Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Δεύτερο παιδάκι...

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες.

Είχα ανοίξει και ένα άλλο θέμα πριν λίγες μέρες αλλά δεν βρήκα πολλές κοπέλες να ανταλλάξουμε απόψεις και σκέφτηκα να αλλάξω τον τίτλο...;)

Είμαι 34 χρονών και έχω ενδομητρίωση. Το 2011 χειρουργήθηκα και το 2013 έκανα την πρώτη μου εξωσωματική που πέτυχε και μου έδωσε το γιο μου που σήμερα είναι ενός έτους. Τώρα ξεκινάμε προσπάθειες για δεύτερο παιδάκι. Έχουμε 8 έμβρυα στην κατάψυξη να μας περιμένουν από τα οποία όπως έιπε ο γιατρός θα ξεπαγώσουμε τα 4 και βλέπουμε. Το Σάββατο ξεκινώ τη θεραπεία μου με cyclacur. Έαν κάποια κοπέλα είναι στην ίδια θέση με εμένα θα χαρώ πολύ να ανταλλάξουμε απόψεις και να μοιραστούμε την αγωνία μας...

Διαφημίσεις

Σπουργιτάκι μου γεια σου! Δεν ειμαι ακριβώς στη θεση σου αλλά ειμαι κι εγω θύμα της ενδομητριωσης και συνομήλικη! Εχουμε μιλήσει πάλι, δε ξερω αν με θυμάσαι. Ετοιμάζομαι για τη πρωτη μου εξωσωματικη αφου εκανα λαπαροσκοπηση το καλοκαίρι. Μην αγχωνεσαι κι ολα θα πανε καλα!! Να παιρνεις δύναμη από το παιδάκι που ηδη εχεις και θα έρθει και το αδελφάκι!! Να σε ρωτήσω στο μεσοδιάστημα ξαναεμφανίστηκε ενδομητριωση ή είσαι καθαρή;

I 'm a happy twin mom

Σπουργιτάκι μου γεια σου! Δεν ειμαι ακριβώς στη θεση σου αλλά ειμαι κι εγω θύμα της ενδομητριωσης και συνομήλικη! Εχουμε μιλήσει πάλι, δε ξερω αν με θυμάσαι. Ετοιμάζομαι για τη πρωτη μου εξωσωματικη αφου εκανα λαπαροσκοπηση το καλοκαίρι. Μην αγχωνεσαι κι ολα θα πανε καλα!! Να παιρνεις δύναμη από το παιδάκι που ηδη εχεις και θα έρθει και το αδελφάκι!! Να σε ρωτήσω στο μεσοδιάστημα ξαναεμφανίστηκε ενδομητριωση ή είσαι καθαρή;

Γειά σου Charra μου!!! Σου εύχομαι να σου έρθουν όλα όπως σε εμένα. Επιτυχία με την πρώτη και μια πολύ ήρεμη εγκυμοσύνη στο συνολό της.

Δεν μου έχει ξαναεμφανιστεί από τότε ούτε μια φορά, όμως ο γυναικολόγος μου δε με άφησε ποτέ χωρίς αντισυλληπτικά. Μετά το χειρουργείο έπαιρνα συνέχεια αντισυλληπτικά μέχρι που έμεινα έγκυος και μετά τη γέννα πάλι έπαιρνα μέχρι τώρα που τα σταμάτησα για την δεύτερη προσπάθεια.

Αφου προηγηθηκε προσφατη εγκυμοσυνη δεν νομιζω να έχεις πρόβλημα ενδομητριωσης. Με την εγκυμοσυνη καθαρίζει ο οργανισμός.

Και γω έχω αγοράκι 20 μηνων από εξωσωματική αλλα ούτε καν σκέφτομαι για δευτερο. Το βλεπω βουνό. Φαρμακα, χρηματα πολλα, εγκυμοσυνη με ιστορικό δυσκολιας αλλα και έλλειψη βοήθειας στο μεγαλωμα.

