Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η πρώτη μου εξωσωματική!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα σας! Είμαι νέα στην ομάδα και ο λόγος που αποφάσισα να συμμετέχω είναι γιατί θεωρώ ότι μόνο κάποιος που έχει βιώσει κάτι είναι σε θέση να καταλάβει τον άλλο που περνάει κάτι παρόμοιο..

Η δική μου ιστορία έχει ως εξής..πριν από 11 μήνες έμεινα για πρώτη φορά έγκυος φυσιολογικά..δυστυχώς όμως το έχασα λόγω παλίνδρομης κύησης.

Στην συνέχεια ακολούθησαν αρκετές παρακολουθήσεις σε φυσικό κύκλο χωρίς αποτέλεσμα όμως..ο γιατρός μου ζητάει να κάνω την ΑΜΗ της οποίας το αποτέλεσμα είναι πολύ χαμηλό..η μόνη λύση λοιπόν η εξωσωματική!!!

Απευθυνθήκαμε με τον άντρα μου στον κο Σφακιανούδη (ΓΕΝΕΣΙΣ)-εξαιρετικός άνθρωπος και γιατρός...κάνω τις πρώτες εξετάσεις (E2-FSH-TSH) όλες πολύ καλές, στην κλίμακα παραγωγικής φάσης.. το ίδιο και ο άντρας μου με το σπέρμα του..πρόβλημα κανένα!

Πριν από 10 ημέρες ξεκίνησα το βραχύ πρωτόκολλο (Arvekap & Menopur)-στην 8η ημέρα θεραπείας κάνω υπέρηχο και υπάρχουν μόνο 2 ωοθυλάκια στην δεξιά ωοθήκη, η αριστερή τίποτα!!! Σταματώ την Arvekap και συνεχίζω με την Menopur.. λέω δεν μπορεί κάτι καλύτερο θα γίνει..πήγα σήμερα το πρωί για τον δεύτερο υπέρηχο..το αποτέλεσμα:; ΕΝΑ μόνο ωοθυλάκιο 11 χλσ στην δεξιά μου ωοθήκη..δεν σας κρύβω ότι απογοητεύτηκα..πίστευα ότι θα είχα καλή ανταπόκριση καθώς στην ζωή μου ποτέ δεν έκανα χρήση σε ορμόνες..

Η εξήγηση του γιατρού είναι ότι έχουν αδρανήσει πολύ οι ωοθήκες μου..μου είπε να σταματήσω τις ενέσεις και να πάω την ερχόμενη Τετάρτη για τρίτο υπέρηχο..αν η εξέλιξη είναι ok τότε θα μου το πάρει και θα το καταψύξει..φαντάζομαι ότι θα συνεχίσω στον επόμενο κύκλο και για άλλα ωοθυλάκια μέχρι να μαζέψει 3-4 συνολικά, λόγω της χαμηλής μου ΑΜΗ

Μου ζήτησε να μην απογοητεύομαι και ότι θα τα καταφέρουμε..υπομονή, επιμονή και όλα θα πάνε καλά!

Υπάρχει ίδια ή παρόμοια περίπτωση με κάποια από εσάς; χρειάζομαι λίγη τόνωση..να πάρω λίγο τα "πάνω" μου...

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο που αφιερώσατε διαβάζοντας την μικρή μου ιστορία!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υπομονή γιατι λίγο έως πολυ όλες εχουμε τα θέματα μας. Εγώ πχ με 17 ωαρια στην οωληψια 0 εγκυμοσυνη. Όποτε τι να το κανεις?

Γιατρος δεν είμαι αλλα αν το πάτε απο κύκλο σε κύκλο μήπως να άλλαζες τα φαρμακα πχ αντί για menopur gonal κλπ?

Ήθελα να σε ρωτήσω πόσες μονάδες έκανες την ημέρα και για πόσες μέρες?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Κάντι!!!

Ειλικρινά δεν ξέρω τι έχει στο μυαλό του για τον επόμενο κύκλο..στην ερώτηση που του έκανε ο άντρας μου για το αν θα αλλάξουμε τις ενέσεις, μας απάντησε ότι δεν ξέρει ακόμη..οπότε τι να σου πω;

Ξεκίνησα την 2η ημέρα του κύκλου με Arvekap (0,1 mg) και την τρίτη ημέρα του κύκλου ξεκίνησα την Menopur (300 μονάδες).

Την Arvekap την έκανα μέχρι και την 7η ημέρα της θεραπείας ενώ την Menopur μέχρι και την 10η.. (εχθές συγκεκριμένα ήταν η τελευταία)..

Φαντάζομαι ότι μου είπε να την σταματήσω γιατί είμαι σχεδόν στα μέσα του κύκλου, επομένως δεν υπάρχει νόημα..την ερχόμενη Τετάρτη θα έχω περισσότερα νέα.

