Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

15 και έγκυος;


christina99

Recommended Posts

Γεια σας!Με λένε Χριστίνα κι είμαι 15,5 χρονών.Έχω πολύ άστατο κύκλο,πολλές φορές μου έχει έρθει περίοδος δυο φορές τον ίδιο μήνα και σχεδόν πάντα η περίοδος μου έρχεται καθυστερημένη!Έχω καθυστέρηση μια βδομάδα(ποτέ δεν είχα τόσο πολύ) και τις τελευταίες 3 μέρες παρατηρώ στο εσώρουχο μου διάφανα υγρά.Δεν έχει σπάσει ο παρθενικός υμένας μου και το αγόρι μου,μου το έχεις βάλει δυο φορές για διάστημα 5 δευτερολέπτων τη φορά επειδή πόναγα πολύ.Δε τελείωσε μέσα μου και δεν ήμουν στις γόνιμες μέρες μου.Αν η καθυστέρηση συνεχίσει θα πάω να πάρω ένα τεστ εγκυμοσύνης αλλά χρειάζομαι τη βοήθεια σας!Υπάρχει περίπτωση να έμεινα έγκυος;

 

Ευχαριστώ τον καθένα ξεχωριστά που θα μου απαντήσει και θα με βοηθήσει να βγω από το αδιέξοδο :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν νομιζω να εισαι εγκυος..το ποιο πιθανο ειναι να μην εισαι...πρωτον δεν τελειωσε μεσα..κ μπηκε μονο για 5'' οπως λες κ δεν εισαι κ στις γονιμες..... Βεβαια πιθανοτητες υπαρχουν παντα αλλα λιγες...ελαχιστες θα ελεγα στη θεση σου..

 

Κατι αλλο ομως που θα πρεπει να ξερεις ειναι να χρησιμοποιηεις προφυλακτικο...ΠΑΝΤΑ!

Παρε ενα κουτι κ επεβαλε το φιλο σου να το βαλει..

Δεν ειναι μονο οτι μπορει να μεινεις εγκυος..αυτο ειναι το λιγοτερο..

Μπορεις να κολλησεις πολλες αρρωστιες...που να βρεθει η ζωη σου σε κυνδινο!

Σκεψου το !

Σεβασου το σωμα σου κ εχε την απαιτηση ν το σεβονται και οι αλλοι..

Απλη συμβουλη σου δινω!!

Φιλια...και ολα καλα θα πανε!

Link to comment
Share on other sites

και εγω πιστευω δεν παιζει εγκυμοσυνη....

 

αυτο που με ανησυχει ειναι οτι βλεπω συνεχεια ποστ σαν το δικο σου και μου κανει εντυπωση το ποσο αγνοια υπαρχει σε κοριτσια της ηλικιας σου και μεγαλυτερα σχετικα με το θεμα....και καλα καταλαβαινω πως πριν 20 χρονια ηταν θεμα ταμπου να το συζηταει μαμα με κορη(οχι απολυτα αλλα ηταν ) σημερα ισχυει ακομα??????εγω σαν γονιος πιστευω πως πρεπει να μιλαμε στα παιδια μας για το σεξ πριν μπουν στη διαδικασια να το κανουν καθως και οτι τα παιδια θα επρεπε να ενημερωνονται και απο τους γονεις τους.................

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τις δύο για την απάντηση σας!Η αλήθεια "κανίνα" είναι πως παίζουν πολλοί παράγοντες όσον αφορά την ενημέρωση των νέων κοριτσιών.Είτε οι γονείς δεν ενδιαφέρονται,είτε τα νεαρά κορίτσια δεν συζητάνε όσο πρέπει με τους γονείς τους!Στη δικιά μου περίπτωση είναι θέμα ταμπού αφού οι γονείς μου είναι σχετικά μεγάλη σε ηλικία(το πρώτο τους παιδί είναι κατα 16χρόνια μεγαλύτερο μου και είναι κι οι δύο πολλοί συντηριτικοί αφού να φανταστείτε η μητέρα μου με συμβουλέυει να κοιτάξω αγόρι και να ερωτευτώ μετά τα 18 οπότε σε καμία περίπτωση δε θα μπορούσα να συζητήσω κάτι τέτοιο μαζί της!Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις =)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τις δύο για την απάντηση σας!Η αλήθεια "κανίνα" είναι πως παίζουν πολλοί παράγοντες όσον αφορά την ενημέρωση των νέων κοριτσιών.Είτε οι γονείς δεν ενδιαφέρονται,είτε τα νεαρά κορίτσια δεν συζητάνε όσο πρέπει με τους γονείς τους!Στη δικιά μου περίπτωση είναι θέμα ταμπού αφού οι γονείς μου είναι σχετικά μεγάλη σε ηλικία(το πρώτο τους παιδί είναι κατα 16χρόνια μεγαλύτερο μου και είναι κι οι δύο πολλοί συντηριτικοί αφού να φανταστείτε η μητέρα μου με συμβουλέυει να κοιτάξω αγόρι και να ερωτευτώ μετά τα 18 οπότε σε καμία περίπτωση δε θα μπορούσα να συζητήσω κάτι τέτοιο μαζί της!Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις =)

