Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Intralipids και υπογονιμότητα


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Παρακαλώ όποια κοπέλα γνωρίζει να μας ενημερώσει για τη δοσολογία της θεραπείας intralipids που έκανε (πόσα ml και σε πόση % περιεκτικότητα).

Επίσης, πόσες μέρες πριν από την εμβρυομεταφορά σας χορηγήθηκε ο ορός;

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου κοπέλα μου.

Δεν γνωριζω δοσολογια. Ηταν πολύ φτηνο (6 ευρώ) και το ειχα παρει απο ενα φαρμακειο. Ο εξωσωματικός μου, μου ειχε πει τι θα ζητήσω.

Μου τον χορηγησαν την επομενη μέρα από την ωοληψία. Δεν ξεραμε ποτε θα γινει εμβρυομεταφορα γιατι θελαμε να δουμε αν θα τα αφησουμε να γινουν βλαστοκυστες οποτε δεν ειχε σημασια ποτε θα γινοταν εμβρυομεταφορα. Εν τελει εκεινη την ημερα ενημερωθηκα οτι τα εμβρυα ηταν αριστα και θα τα αφηναμε σε βλαστοκυστες οπότε και εγινε εμβρυομεταφορα σε 5 μερες απο την ωοληψία (4 μερες μετα την χορηγηση των intralipids).

Δυο μερες μετά την θετικη χοριακή μου χορηγησαν και μια δεύτερη δόση (13η μερα απο την εμβρυομεταφορα).

3η δοση θεωρησαμε οτι δεν χρειαζοταν να κάνουμε.

7SKXp3.png

6zRCp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια γειά σας!

 

Επειδή έκανα την εξέταση για τα Natural Killer και προέκυψαν αυξημένα, μου συνέστησε ο ανοσολόγος να κάνω τα αντιπάτρικά εμβόλια. Όμως όπως διαβάζω μέσα από το φόρουμ αυτά είναι ξεπερασμένα. Μήπως μπορείτε να μου πείτε τα ονομάτα των γιατρών σας και με ποιο κέντρο συνεργάζονται γιατί θα ήθελα να κάνω και εγώ θεραπεία με Intralipids.

 

Σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Παρακαλώ όποια κοπέλα γνωρίζει να μας ενημερώσει για τη δοσολογία της θεραπείας intralipids που έκανε (πόσα ml και σε πόση % περιεκτικότητα).

Επίσης, πόσες μέρες πριν από την εμβρυομεταφορά σας χορηγήθηκε ο ορός;

Ευχαριστώ!!!

γιατρος εισαι και θελεις τετοιες πληροφοριες?αυτο ειναι θεμα του γιατρου που θα αποφασησει ποια θεραπεια θα κανει και το πως θα τη δωσει.τη συχνοτητα η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.π.χ σε αλλες κανουν ανοσοσφαιρηνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γειά σας!

 

Επειδή έκανα την εξέταση για τα Natural Killer και προέκυψαν αυξημένα, μου συνέστησε ο ανοσολόγος να κάνω τα αντιπάτρικά εμβόλια. Όμως όπως διαβάζω μέσα από το φόρουμ αυτά είναι ξεπερασμένα. Μήπως μπορείτε να μου πείτε τα ονομάτα των γιατρών σας και με ποιο κέντρο συνεργάζονται γιατί θα ήθελα να κάνω και εγώ θεραπεία με Intralipids.

 

Σας ευχαριστώ!!

καλο ειναι να βρεις ενα γιατρο που ξερει ποσο θα σου δωσει και μηπως θα πρεπει να κανεις ανοσοσφαιρηνη?Καποιοι κανουν στα τυφλα αυτες τις θεραπειες,εχουμε μια τετοια συζητηση στο θεμα NK.

Ο δικος μου γυναικολογος ασχολειται σοβαρα με αυτο ειναι Θεσσαλονικη και Σερρες,αν σε βολευει.Παπαγεωργιου Σπυρος λεγεται και χαρη σε αυτον δεν χτυπησα την πορτα της εξωσωματικης και εχω τωρα δυο αγορακια δυδιμα.Εγω ειχα εμβρυοτοξικοτητα.ομως ελεχθηκα και για τα NK κυτταρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια !!!

 

Τα intralipids δεν είναι ΜΟΝΟ για τα NK. Γενικά βοηθάει το περιβάλλον της μήτρας. Είναι τελείως φυσικό προϊόν.

