Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Γεννησα πριν 10 μερες!!!

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια! Επιτελους γεννησα την περασμενη Τεταρτη 8 Οκτωβριου το απογευμα. Ηταν μια πολυ δυσκολη γεννα και ταλαιπωρηθηκα αρκετα, η αληθεια ειναι οτι ηταν μια απο τις χειροτερες εμπειριες της ζωης μου. Πηγα νωρις το πρωι, με ετοιμασαν και με εβαλαν με τεχνητους γιατι το μωρο ναι μεν ηταν με το κεφαλι κατω αλλα δεν ειχε κατεβει, ηταν ακομη πολυ ψηλα. Οταν με εξεταζε ο γιατρος να δει που ειναι το μωρο πεθαινα στους πονους και οσο κι αν περνουσαν οι ωρες, κι ας ειχαν αρχισει οι πονοι, κι ας μου εσπασε ο γιατρος τα νερα τιποτα, η μπεμπα δεν ελεγε να κατεβει :(

Μου εκαναν επισκληριδιο μετα απο 6 ωρες και ανακουφιστηκα για λιγη ωρα ομως μετα εφυγε η επιδραση του φαρμακου και τα ειδα ολα, εν το μεταξυ ειχα τον πονο μου, ακουγα και την αλλη διπλα να ουρλιαζει! Τουλαχιστον οι διπλανες μου γεννησαν και ακουγα τα μωρακια αλλα το δικο μου τιποτα ακομα... Τελικα περασαν 10 ωρες και αποφασισαμε με τον γιατρο οτι πρεπει να παω με καισαρικη, δεν γινοταν αλλιως. Με ετοιμασαν λοιπον, μου εβαλαν κι αλλη δοση να μουδιασουν και τα ποδια μου και με πηγαν στο χειρουργειο. Ενω πιστευα οτι η καισαρικη με επισκληριδιο δεν θα πονεσει, εκανα λαθος! Η μικρη ηταν μεγαλη, 3700 κιλα, ηταν πολυ ψηλα και ηταν δυσκολο να βγει οποτε την ωρα που οι γιατροι την τραβουσαν εξω με δυναμη, ενιωθα σαν να μου ξεριζωνουν την μητρα και τον περισσοτερο πονο τον ενιωθα ψηλα στο στομαχι! Τελικα βγηκε η μπεμπα μου και μου την εβαλαν να την κρατησω αλλα μετα απο τοση ταλαιπωρια και πονο, δεν μπορουσα να νιωσω ανακουφιση η να πω οτι ενιωσα κατι το φοβερο με το που την ειδα. Το μονο που ηθελα ηταν να τελειωσουν ολα και να ηρεμησω.

Για να μην τα πολυλογω, τελος καλο ολα καλα και το σημαντικοτερο ειναι οτι η μπεμπα ειναι μια χαρουλα! :D

Τωρα κλεισαμε 10 μερες απο τοτε και ειμαστε μια χαρουλα! :D

Επαθα ενα σοκ οταν ειδα την κοιλια μου βεβαια και ειδικα την πρωτη μερα που ηρθα σπιτι οπου ημουν πολυ πρησμενη ακομα και δεν μου χωρουσε ο κορσες που ειχα παρει και ηθελα κατι να με σφιγγει γιατι ενιωθα σαν να πηγαινουν τα εντερα μου περα δωθε και δεν μπορουσα να κοιμηθω. Μακαρι να μπορουσα να γεννησω φυσιολογικα αλλα τι να κανουμε... Ευτυχως εχασα 11 κιλα απο τοτε και συνεχιζω να χανω 500 γμ. την ημερα!

Παντως μεσα σε 10 μερες αλλαξαν πολλα, αλλαξε η ζωη μου και εχω το μωρακι μου παρεουλα ολη μερα!

Ξεχασα να πω οτι γαλα δεν ειχα τις πρωτες μερες αλλα εγω επεμεινα να την βαλω στο στηθος απο την αρχη και τελικα μετα απο 5 μερες ηρθε το γαλα οποτε τωρα την θηλαζω μια χαρα! :D

binvp2.png ZVLBp2.png

Διαφημίσεις

SYLVIENN78 να σου ζήσει η μπεμπούλα σου!!! πα ρ'ολα αυτά που περιέγραψες τέλος καλά όλα καλά!!! Τώρα εγώ περιμένω σε λιγες μέρες να γεννήσω στο Αττικό με γιατρό τον κ.Χρέλια.Είσαι ευχαριστημένη εσύ παρ'ολα αυτά που σου συνέβησαν? Μένω σχεδόν δίπλα στο Αττικό και στο τσακ ήμουνα να έρθω να σε δω,αλλά ποιον να ζήταγα?Πάντως σε σκεφτόμουν και ευχόμουν να πάνε όλα καλά για σένα. :):):)

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

Διαφημίσεις

Να σου ζήσει η κούκλα!!!

