Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αιμορραγία σε μωρο 8 μηνων


Jocelyn

Recommended Posts

Είμαι απο ταμπλετ και δεν μπορω να γράψω αναλυτικά αλλά σήμερα είναι η έκτη μέρα νοσηλείας της μικρής. Είχε αίμα στα κακά, εκανα αυστηρή στερητική δίαιτα αλλά δεν βελτιωθηκε. Ήρθαμε για αιματολογικές και ηταν χαλιά οποτε την κράτησαν. Απο τοτε την έχουν τρυπήσει 30 φορες για εξετάσεις και έχουν σπάσει πόσες φλέβες. Το μωρο να σπαραζει κι εγώ μαζί του. Μου απαγόρεψαν το θηλασμό και με πονάει και αυτό όπως και τη μικρή. Της έκαναν κολονοσκοπηση και αναμένουμε. Παιρνει αντιβιωσεις, είναι με τον ορο και έχει ταλαιπωρήθει πολύ. Όλο κλαίω και φοβάμαι, το μωρακι μου βασανίζεται κι εγώ δεν μπορω να το βοηθήσω. Θέλει στήθος και του το στέρω, αντλω και θλιβομαι που καταλήγει στην αποχέτευση. Θα ήθελα απλα λίγο υποστήριξη απο κάποιον γιατί ακόμα δεν ξέρουν τι έχει και φοβάμαι. Θα ξεκινήσει neocate σήμερα, αν το πιει γιατί έχω ακούσει είναι αηδία. Άρχισα το κάπνισμα. Δεν ξέρω πως να το αντίμετωπισω. Θέλω απλα να ξυπνησω και να έχουν τελειώσει όλα. Φοβάμαι μην είναι κάτι χρόνιο η σοβαρό και βασανίζει το παιδι για όλη του τη ζωή....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είμαι απο ταμπλετ και δεν μπορω να γράψω αναλυτικά αλλά σήμερα είναι η έκτη μέρα νοσηλείας της μικρής. Είχε αίμα στα κακά, εκανα αυστηρή στερητική δίαιτα αλλά δεν βελτιωθηκε. Ήρθαμε για αιματολογικές και ηταν χαλιά οποτε την κράτησαν. Απο τοτε την έχουν τρυπήσει 30 φορες για εξετάσεις και έχουν σπάσει πόσες φλέβες. Το μωρο να σπαραζει κι εγώ μαζί του. Μου απαγόρεψαν το θηλασμό και με πονάει και αυτό όπως και τη μικρή. Της έκαναν κολονοσκοπηση και αναμένουμε. Παιρνει αντιβιωσεις, είναι με τον ορο και έχει ταλαιπωρήθει πολύ. Όλο κλαίω και φοβάμαι, το μωρακι μου βασανίζεται κι εγώ δεν μπορω να το βοηθήσω. Θέλει στήθος και του το στέρω, αντλω και θλιβομαι που καταλήγει στην αποχέτευση. Θα ήθελα απλα λίγο υποστήριξη απο κάποιον γιατί ακόμα δεν ξέρουν τι έχει και φοβάμαι. Θα ξεκινήσει neocate σήμερα, αν το πιει γιατί έχω ακούσει είναι αηδία. Άρχισα το κάπνισμα. Δεν ξέρω πως να το αντίμετωπισω. Θέλω απλα να ξυπνησω και να έχουν τελειώσει όλα. Φοβάμαι μην είναι κάτι χρόνιο η σοβαρό και βασανίζει το παιδι για όλη του τη ζωή....

