Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Αλλαγη πανας και ρουχων

Recommended Posts

Kοριτσια καλημερα. Το προβλημα που εχω με τον 8 μηνων γιο μου ειναι καθε φορα που παω να τον αλλαξω μολις τον βαλω ανασκελα γινεται ο κακος χαμος! Δεν καθεται με τιποτα ανασκελα. Τι παιχνιδια του δινω να αποσχολειται τι του μιλαω τιποτα. Εχουμε φτασει στο σημειο να τον κραταμε δυο ατομα για να τον αλλαξω! Οταν ομως ειμαι μονη μου ειναι μαρτυριο τον κυνηγαω πανω κατω στο κρεβατι και πολλες φορες τον αλλαζω μπρουμητα μου εχει φυγει η μεση και ασε που φοβαμε οτι θα μου φυγει. Στην αρχη με κοροιδευανε αλλα οσοι προσπαθησαν να τον αλλαξουν τελικα δεν μπορεσαν μονοι τους. Τι να κανω καμια ιδεα?

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Διαφημίσεις

• Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Στέκεται όρθιος?

Αν ναι, μπορείς να πάρεις πάνες βρακάκι, ωστέ να μην χρειάζεται να τον ξαπλώνεις και να τον ακινητοποιείς :wink:

Πληροφοριακά, σχεδόν όλα τα μωράκια την περνάνε αυτή τη φάση...θα του περάσει...αργά :? ή γρήγορα :D

KbCJp2.pngEYukp3.png

Ορθιος ακομα δεν στεκεται. Πανες βρακακια του βαζουμε εδω και ενα μηνα γιατι με τα αλλα δεν μπορουσαμε καθολου να του τα βαλουμε σωστα και ολο ειχε διαροες. ελπιζω να περασει συντομα γιτι ειναι μεγαλο προβλημα.

δε θελω να μου απογοητευτεις αλλα εμεις οσο παμε χειροτετευουμε! τεντωνει το κορμακι της σαν τοξο! ειναι απιστευτο! και πολυ επικινδυνο!

στο κρεβατι μου φευγει δε μπορω να τη τσακωσω :lol: στο πατωμα θα χτυπησει δεν υπαρχει περιπτωση. στην αλλαξιερα φοβαμαι μη μου πεσει αλλα ειμαι μπροστα και δεν την αφηνω.οποτε πλεον το κανω μισο μισο!

βαζω και το παμπες και τα υπολοιπα αγκαλια στο πατωμα....

α ρε κατακαυμενες μανες..... :lol::lol::lol::lol:

Σε καταλαβαινω απολυτα!!! :D Τα ιδια τραβαω μονο που την αλλαξιερα την καταργησαμε γιατι κοντεψε δυο φορες να πεσει. Τι κακο κι αυτο ρε παιδι μου τωρα τελευται μετο που θα πλυσιασω να τον βαλω στο κρεβατι να τον αλλαξω ξεκιναμε το κλαμα. Τη Δευτερα θα παμε για εμβολιο και το μονο που σκευτομαι ειναι οτι θα πρεπει να τον γδυσω και να τον ξαναντησω! :D

Διαφημίσεις

εχθες ρωτησα μεχρι και την παιδιατρο που πηγαμε για εμβολιο γιαυτο το θεμα.. Με εχει τρελανει εδω και κανα μηνα δεν μπορω να το αλλαξω πανα-ρουχα με τιποτα κλοτσαει στριφογυρναει και ουρλιαζει μας ακουει ολη η γειτονια εντωμεταξυ σφιγγει και επιτηδες τα ποδια του για να μην μπορει να μπει το παμπερς και γινετυαι χαμος μεχρι που σκεφτηκα μηπως τα πρωινα π[ου τον κραταει η γιαγια του ειχε γινει κατι πχ καταλαθος χτυπησε και για αυτο κανει ετσι αλλα τελικα βλεπω οτι μαλλον της ηλικιας ειναι.........

μεχρι που σκεφτηκα μηπως τα πρωινα π[ου τον κραταει η γιαγια του ειχε γινει κατι πχ καταλαθος χτυπησε και για αυτο κανει ετσι αλλα τελικα βλεπω οτι μαλλον της ηλικιας ειναι.........

αυτο με ρωτησε η μαμα μου που τη κραταει.... μη τυχον μου επεσε και κανει ετσι!! οχι της ηλικιας ειναι

Στέκεται όρθιος?

Αν ναι, μπορείς να πάρεις πάνες βρακάκι, ωστέ να μην χρειάζεται να τον ξαπλώνεις και να τον ακινητοποιείς :wink:

Ακριβώς για αυτο το λόγο που λέει η Eliza ξεκινήσαμε στην ηλικία σας τις πάνες βρακάκια ... και εννοείται πως συνεχίζουμε :lol::lol::lol: ...

