Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αρνηση θηλασμου


Recommended Posts

καλημερα!η μικρη μου ειναι 5,5μηνων και τις τελευταιες 10 μερες αρνειται να θηλασει...αντλω με το χερι απο 10 ημερων κ της δινω αντλημενο αλλα η ποσοτητα ειναι σταθερη τους τελευταιους μηνες κ δεν αυξανεται αλλο παροτι περνω δομπεριδονη....ξεκινησα κ milk thistle και ειδα μια μικρη αυξηση ...πως μπορω ν αυξησω τη παραγωγη μου?με θηλαστρο η ποσοτητα που βγαζω ειναι μικρη οποτε δε χρησιμοποιω....για την αρνηση θηλασμου τι μπορω να κανω?εχω δοκιμασει να τη θηλασω κοιμισμενη αλλα δε θελει,οταν δεν ειναι πολυ πεινασμενη επισης....χρησιμοποιω πιπιλα ειχαμε θεμα με συγχιση θηλων αλλα τοτε το ειχαμε ξεπερασει...δεν ειναι οτι δε πιανει σωστα μια χαρα θηλαζει οταν θηλαζει αλλα πλεον δε θελει στρεφει το κεφαλι της....καμια συμβουλη?να πω οτι απο βαρος κ πανες ειμαστε οκ.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

 

Δεν κατάλαβα ακριβώς: θηλάζει αποκλειστικά και παίρνει και συμπλήρωμα μητρικό με μπιμπερό; Επίσης, γιατί θες να αυξήσεις την παραγωγή σου, από τη στιγμή που το μωρό παίρνει βάρος;

 

Σχετικά με την άρνηση: μήπως συνέβη κάτι που την τρόμαξε, κατά το θηλασμό; Για παράδειγμα, να σε δάγκωσε και εσύ να φώναξες ή να υπάρχει άλλο παιδάκι, στο σπίτι, που να έκανε κάτι απότομο κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Δεν κατάλαβα ακριβώς: θηλάζει αποκλειστικά και παίρνει και συμπλήρωμα μητρικό με μπιμπερό; Επίσης' date=' γιατί θες να αυξήσεις την παραγωγή σου, από τη στιγμή που το μωρό παίρνει βάρος;

 

Σχετικά με την άρνηση: μήπως συνέβη κάτι που την τρόμαξε, κατά το θηλασμό; Για παράδειγμα, να σε δάγκωσε και εσύ να φώναξες ή να υπάρχει άλλο παιδάκι, στο σπίτι, που να έκανε κάτι απότομο κτλ;[/quote']

 

παιρνει αντλημενο δικο μου κ δοτριας μισο-μισο...μεχρι προτινος θηλαζε λιγο 3-4 φορες...θελω ν αυξησω τη παραγωγη μου για να την καλυπτω μονο εγω...να πω οτι κανω 8 αντλησεις αλλα οχι βραδυ γιατι κοιμαται

 

ναι εχω αλλα 2 παιδακια πιθανον να την αναστατωσαν καποια στιγμη αλλα ακομα κ οταν ειμαστε μονες αρνειται το στηθος...δαγκωνει καμια φορα κ ναι τη πρωτη φορα φωναξα κ ισως να τρομαξε

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Τι θήλαστρο χρησιμοποιούσες; Μήπως δεν ήταν κατάλληλο; Για να αυξήσεις την παραγωγή χρειάζεται νοσοκομειακό θήλαστρο, κατά προτίμησιν διπλής άντλησης. Τα αγοραστά δεν επαρκούν. Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να κάνεις μαλάξεις στο στήθος καθώς αντλείς. Ή να αντλείς και μετά την άντληση να βγάζεις και με το χέρι. Υπάρχει κι ένα βίντεο ενδιαφέρον πάνω σε αυτό. http://newborns.stanford.edu/Breastfeeding/MaxProduction.html

 