 

Jocelyn μου τι κακό είναι αυτό που σας βρήκε ! Σου εύχομαι ολόψυχα να σταματήσει το αγγελούδι σου να βασανίζεται κι εσύ μαζί του. Καλή δύναμη κοπέλα μου και καλο κουράγιο. Έχε πιστη, δύναμη και αισιοδοξία! Είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά και σύντομα ούτε που θα τα θυμάστε!

mHOqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι απο ταμπλετ και δεν μπορω να γράψω αναλυτικά αλλά σήμερα είναι η έκτη μέρα νοσηλείας της μικρής. Είχε αίμα στα κακά, εκανα αυστηρή στερητική δίαιτα αλλά δεν βελτιωθηκε. Ήρθαμε για αιματολογικές και ηταν χαλιά οποτε την κράτησαν. Απο τοτε την έχουν τρυπήσει 30 φορες για εξετάσεις και έχουν σπάσει πόσες φλέβες. Το μωρο να σπαραζει κι εγώ μαζί του. Μου απαγόρεψαν το θηλασμό και με πονάει και αυτό όπως και τη μικρή. Της έκαναν κολονοσκοπηση και αναμένουμε. Παιρνει αντιβιωσεις, είναι με τον ορο και έχει ταλαιπωρήθει πολύ. Όλο κλαίω και φοβάμαι, το μωρακι μου βασανίζεται κι εγώ δεν μπορω να το βοηθήσω. Θέλει στήθος και του το στέρω, αντλω και θλιβομαι που καταλήγει στην αποχέτευση. Θα ήθελα απλα λίγο υποστήριξη απο κάποιον γιατί ακόμα δεν ξέρουν τι έχει και φοβάμαι. Θα ξεκινήσει neocate σήμερα, αν το πιει γιατί έχω ακούσει είναι αηδία. Άρχισα το κάπνισμα. Δεν ξέρω πως να το αντίμετωπισω. Θέλω απλα να ξυπνησω και να έχουν τελειώσει όλα. Φοβάμαι μην είναι κάτι χρόνιο η σοβαρό και βασανίζει το παιδι για όλη του τη ζωή....

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μην είναι κάτι σοβαρό και κυρίως να μην είναι κάτι που θα την ταλαιπωρεί στη ζωούλα της. Τις άγιες αυτές ημέρες προσευχήσου, όσο περισσότερο μπορείς (που σίγουρα αυτό κάνεις) μαζί με τις προσπάθειες των γιατρών να έχει και την ευλογία του Κυρίου. Σου εύχομαι από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,εύχομαι όλα να πάνε καλά.Εγω ήθελα απλά να σου πω οτι κι ο δικός μου γιος είχε αίμα στα κακά από 3 μηνων κι εγω έκανα τη δίαιτα που στερούσε τα πάντα κι όμως πέρασαν 2 μήνες σχεδόν για να σταματήσει ο μικρός να έχει αίμα.Για δέκα μέρες κι εγώ αντλούσα και πετούσα κι ο μικρός έπινε neonate.Οντως δεν μυρίζει ωραία αλλά το μωρό πεινασμένο το έπινε.Μετά συνεχίσαμε το θηλασμό ,είχε ακόμα αίμα αλλά μετά σταμάτησε.Και ενός έτους του είχε περάσει κι η αλλεργία.Τωρα είναι 3 ετών και 4 μηνών και πίνει φρέσκο αγελαδινό.Ολα καλά θα πάνε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Jocelyn απο την καρδιά μου εύχομαι να περάσει όλο αυτό όσο πιο γρήγορα γίνεται και να μην ταλαιπωρηθεί αλλο το κοριτσάκι σου.

Να εισαι δυνατή,απο σένα παίρνει δύναμη κι αυτή.

 

Περαστικά σας κοπέλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Jocelyn καλή μου τα κοριτσάκια μας έχουν δέκα μέρες διαφορά. Καλή δύναμη κι από μένα και περαστικά σας εύχομαι ολόψυχα. Για το θηλασμό μη στεναχωριέσαι, σύντομα θα την έχεις κοντά σου και θα την χορτάσεις θηλασμούς (και αγκαλιές, και φιλιά). Για το πώς να το αντιμετωπίσεις που ρωτάς, να είσαι δυνατή και να έχεις εμπιστοσύνη στους γιατρούς.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο και υπομονή....:(

Ξέρω οτι ακούγεται χαζό αυτό , αλλά αυτό πρέπει να κάνεις..

