Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟ ΚΥΚΛΟ - ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ??


Recommended Posts

Οχι δεν εχω κανει εξωσωματικη και σπερματεγχυση ποτε.

Η ηλικια μου ειναι προχωρημενη 44 και εχω ηδη ενα παιδακι με φυσιολογικη συλληψη στα 39. Και θεωρησα οτι θα ειναι ευκολο για το δευτερο , αλλα δυστυχως η πραγματικοτητα διαφορετικη

 

Πρεπει να κανω υστεροσκοπηση ετσι κιαλλιως και πολυ φοβαμαι μηπως χρειαστει και λαπαροσκοπηση λογω σαλπιγγιτιδας που επαθα εξαιτιας της σαλπιγγογραφιας. Και τα χρηματα που διαθετω ελαχιστα, για ολο το πακετο.

Υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση-εξωσωματικη

Ευελπιστω και σε λιγο καλυτερες τιμες του γιατρου επειδη τον εχω χρονια γυναικολογο .

 

Οποτε λεω να ξεκινησω ετσι οπως μου προτεινε ο γιατρος και εφοσον το ραντεβου με το ΕΟΠΥΥ το εχω κλεισει.

 

Θα δουμε, αλλα με ενδιαφερει και ο ΦΚ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οχι δεν εχω κανει εξωσωματικη και σπερματεγχυση ποτε.

Η ηλικια μου ειναι προχωρημενη 44 και εχω ηδη ενα παιδακι με φυσιολογικη συλληψη στα 39. Και θεωρησα οτι θα ειναι ευκολο για το δευτερο , αλλα δυστυχως η πραγματικοτητα διαφορετικη

 

Πρεπει να κανω υστεροσκοπηση ετσι κιαλλιως και πολυ φοβαμαι μηπως χρειαστει και λαπαροσκοπηση λογω σαλπιγγιτιδας που επαθα εξαιτιας της σαλπιγγογραφιας. Και τα χρηματα που διαθετω ελαχιστα, για ολο το πακετο.

Υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση-εξωσωματικη

 

Οποτε λεω να ξεκινησω ετσι οπως μου προτεινε ο γιατρος και εφοσον το ραντεβου με το ΕΟΠΥΥ το εχω κλεισει.

 

Egw pistevo oti prepei na kaneis mono FK logo ilikias sou. Ti sou ekane h salpiggitita? Exeis udrosalpigges?

Mipos na kaneis kateutian laparoskopisi?

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε την σαλπιγγιτιδα την επαθα μετα απο σαλπιγγογραφια προσφατα .

 

Τωρα εαν εχω συμφυσεις, υδρασαλπιγγα, ολα αυτα μονο με λαπαροσκοπηση φαινονται. Οταν ειναι για την υσεροσκοπηση , θα το συζητησω με τον γιατρο μηπως κανω ταυτοχρονα υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση εαν κρινει εννοειται ο γιατρος οτι χρειαζεται.

Αλλα ειμαι λιγο απογοητευμενη γιατι νιωθω οτι θα πεταξω τα χρηματα μου ,( που με πολυ κοπο θα τα βρουμε ) για πολυ μικρες πια πιθανοτητες επιτυχιας, λογω ηλικιας.

 

Εσυ dada ποσο χρονων εισαι?

Γιατι πας με ΦΚ , εχεις κανει εξωσωματικες με φαρμακα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω υδροσαλπιγγες.

Κοιταξε την σαλπιγγιτιδα την επαθα μετα απο σαλπιγγογραφια προσφατα σχετικα.

Εγω γραψει και στο σχετικο θεμα. Πηρα κατευθειαν ενδοφλεβια αγωγη σε νοσοκομειο ,αλλα παλι αισθανομαι ενοχλησεις στην σαλπιγγα.

Τωρα εαν εχω συμφυσεις, υδρασαλπιγγα, ολα αυτα μονο με λαπαροσκοπηση φαινονται. Οταν ειναι για την υσεροσκοπηση , θα το συζητησω με τον γιατρο μηπως κανω ταυτοχρονα υστεροσκοπηση-λαπαροσκοπηση εαν κρινει εννοειται ο γιατρος οτι χρειαζεται.

Αλλα ειμαι λιγο απογοητευμενη γιατι νιωθω οτι θα πεταξω τα χρηματα μου , που με πολυ κοπο θα τα βρουμε για πολυ μικρες πια πιθανοτητες επιτυχιας.

 

Εσυ dada ποσο χρονων εισαι?

Γιατι πας με ΦΚ , εχεις κανει εξωσωματικες με φαρμακα?