Να βρεις κάποιον να το συζητήσεις....Ισως τον μεγαλύτερο αδερφό σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγαπητή χριστίνα,

 

οπως σου γραψανε κ τα κοριτσια ειναι οντως δυσκολο να εχεις μεινει εγκυος,αλλα επειδη πολλα εχουμε δει και πολυ περισσοτερα διαβασει,τιποτα δεν ειναι αδυνατον..ειδικα εφοσον εχει υπαρξει διεισδυση...

 

θελω να αναφερθω στο κομματι του παρθενικου υμενα,ο οποιος οπως ειπες δεν εχει σπασει...

μην συνδεεις τη ριξη του υμενα με αιμορραγια ωστε να κρινεις αν εχεις σπασει ή όχι...

προκειται για κατι που διαφερει απο γυναικα σε γυναικα..

εξαρταται απο το πόσο ελαστικός ή σαρκώδης ειναι...

μπορεί να σπάσει από καποια αθλητική δραστηριότητα και να μην το καταλάβεις καν,μπορεί να σπάσει χωρις την παραμικρή αιμορραγία,σε άλλες γυναίκες σπάει κατά τον τοκετό και σε αλλες ειναι τοσο ελαστικός που δεν σπάει....

 

επίσης ακομα και να μην έχει σπάσει ο παρθενικός υμενας,πρέπει να γνωριζεις πως εχει καποιες ''τρυπες'' ,αλλωστε πως νομιζεις περνα το αιμα της περιόδου?

επομένως υγρα απο την σεξουαλικη επαφη,σπερμα κοκ μπορουν να περασουν στον κολπο σου..

 

συγνωμη αν κουρασα,απλα ειναι καλο να γνωριζουμε λιγα πραγματα για το σώμα μας,

ενημέρωσε και το αγόρι σου,ωστε να μην νομιζει οτι εισαι ακομα παρθενα και ετσι μπορει να κανει οτι θελει πιστέυοντας πως δεν θα σε αφήσει εγκυο...

 

να είσαι καλα....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Δυστυχώς έχω πολύ μεγάλη διαφορά με τα αδέλφια σχεδόν δε μεγαλώσαμε μαζί αφού όταν έγινα 4 χρονών είχαν φύγει κι οι δύο για το πανεπιστήμιο με αποτέλεσμα να μην έχουμε σχέσεις δεμένες!"Hara86" ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες θα μου χρησιμεύσουν στο άμεσσο μέλλον!

Link to comment
Share on other sites

βρε χριστηνακη εισαι 15 χρονον εχει ολη τη ζωη μπροστα σου προσεχε τι κανεις επεβαλε ενα προφιλακτικο θελει δν θελει γιατι αν μηνης εγκυος δν χαρης κ πολλα στην ηλικια που εισαι εχεις χρονια μπροστα σου για αυτο κ αυτα που ακους για τραβηγμα μην εισαι σιγουρη γιατι δν ξερεις ποτε τραβηχτηκε το αγορι σου κ αν προλαβε η οχι κ αν σου λεει αληθεια

εγω για εγκυμοσηνη το αποκλιο να σου πω αλλα καλου κακου πηγενε κ σε ενα γιατρο αν συνεχειστι η καθηστερηση

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!Με λένε Χριστίνα κι είμαι 15,5 χρονών.Έχω πολύ άστατο κύκλο,πολλές φορές μου έχει έρθει περίοδος δυο φορές τον ίδιο μήνα και σχεδόν πάντα η περίοδος μου έρχεται καθυστερημένη!

Αν "πολλές φορές" σου έχει έρθει περίοδος δύο φορές το μήνα, δεν μπορεί να σου έρχεται "σχεδόν πάντα" καθυστερημένη.

 

Δε τελείωσε μέσα μου και δεν ήμουν στις γόνιμες μέρες μου.

