Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα. Βλέποντας τις φετινες βάσεις εισαγωγής των σχολών διαπιστωσα ότι έπεσαν αρκετά. Με το βαθμό που είχα βγάλει όταν εδωσα, φέτος θα περνουσα άνετα σε 2-3 που εχω υπόψη μου, αλλά το κακό είναι ότι το 10% ισχύει μόνο για τα επόμενα δύο χρόνια. Εγώ επομένως που εδωσα πανελληνιες το 2011, δεν μπορώ να χρησιμοποιησω το σύστημα με το 10%, όπου δηλαδή κρατας τον ίδιο βαθμό. Σκέφτομαι ότι αν του χρόνου οι βάσεις κινηθούν στα ίδια επίπεδα με φέτος, μπορώ να βγαλω ίσως ένα βαθμό να περασω σε μια απο αυτές τις σχολες που έχω υπόψη μου. Δεν ξέρω βέβαια αν είμαι πλέον μεγάλη ηλικιακα για πανελληνιες + 4 χρόνια μετά σπουδές. Από την άλλη γραφτηκα σε ιεκ με αντικείμενο που μου αρέσει αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ένα ιεκ προσφέρει επαγγελματική αποκατάσταση, μιας και κατά καιρούς ακουω ότι τα πτυχια των ιεκ είναι υποβαθμισμενα και δεν προσφέρουν και πολλά.. Οποιαδήποτε γνώμη δεκτη, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδή έχω διδάξει και σε ΤΕΙ και σε ΙΕΚ, θα σου επιβεβαιώσω αυτά που άκουσες για το χαμηλό επίπεδο των ΙΕΚ. Δυστυχώς, ισχύει. Επειδή 4 χρόνια δεν είναι απαγορευτικά θα σου πρότεινα εάν έχεις το χρόνο για διάβασμα και τη δύναμη να προσπαθήσεις άλλη μια φορά για Πανελλήνιες. Βέβαια, του χρόνου οι βάσεις μπορεί να ανέβουν πάλι. Δεν σε εξασφαλίζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι που να εξασφαλίζει την επαγγελματική αποκατάσταση!!! Ούτε πτυχία, ούτε μεταπτυχιακά, ούτε διδακτορικά. Άρα, θα κάνεις αυτό που θέλεις πραγματικά και αυτό που ονειρεύεσαι για τον εαυτό σου.

Γνώμη μου είναι ότι το επίπεδο των ΑΕΙ δε συγκρίνεται με τίποτα (άσε που μόνο εκεί νιώθεις αυτό που λέμε "φοιτητική ζωή"....ασύγκριτη εμπειρία!!!). Αν έχεις κουράγιο (θέλει φοβερή αυτοπειθαρχία να ξαναδοκιμάσεις χωρίς τους πιεστικούς ρυθμούς του σχολείου, που σε κρατούν πάντως σε μία εγρήγορση) να ξαναδοκιμάσεις τις πανελλήνιες, ελπίζοντας απλά για το καλύτερο και όχι για την στασιμότητα των βάσεων σε χαμηλά επίπεδα. Έτσι κι αλλιώς, έχεις γραφτεί στι ΙΕΚ και δε χάνεις χρόνο.... καλή δύναμη ό,τι κι αν αποφασίσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Οι βάσεις ουσιαστικά ανεβαίνουν ή πέφτουν ανάλογα με το επίπεδο των θεμάτων, όταν τα θέματα είναι εύκολα οι βάσεις ανεβαίνουν, όταν είναι δύσκολα πέφτουν. Επομένως δεν έχει νόημα να συγκρίνεις το βαθμό σου με τις φετινές βάσεις και να θεωρείς ότι του χρόνου αν οι βάσεις είναι πάλι χαμηλές ο βαθμός που θα βγάλεις θα είναι υψηλός :wink: Αυτό που έχει νόημα όπως πολύ σωστά είπες είναι το 10%, γιατί σε αυτή την περίπτωση ένας μαθητής μπορεί να εκμεταλλευτεί τον ψηλό βαθμό του σε σχετικά ευκολότερα θέματα για να περάσει στη σχολή που θέλει την επόμενη χρονιά που έπεσαν δυσκολότερα θέματα και έπεσαν οι βάσεις! Αφού όμως δε σε πιάνει το 10% και αφού το θέλεις, προσπάθησε το, διάβασε, και έχεις πολλές πιθανότητες! Είναι υψηλός ο στόχος σου; :wink:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να ξαναδώσεις πανελλήνιες εξετάσεις και μιας και το έθεσες, μπορείς να γραφτείς σε δημόσιο ΕΠΑΛ στην ειδικότητα που σε ενδιαφέρει κ αφού έχεις απολυτήριο λυκείου θα κάνεις μόνο τα μαθήματα ειδικότητας. Επίσης, από φέτος ισχύει αυτό, μπορείς να δώσεις πανελλήνιες των ΕΠΑΛ μόλις τελειώσεις την ειδικότητα. Οι πανελλήνιες αυτές είναι πιο βατές αφού εξετάζεσαι σε 2 μαθήματα ειδικότητας κ 2 βασικά.