 

An kaneis laparoskopisi den xriazete k usteroskopisi. Ta vlepei ola. Sthn usteroskopisi den vlepei salpigges mono mitra. Pistevo oti kalitera laparoskopisi. Egw ekana 2 fores.

Eimai 38 sta 39 (1975). Ekana 3 fores me farmaka k den thew alo. Ekana 3 oolipsies k exo 3 emvria sthn katapsiksi (me FK).

Link to comment
Share on other sites

Τελεια 3 ωαρια στην καταψυξη. Μπραβο .

Στα ποσα θα κανεις την γονιμοποιηση?

Με τις εξωσωματικες ποσα ειχες κανει?

 

Με την λαπαρασκοπηση βλεπεις τα παντα αλλα εξω και γυρω απο την μητρα. Ωοθηκες, εξωτερικα τοιχωματα μητρας, σαλπιγγες, και αλλα οργανα.

 

Νομιζω οτι δεν μας καλυπτει η λαπαροσκοπηση στον ελεγχο ενδομητριου και τραχηλου ..

 

Παντως να ξερεις εισαι πολυ τυχερη που μενεις στην Αθηνα και εχεις τον γιατρο διπλα σου, γιατι για εμας απο επαρχια ειναι διπλα τα εξοδα και η ταλαιπωρια. Πρεπει να εχουμε 2 γιατρουςΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελεια 3 ωαρια στην καταψυξη. Μπραβο .

Στα ποσα θα κανεις την γονιμοποιηση?

Με τις εξωσωματικες ποσα ειχες κανει?

 

Με την λαπαρασκοπηση βλεπεις τα παντα αλλα εξω και γυρω απο την μητρα. Ωοθηκες, εξωτερικα τοιχωματα μητρας, σαλπιγγες, και αλλα οργανα.

 

Νομιζω οτι δεν μας καλυπτει η λαπαροσκοπηση στον ελεγχο ενδομητριου και τραχηλου ..

 

Παντως να ξερεις εισαι πολυ τυχερη που μενεις στην Αθηνα και εχεις τον γιατρο διπλα σου, γιατι για εμας απο επαρχια ειναι διπλα τα εξοδα και η ταλαιπωρια. Πρεπει να εχουμε 2 γιατρουςΙ

 

Den exo oaria sthn katapsiksi. Einai emvria 2 hmeras. Opote kanw oolipsia dinei k o sizigos sperma k ginete gonimopoihsh.

Ton traxilo ton vlepei k me iperixo. Egw aferesa kisti oothikis k endomitriosi me laparoskopisi. Vlepei ta panta sthn laparoskopisi.

Link to comment
Share on other sites

Πολλα χρηματα τελικα και με το φυσικο κυκλο.

 

Ενας γιατρος στην πολη μου ειπε να μην προσπαθησω καθολου με φαρμακα και να κανω 3-4 σπερματεγχυσεις εφοσον εχουμε και καλο σπερμα , και μετα με δανεικα ωαρια. ( απορριπτουμε προς το παρον τη δευτερη λυση ).

Ο δικος μου γυναικολογος και πολυ καλος εξωσωματικος μου απερριψε τελειως την σπερματεγχυση. Ουτε να το ακουσει. Χαμενος χρονος.

Θελει να κανουμε μια προσπαθεια με φαρμακα για να δουμε πως θα ανταποκριθω και μετα βλεπουμε.

 

Στο τελος βλεπω να μην κανω τιποτα γιατι δεν υπαρχουν και τα χρηματα.

Πολλα χρηματα και για πολυ μικρες πιθανοτητες.

 

Λεμονιά γειά σου!

 

Την κλομιφαίνη την δοκιμάσατε? Εφόσον δεν υπάρχουν τα χρήματα για όλα τα άλλα, η κλομιφαίνη είναι μια ουσία που βοηθάει στην ωορρηξία και έχει επιτυχία ορισμένες φορές! Δυστυχώς είμαι και εγώ 42 ετών, και όλοι μου λένε για εξωσωματική, λόγω χαμηλής ποιοτητας ωαρίων εξαιτίας της ηλικίας μου. Προσευχήσου να παν όλα καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα δεν εχω δοκιμασει.

 

 

Εννοεις εξωσωματικη με τα χαπια σπερματεγχυσης η μονο σπερματεγχυση??

Ειπα αυτο το μηνα να κανω σπερματεγχυση αλλα ολα στραβα μου πανε, γιατι εσπασε το ωαριο νωριτερα.

 

Βρε κοριτσια να σας ρωτησω κατι , εαν γνωριζει καμια.