 

Σε όλες γυναίκες χορηγείται σύνολο 4 φορες. Η ποσότητα είναι 500 ml, 20%.

 

http://blog.gennima.eu/2011/06/intralipids.html

Link to comment
Share on other sites

marthapappa2 και Dada 75 σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Το θέμα μου είναι ότι επειδή υπάρχει πρόβλημα με το σπέρμα του συζύγου η εξωσωματική είναι μονόδρομος. Ήδη έχω κάνει δύο και οι δύο με αρνητικές χοριακές και γι' αυτό και ψάχτηκα από μόνη μου. Εν τω μεταξύ έχουμε καλήξει σε άλλο κέντρο εξωσωματικής στο οποίο δεν θα κάνω πρωτόκολο με ορμόνες γιατί ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται λόγω ηλικίας, 42+, αλλά μόνο με χάπια λετροζόλης. Σ' αυτό το κέντρο δεν υποστηρίζουν θεραπεία με Intralipids. Έτσι ψάχνω μήπως βρώ κάποιον ανοσολόγο στην Αθήνα που υποστηρίζει την θεράπεια με Intralipids ή άλλο κέντρο εξωσωματικής που υποστηρίζει διέγερση με λετροζόλη και θεραπεία με Ιntralipids.

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να βρεις ενα γιατρο που ξερει ποσο θα σου δωσει και μηπως θα πρεπει να κανεις ανοσοσφαιρηνη?Καποιοι κανουν στα τυφλα αυτες τις θεραπειες,εχουμε μια τετοια συζητηση στο θεμα NK.

Ο δικος μου γυναικολογος ασχολειται σοβαρα με αυτο ειναι Θεσσαλονικη και Σερρες,αν σε βολευει.Παπαγεωργιου Σπυρος λεγεται και χαρη σε αυτον δεν χτυπησα την πορτα της εξωσωματικης και εχω τωρα δυο αγορακια δυδιμα.Εγω ειχα εμβρυοτοξικοτητα.ομως ελεχθηκα και για τα NK κυτταρα

 

Marthapappa , ουτε κι εσυ εισαι γιατρος ομως ετσι?

Απο τα ποστ σου καταλαβαινω οτι εισαι υπερμαχος της ανοσοσφαιρινης και την προτεινεις γενικα σε ολους. Πρωτον: στην ιατρικη ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι γενικευμενα καλο για ολους. Κι αυτο που εσυ θεωρεις (γιατι μεχρι σημερα καμια αποδειξη δεν υπαρχει εγκυρα για την αποτελεσματικοτητα των εμβολιων) οτι σε βοηθησε να αποκτησεις παιδακια-αν ηταν αυτο και οχι τυχαιο γεγονος- μπορει για καποια κοπελα να ειναι αναποτελεσματικο ή και επικινδυνο!

Δευτερον γνωριζεις φανταζομαι οτι εχουν απαγορευτει στην Αμερικη και σχεδον εγκαταλειφθει σε αλλες προηγμενες χωρες ως επικινδυνα(προκειται για προιον αιματος) ή/ και αναποτελεσματικα.

Εγω προσωπικα εχω νκ αυξημενα και αυτοανοση δραστηριοποιηση και ναι ειμαι γιατρος και παντα κατα την προσωπικη μου και μονο γνωμη δεν θα χρησιμοποιουσα ποτε κατι που εχει απαγορευτει απο μια χωρα που λογω των μαζικων μυνησεων που υφισταται το συστημα υγειας της , ερευνα και προσεχει τι εγκρινει και μου λεει ξεκαθαρα οτι ειναι επικινδυνο! Απλα φοβαμαι! Θα προτεινα κοριτσια να το ψαξετε καλα και να βρειτε την καταλληλοτερη για εσας θεραπεια.

