Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσυνη τους πρωτους μηνες


Recommended Posts

Καλησπερα σας! Εχωντας την αγωνια να γινω κι εγω μαμα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματακια για την εγκυμοσυνη, διοτι εχουμε ερθει σε αρκετες επαφες με το συζηγο μου αλλα τιποτε ακομη.

Η περιοδος μου αρχισε 8/9 και τελειωσε 12/9 εμεις με τον συζηγο μου ηρθαμε σε επαφη στης 13/9 μια μερα μετα δηλ. Στη συνεχεια και για τις υπολοιπες 2 μερες αισθανομουν κουραση, ειχα ψηλοανακατοσουρες και στης 15/9 τ βραδυ παρατηρησα ελλαχιστο αιμα. Απο τοτε και μετα παρατηρω οτι μου εχει ανοιξει αρκετα η ορεξη και τρωω πολυ ειδικα γλυκα (μμμ τα λιγουρευομαι)!

Το αλλο συμπτωμα που παρατηρησα ειναι οτι μετα απο 2 βδομαδες περιπου αισθανθηκα εναν εντονο πονο χαμηλα στη μητρα για 2 μερες περιπου και απο τοτε με επιανε που και που σαν ψιλοτσιμπιματακια.

Κανονικα ο κυκλος μου τελειωνε στης 5/10 (αν κ εχω αστατο κυκλο). Δυο μερες πριν της 5 ειχα εντονους πονους και πρησμενο στηθως σαν να αισθανομουν οτι θα μου ερθει. Τωρα εχουμε 6/10 και παρατηρω καθηστερηση για δευτερη μερα και οι πονοι πανε και ερχονται δεν ειναι σταθεροι, αλλα οταν παω να ξαπλωσω πλαγια ποναει ποτε απο τη μια και ποτε απο την αλλη μερια..

 

Λετε να ειμαι εγκυος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κουνελάκι, αφού έχεις καθυστέρηση, φυσικά και μπορείς να κάνεις ένα τεστ και να πάρεις απαντήσεις. Σου εύχομαι το αποτέλεσμα που επιθυμείς!

 

Πάντως το να έμεινες έγκυος την Πέμπτη μέρα του κύκλου το θεωρώ απίθανο. Θα σε βοηθούσε να το ψάξεις λίγο να βρεις ποιες είναι οι γόνιμες μέρες σου.

 

Απλά να πω πως τα συμπτώματα γενικά δεν βοηθούν και πολύ γιατί μπορεί να οφείλονται στο οτιδήποτε, άσε που οι περισσότερες που προσπαθούμε για παιδάκι είμαστε κατά καιρούς «κατά φαντασίαν έγκυες»! εγώ το έπαθα πολλές φορές, ενώ όταν τελικά έμεινα έγκυος, δεν είχα κανένα απολύτως σύμπτωμα!

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κουνελάκι, αφού έχεις καθυστέρηση, φυσικά και μπορείς να κάνεις ένα τεστ και να πάρεις απαντήσεις. Σου εύχομαι το αποτέλεσμα που επιθυμείς!

 

Πάντως το να έμεινες έγκυος την Πέμπτη μέρα του κύκλου το θεωρώ απίθανο. Θα σε βοηθούσε να το ψάξεις λίγο να βρεις ποιες είναι οι γόνιμες μέρες σου.

 

Απλά να πω πως τα συμπτώματα γενικά δεν βοηθούν και πολύ γιατί μπορεί να οφείλονται στο οτιδήποτε, άσε που οι περισσότερες που προσπαθούμε για παιδάκι είμαστε κατά καιρούς «κατά φαντασίαν έγκυες»! εγώ το έπαθα πολλές φορές, ενώ όταν τελικά έμεινα έγκυος, δεν είχα κανένα απολύτως σύμπτωμα!

 

 

Τ ν πω μακαρι ν συνεχιστει η καθιστερηση.. Κ ν ειμαι γτ τ θελω παρα πολυ!!

Ν αναφερω κ κατι αλλο επειδη εγω σαν γυναικα πιστευω πως δν ειμαι.. Δ μπορω ν καταλαβω αυτο τ ενστικτο π λενε οτι καταλαβαινουν πολλες γυναικες οτι ειναι εγγυες κ ανχωνομαι λιγο...

