Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?


Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?  

1.057

  1. 1. Φυσιολογικός τοκετός ή καισαρική?

    • Φυσιολογικός
    • Καισαρική κατ΄επιλογή
    • Καισαρική λόγω ανάγκης


Recommended Posts

Εγώ προσωπικά γέννησα με καισαρική λόγω ανάγκης. Ήταν το παιδί πολύ μεγάλο, πολύ ψηλά και τυλιγμένο στον λώρο του. Απλά έχω την απορία, αν μπορείς να επιλέξεις γιατί να διαλέξεις καισαρική?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 391
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έκανα καισαρική λόγω ισχιακής προβολής...

 

Νομίζω επιλέγουν την καισαρική λόγω φόβου και ορισμένοι διαλέγουν και την ημερομηνία που θέλουν να γεννηθεί το παιδί τους. Για παράδειγμα ξέρω κάποια που γέννησε προγραμματισμένα τη μέρα των γενεθλίων της!...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα καισαρική επειδή μου το επέβαλαν οι καταστάσεις, αλλά μετάνιωσα κι ας μην ήταν επιλογή μου. Θα ήθελα να είχα γεννήσει φυσιολογικά. Με επισκληρίδιο ή χωρίς....

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 14 ωρες στο χειρουργειο και τις 13,5 ωρες με διαστολη 2 καταφερα να γεννησω φυσιολογικα αφου βεβαια ο γιατρος εβλεπε οτι η μικρη ηταν καλα στην κοιλια. :) παρακαλουσα για καισαρικη γιατι ειχα κουραστει και τωρα στο δευτερο τρεμω απο φοβο. :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με καισαρική λόγω προεκλαμψίας και μου στίχισε τόσο πολυ . Ηθελα φυσιολογικό και δεν περνούσε ποτε απο το μυαλο μου οτι μπορει να γεννούσα με καισαρική. Ζηλεύω πολυ τις γυναίκες που γέννησαν με φυσιολογικό και έζησαν αυτή την εμπειρία . Δεν πειράζει ομως σημασία έχει να είναι καλά το μωρό και η μαμα μου του

Link to comment
Share on other sites

με καισαρική λόγω προεκλαμψίας και μου στίχισε τόσο πολυ . Ηθελα φυσιολογικό και δεν περνούσε ποτε απο το μυαλο μου οτι μπορει να γεννούσα με καισαρική. Ζηλεύω πολυ τις γυναίκες που γέννησαν με φυσιολογικό και έζησαν αυτή την εμπειρία . Δεν πειράζει ομως σημασία έχει να είναι καλά το μωρό και η μαμα μου του

 

Να σου ζησει το παιδακι σου!

!

Link to comment
Share on other sites

γέννησα με καισαρική γιατί η μήτρα μου είχε σταματήσει τις συσπάσεις(λόγω των χαπιών και της ακινησίας)το μωρό ήταν ψηλά και με τον ορό σταμάτησε η καρδούλα της 2 φορές :?:?

φοβήθηκα πολύ μην την χάσω οπότε δεν με πείραξε ο τρόπος που γέννηςα :lol: και η αναρρωσή μου ήταν πολύ εύκολη,δόξα τω Θεώ

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με καισαρικη αν και ηθελα ΦΤ. Ευτυχως τελικα που πηγαμε προγραμματισμενα λογω χαμηλου αμνιακου, περιτυλιξης και κατα-κλειστου τραχηλου γιατι οταν γεννηθηκε διαπιστωθηκε πως ειχε εναν τεραστιο κομπο στον ομφαλο του. Μου ειπαν οτι ειναι τυχερος που ζει και πως αν πηγαιναε για ΦΤ, τα πραγματα ισως ηταν τραγικα....Αρα ειμαι χαρουμενη που ολα ηρθαν ετσι !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Εγώ γλύτωσα την καισαρική κυριολεκτικά στο παραπέντε. Ξεκίνησα με διαστολή 3 και τον μπέμπη ψηλά στη συνέχεια λόγω κάποιας περίδεσης που είχε ο μικρός άρχισε να έχει ακανόνιστους παλμούς και όταν μου έσπασαν τα νερά είδε η μαία μου ότι το αμνιακό υγρο ήταν κεχρωσμένο. με ετοίμασαν για καισαρική γιατί τα πράγματα θα ήταν επικίνδυνα για τον μικρό και 15 λεπτά μετά που με ανέβασαν στο χειρουργικό τραπέζι τον γέννησα ( ή μάλλον αποφάσισε να γεννηθεί) φυσιολογικά.ούτε καν επισκληρίδιο δεν πρόλαβαν να μου κάνουν!!!

