Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Μπορειτε να με ξεμπερδεψετε;

angi

Recommended Posts

Βαφτιζω την Ανοιξη τον μπεμπουλη μου.Εχω ομως καποιες αποριες και θελω βοηθεια:

1)Μπομπονιερες για μεγαλους θελω μικρες εικονες (Παναγιτσα-Χριστουλης το εχω ταξει).Εχετε δει καπου;

2)Γλυκο για τους μεγαλους βαζακι με γλυκο του κουταλιου ενω για τα παιδακια μπομπονιερα και γλυκο μαζι αφου σκεφτομαι τα χωνακια με τα ζαχαρωτα και ενα μικρο δωρο μεσα.Το τραπεζι υποδοχης ομως που ειναι καταπληκτικο,στολισμενο με τα ζαχαρωτα και τα γλυφιτζουρια,που μπορω να το εχω και γιατι το φτιαχνουμε;Μηπως παραπεφτουν πολλα γλυκα στα παιδακια;

3)Εαν δεν εχω τραπεζι υποδοχης και βαλω στο κεντρο καθε τραπεζιου στο γλεντι,βαζα με ζαχαρωτα,δεν θα τσακωθουν τα πιτσιρικια;

Κοριτσια μπερδευτηκα.Λιγη βοηθεια παρακαλω;

FWusp3.png

Διαφημίσεις

Μπομπο εικονίτσες γυάλινες έχω δει σ΄ένα μαγαζί στο Αιγάλεω αλλά δεν θυμάμαι όνομα. Θα προσπαθήσω να μάθω και θα σ'ενημερώσω... Πάντος είναι σ' ένα στενάκι κάθετα στην Ιερά οδό -Αιγάλεω λίγο πιο κάτω από το μετρό.

Το τραπέζι υποδοχής απ' ότι ξέρω όπου θέλεις, συνήθως έχει το βιβλίο των ευχών γαι το μωρό...

Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω...

κάνε αυτό που θέλεις... Για μένα δεν υπάρχουν κανόνες...

Ελπίζω κάπως να σε βοήθησα...

ΓΥΑΛΙΝΕΣ ΕΙΚΟΝΙΤΣΕΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΑΝΤΟΥ. ΑΝ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΒΑΦΤΙΣΗΣ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΟΥΝ. ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΔΕΣ ΣΤΟ ADOREX Η ΣΤΟ PARISIS. ΖΑΧΑΡΩΤΑ ΕΓΩ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΘΕ ΤΡΑΠΕΖΙΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΛΕΣ. ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΧΑΛΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙΑ. ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΠΕΖΙ ΕΥΧΩΝ. ΔΗΛΑΔΗ ΒΑΖΕΙΣ ΕΝΑ ΕΥΧΟΛΟΓΙΟ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟΛΙΣΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΚΑΛΕΣΜΕΝΟΙ ΣΟΥ ΕΥΧΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Η ΒΑΦΤΙΣΗ ΣΑΣ.

Κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ!

Να ρωτησω αν το τραπεζι που ειναι επανω το ευχολογιο πρεπει να ειναι εξω απο την εκκλησια ή στο κεντρο που θα γινει το τραπεζι;

FWusp3.png

Διαφημίσεις

ΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΡΑΠΕΖΙ ΒΑΛΤΟ ΕΚΕΙ. ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΟ ΒΑΖΟΥΝ ΑΝ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΡΑΠΕΖΙ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΟΣ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΕΣΗ ΧΡΟΝΟΥ.

Ωραια.Στο τραπεζι αυτο μπορω να βαλω γυαλινες βαζες με κουφετα,ζαχαρωτα και γλυφιτζουρια μεγαλα.Απο αυτα παιρνουν χυμα τα πιτσιρια μετα το φαγητο ή και οι μεγαλοι;Πρεπει να εχω και κατι για να τα βαζουν μεσα;

Να ρωτησω και κατι αλλο. :)

Επειδη θελω να φτιαξω χωνακια για τα παιδι(μπομπονιερα και γλυκο μαζι):

Μπορω να εκτυπωσω στο καθε χωνακι το ονομα του μπεμπουλη σε διαφορες γραμματοσειρες οπως εχω δει αρκετες φορες στο φορουμ;Και ξερετε τι γραμματοσειρες ειναι;