Έτσι θα έχεις κ πτυχίο κ περισσότερες πιθανότητες εισαγωγής στην τριτοβάθμια. Υπάρχουν πολλρς ειδικότητες στα δημόσια ΕΠΑΛ, κοίτα που έχει αυτή που προτιμάς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ ολες σας για τις απαντήσεις. :) Πράγματι, το πώς θα κινηθούν οι βάσεις δεν το ξέρουμε, μιας και κάθε χρονιά πολλά δεδομένα αλλάζουν, ουτε σημαίνει οτι πρέπει να συσχετίζουμε το βαθμό με τις βάσεις. Το σύστημα του 10% ήταν πολύ καλή εναλλακτική αλλά επειδή γινόταν κατάχρηση δυστυχως το άλλαξαν, και το κάνανε μονο για τις επομενες 2 χρονιες απο τη στιγμή που κάποιος δίνει. Η σχολή που με ενδιάφερε τη χρονια που εδινα ειχε βάση γυρω στο 13 (δεν την έπιασα), και φέτος ειχε 6000 μόρια. Δεν σημαίνει οτι τοσα θα εχει και του χρόνου, αλλά πιστευω με μια σωστη προετοιμασία μπορω να τα καταφέρω. Κι αν δεν τα καταφέρω, τουλάχιστον θα έχω προσπαθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να ξαναδώσεις πανελλήνιες εξετάσεις και μιας και το έθεσες, μπορείς να γραφτείς σε δημόσιο ΕΠΑΛ στην ειδικότητα που σε ενδιαφέρει κ αφού έχεις απολυτήριο λυκείου θα κάνεις μόνο τα μαθήματα ειδικότητας. Επίσης, από φέτος ισχύει αυτό, μπορείς να δώσεις πανελλήνιες των ΕΠΑΛ μόλις τελειώσεις την ειδικότητα. Οι πανελλήνιες αυτές είναι πιο βατές αφού εξετάζεσαι σε 2 μαθήματα ειδικότητας κ 2 βασικά.

Έτσι θα έχεις κ πτυχίο κ περισσότερες πιθανότητες εισαγωγής στην τριτοβάθμια. Υπάρχουν πολλρς ειδικότητες στα δημόσια ΕΠΑΛ, κοίτα που έχει αυτή που προτιμάς!

 

Δεν γνώριζα κάτι τετοιο, θα το ψάξω παντως και αυτό, ευχαριστω για τις πληροφορίες! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις στείλε μου τι ειδικότητα σε ενδιαφέρει και θα σου πω - ανάλογα με την περιοχή σου- που να απευθυνθείς για να προλάβεις εγγραφές. Εννοείται ότι είναι δωρεάν η φοίτηση κ ισχύει από φέτος αυτό που σου είπα με τις Πανελλήνιες.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα το θεμα το άλλο που άνοιξες, θα ρωτήσω στη Διευθυνση Δευτεροβάθμιας για τις ειδικότητες! Το οτι μπορεις να δωσεις απο ΕΠΑΛ Πανελλήνιες για ΑΤΕΙ και ΑΕΙ ειναι πολύ θετικό, και με 4 μόνο μαθήματα! Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα !!!!

Ειναι το πρώτο μου ποστ στο φορουμ!

Νομιζα οταν ειδα τον τιτλο του θεματος οτι θα λεγαμε που να στειλουμε τα παιδιά μας σε 15-20 χρόνια !!!! Ειμαστε (1ο πληθυντικο παρακαλω) στο 3ο τρίμηνο και περιμένουμε! Ετσι έχω απορίες για τα πάντα: μαιευτήρια, θηλασμους, ξενύχτια, παιδικους, δημοτικά και πανεπιστήμια !!!

