Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν εχω ιδεα!!!! Help...


Bgt80

Recommended Posts

Καλησπέρα κοριτσια!! Σιγα σιγα ετοιμαζομαστε κ εμεις για την βαπτιση κ δεν εχω ιδεα!! Εχω αρχισει κ αγχωνομαι! Λοιπον θα γινει γαμος κ βαπτιση μαζι ολα πολυ απλα πραγματα. Λεμε να κανουμε κατι με πολυ λιγα ατομα.. Πολυ λιγα ομως. Μονο η οικογενεια κ μετα ενα τραπεζι βαπτισης στην ουσια μεταξυ μας. Το θεμα ειναι οτι θα θελαμε κ λιγους φιλους να ερθουν ολα ειναι αδυνατον οικονομικα να ανταπεξελθουμε.Να σημειωσω οτι το μυστηριο της βαπτισης θα παιζει για εμας πρωταρχικο ρολο. Τι γινετε σε αυτη τη περιπτωση; πραγματικα δεν γνωριζω πολλα κ δεν ξερω τι να κανω. Το ξερω οτι ειναι ασχημο να τους φερουμε ετσι στο μυστηριο κ μετα να πανε σπιτι τους. Εσεις τι προτείνετε; αυτο που βαζουν εξω απο την εκκλησια το τραπεζι με καποιο γλυκο-αναψυκτικο ειναι αρκετο ή θα εχουμε ασχημες εντυπωσεις; κ αν ειναι να κανουμε κατι τετοιο πως γινετε στην πραξη; δλδ υπαρχει καποιο τραπεζι στην εκκλησια γι αυτη την δουλεια κ εμεις απλα βαζουμε πανω τα καλουδια με ενα τραπεζομαντηλο κ τα σχετικα; ισως ακουγετε αστειο αλλα πραγματικα δεν εχω παει κ σε πολλες βαπτισεις κ δεν γνωριζω. Ή μηπως να μην καλέσουμε κανεναν κ το κάνουμε μεταξυ μας;; :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κοριτσια!! Σιγα σιγα ετοιμαζομαστε κ εμεις για την βαπτιση κ δεν εχω ιδεα!! Εχω αρχισει κ αγχωνομαι! Λοιπον θα γινει γαμος κ βαπτιση μαζι ολα πολυ απλα πραγματα. Λεμε να κανουμε κατι με πολυ λιγα ατομα.. Πολυ λιγα ομως. Μονο η οικογενεια κ μετα ενα τραπεζι βαπτισης στην ουσια μεταξυ μας. Το θεμα ειναι οτι θα θελαμε κ λιγους φιλους να ερθουν ολα ειναι αδυνατον οικονομικα να ανταπεξελθουμε.Να σημειωσω οτι το μυστηριο της βαπτισης θα παιζει για εμας πρωταρχικο ρολο. Τι γινετε σε αυτη τη περιπτωση; πραγματικα δεν γνωριζω πολλα κ δεν ξερω τι να κανω. Το ξερω οτι ειναι ασχημο να τους φερουμε ετσι στο μυστηριο κ μετα να πανε σπιτι τους. Εσεις τι προτείνετε; αυτο που βαζουν εξω απο την εκκλησια το τραπεζι με καποιο γλυκο-αναψυκτικο ειναι αρκετο ή θα εχουμε ασχημες εντυπωσεις; κ αν ειναι να κανουμε κατι τετοιο πως γινετε στην πραξη; δλδ υπαρχει καποιο τραπεζι στην εκκλησια γι αυτη την δουλεια κ εμεις απλα βαζουμε πανω τα καλουδια με ενα τραπεζομαντηλο κ τα σχετικα; ισως ακουγετε αστειο αλλα πραγματικα δεν εχω παει κ σε πολλες βαπτισεις κ δεν γνωριζω. Ή μηπως να μην καλέσουμε κανεναν κ το κάνουμε μεταξυ μας;; :confused:

Καλησπερα κ με το καλο η γαμοβαπτιση!αν θελετε να καλεσετε κ τους φιλους αλλα δεν μπορειτε να τους τραπεζωσετε,αυτο να κανετε.πλεον ετσι γινεται,ολοι το ξερουν.τωρα αν καποιος παρεξηγηθει,τι να κανουμε;εμεις καναμε πισω μονο αν καποιος ερχοταν απο μακρια.προσκλητηριο-μπομπονιερα ειναι βολικο.

