Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΕΠΙΚΡΙΤΙΚΗ ΜΑΜΑ

Recommended Posts

Με τη μητέρα μου ποτε δεν είχαμε τις καλυτερες σχεσεις!ενω γενικα μας φροντιζε πολύ δεν είχαμε το διαλογο που θα ηθελα και γενικα ημουνα πολύ κλεισμενη στον εαυτο μου.

Όταν παντρευτηκα μειναμε με τον αντρα μου σε νησι ενώ εγω είμαι από αθηνα.Το πρόβλημα είναι ότι οποτε ερχεται η μητερα μου να μας επισκεφθεί παντα θα τσακωθούμε ή αν δε τσακωθούμε θα μου προκαλεσει μεγαλο εκνευρισμο.Συνεχεια μουρμουράει και δεν της αρεσει τιποτα από τη ζωη μας.Πχ ψωνιζετε πολλα πραγματα από το σουπερ μαρκετ να πεις του αντρα σου να μη ψωνιζει τοσα εγω ψωνιζω ετσι,ή τα παιδια εχουν πολλα ρουχα δε χρειαζονται αλλα παιχνίδια,δεν της αρεσει το κρεβατι που κοιμαται.Καθε φορα τη βαζω να διαλεξει που θα κοιμηθεί και κάθε φορα κατι βρισκει να την ενοχλεί!Γενικα μουρμουράει συνεχεια για μικρα πραγματάκια που εμενα με κουραζουν και μου προκαλουν εκνευρισμο.Μεχρι και στον υπολογιστη που χαζευα προχτες μου λεει τωρα είμαι εγω εδώ δε χρειαζεσαι τον υπολογιστη!!!Γενικα παντα κατι της φταιει αλλα εκεινη τα κανει όλα τελεια!!!

Επισης ανακατευεται απίστευτα στη διαπεδαγωγηση των παιδιων και με μειωνει μπροστα τους.Εχτες εφτιαχνε ζυμαρι για πιτα και λεει στη μεγαλη μου κορη οταν πηγα κι εγω να βοοηθησω η μαμά δε ξερει μονο η γιαγια.Δε ξερω πως να το χειριστώ προσπαθω να μην εκνευρίζομαι αλλα όχι παντα.Βλεπω φιλες μου τι ωραιες σχεσεις που εχουν με τις μαμαδες του και με πιανει το παραπονο!!

Διαφημίσεις

Eξηγησε της με απλα και καθαρα ελληνικα ότι η συμπεριφορά της ειναι καταχρηστική και ότι αν δεν την τροποποιησει δεν θα την ξανακαλέσεις στο σπιτικό σου...ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ...αν καταλάβει καλώς...αν θυμώσει επίσης καλώς...προφανως δεν μπορεις να περιμενεις σε αυτην την ηλικία να οικοδομησετε μια υγιή σχεση αν δεν τα εχετε καταφερει μεχρι σημερα..οποτε ενας δρόμος υπάρχει...ΠΕΡΙΟΡΙΣΕ την δραση της...μπορει να ακουγεται κυνικο αλλα ειναι πρακτικο...

Εχεις πολύ δίκιο απλά είναι δύσκολο να το δεχτώ!!!!Εχτες της μιλησα φάνηκε να

κατάλαβε και το πρωί αρχισε όλη νύχτα δε κοιμήθηκα γιατι σκέφτομαι ότι τα παιδιά δε

τρώνε καλά γιατί ολη μερα τα πατε σε δραστηριότητες και δε προλαβαινουν να φάνε!!!Οντως έχουν δραστηριότητες αλλα πάνε με ευχαριστηση και δε θεωρω ότι χανουν γευμα!!!Μου το ειπε τοσες φορες που αρχισα να σκέφτομαι μηπως κανω κατι λαθος!!!!

γειά σου baby girl, σε ΄καταλαβαίνω πολύ. κι εγώ νόμιζα ότι θα είχα βοήθεια και συνεννόηση από την δική μου μαμά αλλά απογοητεύτηκα οικτρά. η φράση σου "δεν μπορώ να το δεχτώ" τα συνοψίζει όλα, κι εγώ δεν μπορώ να το δεχτώ ότι δεν με υποστηρίζει ούτε στα πιο μικρά πράγματα και όχι μόνο δεν μπορώ να το δεχτώ, δεν μπορώ να το καταλάβω δεν μπορώ να το διανοηθώ με τίποτα. το θεωρώ τόσο φυσικό να βοηθάει η μαμά την κόρη της όταν έρθει ένα μωρό που στενοχωριέμαι και σκάω που δεν συμβαίνει. δεν νομίζω ότι δεν ταιζεις τα παιδάκια σου σωστά, ως μαμά ξέρεις. το να μας βάζουν να αμφιβάλλουμε για τα πιο απλά πράγματα είναι τόσο άδικο. αφού δεν είχες καλή σχέση μαζί της από μικρή πως να σε υποστηρίξει τώρα? και με την δική μου μάνα το ίδιο συμβαίνει ακριβώς. νομίζω ότι απλά δεν ξέρουν οι μανάδες μας, δηλαδή δεν ήξεραν πως να μας προσεγγίσουν ως παιδιά και ως έφηβες και το ίδιο τώρα που έχουμε μεγαλώσει. και δεν μαθαίνουν τώρα είναι αργά. σε φιλώ και όταν προλαβαίνω θα γράψω και κάτι πιο εκτενές

εμένα με βοηθάει πολύ όταν βρισκόμαστε αλλά με κουράζει η συνεχής κριτική της. Επίσης με ενοχλεί πολύ που αυτή η κριτική γίνεται όταν είναι και τα παιδιά μπροστά γιατί με μειώνει στα μάτια τους. Ειλικρινά φοβάμαι μήπως κανω και εγώ τα ίδια λάθη στα παιδιά μου και αγχώνομαι ακόμα περισσότερο γιατί καμμιά φορά τα αντιγράφουμε λόγια ή συνήθειες των γονιών μας ασυναίσθητα. Κι εγώ πιστεύω ότι δεν ήξερε και γι αυτό δε κατάφερε να είμαστε κοντά αλλά κάποια πράγματα τουλάχιστον τώρα θα μπορουσε να τα προσέχει.