Σορρυ για τις μεγαλες ερωτησεις αλλα εχω παθει πανικο.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

FWusp3.png

1)Μπομπονιερες για μεγαλους θελω μικρες εικονες (Παναγιτσα-Χριστουλης το εχω ταξει).Εχετε δει καπου;

2)Γλυκο για τους μεγαλους βαζακι με γλυκο του κουταλιου ενω για τα παιδακια μπομπονιερα και γλυκο μαζι αφου σκεφτομαι τα χωνακια με τα ζαχαρωτα και ενα μικρο δωρο μεσα.Το τραπεζι υποδοχης ομως που ειναι καταπληκτικο,στολισμενο με τα ζαχαρωτα και τα γλυφιτζουρια,που μπορω να το εχω και γιατι το φτιαχνουμε;Μηπως παραπεφτουν πολλα γλυκα στα παιδακια;

3)Εαν δεν εχω τραπεζι υποδοχης και βαλω στο κεντρο καθε τραπεζιου στο γλεντι,βαζα με ζαχαρωτα,δεν θα τσακωθουν τα πιτσιρικια;

Angi πρώτα σου συνιστώ να ηρεμίσεις :D

όσο για τις ερωτήσεις σου έχω να σου πω

1) οι εικονίτσες είναι πολύ γνωστές πιστεύω ότι μπορείς να τις βρείς παντού και γυάλινες και ξύλινες και στο μαγαζί που έκλεισα εγώ είδα πολλές νομίζω σε καλή τιμή αλλα δεν ξέρω κιόλας γιατί δεν το έχω ψάξει καθόλου το θέμα

2)Στο τραπέζι υποδοχής πέρνουν όλοι ότι γλυκάκια θελουν και καλύτερα να το τοποθετήσεις στο κέντρο που θα πάτε μετα αν δεν πάτε όμως στην εκκλησία (τουλάχιστον απο αυτά που έχω δει μέχρι τώρα.) Δεν πιστεύω ότι πέφτουν πολλά, ίσα ίσα θα ειναι και πιο εντυπωσιακό.Μπορείς επισης να τοποθετήσεις και βιβλίο ευχών εκεί.

3) θα έχουν πάρει μπομπονιέρες απο πριν πόσα πια να φάνε για να τσακωθούν? :D:D:D

Πεταλουδιτσα μου εισαι η ζωη μου!!!!

Ωραια.Στο τραπεζι αυτο μπορω να βαλω γυαλινες βαζες με κουφετα,ζαχαρωτα και γλυφιτζουρια μεγαλα.Απο αυτα παιρνουν χυμα τα πιτσιρια μετα το φαγητο ή και οι μεγαλοι;Πρεπει να εχω και κατι για να τα βαζουν μεσα;

Να ρωτησω και κατι αλλο. :)

Επειδη θελω να φτιαξω χωνακια για τα παιδι(μπομπονιερα και γλυκο μαζι):

Μπορω να εκτυπωσω στο καθε χωνακι το ονομα του μπεμπουλη σε διαφορες γραμματοσειρες οπως εχω δει αρκετες φορες στο φορουμ;Και ξερετε τι γραμματοσειρες ειναι;

Σορρυ για τις μεγαλες ερωτησεις αλλα εχω παθει πανικο.

Για κοίτα τις γραμματοσειρές στο word αν έχεις..ίσως σου κάνει κάποια έχει πάρα πολλές..

Οσο για το τραπέζι υποδοχής που θα κάνω και εγώ μάλλον χύμα λέω να τα αφίσω και ας τα πάρουν εκει που θα κάτσουν μετά οι καλεσμένοι μου..

Διαφημίσεις

Εγώ είχα κουβαδάκια με καραμέλες κλπ. στο κέντρο αλλά τα εμφάνισα μετά το φαγητό για να μην ξεσηκωθούν τα παιδάκια και μείνουν νηστικά, γιατί άλλο να φάνε την μπουμπουνιέρα και άλλο να έχουν μπροστά τους τον κουβά με τις καραμέλες...

Για τα χωνάκια που λες, το έχουν κάνει πολλές μανούλες εδώ, νομίζω πρωτοειπώθηκαν λεπτομέρειες στο "Τόπικ για Θαλασσινές Βαφτίσεις" ρίξε μια ματιά λέει και τη διάσταση που θα κόψεις το χαρτί, η vera και η xrysalis το έχουν κάνει σίγουρα, και άλλες που δε θυμάμαι :)

μην αγχωνεσαι, εχεις παααρα πολυ καιρο για ετοιμασιες!!!ριξε μια ματια στο τοπικ για μπουμπουνιερες και προσκλητηρια, θα δεις πολλα.

