Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πρώτη φορά σε γιογιο!

Recommended Posts

Πάω να σκάσω απο περηφάνια και καμάρι!!Ο θησαυρός μου χθές ανταποκρίθηκε στο παιχνίδι που της κάνουμε εδώ και 2 ημέρες με το γιογιο!!Ενώ έπαιζε άρχισε να βγάζει το παντελονάκι της και μετά την πάνα και να μου δείχνει επίμονα με το δαχτυλάκι το γιογιο.Την βάζω πάνω και ακούω το "μαγικό ήχο της βροχής". Απίστευτα συναισθήματα, αφου απο τα ουρλιαχτά μου, ο άντρας μου νόμισε οτι πάθαμε κατι κακό :lol:

Σήμερα που είναι με την γιαγιά στο σπίτι, της το ξαναζήτησε και έκανε πάλι λίγα τσίσα!!!

Θέλω την συμβουλή σας. Πώς να το χειριστώ απο εδώ και πέρα, δε νομίζω οτι κόβεται με την μία η πάνα.. :roll:

Θέλω πολύ να την ενθαρρύνω, αν βλέπατε μόνο το φατσάκι της οταν τελείωσε με τα τσίσα...χοροπηδούσε πάνω στο γιογιο :lol::lol:

Διαφημίσεις

Μπράβο βρε φυσαλίδα! υπέροχες εξελίξεις!!! μακάρι να συνεχίσετε έτσι!!!!

άντε να πέρνω κουράγιο! είμαι σε φάση να του αγοράσω γιογιό γιατί επικοινωνεί μια χαρά το συγκεκριμένο θέμα... αλλά δεν έχω αποφασίσει ποιό!

αλήθεια εσύ ποιό έχεις;;;;

φυσικά συμβουλή για το πως να συνεχίσεις δεν έχω γιατί ακόμη δεν ξέρω τί παίζει με αυτές τις φάσεις! περίμενε να σου απαντήσουν ποιό έμπειρες μανούλες! :wink:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

ti παιχνιδακι παιζατε δυο μερες?

*O μονος πραγματικος χρόνος είναι το εδώ και το τώρα

Όταν καταλάβουμε τι σημαίνει ελπίδα, θα πάψουμε να πιστεύουμε σ' αυτήν...

aMppp3.png

Πάω να σκάσω απο περηφάνια και καμάρι!!Ο θησαυρός μου χθές ανταποκρίθηκε στο παιχνίδι που της κάνουμε εδώ και 2 ημέρες με το γιογιο!!Ενώ έπαιζε άρχισε να βγάζει το παντελονάκι της και μετά την πάνα και να μου δείχνει επίμονα με το δαχτυλάκι το γιογιο.Την βάζω πάνω και ακούω το "μαγικό ήχο της βροχής". Απίστευτα συναισθήματα, αφου απο τα ουρλιαχτά μου, ο άντρας μου νόμισε οτι πάθαμε κατι κακό :lol:

Σήμερα που είναι με την γιαγιά στο σπίτι, της το ξαναζήτησε και έκανε πάλι λίγα τσίσα!!!

Θέλω την συμβουλή σας. Πώς να το χειριστώ απο εδώ και πέρα, δε νομίζω οτι κόβεται με την μία η πάνα.. :roll:

Θέλω πολύ να την ενθαρρύνω, αν βλέπατε μόνο το φατσάκι της οταν τελείωσε με τα τσίσα...χοροπηδούσε πάνω στο γιογιο :lol::lol:

fysalida μου ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!! Μπραβο και στην μπουμπου που ειναι τοσο μικρουλα.Ολα καπως ετσι ξεκινανε για πλακα.Ενθαρυνση και παλι ενθαρυνση να νιωσει καλα οτι εκανε κατι πολυ σπουδαιο.Εγω ας πουμε εβγαλα κατευθειαν την πανα ( δεν την ηθελε κιολας ) ατυχηματα δεν ειχαμε παρα ελαχιστα.Γνωμη μου ειναι να την βγαλεις για να μην αισθανεται την σιγουρια της πανας αλλα να την πηγαινεται και σεις πριν το ζητησει.

Καλη συνεχεια!!!!

Οσο αναφορα το γιγιο να ξερετε οτι υπαρχουν πολλα παιδακια που δεν το θελουν προφανως λογω μιμησης απο τους γονεις.Ο δικος μου πηγε κατευθειαν τουαλετα με το ειδικο "δαχτυλιδι".

rQGhp3.png

Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ παρα πολυ κορίτσια!!!

Λοιπόν, γιογιό έχουμε ένα απλό απο τα τζάμπο αλλά σκέφτομαι να της πάρω αυτό που λέει η dalia.