 

Εύχομαι να γυρίσετε στο σπιτάκι σας τελείως καλά!

Να μην υποφέρει το μωράκι...

 

Η Παναγία να σας δίνει δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Αγάπη μου τι περνάς :-(

υπομονή πολλές απο μας έχουμε περάσει τέτοια και χειρότερα .. Φαινεται βουνό τώρα αλλα 100% όλα θα ειναι τέλεια σε λίγες μέρες

Συνέχισε την στερητική δίαιτα αν μπορείς , κανε Google total elimination diet, τρως γαλοπούλα και ρύζι η πατάτα τίποτα άλλο

Οταν αποβληθούν όλα απο το γάλα σου και η Μπέμπα το πινεί χωρις πρόβλημα μετά ενα ενα τα φέρνεις πίσω (το έκανα και εγω και τώρα τρώει τα πάντα ο μικρός)

Δεν πειράζει που τώρα το πετάς θα ειναι δύσκολο για δυο μέρες αλλα μετά θα την ξαναζήσουν στο στήθος!

 

Και κάπνισε οσο θες!!

 

Κουράγιο και ο Θεός μαζι σου !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσακι μου σου Στέλνω όλη την θετική μου ενέργεια! Όλα να πάνε καλά κ να τελειώσει σύντομα το μαρτύριο σας κ να μην υποφέρει το μωρακι!

 

Περιμένουμε νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση! Τα κακά βελτιώθηκαν με τη σκόνη, όμως δεν αρέσει στο παιδι και γίνεται μάχη να το πιει. Ακόμα δεν έχουμε αποτέλεσμα βιοψίας. Ξέρετε κανένα παιδάκι να ξαναεπιασε στήθος μετα απο μπιμπερο? Μου ειπαν ίσως για μηνες θα πίνει σκόνη. Δοκιμασα με κάλμα της μεντελα αλλά παλι γκρινιάζει και δεν έπινε. Βλέπω την θεωρουν και μεγάλη για θηλασμό, λες και δεν τρέχει τίποτα να σταματήσει. Νιώθω πολύ απομακρυσμένη απο το παιδί, μου έκοψαν βίαια εναν ισχυρό δεσμό και κανείς δεν το καταλαβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση! Τα κακά βελτιώθηκαν με τη σκόνη, όμως δεν αρέσει στο παιδι και γίνεται μάχη να το πιει. Ακόμα δεν έχουμε αποτέλεσμα βιοψίας. Ξέρετε κανένα παιδάκι να ξαναεπιασε στήθος μετα απο μπιμπερο? Μου ειπαν ίσως για μηνες θα πίνει σκόνη. Δοκιμασα με κάλμα της μεντελα αλλά παλι γκρινιάζει και δεν έπινε. Βλέπω την θεωρουν και μεγάλη για θηλασμό, λες και δεν τρέχει τίποτα να σταματήσει. Νιώθω πολύ απομακρυσμένη απο το παιδί, μου έκοψαν βίαια εναν ισχυρό δεσμό και κανείς δεν το καταλαβαίνει.

 

Jocelyn μου μην απογοητεύεσαι κοπέλα μου ! Τη θεωρούν μεγάλη γιατί όλοι αυτοί κρατούν τους βασικούς μήνες θηλασμού που είναι οι 6 μήνες.. Εσυ να μην τους ακούς καν ! Κανένας δε μπορεί να καταλάβει το δέσιμο σου με το μωράκι σου. Κάνε υπομονή μέχρι μανούλα και μωράκι να γυρίσετε σπίτι και όλα θα γίνουν ακριβώς όπως πριν. Έχε πιστη και δύναμη!

mHOqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση! Τα κακά βελτιώθηκαν με τη σκόνη, όμως δεν αρέσει στο παιδι και γίνεται μάχη να το πιει. Ακόμα δεν έχουμε αποτέλεσμα βιοψίας. Ξέρετε κανένα παιδάκι να ξαναεπιασε στήθος μετα απο μπιμπερο? Μου ειπαν ίσως για μηνες θα πίνει σκόνη. Δοκιμασα με κάλμα της μεντελα αλλά παλι γκρινιάζει και δεν έπινε. Βλέπω την θεωρουν και μεγάλη για θηλασμό, λες και δεν τρέχει τίποτα να σταματήσει. Νιώθω πολύ απομακρυσμένη απο το παιδί, μου έκοψαν βίαια εναν ισχυρό δεσμό και κανείς δεν το καταλαβαίνει.