Απέκτησες παιδάκι ή ακόμη συνεχίζεις την προσπάθεια;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αγγελική κ καλή σας επιτυχία! Μην απογοητεύεσαι κ μην το βάζεις κάτω! Βρέθηκα ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα πριν από λίγους μήνες κ ξέρω ακριβώς πως νιώθεις. Αν αυτό το ένα είναι άριστο εγώ πάλι θα σε παρότρυνα να πας με αυτό το ένα. Ούτως ή αλλιώς κ στη φυσιολογική σύλληψη με ένα γίνεται ότι γίνεται. Εμείς παντως αυτό κάναμε συν του οτι είχαμε κ θεματάκι με το σπερμα(προχωρηςαμε σε μικρογονιμοποίηση) κ τωρα σε λιγότερο απο 2 μήνες περιμένουμε το θαυματάκι μας. Δε σου λέω οτι επειδή πέτυχε με εμάς το ίδιο θα γίνει κ με εσάς αφού κάθε περίπτωση ειναι μοναδική αλλα τουλαχιςτον να ολοκληρώσεις αυτή σου την προσπάθεια κ να μην την αφήσεις στη μέση. Είμαι της άποψης οτι το φρέσκο ειναι καλυτερο απο το κατεψυγμένο...Επίσης,θα ήθελα να σου πω οτι αν δεν πετύχαινε η προσπάθεια μας, λόγω φτωχής ανταποκριςης τότε η δεύτερη θα γινόταν με φυσικό κύκλο. Αν θέλεις έλα στο θέμα "πρώτη εξωσωματικη" ειμαστε πολλές κοπέλες που γράφουμε εκεί...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αγγελική κ καλή σας επιτυχία! Μην απογοητεύεσαι κ μην το βάζεις κάτω! Βρέθηκα ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα πριν από λίγους μήνες κ ξέρω ακριβώς πως νιώθεις. Αν αυτό το ένα είναι άριστο εγώ πάλι θα σε παρότρυνα να πας με αυτό το ένα. Ούτως ή αλλιώς κ στη φυσιολογική σύλληψη με ένα γίνεται ότι γίνεται. Εμείς παντως αυτό κάναμε συν του οτι είχαμε κ θεματάκι με το σπερμα(προχωρηςαμε σε μικρογονιμοποίηση) κ τωρα σε λιγότερο απο 2 μήνες περιμένουμε το θαυματάκι μας. Δε σου λέω οτι επειδή πέτυχε με εμάς το ίδιο θα γίνει κ με εσάς αφού κάθε περίπτωση ειναι μοναδική αλλα τουλαχιςτον να ολοκληρώσεις αυτή σου την προσπάθεια κ να μην την αφήσεις στη μέση. Είμαι της άποψης οτι το φρέσκο ειναι καλυτερο απο το κατεψυγμένο...Επίσης,θα ήθελα να σου πω οτι αν δεν πετύχαινε η προσπάθεια μας, λόγω φτωχής ανταποκριςης τότε η δεύτερη θα γινόταν με φυσικό κύκλο. Αν θέλεις έλα στο θέμα "πρώτη εξωσωματικη" ειμαστε πολλές κοπέλες που γράφουμε εκεί...

Σε ευχαριστώ πολύ Sunrise15! !!! Με έκανες, μέσω της δικής σου εμπειρίας, να αισθανθώ πολύ καλύτερα!!! Θα γνωρίζω πολύ περισσότερα την Τετάρτη που θα ξαναπάω για τον υπέρηχο, κατά πόσο θα έχει μεγαλώσει και θα πληροί τις προϋποθέσεις για την ωοληψία..και εγώ θεωρώ ότι οι επόμενες προσπάθειες θα γίνουν στα πλαίσια παρακολούθησης φυσικού κύκλου αφού με τις ορμόνες δεν υπήρξε ανταπόκριση. Θεωρώ ότι ο γιατρός μου είπε για κατάψυξη προκειμένου να έχει στην διάθεσή του περισσότερα από ένα αυγά!!! Άσε κιόλας που δεν ξέρουμε αν και αυτό το ένα που έχω αν κρύβει ωάριο ή όχι! !! (Τι κρίμα που με τον κολπικό υπέρηχο δεν φαίνεται. ...)

Σου εύχομαι ολόψυχα με το καλό να υποδεχτείτε το μωράκι σας!!!

Θα μπω στην ομάδα που μου πρότεινες... Ευχαριστώ και πάλι! !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Κάντι!!!

Ειλικρινά δεν ξέρω τι έχει στο μυαλό του για τον επόμενο κύκλο..στην ερώτηση που του έκανε ο άντρας μου για το αν θα αλλάξουμε τις ενέσεις, μας απάντησε ότι δεν ξέρει ακόμη..οπότε τι να σου πω;

Ξεκίνησα την 2η ημέρα του κύκλου με Arvekap (0,1 mg) και την τρίτη ημέρα του κύκλου ξεκίνησα την Menopur (300 μονάδες).

