Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Μεγάλες θηλές... Πρόβλημα;

Recommended Posts

Καλησπέρα!!! Γεννήσαμε πριν 3 εβδομάδες και εκ τοτε προσπαθούμε να θηλάσουμε. Το πρόβλημα είναι (όπως τουλάχιστον ισχυρίζονταν οι μαίες) ότι έχω μεγάλες θηλές και η μικρή δυσκολεύεται να την πιάσει. Πέρα από αυτό χρειαστηκε να νοσηλευτεί η μπουμπού για 1 εβδομάδα στη ΜΕΝ οπότε δεν είχα την πολυτέλεια να τη θηλάσω όποτε και όπως θέλω. Με αποτέλεσμα η μικρή να παίρνει το γάλα, που της έβγαζα με το θήλαστρο, από το μπουκάλι. Τώρα που γυρίσαμε σπίτι προσπαθώ τη βάλω πάλι στο στήθος αλλά τίποτα. Αποτελεί τόσο μεγάλο πρόβλημα η μεγάλη θηλή; Να επιμείνω ή να συνεχίσω με το θήλαστρο; Α, και κάτι άλλο... Μπορεί να μειωθεί το γάλα από τη χρήση του θηλάστρου; Μ'έχει φάει το άγχος... :(

0kEJp3.pngCsbXp3.png

Διαφημίσεις

Να σου ζήσει το μωράκι σου !!!! :D

Αν δεις μια φωτο που έχω μολις γεννηθηκε το μωρο .... ενα τεραστιο στηθος σαν βουνό και μια θηλή σαν η κορυφή του Ολύμπου ! :oops::lol:

Να επιμενεις και να εισαι σίγουρη οτι θα τα καταφέρεις . Το μωρό δεν πρέπει να πιάνει την θηλή αλλα την άλω . Κόψε σιγα σιγα το μπουκάλι και βάλε το μωράκι σου οσο μπορεις περισσότερο στο στήθος . Δεν πιανει ευκολα το στήθος γιατι μπερδευεται με το μπουκαλι και φυσικα το μπουκάλι ειναι πιο εύκολο .

Ποιο θήλαστρο έχεις ?

VgL7.jpgIgLdp2.png

Να σου ζησει το μωρακι!

Συνεχισε τον θηλασμο δεν υπαρχει προβλημα ! Εχει δικιο η Λαμπρινη σε αυτα που λεει. Προσπαθησε να πιανει ο μωρο οσο περισσοτερο μερος απο την θηλαια αλω κ επισης να θηλαζει οσο θελει κ οποτε θελει κ ολα θα πανε καλα. Ειναι λογικο να δυσκολευτει λιγο στην αρχη επειδ ειχε μαθει ε το μπιμπερο. Σιγα σιγα προσπαθησε να το κοψεις. Για θηλαστα θα σου γραψουν οι αλλες κοπελες εγω δεν εχω ιδεα.

Ακομα μετρα βρεγμενες πανες στο μωρο πρεπει να ειναι 6-8 το 24ωρο και 3-4 λερωμενες. Επισης πρεπει να κανει το ελαχιστο 8-12 γευματα το 24ωρο για να εδραιωθει ο θηλασμος μεχρι περιπου τις 6 βδομαδες και το ενα τουλαχιστον απο αυτα να ειναι μεσα στην νυχτα 12-6.

Οτι χρειαστεις στην διαθεση σου, παντος να ξερεις γενικα το μεγεθος του στηθους δεν εχει να κανει με το γαλα.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Διαφημίσεις

Καλά κατάλαβα οτι κάτι έκανα λάθος :oops: . Όσο για την άλω ούτε θέμα για αυτή... Δεν μπορεί να την πιάσει και όταν την πιέσω λίγο μου κάνει ότι θέλει εμετο.

0kEJp3.pngCsbXp3.png

Δεν χρειάζεται να του σπρώχνεις ολο στο στήθος στο στόμα ..

Απλα να βλεπεις οτι δεν πιάνει την θηλή και τα χειλη του κλεινουν γυρω απο την θηλή πάνω στην άλω .

Το μωρό αν πιάνει μονο την θηλή , καταρχήν δεν τρεφεται σωστά και καταδεύτερον θα σε πληγώσει τοσο πολυ που δεν θα μπορεις να συνεχίσεις ..

Τωρα πονας οταν θηλάζεις ? Μηπως πιάνει και την άλω αλλα οχι μεγάλο τμήμα ?

VgL7.jpgIgLdp2.png

Αν πιάνει μονο την θηλή θα πονάς σε κάθε θηλασμό.

Κοιτα επειδή και γω ειχα/εχω μεγάλο στήθος το χα αγχος και έλεγα στον άντρα μου οσο ήμουν στο νοσοκομειο "Για δες απο το πλαι ..απο πανω ..απο κατω ..απο περα ..πιανει και την άλω ?" :lol::lol::lol:

Αν σπρώχνεις την θηλή βαθια στο στομα ενεργοποιεις το ανακλαστικό του εμετου και ζοριζεται το μικρουλάκι σου :) Ενα μικρο τμημα της αλω αν πιανει ειναι οκ .

VgL7.jpgIgLdp2.png

Διαφημίσεις

Να σου πω... Θα βάλω και εγώ τον άντρα μου να "παρακολουθεί" σαν τον αστυνόμο Σαϊνη. Τουλάχιστον μέχρι να το επιβεβαιώσω. Ελπίζω να μη σε κουράζω με τις γελοίες απορίες μου αλλά... Ακούω και τους γύρω τριγύρω και πελαγώνω περισσότερο.

0kEJp3.pngCsbXp3.png

Αποτελεί τόσο μεγάλο πρόβλημα η μεγάλη θηλή;

Μπορεί να είναι πρόβλημα ανάλογα με τη δυσαναλογία μεγέθους θηλής, στόματος μωρού.

Αν το μωρό δεν μπορεί να πιάσει σωστά τότε η γαλουχία αναγκαστικά υποστηρίζεται με ένα νοσοκομειακό θήλαστρο, με διπλό σύστημα άντλησης. Το πιθανότερο είναι ότι θα χρειαστούν και μεγαλύτερες χοάνες για τα μπουκαλάκια. Η medela έχει διάφορα μεγέθη.

Θα τα ξαναπούμε όταν επιστρέψω.