Το αναψυκτικο,καναδυο κερασματα,μπεζεδες,κουφετα,ζαχαρωτα κ ειστε οκ.λογικα θα τα στησουν απο εκει που θα τα παρετε.αν θελετε να τα κανετε εσεις ρωτηστε στην εκκλησια.γενικα σαν διαδικασια γινεται η ονοματοδοσια,μετα το μυστηριο του γαμου κ μετα το μπλουμ.εχει υπαρξει περιστατικο που οσο γινοταν ο γαμος ο παπας δεν αφησε το μωρο να ειναι μεσα γιατι ηταν αβαπτιστο :mad: Παλι καλα που ηταν καλοκαιρι :roll: Τραγικο!δεν ειναι συνηθισμενο ευτυχως.σε καποιες περιπτωσεις μετα το γαμο οι γονεις δε συμμετεχουν στη βαπτιση(να αλλαξουν το μωρο κλπ,αλλα το κανουν αλλοι)αλλα εξαρταται απο την καθε εκκλησια.τι αλλο σε αγχωνει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια!! Σιγα σιγα ετοιμαζομαστε κ εμεις για την βαπτιση κ δεν εχω ιδεα!! Εχω αρχισει κ αγχωνομαι! Λοιπον θα γινει γαμος κ βαπτιση μαζι ολα πολυ απλα πραγματα. Λεμε να κανουμε κατι με πολυ λιγα ατομα.. Πολυ λιγα ομως. Μονο η οικογενεια κ μετα ενα τραπεζι βαπτισης στην ουσια μεταξυ μας. Το θεμα ειναι οτι θα θελαμε κ λιγους φιλους να ερθουν ολα ειναι αδυνατον οικονομικα να ανταπεξελθουμε.Να σημειωσω οτι το μυστηριο της βαπτισης θα παιζει για εμας πρωταρχικο ρολο. Τι γινετε σε αυτη τη περιπτωση; πραγματικα δεν γνωριζω πολλα κ δεν ξερω τι να κανω. Το ξερω οτι ειναι ασχημο να τους φερουμε ετσι στο μυστηριο κ μετα να πανε σπιτι τους. Εσεις τι προτείνετε; αυτο που βαζουν εξω απο την εκκλησια το τραπεζι με καποιο γλυκο-αναψυκτικο ειναι αρκετο ή θα εχουμε ασχημες εντυπωσεις; κ αν ειναι να κανουμε κατι τετοιο πως γινετε στην πραξη; δλδ υπαρχει καποιο τραπεζι στην εκκλησια γι αυτη την δουλεια κ εμεις απλα βαζουμε πανω τα καλουδια με ενα τραπεζομαντηλο κ τα σχετικα; ισως ακουγετε αστειο αλλα πραγματικα δεν εχω παει κ σε πολλες βαπτισεις κ δεν γνωριζω. Ή μηπως να μην καλέσουμε κανεναν κ το κάνουμε μεταξυ μας;; :confused:

