Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απειλει οτι θα μου παρει το παιδι


renik

Recommended Posts

Με τον αντρα μου μετα απο 8 χρονια γαμου αποφασισαμε να χωρισουμε. Ηταν επιλογη μου εκείνος δεν ηθελε.. οχι γιατι με αγαπουσε αλλα γιατι "τι θα πει ο κοσμος". Δεν εφευγε απο το σπιτι μου και γενικως παροτι στο τελος αναγκαστηκε να φυγει μου ορικστηκε οτι θα με εκδικηθει. και το εκανε.. το δικαστηριο εβγαλε διατροφη 400 ευρω τον μαρτιο, δεν εχω παρει φραγκο! επαψε να επικοινωνει με το παιδι, εχει πανω απο 3 μηνες να μαθει νεα του, πουλησε ολα τα κοινα μας περιουσιακα στοιχεια και κρατησε τα λεφτα (φυσικα οι αποδειξεις ειναι πλασματικες καμια σχεση με τα αληθινα ποσα) οποτε δεν υπαρχει λογος να κυνηγησω το μεριδιο μου. Μου αφησε δανειο 900 ευρω το οποιο ειχα παρει στο ονομα μου για να κανει μια δουλεια την οποια τιναξε στον αερα για να δηλωνει ανεργος, ακινητα δεν εχει οποτε δεν μπορω να διεκδικησω τιποτα.

Περα απο τα υλικα τα οποια τελικα μικρη σημασια εχουν τωρα απειλει οτι θα μου παρει το παιδι!!! νομικα ξερει και ξερω οτι δεν μπορει να μου το παρει. Φοβαμαι μην μου το αρπαξει και εξαφανιστει η μην του κανει κακο για να με τιμωρησει. φοβαμαι μην ξεκινησει να ερχεται να παιρνει το παιδι τις μερες που εχουμε υπογραψει στο συμφωνητικο και δεν μου το ξαναεπιστρεψει ποτε. επισης καθολη τη διαρκεια του γαμου μας εως και σημερα στο κρεβατι κοιμοταν με τον γιο μας.. μην με πειτε υπερβολικη παντα πιστευα οτι δεν θα του κανει τιποτα αλλα μετα απο αυτο το προσωπο που ειδα φοβαμαι μην το παρενοχλησει για να με εκδικηθει.. μπορει να ειμαι απλα μια υπερβολικη μανα αλλα ειλικρινα εχω χασει τον υπνο μου. πως μπορω να προστατεψω το παιδι μου? εχω ηδη επικοινωνησει με δικηγορο ο οποιος ομως θα γυρισει τελος αυγουστου. το μονο θετικο ειναι οτι δεν εχει δικαιωμα να παρει το παιδι μεσα στον αυγουστο.. πραγματικα ελπιζω να εξαφανιστει απο τη ζωη μας αλλα ολοι μου λενε οτι δεν θα σταματησει εκει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν δεν πληρωνει την διατροφή γιατι να παιρνει το παιδι?? Αν είναι ασυνεπης στις υποχρεώσεις του δεν μπορεις και εσυ να αμφισβητήσεις τα δικαιώματα του?? Δεν πιστευω να πειραξει το παιδι αλλα μπορει , όντως, να το παρει και να αναχωρησει προς αγνωστη κατευθυνση...ειδικα αν δεν εχει πλεον δουλεια και ακινητη περιουσια. Μήπως να του πρότεινες να πατε από κοινου σε έναν ειδικο πχ ψυχιατρο για να δειτε πως θα χειριστείτε το ζητημα του παιδιου?? Πες του ότι συνεχιζετε να ειστε οι γονεις ενός παιδιου...αυτό θα σας συνδεει για παντα...Δυσκολες καταστασεις αλλα φανταζομαι ότι οι ακραιες αντιδράσεις του θα ξεθυμανουν σιγά-σιγά...