στο ταπεζι υποδοχης μπορεις να βαλεις το βιβλιο ευχων και μετα να το παει σε ολους καποιος δικος σου για να γραψουν και αυτοι που δεν εγραψαν. Μπορεις να εχεις ενα καβαλέτο, καπου το ειδα, βαζα με ζαχαρωτα, καραμελες, σοκολατες kiss,(αυτα εβαλα) γλυφιτζουρια, μπαλονια με στικς...στο καθε τραπεζι, κατα τη γνωμη μου για να μην πεφτουν πολλα να βαλεις μια απλη συνθεση η ενα γλαστρακι αληθινο η ψευτικο που θα το παιρνουν μετα οι καλεσμενοι. Επισης για μπομπο για μικρους μπορεις να φτιαξεις σακουλακια με γλυκα και μια σφυριχτρα, μια κρεμαστρα, ενα μολυβι, μελωδο, μαρακες, φυσαρμονικα, ξυλινο παιχνιδι κτλ...δες και http://invitations.webtype.gr/shop/pi-101800639.html

εγω για γλυκο εκανα το παρακατω για μικρους

IMG_4165.jpg

και στο καθε τραπεζι μια γλαστρα με χρυσανθεμα

IMG_4168.jpg

τα ζαχαρωτα μπορεις να τα βαλεις και σε κουβαδακια, πουλανε και jumbo

κανε μια καλη περιηγηση στις βαφτισεις και θα παρεις πολλες ιδεες.

καλη επιτυχια και με το καλο!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Καλα ειστε σουπερ!Ευχαριστω πολυ.

Επειδη θελω να παω στον Χαλκιαδακη για μπουκαλακια για προσκλητηρια.

Ξερετε ποσα ml πρεπει να ειναι περιπου ή καλυτερα να παω να δω απο κοντα;

FWusp3.png

Καλα ειστε σουπερ!Ευχαριστω πολυ.

Επειδη θελω να παω στον Χαλκιαδακη για μπουκαλακια για προσκλητηρια.

Ξερετε ποσα ml πρεπει να ειναι περιπου ή καλυτερα να παω να δω απο κοντα;

ψηφιζω να δεις απο κοντα. Δεν εχω παει αλλα μου ειπαν οτι ειναι μια οδος "Ρομβης" καπου στην ερμου που εχει πολλα τετοια. Στη μοδα τελευταια ειναι κατι πλαστικα μπουκαλακια με φελο απο πανω, εδω (Λιβαδεια) τα εχουν 0,60 περιπου και ειναι αρκετα μεγαλα...καλυτερα να δεις η κανε μια περιηγηση στο ιντερνετ...

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Σκεφτομουν στο κεντρο του καθε τραπεζιου να παρω φαναρακια απο το τζαμπο σε γαλαζιο,λαχανι και ασπρο με ενα ρεσω μεσα να αναβει και απο το χερουλακι να ειναι δεμενα μπαλονια που θα εχουμε φουσκωσει με ηλιο.Καλο;

FWusp3.png

Διαφημίσεις

1) μεγαλους θελω μικρες εικονες (Παναγιτσα-Χριστουλης το εχω ταξει).Εχετε δει καπου;

νομιζω εχει στην ADOREX μικρες εικονες για Μπομπονιερες που θελεις,

επισης πρεπει να εχει και ο http://WWW.ELXISDORO.GR

004.jpg

εγώ είχα κάνει αυτό, αν θες βοήθεια... μου λες! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Σκεφτομουν στο κεντρο του καθε τραπεζιου να παρω φαναρακια απο το τζαμπο σε γαλαζιο,λαχανι και ασπρο με ενα ρεσω μεσα να αναβει και απο το χερουλακι να ειναι δεμενα μπαλονια που θα εχουμε φουσκωσει με ηλιο.Καλο;

Και εγώ στην δικιά μου βάπτιση φαναράκια θα βάλω αλλα θέλω απο αυτά τα στρογγυλά που έχουν κάτι (σαν παραβάν? :oops: ) τώρα για ταμπαλόνια δφεν το είχα σκεφτεί αλλά μου φαίνεται πάρα πολύ καλή ιδέα!

xrysalis,

με ενδιαφερει να μου πεις πως κολλησες τα χωνακια,πως τα εκτυπωσες και τι γραμματοσειρες χρησιμοποιησες.