Το έχει το βαφτηστηράκι μου. Ειναι ενα "δαχτυλίδι" με μαλακή επιφάνεια που προσαρμόζεται στην λεκάνη αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και στην πλαστική βάση του όταν είσαι εκτος σπιτιού για παράδειγμα. Αυτό δεν λές dalia μου;Θα μάθω μάρκα και που το έχουνε και θα σας πω.

irene77 2 μέρες τώρα έπαιρνα την κούκλα της κορούλας μου, και την έβαζα στο γιογιο χωρίς το βρακάκι της..μερικές φορές καθόμουν και εγώ,ντυμένη ομως :lol: ,και προσποιούμουν οτι θέλω τσίσα.Τι να πώ η μάνα η κουκουβάγια , έχω έξυπνο παιδάκι και έπιασε το νόημα :D:D:D

Πάντως προ ολίγου το "Χιούστον" με ενημέρωσε οτι έκανε κακά στην πάνα της. Θέλει δουλειά ακόμη... :lol::lol:

Μπράβο που έμαθε τόσο γρήγορα.Αυτό με την κούκλα το είχα διαβάσει σε ένα περιοδικό και το είχα γράψει σε ένα ανάλογο τόπικ,δεν ξέρω αν το διάβασες.Στο περιοδικό έλεγε οτι μ΄αυτό το σύστημα ένα μεγάλο ποσοστό παιδιών μαθαίνει σε δυο μέρες.Δεν πιάνει όμως σε όλα τα παιδιά.

Εγώ ακόμα δεν έχω ξεκινήσει προσπάθειες γιατί τον βλέπω οτι δεν είναι έτοιμος.

Εμείς δεν έχουμε και κούκλες αφού είναι αγόρι,θα το δοκιμάσω ίσως με ένα αρκουδάκι.

Μπράβο πάντως :wink:

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

FYSALIDA μου ναι αυτο εννοω, εχει παρα πολλα που τα ακριβοτερα nuk,chicco εχουν γυρω στα 8€ αν δεν κανω λαθος.Εγω ειχα παρει γιογιο και πολλου μηνες του εξηγουσα τι κανουμε εκει αλλα τελικα θελησε στην τουαλετα.Ειχα παρει της fisher price που εχει και ηχους επιβραβευσης και κατι αυτοκολλητα.Μην βιαζεσαι για τα κακα ο δικος μου πρωτα εκοψε τα τσιτσα και μετα τα κακα! Α στην αρχη ολα τα αποκαλουσε "τσισα"

rQGhp3.png

ΚΑΛΗΜΕΡΑΑΑ

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ, ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΙΤΕ ΕΠΙΤΥΧΗ ΕΙΤΕ ΑΝΕΠΙΤΥΧΗ.ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΝ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΟΛΛΟΥΣΕ ΕΝΑ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ.ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΓΕΜΗΣΕΙ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑ ΘΑ ΤΟΥ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΔΩΡΟ.Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 30 ΘΕΣΕΙς, Ε ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΤΩΡΑ.ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΞΕΧΝΟΥΣΕ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ..ΧΑΧΑ.ΟΤΑΝ ΓΕΜΙΣΕ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑ ΕΙΧΕ ΜΑΘΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΣΥΧΑΡΙΑΡΗΣ, ΑΝΑΓΟΥΛΙΑΖΕ ΜΟΛΙΣ ΛΕΡΩΝΟΤΑΝ..ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΜΕΡΙΚΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΥΠΟΤΡΟΠΙΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΛΟΥΝ ΠΑΛΙ ΠΑΝΑ.ΑΝ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙ ΠΑΝΑ ΘΑ ΤΗΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΕΣ ΠΑΝΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΑ.ΜΗΝ ΥΠΟΚΥΨΕΙΣ.ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟ ΚΟΛΠΟ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Ή ΤΑΞΙΔΙ ΜΗΝ ΤΗΣ ΒΑΛΕΙΣ ΠΑΝΑ, ΠΑΡΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑΞΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΜΑΛΩΣΕΙς ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΛΕΡΩΘΕΙ.ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΝΩ ΤΗς ,ΜΗΝ ΤΗΝ ΜΑΛΩΣΕΙς ΚΑΘΟΛΟΥ, ΘΑ ΤΗΣ ΠΕΙΣ ΗΡΕΜΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΑΣΤΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ, ΞΕΡΕΙΣ ΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ, ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΕΙς ΝΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ, ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΛΙ ΣΩΣΤΑ, ΕΙΣΑΙ ΠΙΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΙΔΙ.ΕΧΟΥΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΟΙ ΛΕΞΕΙΣ , ΝΑ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΑΣΦΑΛΗΣ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗ

ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΣΕ ΛΙΓΟ..