Καλησπέρα κ να σας ζήσει το μπεμπάκι...έχεις ρωτήσει σε κανένα catering πόσο έχει ένας απλός μπουφές;ή σε κάποιο ζαχαροπλαστείο;εγώ είχα δεί μια φορά σε ζαχαροπλαστείο που σταματήσαμε για γλυκά κ είχε προσπέκτους κι έλεγε μπουφές (δε θυμάμαι πόσων ατόμων)100ευρώ με τύπου μπόμπες με τυριά-αλλαντικά κ.α καθώς κ γλυκά...έχεις ψάξει για κάτι τέτοιο;σε ενδιαφέρει;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω βρε κοριτσια για τις τοσο γρηγορες απαντησεις!! Αυτα δλδ τα τραπεζια με τα γλυκα ζαχαρωτα κτλ που βλεπω στο ιντερνετ σε φωτο(εχω δει κ αναψυκτικα που βαζεις ετικετες με το ονομα) ειναι δουλεια ποιανου; σε catering πρεπει να ρωτησω; σε ζαχαροπλαστειο; εντελως ασχετη χαχαχα!! Βασικα θα μου αρεσε να επικεντρωθω σε γλυκα, γλυφιτζουρια με ωραια χρωματα κ παιχνιδιαρικα πραγματακια.. Δεν το φανταζομαι να εχει κ αλμυρα δλδ.. Κ κατι ασχετο αλλα κ σχετικο ταυτοχρονα. Οπως ειπα το νυφικο δεν το γλυτωνω.... Αλλα μετα τι; θα παω στην ταβερνουλα με το νυφικο;; θα ειναι απλο μεν αλλα μηπως ειμαι λιγο καραγκιοζακος να σκασω μυτη με το νυφικο;; σκεφτομουν να αλλαζα κ να εβαζα κανα απλο φορεματακι. Ή θα ειναι επιπλεον εξοδο χωρις λογο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω βρε κοριτσια για τις τοσο γρηγορες απαντησεις!! Αυτα δλδ τα τραπεζια με τα γλυκα ζαχαρωτα κτλ που βλεπω στο ιντερνετ σε φωτο(εχω δει κ αναψυκτικα που βαζεις ετικετες με το ονομα) ειναι δουλεια ποιανου; σε catering πρεπει να ρωτησω; σε ζαχαροπλαστειο; εντελως ασχετη χαχαχα!! Βασικα θα μου αρεσε να επικεντρωθω σε γλυκα, γλυφιτζουρια με ωραια χρωματα κ παιχνιδιαρικα πραγματακια.. Δεν το φανταζομαι να εχει κ αλμυρα δλδ.. Κ κατι ασχετο αλλα κ σχετικο ταυτοχρονα. Οπως ειπα το νυφικο δεν το γλυτωνω.... Αλλα μετα τι; θα παω στην ταβερνουλα με το νυφικο;; θα ειναι απλο μεν αλλα μηπως ειμαι λιγο καραγκιοζακος να σκασω μυτη με το νυφικο;; σκεφτομουν να αλλαζα κ να εβαζα κανα απλο φορεματακι. Ή θα ειναι επιπλεον εξοδο χωρις λογο;

Καλησπέρα να σου ζήσει να το δεις όπως επιθυμείς!!!Λοιπόν εγώ έκανα βάπτιση σε ένα υπέροχο εκκλησάκι είχε τραπέζια κ παγκάκια. Έκανα χειροποίητη λεμονάδα σε μπουκαλάκι με καπάκι ασφαλείας που τα αγόρασαν πανφθηνα 160 μπουκαλάκι 25 ευρω. Εκεί που έκανα τα τς προσκλησεις ζήτησα να μου κάνουν ετικέτες για το μπουκάλα ευχαριστώ που ήρθατε το όνομα κ την ημερομηνία βαπτίσεις. Έκανα καπ κέικ γλυφιτζουρια μαρεγκες που ήταν οικονομικά ήθελε κ ένα ποτό αλλά ο πάτερ δεν το επέτρεψε:wink:κ μετά σε ένα εξωτερικό παιδότοπο γιατι είχα πολλά παιδιά μόνο φίλους καλεσμένους κανέναν συγγενή βγαλαμε" την υποχρέωση "στο γάμο κ( ή Κούτσι Μαρία ήρθε)τέλος πάντων με 60 μεγάλους κ 25 παιδάκια 850 ευρώ με λίγη προσωπική δουλειά στολισμό κ κρύες σαλάτες μακαρονοσαλατα πατατοσαλατα πιτες γιατί το κετερινγκ είχαν δεν τα είχε αυτά οπότε ήρθε κ οικονομικότερα αυτά εάν θες κατιμστειλεμ πμ