FWusp3.png

angi τις γραμματοσειρές δεν τις θυμάμαι! και δε βρίσκω και το αρχείο.. γμτ!

για την εκτύπωση τώρα, είχα πάρει ένα χοντρό μπεζ χαρτί από μέσα και απ' έξω τύπωσα τα γαλάζια γράμματα σε διαφάνεια! ήθελα 1ον να γυαλίζει... και 2ον να στέκεται (είναι ποιό ντούρα η διαφάνεια!) βέβαια είχα δεί το ίδιο εκτυπωμένο σε ρυζόχαρτο και ήταν απίθανο!

για το κόλλημα τώρα! επειδή είμαι ολίγον τελειομανής και στο τύλιγμα (ένα μ' απόλα... :lol::lol::lol: ) δεν ήμουν καλή... όπως τα τύλιγα, τα έπιανα επάνω με συραπτικό και μετά το έκρυψα με το φιογκάκι (που στόλισα και με χαντρούλα! αμέ!!!! :lol: ) όσο για το κάτω μέρος, επειδή ποτέ δεν κατάφερνα ένα όμορφο κλείσιμο... πήρα αυτό το κορδόνι, έκανα στη μια μεριά κόμπο, το έριχνα μέσα στο χωνί να σφηνώσει και το υπόλοιπο το τύλιγα σφιχτά γύρω από το χωνάκι που είχα πριν ψεκάσει με κόλλα σπρέυ! την ουρίτσα που περίσσευε την έκριβα τεχνιέντως κάτω από την τελευταία στροφή! (το νύχι μου γέμισε κόλλες!! :lol::lol::lol::lol: )

Αν παρ' όλα αυτά σε ενδιαφέρουν τα χωνάκια... έχω βρει στο ιντερνετ κι άλλες ενδιαφέρουσες κατασκευές!

πες μου αν ειναι να σου ανεβάσω φωτό!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Μπραβο!

Καταπληκτικη δουλεια.

Τα χωνακια με ενδιαφερουν.Αν οχι ως μπομπονιερες για τα παιδια εστω ως θηκουλες για τα γλυκισματα στο welcome table.

FWusp3.png

angi τις γραμματοσειρές δεν τις θυμάμαι! και δε βρίσκω και το αρχείο.. γμτ!

για την εκτύπωση τώρα, είχα πάρει ένα χοντρό μπεζ χαρτί από μέσα και απ' έξω τύπωσα τα γαλάζια γράμματα σε διαφάνεια! ήθελα 1ον να γυαλίζει... και 2ον να στέκεται (είναι ποιό ντούρα η διαφάνεια!) βέβαια είχα δεί το ίδιο εκτυπωμένο σε ρυζόχαρτο και ήταν απίθανο!

για το κόλλημα τώρα! επειδή είμαι ολίγον τελειομανής και στο τύλιγμα (ένα μ' απόλα... :lol::lol::lol: ) δεν ήμουν καλή... όπως τα τύλιγα, τα έπιανα επάνω με συραπτικό και μετά το έκρυψα με το φιογκάκι (που στόλισα και με χαντρούλα! αμέ!!!! :lol: ) όσο για το κάτω μέρος, επειδή ποτέ δεν κατάφερνα ένα όμορφο κλείσιμο... πήρα αυτό το κορδόνι, έκανα στη μια μεριά κόμπο, το έριχνα μέσα στο χωνί να σφηνώσει και το υπόλοιπο το τύλιγα σφιχτά γύρω από το χωνάκι που είχα πριν ψεκάσει με κόλλα σπρέυ! την ουρίτσα που περίσσευε την έκριβα τεχνιέντως κάτω από την τελευταία στροφή! (το νύχι μου γέμισε κόλλες!! :lol::lol::lol::lol: )

Αν παρ' όλα αυτά σε ενδιαφέρουν τα χωνάκια... έχω βρει στο ιντερνετ κι άλλες ενδιαφέρουσες κατασκευές!

πες μου αν ειναι να σου ανεβάσω φωτό!

xrysalis εσύ είσαι επαγγελματίας σε όλα τελικα :D:D:D