Πόσες ώρες μένει τη νύχτα μένει το στήθος χωρίς άντληση; Ίσως θα μπορούσες να προσθέσεις άλλη μία άντληση τις νυχτερινές ώρες; Δε χεριάζεται να χωρίσεις τη νύχτα στη μέση. Μπορείς να αντλήσεις ας πούμε μιάμιση ώρα μετά από την τελευταία σου βραδυνή άντληση, για να κοιμηθείς μετά σερί κάποιες ώρες.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!η μικρη μου ειναι 5,5μηνων και τις τελευταιες 10 μερες αρνειται να θηλασει...αντλω με το χερι απο 10 ημερων κ της δινω αντλημενο αλλα η ποσοτητα ειναι σταθερη τους τελευταιους μηνες κ δεν αυξανεται αλλο παροτι περνω δομπεριδονη....ξεκινησα κ milk thistle και ειδα μια μικρη αυξηση ...πως μπορω ν αυξησω τη παραγωγη μου?με θηλαστρο η ποσοτητα που βγαζω ειναι μικρη οποτε δε χρησιμοποιω....για την αρνηση θηλασμου τι μπορω να κανω?εχω δοκιμασει να τη θηλασω κοιμισμενη αλλα δε θελει,οταν δεν ειναι πολυ πεινασμενη επισης....χρησιμοποιω πιπιλα ειχαμε θεμα με συγχιση θηλων αλλα τοτε το ειχαμε ξεπερασει...δεν ειναι οτι δε πιανει σωστα μια χαρα θηλαζει οταν θηλαζει αλλα πλεον δε θελει στρεφει το κεφαλι της....καμια συμβουλη?να πω οτι απο βαρος κ πανες ειμαστε οκ.

 

Elisabeth σε θυμάμαι, αλλα δε θυμάμαι τι θηλαστρο χρησιμοποιούσες!

 

10 μέρες είναι πολλές. Αν θέλεις μπορείς να κανεις την αντιμετωπιση απεργίας θηλασμού, δλδ για 3 μέρες να μην προσφέρεις καθόλου στήθος κατα τη διάρκεια της ημέρας. Θα βγάζεις με το χέρι και θα το δινεις. Θα θηλάζεις μόνο οταν ειναι μισοκοιμισμενη κι αγουροξυπνημένη.

 

Μπουκάλι, πιπίλα, στήθος, μπέρδεμα! Ιδανικά στα μωρά που πίνουν αντλημένο καλό ειναι να χρησιμοποιείται το στήθος για πιπιλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

οπαλ δε χρησιμοποιω θηλαστρο γιατι δε μπορω να βγαλω επαρκη ποσοτητα αντλω με το χερι κ κανω μαλαξεις....σ ευχαριστω για το βιντεακι!

νινα ναι ισως πρεπει να βαλω μια βραδυνη αντληση το βραδυ κοιμαμαι 8 ωρες σιγουρα...

χτες θηλασε λιγο το πρωι αλλα μετα δεν ηθελε παλι...δε ξερω τι συμβαινει δε σταματαω τις προσπαθειες σημασια εχει εστω κ με αντλησεις να πινει το γαλατακι μου

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς,επίσης, ότι μπορείς να αρχίσεις και τις στερεές τροφές, σιγά-σιγά. Πού ξέρεις, μπορεί το μωράκι σου να είναι φαγανό και να μειώσει τις ανάγκες του σε αντλημενο γάλα!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

οπαλ δε χρησιμοποιω θηλαστρο γιατι δε μπορω να βγαλω επαρκη ποσοτητα αντλω με το χερι κ κανω μαλαξεις....σ ευχαριστω για το βιντεακι!

νινα ναι ισως πρεπει να βαλω μια βραδυνη αντληση το βραδυ κοιμαμαι 8 ωρες σιγουρα...

χτες θηλασε λιγο το πρωι αλλα μετα δεν ηθελε παλι...δε ξερω τι συμβαινει δε σταματαω τις προσπαθειες σημασια εχει εστω κ με αντλησεις να πινει το γαλατακι μου

 

Ίσως με κατάλληλο θηλαστρο να μπορούσες να αντλησεις!

 

Βάλε μια βραδινή άντληση και μπορείς να εφαρμόσεις την μέθοδο αντιμετώπισης απεργίας θηλασμού. Επίσης, ποτε δεν ειναι αργά για δοκιμή εναλλακτικών μέσων σίτισης (κύπελλο, ποτηράκι).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ίσως με κατάλληλο θηλαστρο να μπορούσες να αντλησεις!

 

Βάλε μια βραδινή άντληση και μπορείς να εφαρμόσεις την μέθοδο αντιμετώπισης απεργίας θηλασμού. Επίσης, ποτε δεν ειναι αργά για δοκιμή εναλλακτικών μέσων σίτισης (κύπελλο, ποτηράκι).