:):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω βρε κοριτσια για τις τοσο γρηγορες απαντησεις!! Αυτα δλδ τα τραπεζια με τα γλυκα ζαχαρωτα κτλ που βλεπω στο ιντερνετ σε φωτο(εχω δει κ αναψυκτικα που βαζεις ετικετες με το ονομα) ειναι δουλεια ποιανου; σε catering πρεπει να ρωτησω; σε ζαχαροπλαστειο; εντελως ασχετη χαχαχα!! Βασικα θα μου αρεσε να επικεντρωθω σε γλυκα, γλυφιτζουρια με ωραια χρωματα κ παιχνιδιαρικα πραγματακια.. Δεν το φανταζομαι να εχει κ αλμυρα δλδ.. Κ κατι ασχετο αλλα κ σχετικο ταυτοχρονα. Οπως ειπα το νυφικο δεν το γλυτωνω.... Αλλα μετα τι; θα παω στην ταβερνουλα με το νυφικο;; θα ειναι απλο μεν αλλα μηπως ειμαι λιγο καραγκιοζακος να σκασω μυτη με το νυφικο;; σκεφτομουν να αλλαζα κ να εβαζα κανα απλο φορεματακι. Ή θα ειναι επιπλεον εξοδο χωρις λογο;

 

Φανταζομαι ολα θα εχουν.εγω πρωτα θα πηγαινα σε μαγαζια που οργανωνουν τα παντα.προσκλησεις-μπομπονιερες-στολισμους-βαπτιστικα.ιδανικο ειναι τα περισσοτερα να τα παρεις απο ενα μαγαζι.πιο καλες τιμες.κ εκει που εχουν νυφικα κανουν διαφορα αλλα πιστευω πιο ακριβα.αν το νυφικο ειναι σαν αυτα που θα ανεβασω γιατι οχι;θα εισαι κ βαμμενη.κ το μαλλι υπερπαραγωγη.οποτε θεαμα!βεβαια κ φθηνο φορεματακι μπορεις να βρεις.η να παντρευτεις με ενα ωραιο λευκο φορεμα!

Link to comment
Share on other sites

Αστερακι το εχω σκεφτει να βαλω το χερακι μου στην ολη κατασταση αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα εχουμε θυματα!! Στα γλυκα βασικα(ακομα κ το κεικ μου αντιστέκεται) χαχαχ!! Στα αλμυρα ειμαι σουπερ! :P Ασε που μικρη δεν με αφηνει να ανασανω... Απορω πως θα τα προλαβω ολα!! vicky καπως ετσι το φανταζομαι(οπως στην δευτερη φωτο) κ η αληθεια ειναι οτι κ εγω θα προτιμουσα να μην αλλαξω οταν παμε στο τραπεζι. Απλα φανταζομαι αν εχει κ αλλο κοσμο το μαγαζι μεσα(δεν θα ειμαστε πριβε οπως ειπα.. Μονο η οικογενεια.. Αντε 25 ατομα ολα κ ολα) θα ειμαι λιγο σαν την μυγα μες το γαλα!!! Θα δουμε.παντως μου ανοιξατε λιγο τα μάτια. Εχουμε κ γνωστο ζαχαροπλαστη οποτε θα ρωτησω πρωτα εκει τι κ πως..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας μας κοιτουσαν μετα τον πολιτικο της αδερφης μου κ δε φορουσε κ νυφικο!φαντασου υπερπαραγωγη!μην ανησυχεις.δε θα σε παρεξηγησουν

 

Ευχαριστω βρε κοριτσι!! Μου δινεις κουραγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αστερακι το εχω σκεφτει να βαλω το χερακι μου στην ολη κατασταση αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα εχουμε θυματα!! Στα γλυκα βασικα(ακομα κ το κεικ μου αντιστέκεται) χαχαχ!! Στα αλμυρα ειμαι σουπερ! :P Ασε που μικρη δεν με αφηνει να ανασανω... Απορω πως θα τα προλαβω ολα!! vicky καπως ετσι το φανταζομαι(οπως στην δευτερη φωτο) κ η αληθεια ειναι οτι κ εγω θα προτιμουσα να μην αλλαξω οταν παμε στο τραπεζι. Απλα φανταζομαι αν εχει κ αλλο κοσμο το μαγαζι μεσα(δεν θα ειμαστε πριβε οπως ειπα.. Μονο η οικογενεια.. Αντε 25 ατομα ολα κ ολα) θα ειμαι λιγο σαν την μυγα μες το γαλα!!! Θα δουμε.παντως μου ανοιξατε λιγο τα μάτια. Εχουμε κ γνωστο ζαχαροπλαστη οποτε θα ρωτησω πρωτα εκει τι κ πως..