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την Πενυ!Ο γυναικολόγος μου είχε χαρακτηρίσει το όλο θέμα με τα αντιπατρικα αντισώματα "μεγάλη μούφα"! Και,γενικά,στο κομμάτι "εξωσωματική",που παίζονται τεράστια κέρδη,πάρτε μια γνώμη κι από δημόσιο νοσοκομείο!Σας το λέει ένα ζευγάρι που του είχε προταθεί από μεγάλο ιδιωτικό κέντρο, εξωσωματική- και δη μικρογονιμοποίηση- και το οποίο πέτυχε συνολικά τέσσερις αυτόματες εγκυμοσύνες,οι δύο με την πρώτη προσπάθεια! (πρέπει κάποια στιγμή να τη γράψω την ιστορία...)Καλή επιτυχία,πάντως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω με την Πενυ!Ο γυναικολόγος μου είχε χαρακτηρίσει το όλο θέμα με τα αντιπατρικα αντισώματα "μεγάλη μούφα"!

Μη με παρεξηγήσεις αλλα ποιος ειναι ο γυναικολόγος σου και τι έρευνες έχει κανει;

Και εγω την φοβάμαι την ανοσοσφαιρινη αλλα το περισσότερα κέντρα χρεώνουν τιμή κόστους, οπότε το θέμα δεν ειναι χρηματικό

Η κλινικη μου που κανει ανοσοσφαιρινη και ιντραλλιπιντς έχει τα μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας στην Αγγλία ακομα και σε γυναίκες άνω των 40... Μήπως κάτι λέει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Δευτερον γνωριζεις φανταζομαι οτι εχουν απαγορευτει στην Αμερικη και σχεδον εγκαταλειφθει σε αλλες προηγμενες χωρες ως επικινδυνα(προκειται για προιον αιματος) ή/ και αναποτελεσματικα.

 

Peny μου τα αντιπατρικα αντισώματα έχουν απαγορευτεί Αμερική οχι ανοσοσφαιρινη :-) :-) :-) Γνωςτη μου εκανε εξωσωματικη με ανοσοαφαιρινη στην νέα Υόρκη με επιτυχία !!

Link to comment
Share on other sites

Μη με παρεξηγήσεις αλλα ποιος ειναι ο γυναικολόγος σου και τι έρευνες έχει κανει;

Και εγω την φοβάμαι την ανοσοσφαιρινη αλλα το περισσότερα κέντρα χρεώνουν τιμή κόστους, οπότε το θέμα δεν ειναι χρηματικό

Η κλινικη μου που κανει ανοσοσφαιρινη και ιντραλλιπιντς έχει τα μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας στην Αγγλία ακομα και σε γυναίκες άνω των 40... Μήπως κάτι λέει αυτο;

 

Ποια ειναι η κλινικη αν επιτρεπεται? Ο δικος μου δουλευει στην create health clinic στο λονδινο μια απο τις κλινικες που ασχολουνται σχεδον αποκλειστικα με φκ και τροπ.φκ και με μεσο ορο ηλικιας γυναικων τα 41. Οταν του ανεφερα τις ανοσοσφαιρινες και τα αντιπατρικα δεν εδειξε κανενα ενδιαφερον και μου ειπε αυτα που ηδη εγραψα. Το ιδιο και η ανοσολογος μου που ζουσε αγγλια μου ειπε μονο για τα ιντραλιπιντς και οτι ανοσοσφαιρινες και αντιπατρικα τεινουν να καταργηθουν ως αναποτελεσματικα και ισως και επικινδυνα. Επειδη δουλευα κι εγω πολλα χρονια στην αγγλια ως οδοντιατρος εχω εμπιστοσυνη στο συστημα σ'οτι αφορα την ερευνα.

Οσον αφορα την επιτυχια κυησης, ποσο αυτο εχει να κανει με το γεγονος οτι καναμε ιντραλιπιντς ή ανοσοσφαιρινες, θα μου επιτρεψεις να εχω τις αμφιβολιες μου. Ειναι πολυ δυσκολο να αποδειχθει τι φταιει αλλα και τι τελικα επιτυγχανει μια συλληψη. Μακαρι να μπορουσαν, γιατι με τοσα που εχουν βρει σε εμενα, θα εκανα τις θεραπειες και θα κρατουσα ηδη παιδακι τωρα. Υπαρχει ομως δυστηχως πολυ γκριζα ζωνη... Εγω απλα συμβουλεψα τα κοριτσια να προσεχουν και να μην θεοποιουμε θεραπειες. Καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη και δεν υπαρχουν πανακειες.

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Marthapappa , ουτε κι εσυ εισαι γιατρος ομως ετσι?