Να είναι γερή και καλότυχη πάντα...Κι αυτή να είναι η τελευταία ταλαιπωρία που σου έδωσε!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

να σας ζησει, να ειναι παντα γερη και καλοτυχη.

sylvienn78 τις πρώτες μέρες καμια μαμα δεν εχει γαλα, αλλα πρωτογαλα.πολυ καλα εκανες και εβαζες το παιδι στο στηθος γιατι το πρωτογαλα περιεχει πολλες πρωτϊνες, αντισωματα και ειναι πολυτιμο για το μωρο. ην τεταρτη περιπου μερα αρχιζει να κατεβαινει το γαλα.

Διαφημίσεις

Να σου ζήσει η κούκλα!!!

Να είναι γερή και καλότυχη πάντα...Κι αυτή να είναι η τελευταία ταλαιπωρία που σου έδωσε!

:D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Διαφημίσεις

ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΣΕΙ Η ΜΙΚΡΟΥΛΑ.ΠΑΝΩ-ΚΑΤΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΡΑΒΗΞΑ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΟΛΑ ΞΕΧΝΙΟΥΝΤΑΙ ΜΟΛΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΤΟΥΣ.ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΟΝΕΣΑ ΗΤΑΝ ΟΤΑΝ ΜΕ ΣΗΚΩΣΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΩ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΠΟΥ ΠΙΕΖΕ ΚΑΤΩ ΧΑΜΗΛΑ.ΟΛΑ ΚΑΛΑ .558527z57qveuguu.gif

Σας ευχαριστω πολυ! :D:D:D

Με το καλο οσες περιμενουν και στις μανουλες να σας ζησουν τα μπεμπακια σας! :D

ΛΕΝΑΝΕΚ, απο τον Χρελια ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη, ειναι πολυ καλος γιατρος. Ειναι ηρεμος και εχει υπομονη, απ'οτι ειδα φανηκε στεναχωρημενος που θα πηγαιναμε για καισαρικη αλλα δεν γινοταν αλλιως και πιστευω οτι εκανε οτι μπορουσε. Δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξω γιατρο, και στο επομενο παιδι εκει θα παω. Γενικοτερα παντως ολοι οι γιατροι και ειδικα ο αναισθησιολογος μου εκανε εντυπωση ποσο καλοι ηταν μαζι μου, με βοηθουσαν και μιλουσαν πολυ καλα. Δυστυχως οσο καλοι ειναι οι γιατροι κατα την διαρκεια της γεννας οταν πας στο δωματιο ειναι καποιες κοπελες που δεν ξερω τι ακριβως ειναι αλλα δεν εχουν καλη συμπεριφορα οπως επισης και οι παιδιατροι οι οποιες ειναι οι περισσοτερες ψυχρες. Μου φαινεται πως γενικοτερα οι γυναικες ειναι πιο σκ...ες απο τους αντρες, το παιζουν πολυ ξερολες.

Το μονο που πρεπει να ξερεις αν δεν στο εχουν πει ακομα, ειναι οτι πρεπει να εχεις μαζι σου ρουχα, κουβερτες και σεντονια για το μωρο γιατι εκει δεν δινουν. Επισης αν πρεπει να δωσεις συμπληρωμα στο μωρο πας και παιρνεις απο ενα δωματιο, εχει ετοιμο σε μπουκαλακια, και το ζεσταινεις στην αιθουσα βρεφων. Εγω την πρωτη μερα ημουν χαλια απο την καισαρικη, γαλα δεν ειχα ακομα και το μωρο το καημενο εκλαιγε συνεχεια ενω προσπαθουσα να το εχω οσο μπορω στο στηθος μου γιαττι ρωτησαμε μια γυναικα στον θαλαμο αν μπορουμε να του δωσουμε γαλα και μας ειπε οτι δεν γινεται. Ευτυχως πηγε η θεια μου και ρωτησε την αλλη μερα και ηρεμησε η μπεμπουλα.

binvp2.png ZVLBp2.png

Να σου ζήσει το μπεμπάκι σου!

Όσον αφορά το μαιευτήριο κατά τα άλλα ήσουν ευχαριστημένη; εκτός από το προσωπικό; εννοώ καθαριότητα, σε τι θέση ήσουν και τέτοια.... έκανες επισκληρίδιο με την καισαρική ή ολική; το μωρό ήταν συνέχεια μαζί σου ε;