Ειναι δυνατο πριν 5 ημερες να βρισκει ο γιατρος ενα ωοθηλακιο 11 μμ και να μου λεει ελα μετα απο 4 ημερες να δουμε ποτε θα κανω ωορηξια και μετα απο 4 να μην βλεπει τιποτα.

Δυο οι ερωτησεις

Εαν ειχε γινει ωορηξια δεν θα το εβλεπε, (ο γιατρος μου στην Αθηνα το ειχε δει μια φορα χωρις να με ειχε παρακολουθησει νωριτερα -εκανες ωορηξια προσφατα μου ειπε)

Εαν παλι δεν ειχε γινει ωορηξια κατι δεν θα υπηρχε εκει μετα απο 4 ημερες, εαν οχι 11 μμ μικροτερο ισως?

Η οι ωοθηκες τα εχουν παιξει τελειως η ο γιατρος στην πολη μου δεν ξερει καλα τη δουλεια του

 

(πολυ θα με βολευε το δευτερο, ομως τι στα κομματια ουτε αυτο το βασικο δεν ξερει??)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Λεμονιά,καταρχιν ,κανεις εξέταση αίματος E2,LH ?επειδη και εγω παω με φ.κ. ο γιατρός μου με παρακολουθεί καθε μερα ,κανοντας εξεταση αίματος για την μέτρηση των ορμονών αυτών.και ναι συμβαίνει να σπαει το ωάριο αν δεν το προλάβεις.θέλει στενή παρακολούθηση.εσενα τι σου λέει ο γιατρός σου?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω κάνει και εγώ προσπάθεια με φυσικό κύκλο αλλά ήταν αποτυχία. Την μια το ωάριο ήταν κυστικό την άλλη δεν το προλαβαίναμε την άλλη φορά ενώ έγινε η γονιμοποίηση δεν προχώρησε. Εχω την αίσθηση ότι το κέντρο δεν ήταν τόσο έμπειρο σε φυσικό κύκλο. Το μόνο που έκανα κάθε φορά ήταν παρακολούθηση του ωαρίου με υπέρηχο και όταν ήταν στο κατάλληλο μέγεθος μου έλεγαν να κάνω την πρεγκνύλ. Από εξετάσεις αίματος δεν έκανα ποτέ καμία.Εσείς κάνατε και εξετάσεις αίματος; Σκέφτομαι να πάω σε κέντρο Θεσσαλονίκης που να έχει εμπειρία σε φυσικό κύκλο. Καμία γνώμη ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τιποτα δεν εχω δοκιμασει.

 

 

Εννοεις εξωσωματικη με τα χαπια σπερματεγχυσης η μονο σπερματεγχυση??

Ειπα αυτο το μηνα να κανω σπερματεγχυση αλλα ολα στραβα μου πανε, γιατι εσπασε το ωαριο νωριτερα.

 

Βρε κοριτσια να σας ρωτησω κατι , εαν γνωριζει καμια.

Ειναι δυνατο πριν 5 ημερες να βρισκει ο γιατρος ενα ωοθηλακιο 11 μμ και να μου λεει ελα μετα απο 4 ημερες να δουμε ποτε θα κανω ωορηξια και μετα απο 4 να μην βλεπει τιποτα.

Δυο οι ερωτησεις

Εαν ειχε γινει ωορηξια δεν θα το εβλεπε, (ο γιατρος μου στην Αθηνα το ειχε δει μια φορα χωρις να με ειχε παρακολουθησει νωριτερα -εκανες ωορηξια προσφατα μου ειπε)

Εαν παλι δεν ειχε γινει ωορηξια κατι δεν θα υπηρχε εκει μετα απο 4 ημερες, εαν οχι 11 μμ μικροτερο σταθερο?

Η οι ωοθηκες τα εχουν παιξει τελειως η ο γιατρος στην πολη μου δεν ξερει καλα τη δουλεια του

 

(πολυ θα με βολευε το δευτερο, ομως τι στα κομματια ουτε αυτο το βασικο δεν ξερει??)

 

 

Γεια σου ΛΕΜΟΝΙΑ κι απο εμενα. Αυτο που γνωριζω ειναι οτι το ωοθηλακιο μεγαλωνει περιπου 1,5 mm καθε μερα. Σε 4 ημερες εισαι περιπου στα 17mm , σπανιο να γινει ωορηξια πριν τα19mm. Επιπλεον μετα την ωορηξια εφοσον προκειται για ενα φυσιολ.ωοθηλακιο εμφανιζεται το ωχρο σωματιο που φαινεται καθαροτατα στον υπερηχο καο παραγει lh μια ορμονη υποστηρικτικη της εγκυμοσυνης εφοσον αυτη εχει προκυψει και το οποιο απορροφαται κατα την διαρκεια της περιοδου εφοσον δεν μεινεις φυσικα εγκυος. Ελλειψη ωχρου σωματιου και ξαφνικη εξαφανιση του ωοθηλακιου συνηθως παραπεμπει σε κυστικο ωοθηλακιο. Ο γιατρος σου στραβος ειναι ή ασχετος ή και τα δυο?