Επίσης το άλλο κόλπο που βοηθούσε ειναι να την κοιτάω στα μάτια και να της μιλάω ... ώστε να αποπροσανατολίζεται απο το θέμα ντύσιμο ...

1aLup3.png

BtUIp3.png

Από τεσσάρων μέχρι έξι μηνών τον άλλαζα μπρούμητα :shock: γιατί δεν καθόταν με τίποτα ανάσκελα, γύρναγε κατευθείαν. Από 6,5 που έμαθε να σηκώνεται, η αλλαγή είναι μία περιπέτεια! Προσπαθώ να βάλω την πάνα βρακάκι ενώ ταυτόχρονα πιάνω κρέμες στον αέρα και του βγάζω πράγματα απ'το στόμα... με ένα άτομο πλησιάζουμε το εικοσαλεπτο, με δύο το τέταρτο... όχι άσκημα έτσι; Βασικά έχω καταλήξει ότι τους αρέσει να είναι γυμνούλικα γιαυτό και ο κακός χαμός :roll: Με τις υγίες μας λοιπόν :wink:

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Διαφημίσεις

Το έχει αρχίσει και ο δικός μου αυτό...βάζω την πάνα γρήγορα γρήγορα και τα υπόλοιπα σε καθιστή θέση γιατι έτσι απασχολείται με κάτι και ξεχνιέται...

• 3 weeks later...

Κοριτσια καλημερα. Δεν αντεχω αλλο τωρα οχι μονο δεν καθεται να τον αλλαξω αλλα με το που θα μπουμε στο δωματιο αρχιζει να κλαιει! Τι με το καλο τον πηρα τι του εχω δωσει να απασχοληθει τι του μιλαω ΤΙΠΟΤΑ το κλαμα κλαμα και μετα ειναι νευριασμενος και δεν θελει ουτε να φαει ουτε να παιξει τιποτα για λιγη ωρα. Εχω απελπιστει :(

Αυτη τη συμπεριφορά με το ντύσιμο την έχει κ ο γιος μου και οταν ρώτησα τον παιδίατρο μου είπε ότι είναι φυσιολογικό. Εμένα προσπαθεί να βγάλει την μπλουζα όταν του την βάζω..! Πλεον τον ντύνω καθιστό και όταν είναι να βάλουμε το παντελόνι του το φοράω μέχρι το γόνατο και μετά τον σηκώνω και το ανεβάζω πάνω. Τις τελευταίες μέρες του δίνω ένα παιχνίδι της Fisher Price που έχει τραγουδάκια για τα ζώα και του το δίνω και παίζει έτσι τραγουδάμε κ δεν το πέρνει είδηση ότι ντυθήκαμε..

Οταν βάζουμε το πανάκι παθαίνω προσωρινή κώφωση. Η αδερφή μου βρήκε ένα κόλπο όταν τον αλλάζει να του δίνει κ εκείνου ένα πανάκι ή τα μωρομάντηλα και ψιλοησυχάζει... Επίσης επειδή τον αλλάζουμε πάνω στο πλυντήριο και πιο πάνω έιναι ένα ντουλάπι που όταν τεντώσει τα χεράκια του ίσα ίσα το ακουμπάει, του αφήνουμε την πόρτα του ντουλαπιού λίγο ανοικτή και παίζει με αυτήν..

Eμενα οτι παιχνιδι και να του δωσω γυρναει μπρουμητα να το δει και μετα σε δευτερολεπτα καθεται μολις παω να του βαλω την πανα αρχιζει να μπουσουλαει και να κλαιει. Τον αλλαζω στοκρεβατι και πολλες φορες καταιβαινει με την οπισθεν να φυγει και ειναι 8 μηνων! Ο παιδιατρος δεν μου λειει τιποτα περα απο καλο κουραγιο.

Eμενα οτι παιχνιδι και να του δωσω γυρναει μπρουμητα να το δει και μετα σε δευτερολεπτα καθεται μολις παω να του βαλω την πανα αρχιζει να μπουσουλαει και να κλαιει. Τον αλλαζω στοκρεβατι και πολλες φορες καταιβαινει με την οπισθεν να φυγει και ειναι 8 μηνων! Ο παιδιατρος δεν μου λειει τιποτα περα απο καλο κουραγιο.

