιδονευρολογος.Κι εγω τον δικο μου τον εχω γραψει...βοηθαει το γιατρο να καταλαβει τι εχει.Επισης αυτο που λες οτι δειχνει να το καταλαβαινει...εμενα ο μικρος οταν ειχε τις επιληπτικες κρισεις...οταν ηταν να τον πιασει η κριση ξαφνικα εβαζε τα κλαμματα πανικοβλητος.Καπως μου ειχαν πει λεγεται αυτο...δεν το θυμαμαι και το παιδι καταλαβαινει...ειτε βλεπει κατι...ειτε μυριζει κατι και καταλαβαινει οτι θα τον πιασει.Ισως καπως ετσι να το καταλαβαινει και ο δικος σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυδεια προσπαθησε να το γραψεις σε βιντεο. Θα βοηθεισει το νευρολογο σε περιπτωση που δεν το κανει εκεινη την στιγμη. Ο μεγαλος μου γιος εχει τικ απο την ηλικια των 2. Και εμας μας ειπαν για τουρετ αλλα ευτυχως μενει στο κινητικο. Εμενα το κανει οταν βαριεται ή οταν ειναι ενθουσιασμενος. Τωρα το ελεγχει καπως. Οι παιδονευρολογοι ειπαν να το παρακολουθησουμε βεβαια και να ασχολειθουμε αν δυσκολεψει την ζωη του. Παντως δειχνει οτι και οι φιλοι του στο σχολειο το εχουν αποδεκτει. Α! εχουμε κανει εγκεφαλογραφημμα και βγηκε φυσιολογικο για την ηλικια του.

 

Το έχω κάνει ήδη γιατι σκέφτηκα πως μπορεί να μην το κάνει όταν πάμε, όπως δεν το έκανε και στον παιδίατρο. Το μυαλό μου τρέχει και μένα στο Τουρε. Θα μπορούσες να μου αναφέρεις λίγα πράγματα παραπάνω? Εσάς διαγνώστηκε με τουρέ ή το ανέφεραν ως ενδεχόμενο? Γιατί έχω διαβάσει πως πρέπει να υπάρχουν πολλαπλά κινητικά ταυτόχρονα με τουλάχιστον ένα φωνητικό τικ για ένα χρόνο. Υπήρχε κληρονομικότητα σε εσάς? Τι είδους κίνηση ειναι? Τι τικ του παιδιού άλλαξε μεγαλώνοντας (προς το χειρότερο ή καλύτερο?). Πόσο χρονών είναι τώρα? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι τρελαμένη. Να σου πω επίσης πως από έρευνα που έχω κάνει γονείς που τα παιδιά τους διαγνώστηκαν με τουρε στο Σισμανόγλειο, λένε πως βοηθάει αρκετά η ομοιοπαθητική και η υπνοθεραπεία. Τέλος ν' αναφέρω πως ένας φίλος μας παιδοψυχίατρος που είδε το γιο μας ανέφερε πως στα τικ μπορεί να βοηθήσει αρκετά και η νευροαναδραση η οποία μπορεί να γίνει μετά τα 5,5 με 6.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ βασικο αυτο που λεει η mmdad...γραψε το παιδι σε βιντεο για να το δει ο παιδονευρολογος.Κι εγω τον δικο μου τον εχω γραψει...βοηθαει το γιατρο να καταλαβει τι εχει.Επισης αυτο που λες οτι δειχνει να το καταλαβαινει...εμενα ο μικρος οταν ειχε τις επιληπτικες κρισεις...οταν ηταν να τον πιασει η κριση ξαφνικα εβαζε τα κλαμματα πανικοβλητος.Καπως μου ειχαν πει λεγεται αυτο...δεν το θυμαμαι και το παιδι καταλαβαινει...ειτε βλεπει κατι...ειτε μυριζει κατι και καταλαβαινει οτι θα τον πιασει.Ισως καπως ετσι να το καταλαβαινει και ο δικος σου.

 

Απ' οσο εχω διαβασει πολλοί ενήλικες με τικ κάνουν λόγο για μια αίσθηση (π.χ. σαν "κάψιμο" σαν φαγούρισμα, κάτι τέλος πάντων) για κλάσματα δευτερολέπτου λίγο πριν εκδηλωθεί. Προφανώς κάτι τέτοιο νιώθει κι ο δικός μου.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει ήδη γιατι σκέφτηκα πως μπορεί να μην το κάνει όταν πάμε, όπως δεν το έκανε και στον παιδίατρο. Το μυαλό μου τρέχει και μένα στο Τουρε. Θα μπορούσες να μου αναφέρεις λίγα πράγματα παραπάνω? Εσάς διαγνώστηκε με τουρέ ή το ανέφεραν ως ενδεχόμενο? Γιατί έχω διαβάσει πως πρέπει να υπάρχουν πολλαπλά κινητικά ταυτόχρονα με τουλάχιστον ένα φωνητικό τικ για ένα χρόνο. Υπήρχε κληρονομικότητα σε εσάς? Τι είδους κίνηση ειναι? Τι τικ του παιδιού άλλαξε μεγαλώνοντας (προς το χειρότερο ή καλύτερο?). Πόσο χρονών είναι τώρα? Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είμαι τρελαμένη. Να σου πω επίσης πως από έρευνα που έχω κάνει γονείς που τα παιδιά τους διαγνώστηκαν με τουρε στο Σισμανόγλειο, λένε πως βοηθάει αρκετά η ομοιοπαθητική και η υπνοθεραπεία. Τέλος ν' αναφέρω πως ένας φίλος μας παιδοψυχίατρος που είδε το γιο μας ανέφερε πως στα τικ μπορεί να βοηθήσει αρκετά και η νευροαναδραση η οποία μπορεί να γίνει μετά τα 5,5 με 6.

Εμας μας το ανεφεραν σαν ενδεχομενο. Στον νευρολογο πηγαμε οταν ηταν 4 και παλι περισι (7μιση γιατι πεταριζε τα ματια του - τελικα ηταν επιπεφικιτιδα). Ο γιος μου σφιγγεται και ζουλαει τα μαγουλα του. Οσο μεγαλωνει αυτη η κινηση κρατει λιγοτερη ωρα και μπορει να την σταματησει πιο γρηγορα ενω οταν ηταν μικρος σαν να θυμωνε οταν τον διακοπταμε. Ο νευρολογος μας ειπε να το δουμε με παιδοψυχολογο και με γιογκα κυριως αν υπαρχουν σχολια απο συμμαθητες του αλλα στο σχολειο ειναι κατι που περισσοτερο ξενιζει τους δασκαλους παρα τα παιδια. Κληρονομικοτητα εξαρταται τι εννοεις.. Ο ανηψιος του ανδρα μου εχει ενα παρομοιο τικ. Ομως το παιδι (ο ανηψιος τωρα ειναι 23) λεει οτι δεν ειναι κριβως το ιδιο.

Βασικα εμεις εφ οσον μας ειπαν οτι δεν ειναι κατι παθολογικο δεν εχουμε κανει κατι οπως δεν κανουμε πχ και για τον μικρο που τρωει τα νυχια του. Το παρακολουθουμε μονο μηπως εξελιχτει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...