Αν η περίοδός σου είναι άστατη και κυρίως αν έχεις συχνά καθυστέρηση, δεν μπορείς να ξέρεις ποιες είναι οι γόνιμες μέρες σου (αυτές υπολογίζονται με βάση την επόμενη περίοδο).

 

Νομίζω ότι είναι καιρός να επισκεφτείς έναν γυναικολόγο για να σου εξηγήσει κάποια πράγματα και ενδεχομένως να δείτε και το θέμα με την άστατη περίοδο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις δίκιο απλώς έχω κατεβάσει μια εφαρμογή στην οποία καταχωρείς πότε σου έρχεται περίοδος και πότε τελειώνει η περίδος κι αν την έχεις πολύ καιρό κι έχεις σημειώσει πολλές περιόδους βγάζει ένα μέσο ημερών και προβλέπει πότε θα σου έρθει περίοδος αλλά και πότε έχεις ωορηξία!Ναι ίσως θα πρέπει να δω το θέμα με την άστατη περίοδο σοβαρά.

Ευχαριστώ για την απάντηση :)

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή μπορεί να προβλέπει γενικώς... αλλά αν έχεις άστατη περίοδο θα πρέπει να έχει κρυστάλλινη σφαίρα για να μπορεί να προβλέψει τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ γόνιμες μέρες. Με άλλα λόγια η εφαρμογή έχει αποτέλεσμα μόνο όταν έχεις σταθερή περίοδο, που στην περίπτωσή σου δεν έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Η little monkey έχει δίκιο...αυτές οι εφαρμογές είναι μόνο για όσες έχουν σταθερό κύκλο,βέβαια δεν είναι ότι πιο αξιόπιστο ώστε να δίνεις βάση καθώς αλλιώς λειτουργεί το ανθρώπινο σώμα κι αλλιώς μια προγραμματισμένη εφαρμογή...

 

Ειχα το ίδιο θέμα με τον κύκλο μου,στην ηλικία σου κ πιο μικρή,πήγα σε γυναικολόγο,το ρύθμισε κι απο τότε ολα καλα..!

 

Μην αμελήσεις την επίσκεψη!!!

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο το γεγονός οτι δεν ξερεις τις γόνιμες μερες σου όπως προαναφέρθηκε υπαρχει παντα ρίσκο εγκυμοσύνης με τα πρωτα υγρά του συντρόφου σου και να μην εχει τελειώσει μεςα σου.. Ειδικά στην ηλικια σου που τα ωαρια σου έχουν την τελεια ποιότητα!

Οπότε αν την γλίτωσες αυτη τη φορά οπωσδήποτε αντισύλληψη για την επόμενη!

Και μην αφήνεις τον καθένα να βάζει τα μέλη του σώματος του μεςα σου ... Το σώμα σου ειναι ο ναός σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εντάξει,μια επίσκεψη στο γυναικολόγο θα ήταν το καλύτερο!

μπορεις να συμβουλευτεις τον γυναικολογο σου σχετικα με το θεμα και θα σου πει και για τις προφυλαξεις και ολα τα σχετικα.....

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς, εφόσον ξεκίνησες να έχεις σεξουαλικές επαφές, καλό είναι να δεις γυναικολόγο. Δηλαδή και άστατη περίοδο να μην είχες, θα έπρεπε να πας να σε δει και να σου μιλήσει για το τι πρέπει να κάνεις για να προστατευθείς από σεξουαλικά μεταδιδόμενα νοσήματα και ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες. Αν δεν έχεις την άνεση να μιλήσεις στη μαμά σου, ζήτα βοήθεια από κάποια άλλη μεγαλύτερή σου γυναίκα - μεγαλύτερη ξαδέρφη, θεία, καθηγήτρια ή μαμά φίλης. Αλλά επειδή έχεις και το θέμα με την περίοδο μπορείς άνετα να πεις στη μητέρα σου ότι θέλεις να πας στο γυναικολόγο για να ρυθμίσετε την περίοδο. Μπορείς να πας στον δικό της γυναικολόγο ή σε κάποιον άλλο. Αν δεν θέλεις να πας στο γυναικολόγο της μητέρας σου, πες της ότι ντρέπεσαι επειδή είναι άντρας και ότι θέλεις να πας σε γυναίκα.

 

Το βασικό είναι να βρεις τρόπο να δεις γυναικολόγο και να μην βασίζεσαι σε εφαρμογές που κατεβάζεις από το ίντερνετ και σε πληροφορίες φίλων. Μην το αφήνεις για κάποια άλλη στιγμή, είναι απαραίτητο να πας άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...