:lol: Και μένα από τότε που γέννησα όλο κουράγιο μου λέει. Δοκίμασε τις πάνες βρακάκι... όχι ότι θα το πάρει πιο ψύχραιμα αλλά τουλάχιστον δεν θα έχεις να προσπαθείς να κολλήσεις σωστά την πάνα. Άστο δεν υπάρχει λύση... απλά καλά μας κουράγια... ή αλλιως πως να βάζεται πάνα σε αντίξοες συνθήκες! :D

Διαφημίσεις

Αχ βρε Λεγκω με εκανες και γελασα και πραγματικα το χρηαζομουνα γιατι οπως ειναι φυσικο σιγα μην δεν ειχε προβλημα και με τον υπνο και ως ξενυχτησμενη ειμαι ως συνηθως και στις μαυρες μου. Πανες βρακακι χρυσιμοποιω εδψ και καιρω γιατι δεν γινοταν διαφορετικα βεβαια δεν ειναι οτι πιο ευκολο να του πιασεις τα ποδια διοτι τα κουναει συνεχεια.

Το εικοσάλεπτο στην κάθε αλλαγή πάνας το έχουμε στάνταρ... τον κυνηγάω ξεβράκωτο σ'όλο το σπίτι :shock:... παιδί λουλούδι σου λέω κι απ'ότι κατάλαβα κι ο δικός σου μία απ'τα ίδια... έτσι όμως κρατιόμαστε σε φόρμα! Και φυσικά κι εγώ κουτουλάω :wink:

Καλημέρα!

και εμείς μία από τα ίδια είχαμε μέχρι που ανακάλυψα τον τρόπο ακινητοποίησης! :) και την ιδέα μου την έδωσε ο ίδιος. Επειδή του αρέσει να μιλάει στα αρκουδάκαι του, να τα αγκαλιάζει να κολλάει την μουρίτσα του στην μούρη τους και να ρωτάει: "Καλά είσαι?" υιοθέτησα το παρακάτω.

Πρίν ακόμη μπούμε στο δωμάτιο για να τον αλλάξω, του λέω με χαρούμενο ύφος : Έκανες κακάκια?" Πάμε πάμε να δείξουμε στον (κάθε φορά αλλάζει, κούνελο, αρκούδο, Αγ. Βασίλη :wink: ) πώς αλλάζουμε πάνα εμείς!και εκεί νομίζει ότι κάτι κάνει που δεν μπορεί να κάνει ο αρκούδος(από τώρα ο ανταγωνισμός :D ) και καθώς τον αλλάζω δεν τον κοιτάω καθόλου, αλλά μιλάω στον αρκούδο όπου έχω βάλει να κάθεται δίπλα μας να μας κοιτάει, και του περιγράφω του αρκούδου την ιεροτελεστία της αλλαγής πάνας!ή υποκρίνομαι ότι τον ακούω να μου λέει κάτι και του απαντάω λέγοντας του πχ. όχι αρκουδάκι εσένα δεν θα σου αλλάξω εγώ πάνα αλλά η μαμά σου, εγώ αλλάζω στον Γιαννάκη μου!Αφού τον καθαρίσω με τα μωρομάντηλα του λέμε του αρκούδου περίμενε εδώ εσύ, πάμε να πλύνουμε το κωλαράκι μας και θα γυρίσουμε.

Και κάπως έτσι τελειώνει το μαρτύριο χωρίς να το καταλάβουμε :) το ίδιο κάνω και όταν καμιά φορά διαμαρτύρεται να ντυθεί, ή σε αυτή την περίπτωση άλλες φορές του δίνω το ερέθισμα να θέλει να ντυθεί μόνος του με την βοήθειά μου(νιώθει περήφανος και εγώ τον παινεύω!)

Ελπίζω να βοηθήσει η δική μου τακτική :)

5qfMp3.pngM5Bvp3.png

Έξυπνοοοο!!! Μόνο που δεν ξέρω αν θα πιάσει στον θοδωρή γιατί είναι δέκα μηνών :? Προκειμένου να μείνει ξεβράκωτος δεν τον ενδιαφέρει ούτε το κουνέλι του ούτε τίποτ'αλλο. Αλλά θα ξεκινήσω να το κάνω μπας και πιάσει κάποια στιγμή... μόνο που μου λειπει ένα χέρι... με το ένα τον μικρό ταλιμπαν, με το άλλο την πάνα και με το τρίτο το κουνέλι :shock: Εκεί υπάρχει ένα προβληματάκι!

Έξυπνοοοο!!! Μόνο που δεν ξέρω αν θα πιάσει στον θοδωρή γιατί είναι δέκα μηνών :? Προκειμένου να μείνει ξεβράκωτος δεν τον ενδιαφέρει ούτε το κουνέλι του ούτε τίποτ'αλλο. Αλλά θα ξεκινήσω να το κάνω μπας και πιάσει κάποια στιγμή... μόνο που μου λειπει ένα χέρι... με το ένα τον μικρό ταλιμπαν, με το άλλο την πάνα και με το τρίτο το κουνέλι :shock: Εκεί υπάρχει ένα προβληματάκι!