69Dzp3.png

06pBp2.png

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Ή ΤΑΞΙΔΙ ΜΗΝ ΤΗΣ ΒΑΛΕΙΣ ΠΑΝΑ, ΠΑΡΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑΞΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΜΑΛΩΣΕΙς ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΛΕΡΩΘΕΙ[/color]
στο αυτοκίνητο δεν είναι δύσκολο;; αν κάνει μαντάρα το κάθισμα;

μια φίλη μου για αρκετό καιρό στις εξόδους και στον ύπνο, της φορούσε πάνα μέχρι να είναι σίγουρη πως η μικρή ξέρει να ανταποκρίνεται!

Διαφημίσεις

Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 2,5 ΕΤΩΝ, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΓΙΑ 3 ΩΡΕΣ.ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΡΩΤΟΥΣΑ ΣΥΧΝΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΓΙΟΓΙΟ.ΘΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΙΣ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΕΙς, ΕΜΕΝΑ ΤΟΣΟ ΜΟΥ ΠΗΡΕ.ΑΝ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑΞΙΔΕΨΕΤΕ, ΒΑΛΕ ΕΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΟ ΣΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑΞΙΕΣ.ΑΝ ΒΑΛΕΙΣ ΠΑΝΑ ΘΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΙΔΙ , ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ.

ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ..

69Dzp3.png

06pBp2.png

ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΞΥΠΝΟΥΣΕ ΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΠΑΝΑ, ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΤΣΙΣΑ ΑΦΟΥ ΞΥΠΝΟΥΣΕ ΑΡΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ!!!ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!ΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΩΡΙΜΑΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΕΚΟΨΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΡΑΔΙΝΗ ΤΗΝ ΠΑΝΑ, ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΒΓΑΖΕΙ ΣΠΥΡΑΚΙΑ=ΣΥΓΚΑΜΑ, ΚΑΝΕΙ ΖΕΣΤΗ, ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΚΑΙ Η ΤΣΟΥΤΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΩΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑ, ΚΑΙ ΓΕΛΟΥΣΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΛΕΓΕ..

69Dzp3.png

06pBp2.png

ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΚΑΙ Η ΤΣΟΥΤΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΩΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑ, ΚΑΙ ΓΕΛΟΥΣΕ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΕΛΕΓΕ..

[/color]

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Ή ΤΑΞΙΔΙ ΜΗΝ ΤΗΣ ΒΑΛΕΙΣ ΠΑΝΑ, ΠΑΡΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΑΞΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΜΑΛΩΣΕΙς ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΛΕΡΩΘΕΙ[/color]
στο αυτοκίνητο δεν είναι δύσκολο;; αν κάνει μαντάρα το κάθισμα;

μια φίλη μου για αρκετό καιρό στις εξόδους και στον ύπνο, της φορούσε πάνα μέχρι να είναι σίγουρη πως η μικρή ξέρει να ανταποκρίνεται!

Το ιδιο εκανα και'γω με τη φιλη της xrysalis.ΠΧ οταν πηγαινα super τον φορουσα πανα και στο αυτοκινητο στα πολυωρα ταξιδια.Αλλα η αληθεια ειναι οτι αυτο που λεει η kangoo ειναι πιο σωστο διοτι δεν αισθανοντε την ασφαλεια της πανας και το κοβουν πιο ευκολα.Και ο δικος μου παντως ενω αρχισαμε την αγωγη της τουαλετας γυρω στα 2 καθαρισαμε 2,5 ετων εντελως.

rQGhp3.png

Διαφημίσεις

KANGOO μου σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου! Εχεις απόλυτο δίκιο σχετικά με την επιμονή που πρέπει να δείξω απο εδώ και πέρα αλλά τώρα στην αρχή και λόγω του οτι το μωρό μου είναι 20 μηνών μου φαντάζει δύσκολο να την έχω χωρίς πάνα όλη μέρα.

Να πάω να πάρω βρακάκια, Να της τα βάζω χωρίς πάνα και ο θεός βοηθός αλλά στον ύπνο και οταν πάμε έξω δεν ξέρω..διστάζω :roll:

Θα προσπαθήσω πολύ αλλά επειδή ειναι ακόμη μικρή μήπως να κάνω εναν συνδυασμό πάνας και γιογιό; :arrow: πάνα το βράδυ και οταν βγαίνουμε έξω και γιογιο οταν είμαστε σπίτι μας;Λές να την μπερδέψω έτσι;

helen18 μου δεν ξέρω για το αλλο τόπικ που έγραψες..κοίτα ομως..δεν το πιστευω οτι ταυτίστηκε η ιδέα μου με επιστημονική άποψη!!!

ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΜΕΝΕΙ ΣΤΕΓΝΗ?

ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΕΓΝΗ Η ΠΑΝΑ ΤΗΣ?

ΑΝ ΟΧΙ, ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΗΝ ΠΙΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙΣ ΜΙΑ ΜΕ ΠΑΝΑ ΜΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΝΑ, ΤΟΤΕ ΟΤΑΝ ΩΡΙΜΑΣΕΙ Η ΙΔΕΑ ΚΑΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ, ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΜΑΘΕΙ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΦΟΡΑΕΙ ΠΑΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΠΛΕΟΝ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ.ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΜΕΝΕΙ ΣΤΕΓΝΗ?ΑΝ ΝΑΙ, ΠΟΣΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ?Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΣΑ, ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΜΠΗΚΑ ΣΕ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΑ SITE ΒΛΕΠΕ ΚΑΝΑΔΟΥΣ ΟΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ.

69Dzp3.png

06pBp2.png

H πάνα της το πρωί δεν είναι στεγνή αλλά το μωρό μέχρι πριν δυο ημέρες δεν ήξερε για την ύπαρξη του γιογιο και για το τι μπορείς να κάνεις σε αυτό.Ειναι πολύ νωρίς ακόμη,το ξέρω αλλά και σήμερα που την κρατούσε η πεθερα μου της ζήτησε το γιογιο,οταν λέω ζήτησε εννοώ έδειξε γιατι το κοριτσάκι μου δεν μιλάει ακόμη, και κατούρησε σε αυτό 2 φορές.

Φορούσε πάνα αλλά προφανώς δεν ήθελε να την κατουρήσει..ήθέλε στο γιογιο.

Μπορεί να το έχει δεί σαν παιχνίδι αλλά αν μπορώ να βγάλω κάτι απο αυτό δεν αξίζει η προσπάθεια;

Θεωρώ πως είναι μια καλή στιγμή για το κοριτσάκι σου να ξεκινήσει σιγά σιγά...

Αφού ζήτησε το γιο γιο, σημαίνει ότι καταλαβαίνει τη χρησιμότητά του...και αυτό είναι μια καλή αρχή...

Εύχομαι και ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!!!

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΗΛΙΚΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ.ΤΗΣ ΞΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ, ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 1,5 ΕΤΩΝ!!!!!!ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΦΗΣΕ ΤΗΝ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΗ.ΙΣΩΣ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΥΧΕΡΕΣ ΜΑΝΑΔΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ.ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ, ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΑ 3 ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΤΙ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ.

69Dzp3.png

06pBp2.png

fysalida μπράβο στο κοριτσάκι σου! καλή συνέχεια χωρίς άγχος και πίεση!!

ε, λοιπόν κορίτσια, από αυτή τη συζήτηση ξεκαθάρισα κάτι!

δεν είναι ανάγκη να του πάρω σούπερ ντούπερ γιογιό για να τον εκπαιδεύσω! και ένα απλό κάνει τη δουλειά!

απλά σκεφτόμουν αυτό της fisher price που είναι πολύχρηστικό (που γίνεται από γιογιό, δαχτυλίδι λεκάνης και χωριστά σκαλάκι...) μόνο που δεν το έχω βρει να το δω απο κοντά για να αποφασίσω!

Κορίτσια μου ευχαριστώ πολύ όλες σας που με βοηθάτε!!!

Το πρωί που σηκώθηκε μου ζήτησε πάλι το γιογιο και Ω! ναι κατούρησε εκεί.Η βραδινή της πάνα βέβαια είχε πολλά τσίσα αλλά είπαμε κάνουμε αργά και σταθερά βηματάκια.

Αντε βρε κορίτσια ελπίζω να ξεμπερδέψουμε γρήγορα με τις πάνες..είναι και ασύμφορες πλέον οι άτιμες!!

fysalida έχεις τόσο καλά δείγματα μέσα στην ημέρα! μη βιάζεσαι για τη νυχτερινή απαλλαγή! είπαμε!! μικρούλα είναι ακόμη! :D

εγώ να δω πως θα το συντονίσω... που τον έχω λίγες ώρες το απόγευμα και τα ΣΚ...

άντε να εκπαιδεύσω και τις γιαγιάδες που τον κρατάνε!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

Και εγώ χρυσαλίδα μου τις γιαγιάδες εκπαιδεύω απλά έτυχε το πρωί να είμαι εκεί οταν σηκώθηκε η κατρουλού μου :lol::lol:

Εχω δώσει σαφείς οδηγίες: δίνουμε το γιογιο όσες φορές το ζητήσει το μωρό και όσο είναι στο σπίτι το αφήνουμε με το βρακάκι χωρίς πάνα και του υπενθυμίζουμε συχνά οτι τσίσα κάνουμε στο γιογιό.

Ελπίζω να ακούγομαι στα αυτάκια τους!!!