 

Στο θέμα σου μιας και ειμαι πολλα χρονια στο χώρο της εκπαιδευσης:

1. Βρες μια θεματική περιοχή που σε ενδιαφέρει!

2. Βρες ένα καλό φροντιστήριο μιας και έχεις καιρό που τελείωσες

3. Δώσε πανελλήνιες! Αξίζει τον κόπο ένα χρόνο από τη ζωή σου! Μπορεί να σου αλλάξει την υπόλοιπη!!!

4. Αν δεν κάτσει (πάντα σε κατι που σε ενδιαφέρει και όχι στις "καλές" σχολές !!!) τότε κοίτα για ΙΕΚ. Ειναι όντως "κατώτερα" αλλά όχι άχρηστα!!!! Αν πραγματικά θες να ασχοληθείς με το συγκεκριμένο αντικείμενο ειναι μια πολύ καλή αρχή! Ο σωστός επαγγελματίας ΠΟΤΕ δεν έχασε!!! Ειτε υδραυλικός είτε νεροχειρούργος!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υποψη οτι πλεον χρειαζεται 6μηνη πρακτικη για να παρεις πτυχιο ΙΕΚ

 

Σε οτι αφορα τις πανελληνιες,υπαρχουν πολλες σχολες,παρα πολλες για την ακριβεια,εκ των οποιων οι περισσοτερες ειναι αχρηστες,απλα υπηρχε παλια η δυνατοτητα να μπεις σε δημοσιο-τραπεζα και να παιρνεις επιδομα πτυχιου,τωρα δεν ξερω αν θα συνεχισει να υπαρχει αυτο και σε τι υψος θα κυμαινεται.Οι τραπεζες βεβαια πλεον απολυσεις θα κανουν οχι προσληψεις και στο δημοσιο λιγα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τα βιβλία της γ Λυκείου και τα εριξα μια ματιά και οι εντυπώσεις μου είναι 50-50. Σε μαθήματα όπως Έκθεση η Λογοτεχνία μου φαίνονται πλέον πολύ εύκολα, αλλά πχ Αρχαια και Λατινικά όπου έχει κανόνες γραμματική και παπαγαλια εκεί μου φαίνονταν σαν να διαβαζα κινέζικα. Σίγουρα αν αποφασισω να δώσω θα χρειαστω φροντιστηριο η μάλλον ιδιαίτερα για να κερδισω χρόνο και επειδή είμαι σε άλλη ηλικία πλέον. Λέω να κάνω μια προσπαθεια και οτι κατσει. Έκανα και εγγραφή στο ιεκ οπότε αν δω οτι με τα μαθήματα των πανελλαδικων ζοριζομαι ενώ στο ιεκ τα πάω καλά, συνεχιζω το ιεκ κανονικά. Η πρακτική είναι καλό που υπάρχει γιατί ουσιαστικά σε συνδέει με την αγορά εργασίας. Απο την άλλη συμφωνώ ότι υπάρχουν σχολές ειδικά στο πρώτο επιστημονικό πεδίο ( πχ φιλολογιες, παιδαγωγικα) που έχουν μεγάλη ανεργία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα. Βλέποντας τις φετινες βάσεις εισαγωγής των σχολών διαπιστωσα ότι έπεσαν αρκετά. Με το βαθμό που είχα βγάλει όταν εδωσα, φέτος θα περνουσα άνετα σε 2-3 που εχω υπόψη μου, αλλά το κακό είναι ότι το 10% ισχύει μόνο για τα επόμενα δύο χρόνια. Εγώ επομένως που εδωσα πανελληνιες το 2011, δεν μπορώ να χρησιμοποιησω το σύστημα με το 10%, όπου δηλαδή κρατας τον ίδιο βαθμό. Σκέφτομαι ότι αν του χρόνου οι βάσεις κινηθούν στα ίδια επίπεδα με φέτος, μπορώ να βγαλω ίσως ένα βαθμό να περασω σε μια απο αυτές τις σχολες που έχω υπόψη μου. Δεν ξέρω βέβαια αν είμαι πλέον μεγάλη ηλικιακα για πανελληνιες + 4 χρόνια μετά σπουδές. Από την άλλη γραφτηκα σε ιεκ με αντικείμενο που μου αρέσει αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ένα ιεκ προσφέρει επαγγελματική αποκατάσταση, μιας και κατά καιρούς ακουω ότι τα πτυχια των ιεκ είναι υποβαθμισμενα και δεν προσφέρουν και πολλά.. Οποιαδήποτε γνώμη δεκτη, ευχαριστώ!