EUdTp3.png

 

4f73c22695.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αν και υπηρχε λογος οπου απο την αρχη της εγκυμοσυνης ειχε τεθει θεμα καισαρικης,εγω επεμενα για φυσιολογικο τοκετο.Στην αρχη ο γιατρος μου ηταν ανενδωτος,ομως οσο προχωρουσε η εγκυμοσυνη,το συζητουσαμε.

Τελικα γεννησα φυσιολογικα και αυτη ηταν η ωραιοτερη εμπειρια της ζωης μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το πρωτο με φτ χωρις επισκληριδιο, για να το βιωσω...

το δευτερο με φτ με επισκληριδιο, γιατι το ειχα βιωσει...

το τριτο ειναι ανοιχτα ολα τα ενδεχομενα, λογω χειρουργειου κηλης, αλλα ο γιατρος ειπε οτι κ παλι φτ θα παμε, επειδη η τομη ειναι πανω απο τον αφαλο.

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικα χωρις επισκληριδιο αλλα με προκληση.Υπεφερα αλλα δεν το μετανιωσα.Γεννησα μεσα σε 2,5 ωρες και αφου λαχταρησα την μαια αρκετες φορες ."Σπρωξε" μου ελεγε εκεινη "Οχι δεν σπρωχνω" ελεγα εγω και ουτω καθεξης .Τωρα που τα σκεφτομαι ητανε λιγο κωμωδια η κατασταση.!

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να γεννήσω με φτ και μαλιστα ελεγα χωρις επισκληρίδιο.

Πήγα με γέλια να γεννήσω αφού εσπασαν τα νερά μου και ειχα τοση διάθεση που έκανα πλακίτσα με την μαία μου!!

μέχρι που σταμάτησε η καρδιά του μωρού και με πήραν τάχυστα στο χειρουργείο για ολική νάρκωση!

Τελικά το μωρό ειχε 3 περιελίξεις και κόπηκε η τροφοδοσία οξυγόνου κατά την διαδικασία.

Τέλος καλό όλα καλα, το μωράκι μου γεννήθηκε χωρίς πρόβλημα χάριν στην ετοιμότητα του νοσοκομείου! Μέσα σε 10-15 λεπτά με είχαν κοιμήσει (εννοείται με ολική νάρκωση) και μου είχαν πάρει το μωρό!

Αλλά στεναχωρήθηκα λίγο που δεν ήμουν ξύπνια να το δω όταν γεννήθηκε..το είδαν πρώτα όλοι οι άλλοι και μετά από 1 ώρα εγώ.

Αφήστε που με το που ξύπνησα από την ολική, πόναγα τόσο που έκλαιγα και έτρεμα...

ενω όλες οι αλλες με την επισκληρίδιο ήταν άνετες!

Χάλι μαύρο.. ¨-((

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γέννησα με καισαρική ενώ ήθελα φτ λόγω μεγάλου παιδιού (3900) και στενής λεκάνης........μετά από 22 ώρες !!!!!!!!! Ευτυχώς με επισκληρίδιο γιατί έτσι δεν έχασα τίποτα και όλα τα είδα και όλα τα άκουσα !!!

a40Vp3.pngGchMp2.png
Link to comment
Share on other sites

η φιλη μου γέννησε τρια παιδια . Και τα τρια ήταν πάνω από 4800 (ο ενας μαλιστα 5150) τα γεννησε φυσιολογικότατα. Και στενη λεκάνη εχει. Δεν μπορω να το καταλάβω αυτο το πράγμα με τα κιλά πια.