Απο τα ποστ σου καταλαβαινω οτι εισαι υπερμαχος της ανοσοσφαιρινης και την προτεινεις γενικα σε ολους. Πρωτον: στην ιατρικη ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι γενικευμενα καλο για ολους. Κι αυτο που εσυ θεωρεις (γιατι μεχρι σημερα καμια αποδειξη δεν υπαρχει εγκυρα για την αποτελεσματικοτητα των εμβολιων) οτι σε βοηθησε να αποκτησεις παιδακια-αν ηταν αυτο και οχι τυχαιο γεγονος- μπορει για καποια κοπελα να ειναι αναποτελεσματικο ή και επικινδυνο!

Δευτερον γνωριζεις φανταζομαι οτι εχουν απαγορευτει στην Αμερικη και σχεδον εγκαταλειφθει σε αλλες προηγμενες χωρες ως επικινδυνα(προκειται για προιον αιματος) ή/ και αναποτελεσματικα.

Εγω προσωπικα εχω νκ αυξημενα και αυτοανοση δραστηριοποιηση και ναι ειμαι γιατρος και παντα κατα την προσωπικη μου και μονο γνωμη δεν θα χρησιμοποιουσα ποτε κατι που εχει απαγορευτει απο μια χωρα που λογω των μαζικων μυνησεων που υφισταται το συστημα υγειας της , ερευνα και προσεχει τι εγκρινει και μου λεει ξεκαθαρα οτι ειναι επικινδυνο! Απλα φοβαμαι! Θα προτεινα κοριτσια να το ψαξετε καλα και να βρειτε την καταλληλοτερη για εσας θεραπεια.

δεν ειμαι γιατρος!τι ειδικοτητα εχεις? Σα γιατρος ξερεις πως την ανοσοσφαιρινη τη χρησιμοποιουν και σε αλλες παθησεις.Οποτε δε ξερω αν την εχουν απαγορευσει. Αν το παρουμε λογικα ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργειες π.χ το depon αν και το εχουν και στα περιπτερα. φανταζομαι οτι δεν ειναι φρεσκο αιμα θα εχει επεξεργαστει ωστε να φτανει σε εμας.Δηλ αν χρειαστω μεταγγιση να μη μου δωσουν αιμα μα να με αφησουν να πεθανω. Αυτο μου λες?

χρονια προσπαθουσαμε για ενα παιδι μα δεν ερχοταν ειναι συμπτωση που μας ηρθαν με τα τη θεραπεια?Εγω το μονο που ειπα στην κοπελα ειναι πως για nk δινουν και ανοσοσφαιρινη,τουλαχιστον αυτο ειπε μια κοπελα στα nk που μιλουσαμε εγω ειχα εμβρυοτοξικοτητα για αυτο και εκανα ανοσοσφαιρινη.

εσυ εχεις αυξημενα nk οκ τα ανακαλυψατε και τι κανεις τωρα?δε θα παρεις θεραπεια?Θα ξερεις πως εχεις κατι και δε θα το αντιμετωπισεις?σωστη ιατρικη

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι !

 

Γιατί συγκρίνουμε τα intralipids με τα εμβόλια με αίμα? Δεν είναι το ίδιο.

 

Εγώ δεν έχω κάνει εξέταση για NK επειδή ο γιατρός μου δεν τα πιστεύει, αλλα έκανα προληπτικά τα intralipids. Μου είπε ότι δεν ξέρει αν θα βοηθήσει αλλα δεν θα μου κάνει κακό.

Πως παίρνουμε αντιπηκτικές προληπτικά εννοώ δεν ξέρουμε αν έχουμε θρομβοφιλία έτσι και εγώ πήρα τα intralipids. Πιστεύω ότι θα είναι καλύτερο το περιβάλλον της μήτρας.

 

Η πολύ καλή φιλί μου έχει πολύ αυξημένα τα NK και χωρίς καμια θεραπεία έμεινε έγκυος και γέννησε το παιδάκι της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ειμαι γιατρος!τι ειδικοτητα εχεις? Σα γιατρος ξερεις πως την ανοσοσφαιρινη τη χρησιμοποιουν και σε αλλες παθησεις.Οποτε δε ξερω αν την εχουν απαγορευσει. Αν το παρουμε λογικα ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργειες π.χ το depon αν και το εχουν και στα περιπτερα. φανταζομαι οτι δεν ειναι φρεσκο αιμα θα εχει επεξεργαστει ωστε να φτανει σε εμας.Δηλ αν χρειαστω μεταγγιση να μη μου δωσουν αιμα μα να με αφησουν να πεθανω. Αυτο μου λες?