Εσυ μπραβο σου που το αποφασισες. Εχεις βεβαια και τα παγωτινια σου και δεν ξεκινάς από την αρχη. Καλή επιτυχια να χεις!

Καλησπερα και καλη επιτυχια!

Η ενδομητριωση δεν θεραπευτηκε λαπαροσκοπικα;

Δεν αποκλειεται η φυσιολογικη συλληψη, εχω την εντυπωση μετα απο λαπαροσκοπηση για θεραπεια ανδομητριωσης.

Εχω παραδειγματα απο πολυ κοντινες μου φιλες/ συγγενεις που μετα απο λαπαροσκοπηση, εμειναν εγκυες φυσιολογικα και μαλιστα και οι 2 τους απο 2 φορες και εχουν δυο παιδακια πλεον.

Ευχομαι τα καλυτερα!

Διαφημίσεις

Αφου προηγηθηκε προσφατη εγκυμοσυνη δεν νομιζω να έχεις πρόβλημα ενδομητριωσης. Με την εγκυμοσυνη καθαρίζει ο οργανισμός.

Και γω έχω αγοράκι 20 μηνων από εξωσωματική αλλα ούτε καν σκέφτομαι για δευτερο. Το βλεπω βουνό. Φαρμακα, χρηματα πολλα, εγκυμοσυνη με ιστορικό δυσκολιας αλλα και έλλειψη βοήθειας στο μεγαλωμα.

Εσυ μπραβο σου που το αποφασισες. Εχεις βεβαια και τα παγωτινια σου και δεν ξεκινάς από την αρχη. Καλή επιτυχια να χεις!

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Έχεις δίκιο σε όλα. Μη φανταστείς οτι έχω καμιά τρελή βοήθεια. Μόνο την μητέρα μου έχω να μου το κρατάει. Η πεθερά μου δεν ζει και δεν έχω και χρήματα για κοπέλα. Δουλεύω κιόλας αλλά μου αρέσουν τόσο πολύ τα παιδάκια. Αφού να φανταστείς κρυφά μέσα μου γιατί δεν τολμάω να ζητήσω τίποτα ονειρεύομαι δίδυμα...Η αλήθεια είναι το οτι έχω τα κετεψυγμένα και αυτό από μόνο του είναι πολύ καλό και από άποψη χρημάτων αλλά και ψυχολογίας. Να χαίρεσαι το αντράκι σου!

Καλησπερα και καλη επιτυχια!

Η ενδομητριωση δεν θεραπευτηκε λαπαροσκοπικα;

Δεν αποκλειεται η φυσιολογικη συλληψη, εχω την εντυπωση μετα απο λαπαροσκοπηση για θεραπεια ανδομητριωσης.

Εχω παραδειγματα απο πολυ κοντινες μου φιλες/ συγγενεις που μετα απο λαπαροσκοπηση, εμειναν εγκυες φυσιολογικα και μαλιστα και οι 2 τους απο 2 φορες και εχουν δυο παιδακια πλεον.

Ευχομαι τα καλυτερα!

Σε ευχαριστώ πολύ!! Η ενδομητρίωση είναι πάθηση. Δλδ. μπορεί να αφαίρεσα τις κύστες που είχαν δημιουργηθεί εξαιτίας της αλλά πρέπει πάντα να το παρακολουθώ και να το κρατάω σε ύφεση. Ενδέχεται εαν μείνω χωρίς θεραπέια να ξαναγεμίσω και δεν με παίρνει γιατί εξαιτίας της ενδομητρίωσης έχω χάσει μια σάλπιγγα και μια ωοθήκη. Γι'αυτό και όταν το συζήτησα με το γιατρό τώρα για τη δεύτερη προσπάθεια μου απέκλεισε το να προσπαθήσω μόνη μου γιατί είναι επικύνδυνο για μένα σε περίπτωση που ξανακάνω κύστες.