Link to comment
Share on other sites

Προφανως εχεις χασει καθε εμπιστοσυνη σ αυτον τον ανθρωπο και γι αυτο κανεις ακραιες σκεψεις..Δε νομιζω να ειναι τοσο χαζος και να κανει κατι απο τα παραπανω γιατι τοτε ειναι που θα χασει το παιδι του για παντα! Να το παρει παρανομα και να το κρυψει που;Ειναι δυνατον να μη βρεθει; Νομιζω πως απλα θελει να ταλαιπωρει εσενα, αλλα καλα θα κανεις και θα μιλησεις με δικηγορο γι αυτες τις απειλες του, να δεις τι μπορεις να κανεις.. Προσπαθησε να εισαι ψυχραιμη και μην του δειξεις οτι σε ταραζει μ αυτα, για να μη νιωθει πως ετσι ελεγχει ακομη τη ζωη σου..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το οτι δεν δινει διατροφη δεν επηρεαζει καθολου την επικοινωνια του με το παιδι νομικα!!! μου δηλωσε ξεκαθαρα πως ουτε το παιδι τον νοιαζει. παρακαλαει να μου παρει η τραπεζα το σπιτι για να μεινουμε στο δρομο με το παιδι για να τιμωρηθω,ειχαμε σε ενα βιβλιάριο λεφτα για το παιδι πηγε και τα σήκωσε και τα πήρε, ζητησε απο τη μανα μου μεχρι τα λεφτα που ειχε πληρωσει για τη διατροφη του παιδιου μας τοσα χρονια που ειμασταν παντρεμενοι λες και το εκανα το παιδι με την μανα μου. Δεν δεχεται να μιλησει με ανθρωπο το μονο που θελει ειναι εκδικηση

Link to comment
Share on other sites

Αν ολα αυτα τα χρησιμοποιησεις σε δικαστηριο δεν αρκουν για να μη δικαιουται να βλεπει το παιδι; Επισης, η οικογενεια του μηπως θα μπορουσε να τον ηρεμησει αν τους μιλουσες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πρεπει να κινηθω δικαστικα και ειλικρινα εχω εξοντωθει οικονομικα με ολες αυτες τις διαδικασιες.. αλλα τουλαχιστον ας βγαλω ακρη!! οι γονεις του φοβουνται μην παθει ο γιος του τιποτα απο τη στεναχωρια του που χωρισε και δεν τους αφορουν τα υπολοιπα!! τον πηραν σπιτι και τον εχουν και σε οτι τους λεει συμφωνουν!!

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω ομως να τα αποδειξω ολα αυτα? αν πηγαινω καθε εβδομαδα που δεν παρουσιαζεται στο αστυνομικο τμημα την ωρα που θα επρεπε να δει το παιδι για να δηλωνω οτι δεν παορυσιαστηκε? ειναι υποχρεωμενοι να το καταγραφουν το συμβαν? τουλαχιστον να δειχνω οτι ειναι εξαφανισμενος!! τις πωλησεις των οχηματων μπορω να τις αποδειξω οπως και οτι επιτηδες τιναξε την επιχειρηση του στον αερα για να ειναι ανεργος!!

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω ομως να τα αποδειξω ολα αυτα? αν πηγαινω καθε εβδομαδα που δεν παρουσιαζεται στο αστυνομικο τμημα την ωρα που θα επρεπε να δει το παιδι για να δηλωνω οτι δεν παορυσιαστηκε? ειναι υποχρεωμενοι να το καταγραφουν το συμβαν? τουλαχιστον να δειχνω οτι ειναι εξαφανισμενος!! τις πωλησεις των οχηματων μπορω να τις αποδειξω οπως και οτι επιτηδες τιναξε την επιχειρηση του στον αερα για να ειναι ανεργος!!

 

Αυτό με την αστυνομια δοκιμασε το...δεν παιρνεις και ένα τηλεφωνο στο χαμογελο του παιδιου? Εχουν κοινωνικούς λειτουργούς που εχουν δει πολλα τα ματια τους...η υποθεση αφορα στην ασφαλεια του παιδιου...μπορει να σου δωσουν χρησιμες συμβουλες ακομη και για το πως να κινηθείς νομικα...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα renik, κατασχήν εφόσον ο δικηγόρος σου θα επιστρέψει απο Σεπτέμβρη, νομίζω ότι μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του τουλάχιστον τηλεφωνικώς και να σε συμβουλεύσει για το πώς μπορείς να χειριστείς αυτές τις καταστάσεις. Επίσης, όπως σου είπε και η argini υπάρχουν τηλεφωνικές γραμμές που καλείς ανώνυμα (για κακοποίημένες γυναίκες, ενδοοικογενειακή βία, κλπ) που μπορούν να σου παρέχουν άμεσα νομικές συμβουλές, ώστε να νιώσεις πως έχεις από κάπου βοήθεια και να ξέρεις ότι οι όποιες κινήσεις κάνεις είναι σωστές. Σε κάθε περίπτωση μην τον φοβάσαι, και κυρίως μην του το δείχνεις! Δυστυχώς ξεκινάς έναν αγώνα, που αυτή τη στιγμή από τη μεριά του υπάρχει πολύ μίσος και μένος. Αργότερα ίσως καταλαγιάσει, ίσως πάλι όχι. Εσύ πρέπει να είσαι δυνατή τόσο για εσένα, αλλά κυρίως για το παιδί σου!