χρονια προσπαθουσαμε για ενα παιδι μα δεν ερχοταν ειναι συμπτωση που μας ηρθαν με τα τη θεραπεια?Εγω το μονο που ειπα στην κοπελα ειναι πως για nk δινουν και ανοσοσφαιρινη,τουλαχιστον αυτο ειπε μια κοπελα στα nk που μιλουσαμε εγω ειχα εμβρυοτοξικοτητα για αυτο και εκανα ανοσοσφαιρινη.

εσυ εχεις αυξημενα nk οκ τα ανακαλυψατε και τι κανεις τωρα?δε θα παρεις θεραπεια?Θα ξερεις πως εχεις κατι και δε θα το αντιμετωπισεις?σωστη ιατρικη

 

 

Τι εννοείς σωστή ιατρικη;

 

Ξέρουμε ότι τα NK είναι κάτι που θέλει θεραπεία Όχι βεβαια.

 

Δεν υπάρχει απόδειξη ότι τα NK είναι κάτι που σε επηρεάζει να μείνεις έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι γιατρος!τι ειδικοτητα εχεις? Σα γιατρος ξερεις πως την ανοσοσφαιρινη τη χρησιμοποιουν και σε αλλες παθησεις.Οποτε δε ξερω αν την εχουν απαγορευσει. Αν το παρουμε λογικα ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργειες π.χ το depon αν και το εχουν και στα περιπτερα. φανταζομαι οτι δεν ειναι φρεσκο αιμα θα εχει επεξεργαστει ωστε να φτανει σε εμας.Δηλ αν χρειαστω μεταγγιση να μη μου δωσουν αιμα μα να με αφησουν να πεθανω. Αυτο μου λες?

χρονια προσπαθουσαμε για ενα παιδι μα δεν ερχοταν ειναι συμπτωση που μας ηρθαν με τα τη θεραπεια?Εγω το μονο που ειπα στην κοπελα ειναι πως για nk δινουν και ανοσοσφαιρινη,τουλαχιστον αυτο ειπε μια κοπελα στα nk που μιλουσαμε εγω ειχα εμβρυοτοξικοτητα για αυτο και εκανα ανοσοσφαιρινη.

εσυ εχεις αυξημενα nk οκ τα ανακαλυψατε και τι κανεις τωρα?δε θα παρεις θεραπεια?Θα ξερεις πως εχεις κατι και δε θα το αντιμετωπισεις?σωστη ιατρικη

 

Βρε καλη μου, μην προσπαθεις να χειραγωγησεις την συζητηση θετοντας ερωτηματα που ειναι αυτονοητα...

Φυσικα και θα χρησιμοποιουσα ανοσοσφαιρινες για να προστατεψω το μωρο μου σε περιπτωση rh- αιματος, ή σε περιπτωση που ειχα επικινδυνη επαφη με ατομο θετικο σε ηπατιτιδα για να αποφυγω την μολυνση. Και φυσικα θα εκανα μεταγγιση για να σωσω την ζωη μου θετοντας τον οποιο κινδυνο μολυνσης σε δευτερη μοιρα!!!

Και τελος... φυσικα θα παρω αγωγη για τα νκ κυτταρα. Οταν ομως μπορω να ξεπερασω τον κινδυνο αποβολης του εμβρυου λαμβανοντας λιγα χαμηλης δοσης και χρονια δοκιμασμενα κορτιζονουχα πριν την εμβρυομεταφορα γιατι να βαλω το κεφαλι μου σε κινδυνο?????? Τελος μην ξεχνας οτι υπαρχουν αξιολογες μελετες για την αποτελεσματικοτητα καποιων διατροφων οπως της gluten free και των λιπαρων μακρας αλυσσου πριν την εμβρυομεταφορα, που ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ και εχουν αποδειξει οτι πολλες φορες ειναι τοσο επιτυχη που ακομη και ασθενεις με πραγματικα συστηματικα αυτοανοσα νοσηματα, εχουν πεταξει ακομη και παντελως τα χαπια.

Απλα να το ψαξουμε συμβουλεψα....αυτο δεν ειναι κακο, ε?