Αλλαξε τον γλυκια μου. Αρκετα τραβαμε με τους ασχετους. Οσο ειναι νωρις...

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια το σπερμα του αντρα σας ειναι καλο?

 

Ο ΦΚ μου φαινεται πολυ ψυχοφθορα διαδικασια, γιατι σε μεγαλες ηλικιες

το ενα ωαριο μετατρεπεται σε κυστη ,

το αλλο ωαριο ειναι κακης ποιοτητητας ,

το τριτο μπορει να το χασουμε,

το τεταρτο μπορει να βγει καλο . Να οι 4 μηνες. Περασαν .

 

Τι να πω, εγω δεν βλεπω καμια διεξοδο.

Εξωσωματικη με φαρμακα στα 44, με 5% επιτυχια

Εξωσωματικη με ΦΚ. με κυστες - ανωορεκτικους κυκλους πολυ δυσκολο

Σαλπιγγιτιδα στο ενεργητικο

Και ο χρονος πολυτιμος .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ΛΕΜΟΝΙΑ κι απο εμενα. Αυτο που γνωριζω ειναι οτι το ωοθηλακιο μεγαλωνει περιπου 1,5 mm καθε μερα. Σε 4 ημερες εισαι περιπου στα 17mm , σπανιο να γινει ωορηξια πριν τα19mm. Επιπλεον μετα την ωορηξια εφοσον προκειται για ενα φυσιολ.ωοθηλακιο εμφανιζεται το ωχρο σωματιο που φαινεται καθαροτατα στον υπερηχο καο παραγει lh μια ορμονη υποστηρικτικη της εγκυμοσυνης εφοσον αυτη εχει προκυψει και το οποιο απορροφαται κατα την διαρκεια της περιοδου εφοσον δεν μεινεις φυσικα εγκυος. Ελλειψη ωχρου σωματιου και ξαφνικη εξαφανιση του ωοθηλακιου συνηθως παραπεμπει σε κυστικο ωοθηλακιο. Ο γιατρος σου στραβος ειναι ή ασχετος ή και τα δυο?

Αλλαξε τον γλυκια μου. Αρκετα τραβαμε με τους ασχετους. Οσο ειναι νωρις...

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες.

 

Αυτος δεν ειναι ο κανονικος μου γιατρος. Ειναι ενας δευτερος που τον εχω τωρα τελευταια καπως συμπληρωματικα στην πολη μου για να εντοπιζει την ωορηξια μου (αντι για τεστ ωορηξιας ) και για σπερματεγχυση (μιας και ο δικος μου γιατρος μου απερριψε την σπερματεγχυση ) .

 

 

Ομως ετσι οπως τα περιγραφεις υπαρχει επομενως πιθανοτητα να εγινε κυστικο ωοθυλακιο και να εξαφανιστηκε σε 4 ημερες. Ακομη χειροτερο. Επομενως μαλλον σωστα μου τα ειπε και αυτος ο γιατρος.

Το κυστικο ωοθυλακιο ετσι τοσο γρηγορα εξεφανιζεται ?

 

draga, δεν πηγα για εξωσωματικη αλλα για σπερματεγχυση.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες.

 

Αυτος δεν ειναι ο κανονικος μου γιατρος. Ειναι ενας δευτερος που τον εχω τωρα τελευταια καπως συμπληρωματικα στην πολη μου για να εντοπιζει την ωορηξια μου (αντι για τεστ ωορηξιας ) και για σπερματεγχυση (μιας και ο δικος μου γιατρος μου απερριψε την σπερματεγχυση ) .

 

 

Ομως ετσι οπως τα περιγραφεις υπαρχει επομενως πιθανοτητα να εγινε κυστικο ωοθυλακιο και να εξαφανιστηκε σε 4 ημερες. Ακομη χειροτερο. Επομενως μαλλον σωστα μου τα ειπε και αυτος ο γιατρος.

Το κυστικο ωοθυλακιο ετσι τοσο γρηγορα εξεφανιζεται ?

 

draga, δεν πηγα για εξωσωματικη αλλα για σπερματεγχυση.