 

Φροντιστήριο: Σίγουρα θα σε βοηθήσουν με ολοκληρωμένο τρόπο για να μπέις σε όποια σχολή ονειρευεσαι. Επίσης υπάρχουν και τα online μαθήματα των Αγγλικών σχολών και του ΕΑΠ. Όσο για τα ΙΕΚ σίγουρα υπάρχουν και καλά και κακά αλλα το ίδιο ισχύει και για τα πανεπιστήμια.Αν δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα πχ χειριστής ιατρικών οργάνων κλπ τότε αυτό καμιά φορά είναι υπερ-αρκετό γιατι επαγγελματικα σε κατοχυρώνει. Επίσης υπάρχουν και μη κερδοσκοπικά πανεπιστήμια και στην Ελλάδα με αναγνώριση στον ιδιωτικό τομέα ( ALBA , AIT ) . Απο κει και ύστερα υπάρχουν ορισμένα σεμινάρια που μπορούν να σε οδηγήσουν σε επάγγελμα χωρίς να έχεις σπουδές πχ certifications για windows υπολογιστές (δεν εννοώ word- excel αλλα windows server , windows exchance , windows 365 κλπ) . Καλή τυχη σε ότι και αν διαλέξεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φροντιστήριο: Σίγουρα θα σε βοηθήσουν με ολοκληρωμένο τρόπο για να μπέις σε όποια σχολή ονειρευεσαι. Επίσης υπάρχουν και τα online μαθήματα των Αγγλικών σχολών και του ΕΑΠ. Όσο για τα ΙΕΚ σίγουρα υπάρχουν και καλά και κακά αλλα το ίδιο ισχύει και για τα πανεπιστήμια.Αν δίνουν επαγγελματικά δικαιώματα πχ χειριστής ιατρικών οργάνων κλπ τότε αυτό καμιά φορά είναι υπερ-αρκετό γιατι επαγγελματικα σε κατοχυρώνει. Επίσης υπάρχουν και μη κερδοσκοπικά πανεπιστήμια και στην Ελλάδα με αναγνώριση στον ιδιωτικό τομέα ( ALBA , AIT ) . Απο κει και ύστερα υπάρχουν ορισμένα σεμινάρια που μπορούν να σε οδηγήσουν σε επάγγελμα χωρίς να έχεις σπουδές πχ certifications για windows υπολογιστές (δεν εννοώ word- excel αλλα windows server , windows exchance , windows 365 κλπ) . Καλή τυχη σε ότι και αν διαλέξεις!

 

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση! Ξεκίνησα στο ιεκ που είχα δηλώσει ( η αλήθεια ειναι οτι το αντικείμενο ειναι αρκετά κοντα σε αυτο που γράφεις οποτε κατα μια εννοια, ναι με κατοχυρώνει). και η αλήθεια ειναι οτι μου αρεσει αρκετα! Οσο για τους υπολογιστές έχω πτυχίο αλλά πρόσφατα ξεκίνησα και autocad. Ναι οντως θέλουν κατι παραπάνω. Και γενικά ισχυει αυτο σε δουλειές, πχ με ειχαν παρει γραμματειακη υποστήριξη σε εταιρεία επειδή ειχα C1 στα γερμανικά (το οποιο λιγοι το έχουν) ενω αλλους με περισσοτερα προσοντα τους εχουν απορρίψει, διοτι ακριβώς ειχαν επαφες με Γερμανους πελάτες. Ελπιζω να βγαλω το ιεκ και μετα ο,τι γίνει. Οσον αφορά τις πανελληνιες θα το κανω οπωσδήποτε καποια στιγμη, εννοω να δωσω, για φετος λιγο δυσκολο αλλα μεσα σε 5 χρονια θα εχει γινει κι αυτο. Θεωρω πως ειναι ενας κυκλος που δεν εκλεισε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα επειδη εχω φαει τον τοπο και δεν βρισκω τιποτα μηπως μπορει καποια απο εσας που δουλευετε σε ιεκ να μου στειλει με mail τις απαντησεις πιστοποιησης στην ειδικοτητα βοηθος μαιευτικης; Τις ψαχνω για την γυναικα μου και δεν μπορω να τις βρω πουθενα, please heeeelp!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...