Link to comment
Share on other sites

Η δικηγορος μου ειπε οτι στην παρουσα φαση δεν κανουμε τιποτα. ελπιζουμε να παραμεινει ενα ευλογο χρονικο διαστημα μακρια απο το παιδι και να συνεχισει να μη δινει διατροφη. καθε φορα που θα ερπεπε να παρει το παιδι και δεν ερχεται να το παρει καλω το 100 και καταγραφει το γεγονος καθοτι και αυτο θεωρειται παραβιαση δικαστικης αποφασης. αν μαζεψω αρκετα χαρτια τα παω στο δικαστηριο και καταθετω να του στερησω την γονικη μεριμνα λογω κακης χρησης της καθως και να προσπαθησω η επικοινβωνια να γινεται παρουσια μου. Θεωρει οτι οσο τρελος και αν ειναι ή αν το παιζει δυσκολα θα προχωρησει σε αρπαγη ανηλικου καθοτι κινδυνευει απο φυλακιση μεχρι χρηματικο προστιμο για ηθικη βλαβη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία, τότε, άρχισε σιγά-σιγά να έχεις τέτοιες επαφές με την αστυνομία, ώστε να καταγράφονται σαν περιστατικά, γιατί μπορεί κάποια στιγμή να σου χρειαστούν τέτοιου είδους αποδεικτικά. Είναι κάτι απλό, αλλά πολύ χρήσιμο. Κι εγώ το θεωρώ πάρα πολύ χοντρό (και πάρα πολύ δύσκολο) να προχωρήσει σε αρπαγή του παιδιού. Αν ωστόσο σου έχει δώσει τέτοια δείγματα, επειδή δε μπορείς να αρρωστήσεις και να ζεις τη ζωή σου με τέτοια απειλή, απλώς να είσαι υποψιασμένη. Άλλωστε το παιδί είναι μικρό (φαντάζομαι), δεν είναι ποτέ μόνο του. Για να το πάρει πρέπει να έρθει σε επαφή με όποιον το φυλάει, και να του κάνει κακό, το οποίο δε νομίζω ότι τολμάει να το κάνει. Εκτός αν φοβάσαι ότι κάποια στιγμή που θα δικαιούται να το πάρει, δεν θα στο επιστρέψει, που κι αυτό είναι αδιανότητο, και θα πας επιτόπου στην αστυνομία, και είναι ιδιαίτερα επιβαρρυντικό γι' αυτόν! Όλα αυτά τα οποία φοβάσαι ότι μπορεί να σου κάνει, όπως καταλαβαίνεις δεν είναι νόμιμα, και συνεπώς δεν είναι απλή απόφαση από μέρους του να ξεκινήσει να κάνει το οτιδήποτε, παρά το όποιο μένος μπορεί να έχει!

Ψυχραιμία, λοιπόν, και μάζευε σιγά-σιγά ό,τι μπορείς, για να μπορέσεις αργότερα να αποδείξεις το οτιδήποτε, εάν και εφόσον σου χρειαστεί

Link to comment
Share on other sites

renik δεν εχω διαβασει ολα τα σχολια, ομως επειδη εχω προσωπικη εμπειρια, μεσα στο σπιτι μου, συγκεκριμενα απο τον πατερα μου στη γυναικα του ( μητρια μου ) ελεγε ακρηβως τα ιδια πραγματα οσο αφορα εκεινη, και την μικρη αδερφη μου ! τετειοι ανθρωποι δεν πρεπει να σε ανυσηχουνε ΚΑΘΟΛΟΥ! πειστεψε με μιλαω εκ πειρας !! ειναι θρασυδειλοι και ποτε δεν προκειτε να σε πειραξουν... το πιο πιθανο ειναι να βρει μια γκομενιτσα, και να μην ξαναενοχλησει ουτε εσενα ουτε και το παιδι!! μη σου πω οτι μπορει να σου ζητησει να γινετε και φιλοι καποτε !! αυτα ειχα να σου πω , καλο κουραγιο! θα σου κανει ψυχολογικο πολεμο οσο δεν παει , και μετα θα σε αφησει υσηχη!! να σε σηγουρη!! φιλια!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ολα αυτα τα λεει για να σε τρομαξει. Συμφωνω οτι μαλλον ειναι θρασυδειλος, αληθεια εσυ που τον ξερεις πως τον κοβεις σαν χαρακτηρα; ενας ανθρωπος δε γινεται τρελος απ τη μια μερα στην αλλη. Επισης το παιδι τι ηλικια εχει;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...