Χαχαχα τα καπ κέικ τα παρηγγειλα τα αλλά εφτιαξα είπαμε είμαι Χρυσόχειρα αλλά οχι κ ετσι:)

Ή αλήθεια είναι πως κ εμένα το αστερακι δεν μΕ άφηνε κ δεν κοιμόταν κ καθόλου οχι οτι τώρα κοιμάται αλλά λέμε!!οπότε μου την κραταγανε λίγο για να προλαβ ήρθαν έρθει κ δύο φίλες κ τρεχατε ποδαράκια αλλά επειδή το εψαξα κ γω το κετερινγκ είναι ακριβώς για απ έξω κ με τα πιο απλά δυστυχώς όσο για το νυφικό φόρεσε το τον κορίτσι μου και μην σκας κακοπροερετοι υπάρχουν πολλοί ότι κ να κανείς κατι θα βρουν να πουν οπότε χαλαρά οτιμσε κάνει να αισθάνεσαι ωραία κ άνετα:-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα πρότεινα να στήσετε ένα ωραίο τραπέζι γλυκών έξω από την εκκλησία.

Μπορεις να το ζητήσεις από ένα ζαχαροπλαστείο ή εταιρεία catering κλπ. Aν γκουγκλάρεις candy bar θα βρεις πολλές ιδέες.

Αν μου πεις σε ποιά περιοχή είσαι ίσως έχω να σου προτείνω 1-2 περιπτώσεις.

 

Κερνάτε εκεί συγγενείς και φίλους και μετά πάτε μόνο η οικογένεια για φαγητό σε μια ταβερνούλα. Ή και στο σπίτι σας ακόμα μπορειτε να πάτε και να είστε πιο άνετα. Υπάρχουν catering που μπορούν να αναλάβουν το μαγείρεμα και όλα.

Εχω μια φίλη που διαμόρφωσε πολύ ωραία το catering την πιλωτή της με ροτόντες κλπ και φάγανε εκεί μετά το μυστήριο, νομίζω 10ευρώ/ατομο τους πήγε.

 

Νομίζω πλέον κανείς δεν παρεξηγεί γιατί όλοι ξέρουν πως ο κόσμος δυσκολεύεται.

 

Επίσης κάποιοι γνωστοί μου έκαναν το εξής και εμένα προσωπικά δε με χάλασε καθόλου.

Εκαναν έναν ωραιότατο γάμο Κυριακή πρωί μόνο η οικογένεια και πήγαν μετά να φάνε σε ένα ταβερνάκι.

Μετά το φαγητό άλλαξε η μαμα και έβαλε ένα όμορφο φουστανάκι και πήγαν όλοι μαζί στην εκκλησία όπου έγινε η βάφτιση, δηλαδή το απόγευμα. Κι εκεί είχαν καλέσει περισσότερους φίλους κλπ και κερνούσαν έξω από την εκκλησία παγωτό και λεμονάδα.

 

Ηθελαν να χωρίσουν τα μυστήρια για να μην κουραστεί το μωρό και επίσης γιατί δεν ήθελε η μαμα να φοράει νυφικό στη βάφτιση.

Ηταν σαν μια ολοήμερη γιορτή και όλοι το ευχαριστήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλα η ιδεα του '' ολοημερου'' ειναι καταπληκτικη! Απλα στην δικη μας περιπτωση επειδη υπάρχουν μικρα ανηψακια φοβαμαι οτι θα τους ταλαιπωρουσε ολο αυτο.. Κ τα παιδια κ τους γονεις!! Παντως φοβερη ιδεα. Λοιπον κοριτσια μαλλον θα καταληξουμε σε καποιο γλυκο αναψυκτικο εξω απο την εκκλησια. Την εκκλησια την εχουμε κλεισει οποτε σιγα σιγα θα κοιτάξω να οργανωθουν κ τα υπολοιπα.ενα διμηνο πιο πριν καλα δεν ειναι να αρχισουμε τις ετοιμασιες; τελος μαιου θα γινει η βαπτιση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...