 

Εννοείται μπορεί να πιάσει στήθος μετά.. Ξεχνιούνται αυτά!!

 

Αυτο που σου συνέβη έτυχε σε μια κοπέλα εδώ και την έβαλε το νοσοκομείο να τρώει αυτά που σου είπα μέχρι να φύγουν όλες οι αλλεργικές πρωτεΐνες απο μεσα της

Κανε αυτο που σου είπα πριν και πες τους το ώστε σε δυο τρεις μέρες να σε αφήσουν να την ξανά θηλασεις!

Ολα θα πανε μια χαρα.. Υπομονή να περάσουν η μια δυο μέρες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι σε στερητική δίαιτα δυο εβδομαδες τώρα αλλά διάβασα και μου ειπαν πως παιρνει εβδομαδες για να φύγουν όλες οι αλλεργιογονες ουσίες. Το σχεδιο προς το παρόν είναι να παραμείνω σε δίαιτα, να πετάω το γάλα και σε 1-4 μηνες θα με αφήσουν να δώσω λίγο να δουμε πως παει. Επειδή έχω μεγάλη παραγωγη θα την μειωσω λίγο γιατί δεν μπορω να αντλω κάθε μια δυο ώρες που έτρωγε η μικρή. Φοβάμαι όμως πως ίσως παει τζάμπα η δίαιτα και το άρμεγμα και μετα το παιδι δεν θέλει η του δημιουργησει πρόβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Όχι μην το φοβάσαι καθόλου μια χαρα θα το πιάσει το στήθος

Μόνο το γάλα παίρνει και δέκα μέρες τα υπόλοιπα αρχίζουν και φεύγουν σε 2-3 μέρες εκεί βλέπεις τις μεγάλες αλλαγές

 

Τι είδους στερητική δίαιτα κανεις; Τι τρως ακριβώς;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απο ταμπλετ και δεν μπορω να γράψω αναλυτικά αλλά σήμερα είναι η έκτη μέρα νοσηλείας της μικρής. Είχε αίμα στα κακά, εκανα αυστηρή στερητική δίαιτα αλλά δεν βελτιωθηκε. Ήρθαμε για αιματολογικές και ηταν χαλιά οποτε την κράτησαν. Απο τοτε την έχουν τρυπήσει 30 φορες για εξετάσεις και έχουν σπάσει πόσες φλέβες. Το μωρο να σπαραζει κι εγώ μαζί του. Μου απαγόρεψαν το θηλασμό και με πονάει και αυτό όπως και τη μικρή. Της έκαναν κολονοσκοπηση και αναμένουμε. Παιρνει αντιβιωσεις, είναι με τον ορο και έχει ταλαιπωρήθει πολύ. Όλο κλαίω και φοβάμαι, το μωρακι μου βασανίζεται κι εγώ δεν μπορω να το βοηθήσω. Θέλει στήθος και του το στέρω, αντλω και θλιβομαι που καταλήγει στην αποχέτευση. Θα ήθελα απλα λίγο υποστήριξη απο κάποιον γιατί ακόμα δεν ξέρουν τι έχει και φοβάμαι. Θα ξεκινήσει neocate σήμερα, αν το πιει γιατί έχω ακούσει είναι αηδία. Άρχισα το κάπνισμα. Δεν ξέρω πως να το αντίμετωπισω. Θέλω απλα να ξυπνησω και να έχουν τελειώσει όλα. Φοβάμαι μην είναι κάτι χρόνιο η σοβαρό και βασανίζει το παιδι για όλη του τη ζωή....
jocelyn κουραγιο κοριτσι μου τωρα πρεπει νασαι δινατη ...οσο μπορεις νασαι κοντατης μην την αφηνης δευτερο ....πολες μητερες δεν θηλαζουν..προτερεωτητα η υγεια του μωρου .κ να σε νιωθει μονο ετσι θα ανακαμψει...σου στελνω τη θετικη μου σκεψη ...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Jocelyn!