Καλά δεν έχει να κάνει η ηλικία νομίζω, καταλαβαίνουν και ίσως το δει σα παιχνίδι.Φαντάσου εμείς που περπατάμε και δεν βάζουμε κωλαράκι κάτω πετυχαίνει :) όσον αφορά το υποψήφιο κουνέλι, θα βρίσκεται ήδη στην σωστή θέση την σωστή στιγμή όπου και τον αλλάζεις :wink:

5qfMp3.pngM5Bvp3.png

Αχ δεν ξερω βρε κοριτσια αυτος σε τιποτα δεν εχει ιδιαιτερη αδυναμια ολα του τα παιχνιδια τα βαριεται αφου και κατι να του παρω απο τα χερια δεν θυμωνει παρα τρεχει και βρισκει επιτοπου κατι αλλο.

Οσο για τη φορμα ολοι με ρωτανε πως εχασα τοσο γρηγορα τα κιλα της εγκυμοσυνης το καλυτερο γυμναστιριο :D

Καλά δεν έχει να κάνει η ηλικία νομίζω, καταλαβαίνουν και ίσως το δει σα παιχνίδι.Φαντάσου εμείς που περπατάμε και δεν βάζουμε κωλαράκι κάτω πετυχαίνει :) όσον αφορά το υποψήφιο κουνέλι, θα βρίσκεται ήδη στην σωστή θέση την σωστή στιγμή όπου και τον αλλάζεις :wink:

Μωρέ και μένα περπατάει (καλά δεν τρέχει κιόλας) και γιαυτό δεν παίζει να κάτσει να συνομιλήσει με το κουνέλι του :lol: Αντιθέτων χοροπηδάει πάνω κάνω και ταυτόχρονα τραβάει ότι μπορεί να φτάσει. Δηλάδη όχι μόνο προσπαθώ να τον πλύνω, να τον σκουπίσω και να του βάλω την πάνα αλλά και να αποφύγω τα διάφορα που μου ρχονται κατακέφαλα!!!

• 2 weeks later...

Εγώ άρχισα να έχω πρόβλημα με το ντύσιμο...μιλάμε για τσιρίδες, έτσι; Δε θέλει με τίποτα να την ντύσω....έχω δοκιμάσει ότι τρόπους μπορείτε να φανταστείτε και τίποτα....τελικά την ντύνω ενώ τσιρίζει. :( .Έχετε καμιά καλύτερη ιδέα;;;;

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Καλωσήρθες! Join the club!!! :lol:

Το μόνο ελπιδοφόρο που μπορώ να σου πω είναι ότι θα το κάνει για ένα διάστημα, θα της περάσει, θα το ξανακάνει, θα της ξαναπεράσει....κοκ!

Εγώ πάντως, πέρα από να τον κυνηγάω γύρω γύρω στο σπίτι και να τον ντύνω λίγο-λίγο δεν έχω καταφέρει τίποτα άλλο :? Αν δεν τον αφήσω να φύγει....μου φεύγουν τα αυτιά :shock:

Το χειρότερο είναι ότι τον τελευταίο καιρό, δεν θέλει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να του βάλω πάνα -βρακάκι, που μέχρι τώρα με ξελάσπωνε τις δύσκολες ώρες- και άντε βάλε κανονική πάνα σε ένα σχεδόν 2χρονο που τρέχει γύρω-γύρω :mad::lol:

Περιμένω πότε θα του περάσει πάλι και θα γίνει συνεργασιμος.....

KbCJp2.pngEYukp3.png

• 6 months later...

Ο μπέμπης ζωηρεψε παρά πολύ.στα ρούχα βαλε-βγαλε με λίγο κλάμα κ δικα μου τραγούδια τα καταφέρνουμε.υπάρχει όμως χοντρό πρόβλημα στην αλλαγή πανας όταν έχει κάνει κακα.εχω βαρεθεί σε κάθε τέτοια αλλαγή να λερώνει όλο τον κόσμο.μετά χρειάζετε μπάνιο κ αυτός κ εγώ!!!ειδικά ο μικρός ακόμα κ λούσιμο τα μαλλιά του.καταλάβενεται για το τι χαμός γίνετε!

Κ τα δικα σας έτσι είναι;κάνει κακα 3 φορές την μέρα οπότε καταλαβαίνετε την αγανάκτηση μου.μόλις με χτυπά η μυρωδιά λέω ΌΧΙ ΠAΛIΙΙ.τι κάνωωω;πόδια χέρια μαλλιά όλα βουτιγμενα στα ..... !βοήθειααα.

Κ παιχνίδια να κρατάει δοκίμασα κ τα αγαπημένα του τραγούδια κ με με ψιλοάγριο αλλά τίποτα.