 

Γλυκεια μου ΛΕΜΟΝΙΑ δεν μου εχεις ξεκαθαρισει τι ακριβως σου ειπε ο γιατρος τελικα. Παντως με τις πληροφοριες που δινεις ναι θα μπορουσε να ειναι κυστικο και να εξαφανιστει ετσι ξαφνικα.

Σ'οτι αφορα τα αλλα δεδομενα σου, φυσικα η τελικη αποφαση ειναι δικη σου εγω απλα καταθετω την αποψη μου. Συμφωνω με τον γιατρο που αρνηθηκε την σπερματεγχυση. Αν το σπερμα ειναι καλο και με καλη κινητικοτητα τοτε δεν εχει τιποτα να σου προσφερει απο την απλη παρακολουθηση με καθορισμενες επαφες.

Αν παλι θελεις να ανεβασεις τα ποσοστα μονο ο τροποποιημενος φυσικος κυκλος μπορει να σε βοηθησει στην ηλικια αυτη. Εχει μεγαλυτερα ισως ποσοστα επιτυχιας και απο την εξωσωματικη με φαρμακα. Αυτο γινεται ακομη πιο αναγκαιο αν οι σαλπιγγες δεν ειναι διαβατες αλλα δεν το ξεκαθαριζεις. Επισης δεν αναφερεις τιμες fsh και amh που ειναι σημαντικες στην αξιολογηση μια και η γονιμοτητα ακομη και σ αυτην την ηλικια παιζει πολυ.

Τελος θα αναφερθω σε κατι και μην με παρεξηγησεις απλα κι εγω το εχω σκεφτει αν και 39 γιατι εχω προωρη ωοθηκικη ανεπαρκεια. Θα προσπαθησω με τροπ.φκ και μετα με δανεικα ωαρια. Το εχεις σκεφτει καθολου? Αν πραγματι θελεις ενα παιδακι και δεν σε νοιαζει απαραιτητα να εχει το γεννητικο σου υλικο αλλα να μεγαλωσει στην κοιλια σου να το γεννησεις και να το μεγαλωσεις εσυ τοτε τα δανεικα σου ανεβαζουν τις πιθανοτητες απο 5 στο 50-70% και αν οπως λες τα οικονομικα σου ειναι δυσκολα αυτο το ποσοστο ειναι η καλυτερη επενδυση.

Αν παλι εχεις κουραγιο και λεφτα κανε τα αλλα. Συνυπολογισε ομως και τον παραγοντα χρονο που επηρρεαζει και το ενδομητριο αρα και την εμφυτευση ακομη και στα δανεικα. Η σπερματεγχυση για μενα ειναι χαμενα χρηματα αλλα και σε αφηνει με την ιδια απογοητευση. Μην χανεις χρονο, κανε το πλανο σου και προχωρησε σ αυτο που επιθυμεις. Συγνωμη αν ακουστηκα λιγο σκληρη αλλα επειδη χρειαστηκε κι εγω να αντιμετωπισω την σκληρη αληθεια θα προτιμουσα να υπαρχει καποιος που να μου την πει ετσι ωμα αντι να χρειαστει να το ψαξω κι αυτο εγω και να χασω κι αλλο χρονο αλλα και πολυ χρημα και ψυχη. Σου ευχομαι το καλυτερο ολοψυχα!

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω κάνει και εγώ προσπάθεια με φυσικό κύκλο αλλά ήταν αποτυχία. Την μια το ωάριο ήταν κυστικό την άλλη δεν το προλαβαίναμε την άλλη φορά ενώ έγινε η γονιμοποίηση δεν προχώρησε. Εχω την αίσθηση ότι το κέντρο δεν ήταν τόσο έμπειρο σε φυσικό κύκλο. Το μόνο που έκανα κάθε φορά ήταν παρακολούθηση του ωαρίου με υπέρηχο και όταν ήταν στο κατάλληλο μέγεθος μου έλεγαν να κάνω την πρεγκνύλ. Από εξετάσεις αίματος δεν έκανα ποτέ καμία.Εσείς κάνατε και εξετάσεις αίματος; Σκέφτομαι να πάω σε κέντρο Θεσσαλονίκης που να έχει εμπειρία σε φυσικό κύκλο. Καμία γνώμη ;

 

Αγαπητή Ραφα

 