 

εχω δοκιμασει κ με νοσοκομειακο αλλα η ποσοτητα που βγαζω ειναι μικρη σε σχεση μ αυτη που βγαζω με το χερι

 

ηδη εβαλα μια επιπλεον αντληση πριν κοιμηθω ελπιζω να δω αυξηση...ναι θα της δοκιμασω κ εκπαιδευτικο ποτηρακι μηπως τη βολεψει.

σ ευχαριστω κ παλι!

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω δοκιμασει κ με νοσοκομειακο αλλα η ποσοτητα που βγαζω ειναι μικρη σε σχεση μ αυτη που βγαζω με το χερι

 

ηδη εβαλα μια επιπλεον αντληση πριν κοιμηθω ελπιζω να δω αυξηση...ναι θα της δοκιμασω κ εκπαιδευτικο ποτηρακι μηπως τη βολεψει.

σ ευχαριστω κ παλι!

 

Μισοκοιμισμενη ή αγουροξυπνημένη δέχεται στήθος;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μισοκοιμισμενη ή αγουροξυπνημένη δέχεται στήθος;

 

 

μισοκοιμισμενη οχι αγουροξυπνημενη παιρνει καμια φορα αλλα οχι παντα,βασικα μονο ετσι θηλαζει αμεσως μολις ξυπνησει

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Elisabeth καλησπέρα. Θα ήθελα να μάθω τι έκανες τελικά. Και κάποιες λεπτομέρειες, μου κανει εντύπωση καταρχήν που βγάζεις γαλα με το χερΙ, εγω προσπαθώ αλλα παντα καταφέρνω να πονάω τελικά και χωρις να βγάζω μάλιστα κάτι, πως το κανείς? και τι ποσότητες βγάζεις? εγω αντλώ με θυλαστρο αλλα όχι αρκετά και ο συνδυασμός χέρι και θυλαστρο αυξάνει το γαλα και θα ήθελα να μάθω λεπτομέρειες αν μπορει να περιγράφει. Και κάτι ακόμη, το γαλα δοτριας που το βρήκες? το παίρνεις κάθε μερα? ποσό ασφαλές πιστεύεις οτι ειναι? ρωτάω εσένα γιατι το επέλεξες και θα ήθελα την άποψη σου. Εχω εντυπωσιαστεί να σου πω με το ποστ σου. Ελπίζω ολα να πήγαν καλα.

Link to comment
Share on other sites

Elisabeth καλησπέρα. Θα ήθελα να μάθω τι έκανες τελικά. Και κάποιες λεπτομέρειες, μου κανει εντύπωση καταρχήν που βγάζεις γαλα με το χερΙ, εγω προσπαθώ αλλα παντα καταφέρνω να πονάω τελικά και χωρις να βγάζω μάλιστα κάτι, πως το κανείς? και τι ποσότητες βγάζεις? εγω αντλώ με θυλαστρο αλλα όχι αρκετά και ο συνδυασμός χέρι και θυλαστρο αυξάνει το γαλα και θα ήθελα να μάθω λεπτομέρειες αν μπορει να περιγράφει. Και κάτι ακόμη, το γαλα δοτριας που το βρήκες? το παίρνεις κάθε μερα? ποσό ασφαλές πιστεύεις οτι ειναι? ρωτάω εσένα γιατι το επέλεξες και θα ήθελα την άποψη σου. Εχω εντυπωσιαστεί να σου πω με το ποστ σου. Ελπίζω ολα να πήγαν καλα.

 

 

 

Συνεχιζω κ βγαζω γαλα με το χερι συνολικα βγαζω 220μλ μεσα στη μερα νοικιασα κ νοσοκομειακο αλλα δεν ειδα διαφορα.το μωρο δεν επεστρεψε ποτε στο στηθος δυστυχως.φυσικα κ εμπιστευομαι το γαλα απο αλλες μανουλες χαρη σ αυτο φταδαμε ως εδω.εγω βρεθηκε οτι εχω πρωτοπαθη ανεπαρκεια που οφειλεται σε καποια υποπλασια γι αυτο ποτε δε μπορεσα να καλυψω το μωρο μου.υπαρχουν βιντεακια για το πως μπορεις να βγαλεις γαλα με το χερι.ελπιζω να σε βοηθησα

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...