Και εγώ ετοιμάζομαι για την πρώτη μου εξωσωματική. Απαντάω σε αυτό το θέμα γιατί ήταν σαν να διαβάζω την δική μου περίπτωση... Λόγω ενδομητρίωσης έχασα τη 1 μου σάλπιγγα και σχεδόν την 1 ωοθήκη μου, με συνέπεια να μην έχω μεγάλο απόθεμα ωαρίων σύμφωνα με την ΑΜΗ μου. Ήθελα να σε ρωτήσω πόσα ωάρια έκανες εσύ στην εξωσωματική και ποιό πρωτόκολλο ακολούθησες; Εμένα ο γιατρός μου φοβάται πως δεν θα κάνω πολλά ωάρια λόγω του παραπάνω προβλήματος.

Και εγώ ετοιμάζομαι για την πρώτη μου εξωσωματική. Απαντάω σε αυτό το θέμα γιατί ήταν σαν να διαβάζω την δική μου περίπτωση... Λόγω ενδομητρίωσης έχασα τη 1 μου σάλπιγγα και σχεδόν την 1 ωοθήκη μου, με συνέπεια να μην έχω μεγάλο απόθεμα ωαρίων σύμφωνα με την ΑΜΗ μου. Ήθελα να σε ρωτήσω πόσα ωάρια έκανες εσύ στην εξωσωματική και ποιό πρωτόκολλο ακολούθησες; Εμένα ο γιατρός μου φοβάται πως δεν θα κάνω πολλά ωάρια λόγω του παραπάνω προβλήματος.

Εγώ στα 34 με μια ωοθηκη λόγω ενδομητρίωσης, προχώρησα σε εξωσωματικη με μακρύ πρωτόκολλο. Η διέγερση διακόπηκε νωρίτερα λόγω φτωχής ανταπόκρισης. Ουσιαστικά πηγα με ένα ωάριο( το 2ρο πετάχτηκε στον καλαθο των αχρήστων) αλλα άριστο. Θα έλεγα οτι πάνω στην ατυχία μας σταθήκαμε τυχεροί μιας που σε λιγότερο απο 2 μήνες περιμένουμε το παιδάκι μας. Ωστόσο, πιστεύω πως δε θα πρεπει να μπεις στη διαδικασία της σύγκρισης. Θα ακούσεις κ διαβάσεις πολλά αλλα να ξέρεις οτι κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική(μοναδική) κ η επιτυχία ή η αποτυχία της εκάστοτε προσπάθειας εξαρτάται απο πολλούς κ διαφορετικούς παράγοντες( πχ. τύχη, γιατρός, Θεός, κλπ). Καλή συνέχεια κ καλή επιτυχία!

jTRQp2.png KPxIp3.png

Διαφημίσεις

Γεια σου andyg καλα εκανες και απαντησες σε αυτο το θεμα γιατι απο οτι βλεπεις η ενδομητριωση θεριζει. Εγω λοιπον που λες εκανα 12 ωαρια απο τα οποια τα 11 γονιμοποιηθηκαν. Ουτε εμενα το πιστευε ο γιατρος μου. Ομως συμφωνω με την sunrise. Η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη ο καθε οργανισμος ξεχωριστος. Το μονο που μπορω να σου πω για να σε βοηθησω ειναι να σκεφτεσαι οτι ολα θα πανε καλα. Εγω ετσι ξεκινησα. Δε με φοβησαν ουτε οι ενεσεις ουτε τιποτα. Ημουν αισιοδοξη και καθε ενεση με εφερνε πιο κοντα στο ονειρο μου. Χαιρομουν κ περιμενα πως κ πως να κανω ολα τα βηματα. Ακολουθησα το μακρυ πρωτοκολλο και δεν σκεφτομουν καθολου οτι κατι δεν θα παει καλα. Ελεγα εαν θελει ο θεος θα μου δωσει κ εμενα ενα παιδακι. Και να φανταστεις οτι τα προγνωστικα μου ηταν ασχημα. Γι αυτο σου λεω να κανεις την προσπαθεια σου οτι καλυτερο μπορεις οτι παιρναει απο το χερι σου και ολα θα πανε καλα.