 

Περαστικά στη μικρούλα σου!!! Καλά αποτελέσματα να έχετε!

 

Επειδή φαίνεται πως στενοχωριέσαι για το θηλασμό, να σου πω ότι, στην ηλικία αυτή, είναι αρκετά πιθανό το μωρό να ¨θυμηθεί" πώς θηλάζουν, όταν έρθει η ώρα να επανέλθει στο στήθος. Εσύ συνέχισε να αντλείς το γάλα σου (με νοσοκομειακό θήλαστρο, φαντάζομαι). Τώρα, είναι και το ζήτημα ότι η μικρή θέλει να θηλάσει, όχι μόνο για να φάει, αλλά και για τη θαλπωρή κτλ....Εντάξει,νομίζω ότι και εκεί θα ξεχαστεί, σιγά-σιγά. Τα παιδιά είναι ευπροσάρμοστα, ευτυχώς!:-)

 

ΥΓ: να πω ότι μου έστειλε π.μ. μία συμφορουμίτισσα, που θεώρησε ότι μπορώ να βοηθήσω λίγο. Φαινόταν ότι είχε αληθινό ενδιαφέρον για τη Jocelyn. Προσωπικά, το βρήκα πολύ συγκινητικό. Φαίνεται ότι ένα ανώνυμο φόρουμ δεν είναι απαραίτητα ψυχρό και απρόσωπο...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα την τρυπησαν 5 φορες και ίσως της βάλουν κεντρικη φλέβα στο λαιμό με ολική νάρκωση για παρεντερικη διατροφή. Τα πρωτα δείγματα δεν επιβεβαιώνουν αλλεργία και θα εξεταστεί πιθανό αυτοανοσο νόσημα απο τριτη γιατί πεσαμε στις αργίες. Έχει βρεθεί cmv και rota αλλά λένε δεν δικαιολογούν τέτοια εικόνα. Θέλω απλα να την πάρω και να φύγω, να πάω κάπου οπου θα είμαστε μονές μας και δεν θα κλαίει. Θέλω πίσω το παιδάκι μου, όχι το σουρωτηρι που την κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα την πάρεις, κανε λίγη υπομονή και ολά θα τελειώσουν!

Μην ανησυχεις για τα τρυπηματα τα μωρά ειναι πολύ δυνατά δεν καταλαβαίνουν τίποτα ... ειναι σε καλα χέρια θα την κάνουν καλα αυτο εχει σημασία!

Αφού δεν ειναι αλλεργία ρώτησες αν μπορείς να θηλασεις για την θαλπωρή αν μη τι άλλο

Μείνε εκεί δίπλα όλα θα πανε καλα, μέρες που ειναι θα γίνει καλα η μικρή, κουράγιο!!

Link to comment
Share on other sites

αααααχχχχχ....κορίτσι μου , δεν εχω καμία τέτοια εμπειρία. Μόνο να σου ευχηθώ ,να τελειώσει γρήγορα η ταλαιπωρία της μικρούλας σου και γυρίσετε γερές κ δυνατές σπιτάκι σας !!!!!!!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή βρε κορίτσι, δεν μπορώ ούτε να φανταστώ πόσο επώδυνο θα είναι για εσάς να βλέπετε το μωράκι έτσι.. Προσπαθείστε να σκέφτεστε πως μακροπρόθεσμα είναι για το καλό της.

 

Κουράγιο, ελπίζω αυτές τις άγιες μέρες να έγινε το θαύμα σας..

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...