Την Arvekap την έκανα μέχρι και την 7η ημέρα της θεραπείας ενώ την Menopur μέχρι και την 10η.. (εχθές συγκεκριμένα ήταν η τελευταία)..

Φαντάζομαι ότι μου είπε να την σταματήσω γιατί είμαι σχεδόν στα μέσα του κύκλου, επομένως δεν υπάρχει νόημα..την ερχόμενη Τετάρτη θα έχω περισσότερα νέα.

Απέκτησες παιδάκι ή ακόμη συνεχίζεις την προσπάθεια;

 

Εντάξει οι 300 μονάδες ειναι αρκετές, σκέφτηκα μήπως σε πήγε πολυ χαλαρά για πρωτη απόπειρα.

Συνεχίζω την προσπαθεια σκέφτομαι να κανω την δεύτερη σε δυο μήνες. Απλα προβληματίζομαι για που και αν πρεπει να κανω και μια υστεροσκοπηση ή διάνοιξη τραχήλου πριν....

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική είσαι 37 σωστα; Είναι καλή η ηλικία σου! Να σε ρωτήσω κάτι είχες κάνει τον υπέρηχο 3ης μέρας που δείχνει τα αποθέματα των ωοθηκών; εκεί φαίνεται πόσα ωοθηλάκια μαξ έχει η κάθε ωοθήκη!

Οπωσδήποτε κι εγώ θα συνέχιζα μέχρι τέλους μ αυτό το ένα ωάριο. Να δεις και πως θα εξελιχθεί στο εργαστήριο ρε παιδί μου να ξέρεις με τι ποιότητα έχεις να κάνεις. Η έκβαση αυτής της προσπάθειας εκτός που μπορεί να είναι θετική και να τελειώνεις, σίγουρα θα σε βοηθήσει να αποφασίσεις τα επόμενα βήματα.

Εγώ δε θα το κατέψυχα, θα το έβαζα τώρα. Άσε που απ ότι λένε τα ωάρια δεν είναι ανθεκτικά στην κατάψυξη όσο τα έμβρυα.

Επίσης να σου πω έχω συνάδελφο που έκανε μόνο ένα ωάριο και που έγινε μωράκι τελικά! Είναι άβυσσος μην απογοητεύεσαι!

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Laura!!!

Η εξέταση που λες είναι η ΑΜΗ και δεν είναι απαραίτητο να γίνει την 3η ημέρα της περιόδου (..τουλάχιστον έτσι μου είπε ο γιατρός)

Εγώ την είχα κάνει από τον Ιούλιο και βγήκε πολύ χαμηλή!!!

Δεν το βάζω κάτω, ίσα ίσα που την Παρασκευή θα μου το πάρει αυτό το ένα και θα το γονιμοποιήσει..θα έχουμε το πρώτο μας έμβρυο!! Πρώτα ο Θεός!!!

Σήμερα διάβαζα ότι τα κατεψυγμένα έμβρυα έχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να κυοφορηθούν, συγκριτικά με τα "φρέσκα". Τι να πώ; όλα σχετικά είναι..την Παρασκευή θα έχω περισσότερες πληροφορίες και θα σε ενημερώσω..το άγχος μου είναι αυτό το ένα ωοθηλάκιο που έχω, τουλάχιστον να κρύβει αυγουλάκι..αυτό θέλω!!!

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και περιμένουμε την Παρασκευή νέα σου!

Δε λέω για την ΑΜΗ, αυτή είναι αιματολογική εξέταση. Εγώ λέω για υπέρηχο που δείχνει πόσα ωοθηλάκια έχουν οι ωοθήκες σου μέσα, και άρα πόσα μπορούν να μεγαλώσουν αν πάρεις ορμόνες.

 

Γειά σου Laura!!!

Η εξέταση που λες είναι η ΑΜΗ και δεν είναι απαραίτητο να γίνει την 3η ημέρα της περιόδου (..τουλάχιστον έτσι μου είπε ο γιατρός)

Εγώ την είχα κάνει από τον Ιούλιο και βγήκε πολύ χαμηλή!!!

Δεν το βάζω κάτω, ίσα ίσα που την Παρασκευή θα μου το πάρει αυτό το ένα και θα το γονιμοποιήσει..θα έχουμε το πρώτο μας έμβρυο!! Πρώτα ο Θεός!!!

Σήμερα διάβαζα ότι τα κατεψυγμένα έμβρυα έχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να κυοφορηθούν, συγκριτικά με τα "φρέσκα". Τι να πώ; όλα σχετικά είναι..την Παρασκευή θα έχω περισσότερες πληροφορίες και θα σε ενημερώσω..το άγχος μου είναι αυτό το ένα ωοθηλάκιο που έχω, τουλάχιστον να κρύβει αυγουλάκι..αυτό θέλω!!!

Dw9Ap2.pngUbgpp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...