Χωρίς να φταις είναι μεγάλο λάθος να προχωράς σε εξωσωματική (διαδικασία, χρήματα, ορμόνες!) χωρίς να έχεις κάνει αιματολογικές-ανοσολογικές εξετάσεις για να δεις άν έχεις κάποιο πρόβλημα! Πήγαινε στην Λευκού στο Ιπποκράτειο, τηλ. 2313312643-4, τηλεφώνησε απογευματινές ώρες για να πας στο απογευματινό πρόγραμμα, κόστος εξέτασης 35?, κόστος εξετάσεων σε μένα βγήκαν 330? (με τη συμμετοχή εοππυ). Αν έχεις κάποιο πρόβλημα "άλλου τύπου" πως να συλλάβεις, ακόμη και με εξωσωματική??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Εμένα η ερώτησή μου είναι ότι είναι λίγο κουλό να σε βλέπει στα 11χιλ και μετά από 5 μέρες να σου πει να ξαναπάς;;; παρακολούθηση είναι αυτό ή ρώσικη ρουλέττα;;

Εγώ πάντως κάνω ωορρηξία στα 17-18 χιλ..πολύ μικρά δηλαδή γιαυτό κάποιοι γιατροί προτείνουν ανταγωνιστή...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εμένα η ερώτησή μου είναι ότι είναι λίγο κουλό να σε βλέπει στα 11χιλ και μετά από 5 μέρες να σου πει να ξαναπάς;;; παρακολούθηση είναι αυτό ή ρώσικη ρουλέττα;;

Εγώ πάντως κάνω ωορρηξία στα 17-18 χιλ..πολύ μικρά δηλαδή γιαυτό κάποιοι γιατροί προτείνουν ανταγωνιστή...

 

Εχεις δικιο Dori, ο φυσικος κυκλος θελει στενη υπερηχητικη ΚΑΙ αιματολογικη παρακολουθηση. Αν δεν εχεις τιμη οιστραδιολης πως θα καταλαβεις αν το ωοθηλακιο ειναι ενεργο και μεγαλωνει σωστα (200-250 μοναδες οταν ειναι ετοιμο να το παρεις) και αν δεν εχεις LH πως θα ξερεις αν ετοιμαζεται ή οχι ο οργανισμος για ωορηξια ( για να αποφυγεις ωορηξια πρεπει η τιμη να ειναι κατω απο 10) . Σιγουρα η μεση τιμη ειναι 19-20mm αλλα οπως λες μπορει καποιες γυναικες κανουν ωορηξια νωριτερα! Οντως μας παιζουν ρωσσικη ρουλετα ... Κι αντε στην σπερματεγχυση χωρις φαρμακα.. Εμενα που μ'αφησε κι εκανα ωορηξια σε εξωσωματικη με φαρμακα ο αλ...ης και μετα αντι να μου ακυρωσει τον κυκλο μου ειπε ολα καλα και μου εκανε εξωσωματικη με καμμενα ωαρια? Τι να πω Θεε μου...κι εγω δεν γνωριζα τιποτα τοτε κοιμομουν αλλα μετα απο τετοιο πατατρακ , ρωτησα διαβασα και εμαθα. Τοσα λεφτα τοσο αγχος τοσος αγωνας ...τζαμπα...

Δεν υπολογιζουν τιποτε ...το θυμηθηκα και τρελαθηκα παλι....

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια ...

 

Εγώ έχω σχετικά μικρό κύκλο 25-26 ημερες.

3 μήνες τώρα που κάνω φυσικούς κύκλους το ωάριο μου είναι 19-20, LH κάτω από 15 και E2 περίπου 180. Αυτές είναι περίπου οι τιμές την ημερα της pregnyl.

 

Μια χαρά ήταν και τα 3 και είναι έμβρυα 2 ημέρας.

 

Είμαι 39 χρόνον.

Link to comment
Share on other sites

Dada καλησπέρα!Ποια μέρα του κύκλου περίπου κάνεις ωοληψία;Και πές μου αν μπορείς σε ποιό κέντρο είσαι;Αν δεν θέλεις να το γράψεις εδώ στείλε μου σε παρακαλώ π.μ.Υποθέτω κανετε μικρογονιμοποιηση;

Link to comment
Share on other sites

Dada καλησπέρα!Ποια μέρα του κύκλου περίπου κάνεις ωοληψία;Και πές μου αν μπορείς σε ποιό κέντρο είσαι;Αν δεν θέλεις να το γράψεις εδώ στείλε μου σε παρακαλώ π.μ.Υποθέτω κανετε μικρογονιμοποιηση;

 

Γεια σου deppy69,

 

Είμαι στο κέντρο του Μιχάλη Μπομπότη, Βιοδημιουργια.

 

Συνήθως κάνουμε ωοληψία 15-16 ημερα.

Κάνω pregnyl 14 ημερα. Με μικρογονιμοποιηση.