Τ αλλο ειναι οτι ξυπναω μεσα στον υπνο απο πονους ποτε αριστερα ποτε δεξια κατω χαμηλα υπαρχει περιπτωση ν μεγαλονει η μητρα αν ειμαι;

Κ κατι τελευταιο απο την τεταρτη βδομαδα αν πιασεις κατω χαμηλα στη μητρα μπιρεις να καταλαβεις αν ειναι σκληρη κ αν εισαι εγκυος;

Link to comment
Share on other sites

Κ κατι τελευταιο απο την τεταρτη βδομαδα αν πιασεις κατω χαμηλα στη μητρα μπιρεις να καταλαβεις αν ειναι σκληρη κ αν εισαι εγκυος;

Όχι ννννννννννννννννννννννν

Link to comment
Share on other sites

Kounelaki ta ponakia pou les mporei na nai kai periodou, tautizontai polles fores me tis egkymosinis. Ase pou an les oti exeis astato kyklo kallista boroume na milame gia apli kathysterisi tou jyklou sou xwris egkymosini - apla na argises n kaneis woriksia kai katepektasi na argei i periodos. Padws 6i mera na emeines egkyos dyskolo mou fainetai k meta amesws na niwthes anakatwsoures- de ginetai auto.

Kai ti mitra oxi de boreis na tin psilafiseis se tetoia periptwsi.

Kane test an thes, kalytera mi psaxnesai me symptwmata

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kounelaki ta ponakia pou les mporei na nai kai periodou, tautizontai polles fores me tis egkymosinis. Ase pou an les oti exeis astato kyklo kallista boroume na milame gia apli kathysterisi tou jyklou sou xwris egkymosini - apla na argises n kaneis woriksia kai katepektasi na argei i periodos. Padws 6i mera na emeines egkyos dyskolo mou fainetai k meta amesws na niwthes anakatwsoures- de ginetai auto.

Kai ti mitra oxi de boreis na tin psilafiseis se tetoia periptwsi.

Kane test an thes, kalytera mi psaxnesai me symptwmata

 

Ειχα κανει τεστ πριν 2 μερες ενα τ πρωι π ξυπνισα κ βγηκε θετικο κ τ απογευμα π εκανα τ αλλο βγηκε αρνιτικο.. Δ ξερω γτ ομως..

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ομως π μ κανει ν ειμαι αισιοδοξη ειναι οτι αρχιζουν κ υποχορουν οι πονοι της περιοδου π ειχα πριν κατι μερες. Και το μονο π αισθανομαι ειναι μικρα τσιμπιματακια δεξια κ αριστερα καποιες φορες κατω χαμηλα. Κ αυτο π παρατηρησε ο αντρα μ ειναι οτι εχει αλλαξει πολυ η διαθεση μ τις τελευταιες 2 βδομαδες, περα οτι θελω ν τρωω συνεχεια κατι γλυκο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μας τα λες καλα παντως...Εγω πάλι, θα έβαζα στοίχημα οτι είσαι τρολάκι-κούνελος...

 

Ok πολυ απλα ρ παιδακιι μ μν μ απαντας.. Αν πιστευεις αυτο. Γυναικιες ειμαστε συμπτωματα εχουμε.. Διαφορετικα η καθε μια βεβαια αλλα οχι ν μας βγαζετε κ τρολ. Αμαν ποια! Πρωτη μερα στο φορουμ σας..

Link to comment
Share on other sites

Ok πολυ απλα ρ παιδακιι μ μν μ απαντας.. Αν πιστευεις αυτο. Γυναικιες ειμαστε συμπτωματα εχουμε.. Διαφορετικα η καθε μια βεβαια αλλα οχι ν μας βγαζετε κ τρολ. Αμαν ποια! Πρωτη μερα στο φορουμ σας..

 

Οκ, πάσο...θα σου απαντήσω τότε σοβαρά. Βάσει αυτών που γράφεις, δεν παίζει να είσαι έγκυος. Άσε που τα συμπτώματα εμφανίζονται με την καθυστέρηση δλδ πολύ αργότερα από τις ημέρες που σου παρουσιάστηκαν. Τώρα, το αρνητικό να γίνει θετικό γίνεται, αλλά το θετικό να γίνει αρνητικό κομματάκι δύσκολο το κόβω. Μήπως πάνω στην ταραχή σου δεν το είδες καλα; Αυριο πρωί, πηγαινε δώσε αίμα σε ένα μικροβιολογικό( β χοριακη) κ θα πάρεις την απάντηση που ζητάς...Αυτά, καλό σου βράδυ.

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κουνελακι ενταξει τωρα , να μας λες ότι αλλαξε και η διαθεση σου τοσο πριν την καθυστερηση και σ επιασαν και λιγουρες ταυτόχρονα?? Μα μια εβδομαδα μετα την επαφη??

Σκεψου το κι εσυ λιγάκι..δεν γινονται αυτά ετσι αμεσως. Και εγκυος να εισαι δεν θα σε πιασουν ετσι αμεσως αυτά, τοσο πριν την καθυστερηση.

Οσο για τα τεστ το θετικο δε γινεται αρνητικο που λεει κι sunrise, το αρνητικο να γινει θετικο ναι.

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...