Διαφημίσεις

εμένα με βοηθάει πολύ όταν βρισκόμαστε αλλά με κουράζει η συνεχής κριτική της. Επίσης με ενοχλεί πολύ που αυτή η κριτική γίνεται όταν είναι και τα παιδιά μπροστά γιατί με μειώνει στα μάτια τους. Ειλικρινά φοβάμαι μήπως κανω και εγώ τα ίδια λάθη στα παιδιά μου και αγχώνομαι ακόμα περισσότερο γιατί καμμιά φορά τα αντιγράφουμε λόγια ή συνήθειες των γονιών μας ασυναίσθητα. Κι εγώ πιστεύω ότι δεν ήξερε και γι αυτό δε κατάφερε να είμαστε κοντά αλλά κάποια πράγματα τουλάχιστον τώρα θα μπορουσε να τα προσέχει.

Κορίτσι μου πόσο σε καταλαβαινω να ήξερες!Μια απο τα ιδια ακριβως.Απο τοτε που ήμουν μικρη καμια συννενοη σε συναισθηματικο κ ψυχολογικο επιπεδο,γιατι σε πρακτικο δεν εχω παραπονο παντα στο καθηκον.Ακομη κ τωρα οταν της πως θα ειναι εκει.Αλλα το ρημαδι το καθηκον δεν ειναι το μονο που πρεπει ν υπηρετει μια μανα.Χρειαζεται κ συναισθημα.Και εμεις ειμαστε μακρυα,οχι πολυ,με παιρνει τηλ με ρωταει περι ανεμων κ υδατων ,τι φαγητο έκανα ,τι καιρο εχει.Ποτε δε με εχει ρωτησει στα 7χρονια αν περναω καλα με τον ανδρα μου,αν ειμαι ευτυχισμενη.Οσο για κριτικη εκει να δεις.Αρχικα το παιζει διακριτικη,καναμε σπιτι καινουριο,ουτε αποψη ειπε ουτε συμβουλη.Κ μετε αρχισε "πολυ μεγαλο το πηρατε το τραπεζι,πολυ ανοιχτοχρωμα τα πλακακια καλα δεν προσεχες που ησουν ,δε σε κοβει οτι θα λερωνουν;"Πιεζομαι να μην της τα πω χονδρα,.Εχει κ προβληματα με τον πατερα μου κ δε θελω να τη στεναχωρω.Το τελευταιο της,μου την ειπε γιατι εστειλα το παιδι 3χρονων παιδικο κ θα κολλαει λεει ασθενεις ενω δε δουλευω κ θα μπορουσα να τον κραταω σπιτι.Να πει να ερθει να τον κρατησει λιγο δεν ερχεται(αν δεν την πιεσω)αποψη εχει ομως για όλα κ κυριως ορθολογιστικη,ψυχρη,χωρις να σκεφτεται κ εμενα.Αστα δυσκολες καταστάσεις.

Καμιά φορά το να μειώνεις τους άλλους συμβαίνει γιατι στα προσωπικά σου δεν εισαι ικανοποιημένος ή έχεις μεγάλο θυμό για κάτι και ξεσπάς αλλού. Ίσως η μαμά σου στέκεται στα νύχια και δεν σου λέει ποιό είναι το πραγματικό της πρόβλημα και το φέρνει γυρω γύρω σε δευτερα και τρίτα θέματα. Πιστευω οτι δεν ειναι το κρεββάτι ή το SUPER MARKET

HOPE77 οντως έχουμε ζήσει ακριβώς την ίδια κατάσταση.Ποτέ και όσο ήμουν μικρή και τώρα δε καταφέραμε να κάνουμε μια κουβέντα για εμένα για το πως αισθάνομαι.Της άρεσε να μιλάμε για τις φίλες μου για τους αλλους γενικότερα αλλά ποτέ δεν αισθάνθηκα ανετα να της ανοιξω τη καρδια μου για οτιδήποτε την απασχολουσε.Βεβαια μου το εχει κοπανησει πολλες φορες ότι δεν της λεω τιποτα.Πως να τα πω αφου δε μου βγαινουν;αφου ξερω ότι και να πω κατι δε θα με ακουσει ουτε θα με αφησει να ολοκληρωσω γιατι θα αρχισει να λεει τα δικα της.

papaso εχεις δικιο σε αυτό που λες αλλα ήταν παντα ετσι από τοτε που ημουν μικρη και αυτό ισως να οφείλεται ότι και εκεινη δεν ειχε καθολου καλη σχεση με τη δικη της μαμα.

Εγω προσπαθω να τα διαχειριστω όλα αυτά και να μη με επηρεαζουν γιατι τρεμω στην ιδεα να κανω στις κορες μου το ιδιο εστω και αθελα μου!!!!!

Πολλες φορες όταν ημουν στην εφηβια ηθελα να της φωνάξω δε με ενδιαφερει μονο να εχω ζεστο φαγητο και ωραια ρουχα και χρηματα να βγω βολτα θελω να παμε για ένα καφε και να καταφέρουμε να μιλησουμε σαν μαμα με κορη!!!!!!!!!!!

• 11 months later...