Link to comment
Share on other sites

Η λεκάνη καμιά φορά δεν είναι αυτό που φαίνεται. Κι εγώ είμαι πολύ αδύνατη και φοράω το μικρότερο νούμερο παντελόνι αλλά η λεκάνη μου άνετα χώρεσε τα παιδιά μου. Έχει όμως σχέση σε περίπτωση κακής θέσης του εμβρύου. Στο δεύτερο παιδί μου που ήταν με κεφαλική προβολή αλλά με τα μούτρα προς τον κόλπο φοβηθήκαμε και έκανα πρόκληση στις 37εβδ για να μην μεγαλώσει άλλο και φρακάρει (ήταν ήδη 3200γρ). Στον πρώτο μου γιο που είχε καλή θεση δεν τέθηκε καν θέμα..

4599150571.png6def44b14c.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! :)

Μόλις έγινα το νέο μέλος της παρέας σας, χαίρομαι που σας γνωρίζω! :-D

Διανύω τον 3ο μήνα της εγκυμοσύνης μου. ;)

Θα γεννήσω με φυσιολογικό τοκετό. :cool:

yrfl4vsvucwrpzs6.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! :)

Μόλις έγινα το νέο μέλος της παρέας σας, χαίρομαι που σας γνωρίζω! :-D

Διανύω τον 3ο μήνα της εγκυμοσύνης μου. ;)

Θα γεννήσω με φυσιολογικό τοκετό. :cool:

 

Καλημέρα και από μένα!:P

 

Και εγώ είμαι νέο μέλος και διανύω τον 7ο μήνα (είναι το πρώτο μου μωρό και περιμένω αγοράκι) και η επιθυμία μου είναι να γεννήσω με φυσιολογικό τοκετό! Η αλήθεια είναι ότι η καισαρική με φοβιζει περισσότερο από τους πόνους ενός τοκετού!!!:?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Θα ήθελα να σας πω και κάτι ακόμα. Έχω κάνει 2 καισαρικές. Τώρα περιμένω να κάνω και την τρίτη σε 2 μήνες. Περιττό να σας πω οτι εδώ και 2 μήνες πονάω πάρα πολύ στο σημείο της τομής σε τέτοιο βαθμό που να νομίζω ότι γεννάω. Ο φόβος μου είναι απερίγραπτος (ενώ γενικά είμαι άτομο που δε φοβάται) αλλά από τους πόνους τα έχω δει όλα. Ο γιατρός λέει οτι είναι από τις συμφύσεις που προκαλούνται. Γι΄αυτο θα συμβούλευα τα κορίτσια που γεννάνε για πρώτη φορά να μην παρασύρονται από το γιατρό για πρόκληση. Αφήστε τα μωράκια σας να έρθουν όποτε αυτά γουστάρουν και όχι όποτε βολεύει το γιατρό.(εννοείτε αν δεν υπάρχει σοβαρότατος λόγος) Το βάρος του μωρού, η θέση του την 36 εβδομάδα, η λεκάνη η στενή δεν είναι σοβαρός λόγος καισαρικής.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Φυσικά φυσιολογικός τοκετός! Εκεινη την ώρα μπορεί να πονάς μετά όμως επανέρχεσαι κανονικά. Εγώ μετα τον τοκετό τριγύρναγα στους διαδρόμους του νοσοκομείο μαζί με τους δικους μου ενώ τα κορίτσια που ήμασταν μαζί και έιχαν κάνει καισαρική πόναγαν πολύ .Τι να λέμε η καισάρική είναι ένα χειρουργείο με ότι συνεπάγεται αυτό. Ειδικά όμως αν είναι και ένας τοκετός σαν τον δικό μου που κράτησε μόλις 40' είναι τέλεια!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...