 

2-3 υπερήχους και σίγουρα 2 φορες αιματολογικές.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου deppy69,

 

Είμαι στο κέντρο του Μιχάλη Μπομπότη, Βιοδημιουργια.

 

Συνήθως κάνουμε ωοληψία 15-16 ημερα.

Κάνω pregnyl 14 ημερα. Με μικρογονιμοποιηση.

 

2-3 υπερήχους και σίγουρα 2 φορες αιματολογικές.

 

Dada Σου έστειλα μήμυμα !!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο Dori, ο φυσικος κυκλος θελει στενη υπερηχητικη ΚΑΙ αιματολογικη παρακολουθηση. Αν δεν εχεις τιμη οιστραδιολης πως θα καταλαβεις αν το ωοθηλακιο ειναι ενεργο και μεγαλωνει σωστα (200-250 μοναδες οταν ειναι ετοιμο να το παρεις) και αν δεν εχεις LH πως θα ξερεις αν ετοιμαζεται ή οχι ο οργανισμος για ωορηξια ( για να αποφυγεις ωορηξια πρεπει η τιμη να ειναι κατω απο 10) . Σιγουρα η μεση τιμη ειναι 19-20mm αλλα οπως λες μπορει καποιες γυναικες κανουν ωορηξια νωριτερα! Οντως μας παιζουν ρωσσικη ρουλετα ... Κι αντε στην σπερματεγχυση χωρις φαρμακα.. Εμενα που μ'αφησε κι εκανα ωορηξια σε εξωσωματικη με φαρμακα ο αλ...ης και μετα αντι να μου ακυρωσει τον κυκλο μου ειπε ολα καλα και μου εκανε εξωσωματικη με καμμενα ωαρια? Τι να πω Θεε μου...κι εγω δεν γνωριζα τιποτα τοτε κοιμομουν αλλα μετα απο τετοιο πατατρακ , ρωτησα διαβασα και εμαθα. Τοσα λεφτα τοσο αγχος τοσος αγωνας ...τζαμπα...

Δεν υπολογιζουν τιποτε ...το θυμηθηκα και τρελαθηκα παλι....

 

 

Kαι εγώ καμμένη είμαι αλλά εσύ πιο καμμένη από μένα! :D:D

Σε ποιό γιατρό έγινε αυτό που λες ;; Πήγες δλδ για ωοληψία και είχε γίνει ωορηξία;;:confused::confused: άρα δεν υπήρχαν τα ωάρια..

και τι σου γονιμοποίησε στην εμβρυομεταφορά;

 

εγώ πήγαινα σαν τον χάνο για 5 ΦΚ μόνο με υπερήχους...και έσπαγε και έσπαγε και ξανά έσπαγε!! :mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ καμμένη είμαι αλλά εσύ πιο καμμένη από μένα! :D:D

Σε ποιό γιατρό έγινε αυτό που λες ;; Πήγες δλδ για ωοληψία και είχε γίνει ωορηξία;;:confused::confused: άρα δεν υπήρχαν τα ωάρια..

και τι σου γονιμοποίησε στην εμβρυομεταφορά;

 

εγώ πήγαινα σαν τον χάνο για 5 ΦΚ μόνο με υπερήχους...και έσπαγε και έσπαγε και ξανά έσπαγε!! :mad::mad:

 

 

Dori 78, συγνωμη που αργησα να απαντησω. Κοιτα... ενα πεπλο μυστηριου καλυπτει ΟΛΗ την προσπαθεια μου που μου κοστισε ενα απ 'τα μεγαλυτερα στρες της ζωης μου, τεραστιες δοσεις οιστρογονων και αναστολεων και φυσικα 4300 ευρω απο τον ηδη περιορισμενο λογαριασμο μου. Η απαντηση των αλλων εξωσωματιστων που ρωτησα για το τι μπορει να συνεβη( γιατι ειναι τοσο πολυπλοκοι μηχανισμοι που αν δεν εισαι παρον δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τιποτα) ειναι οτι ναι εγινε ωορηξια ενος ωοθηλακιου. Οταν γινεται αυτο και ο γιατρος το αναστειλει εστω και καθυστερημενα, παραγονται ουσιες που επηρρεαζουν την ποιοτητα των υπολοιπων ωαριων που εχουν ηδη σχηματιστει μεχρι καποιον βαθμο (δηλ δεν εξαφανιζονται απλα "χαλανε" ποιοτικα, ενω αν συνεχιστει η διεγερση ο οργανισμος δημιιυργει και καινουρια( θυμαμαι οντως οτι εμφανιστηκαν και καινουρια αλλα ηταν μικρα και αρα αχρηστα για ωοληψια). Το θεμα ειναι οτι εκτος απο την ποιοτητα των ωαριων, μετα την ωορηξια, επηρρεαζεται και το περιβαλλον και η ποιοτητα και το παχος και η εμφυτευτικη ικανοτητα του ενδομητριου- με λιγα λογια ο τυπος ΕΠΡΕΠΕ να μου ακυρωσει τον κυκλο και αν εστω πηρε(???) ωαρια που εγιναν καλα εμβρυα(???) να κανει την εμβρυομεταφορα σε επομενο κυκλο που το ενδομητριο θα ηταν ετοιμο. Τα ερωτηματικα ειναι γιατι αυτος "ειπε" οτι πηρε 5 ωριμα, γονιμοποιηθηκαν 3 εμβρυα αλλα ποιος μπορει να τον πιστεψει μετα απο αυτα? Ποτε δεν εχουμε αποδειξη απλα πιστευουμε οτι μας λενε...

Οπως και να εχει, ακομη κι αν πηρε εμβρυα αυτα σιγουρα ΔΕΝ ηταν καλης ποιοτητας και ΣΙΓΟΥΡΑ το ενδομητριο ηταν ακαταλληλο( θυμαμαι οταν ξεκινησα ηταν 8χιλ περιπου και οταν εγινε η εμφυτευση ειχε πεσει στα 6,5 γιατι συρρικνωνεται λιγο αρχικα μετα την ωορηξια και ξανα παχαινει πριν την περιοδο. Οταν φυσικα ρωτουσα γιατι λεπτυνε(δεν ηξερα τοτε!) ο καρ....ης μου απαντουσε οτι κανει συσπασεις και κατα την μετρηση το πιανει τυχαια παντα στην συστολη.

Τι δουλεμα εχουμε φαει κι εγω δεν ξερω??? ΕΞΟΡΓΙΖΟΜΑΙ ΣΟΥ ΛΕΩ ! Οχι για την αποτυχια, αυτη ειναι μες στην ζωη... αλλα τοσο δουλεμα??????:-(

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ενα αλλο θεμα στο οποιο θελω να σας προειδοποιησω κοριτσια και αναφερομαι κιριως σε ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΧΑΜΗΛΗ ΑΜΗ ΚΑΙ ΥΨΗΛΗ FSH!!!

Η εντονη διεγερση των ωοθηκων(εξωσωματικη με φαρμακα) ειναι δυνατον να ΚΑΤΑΣΤΕΙΛΕΙ μετα την εξωσωματικη τις ηδη αδυναμες ωοθηκες και να προκαλεσει συμπτωματα προωρης εμμηνοπαυσης. Πραγμα που δυστηχως εγω βιωνω αυτην την στιγμη... 3μηνες μετα την εξωσωματικη, η οιστραδιολη της τριτης ημερας εχει πεσει απο 60 στο 8,6 , η δεξια ωοθηκη εχει μικρυνει παρα πολυ και η αριστερη εμφανιζει 4 απο 6 ωοθηλακια αλλα μικρα και μαλλον ανενεργα... η περιοδος μου εγινε απο 3 σε 2 ημερες , τα προεμμην.συμπτωματα εξαφανιστηκαν κι ετσι μεσα σε 3 μηνες ενω ημουν μεν χαμηλα στην παραγωγη(περιπου 8 ωοθηλακια απο διεγερση) τωρα οι γιατροι δεν ξερουν αν μπορω να δωσω εστω και 2 καλα! Εχθες καταφερα να απογοητευσω με τον υπερηχο μου ακομη και τον καινουριο εξωσωματικο που επισκεφτηκα τον κ. Χριστοφοριδη. Οι υψηλες δοσεις ειναι επικυνδυνες για εμας προσεξτε το , ειναι σαν να βαζεις ενα αμαξι με κοκκινο λαμπακι να μαρσαρει..εγω την πατησα.Με κατεστρεψε ο α...ης προσεξτε εσεις.

Αν θελετε να μαθετε περισσοτερα , επισκεφτειτε το σαιτ της health care

μια κλινικη στο Λονδινο που πραγματοποιει το 70% των εξωσωματικων με φκ ή τροπ.φκ στην Αγγλια και αναφερεται στο συγκεκριμενο θεμα. Εγω καηκα και νιωθω πολυ απογοητευμενη οσο συνειδητοποιω τα λαθη. Αλλα επειδη τιποτα δεν τελειωνει πριν τελειωσει, προσπαθω να μαζσψω οτι απεμεινε και...οτι πει ο Θεος...

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...