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς σωστή ιατρικη;

 

Ξέρουμε ότι τα NK είναι κάτι που θέλει θεραπεία Όχι βεβαια.

 

Δεν υπάρχει απόδειξη ότι τα NK είναι κάτι που σε επηρεάζει να μείνεις έγκυος.

 

 

Συμφωνω dada75 δεν ειναι αποδεδειγμενο...

Αν βεβαια θελουμε οπως σωστα ειπες προφυλακτικα , μπορουμε να κανουμε ιντραλιπιντς που ειναι οντως ακινδυνα ή να παρουμε μια χαμηλη δοση prezolon που επισης δεν εχει αντενδειξεις αμεσως πριν την εμβρυομεταφορα , ετσι για να καλυψουμε και την περιπτωση να παιζουν καποιο ρολο κι αυτα...

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΡΙΞΤΕ ΜΙα ματια εδω http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=Roussev+R[Author]+NK+CELLS

Γιατι τα ιντραλιπιντ ειναι ακινδυνα?δεν εχουν παρενεργειες?τα φυτικα μπορει να γινουν τοξικα μονο τα βιολογικα δεν γινονται τοξικα.

Εχει λογικο να μη δεχεται ο γιατρος τα νκ και να κανει θεραπειες με ιντραλιπιντ?με ποιο στοχο?και εφ οσον στο εξωτερικο τα δεχονται πως μπορει να τα απορριπτει ενας γιατρος αν δεν εχει κανει ερευνα να αποδειξει το αντιθετο?Αλλο δεν τα ξερω δεν τα εχω δουλεψει και αλλο τα απορριπτω. ομως ελλαδα ειμαστε ολα τα ξερουμε.Μια κοπελα με το ψευδωνυμο αυτο tanaia στο φορουμε εψαξε και βρηκε στα Βουλγαρικα πολλες πληροφοριες και αυτη εχει αυξημενα nk και αυτη μας ειπε για ανοσοσφαιρινη.

Καλο ειναι να ψαχνομαστε οτι εξεταση υπαρχει για να βρουμε την αιτια και μετα παμε εξωσωματικη.Και εννοειται σε δημοσιο νοσοκομειο εγω αν δεν εμενα εγκυος ο γιατρος μου μου ειχε πει να επισκευθω πρωτα της αλεξ/πολης το νοσοκομειο και μετα να ψαξω καποιο ιδιωτικο.και αυτο που θυμαμαι ειναι ολα τα κεντρα εχουν επιτυχιες και αποτυχιες. κανεις δε θα σου εγγυηθει 100% επιτυχια.

Το μονο που μου ειχε υποσχεθει ο γιατρος μου ηταν να εξαντλησουμε τα πλαισια της διερευνησης και μετα να παμε εξωσωματικη.Ανεξηγητη υπογονιμοτητα ετωωωωωων.

Τελος,Δεν ειμαστε εμεις που θα πουμε ποια θεραπεια ειναι σωστη ή οχι δεν ειμαστε καποια επιστημονικη κοινοτητα,η καθε μια εχει την εμπειρια της απο τις θεραπειες και την αποψη του γιατρου της. Εγω θα ελεγα να πατε και στην αλλη πλευρα σε καποιο γιατρο που θα κανει τις θεραπειες και θα εμπιστευεται τα νκ και να σας πεισει για πιο λογο πρεπει να κανουμε εαυτες τις θεραπειες.Εκει μπορειτε να πατε και να πειτε τις αντιρρησεις σας.και να ειναι ενας επιστημονας με γνωσεις για να σας δωσει ολες τις απαντησεις στις ερωτησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω dada75 δεν ειναι αποδεδειγμενο...

Αν βεβαια θελουμε οπως σωστα ειπες προφυλακτικα , μπορουμε να κανουμε ιντραλιπιντς που ειναι οντως ακινδυνα ή να παρουμε μια χαμηλη δοση prezolon που επισης δεν εχει αντενδειξεις αμεσως πριν την εμβρυομεταφορα , ετσι για να καλυψουμε και την περιπτωση να παιζουν καποιο ρολο κι αυτα...

http://www.mtsirigotis.gr/services/category1/anosologika.html

οπως θα δεις και το ιντραλιπιντ εχει παρενεργειες.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η κλινικη αν επιτρεπεται? Ο δικος μου δουλευει στην create health clinic στο λονδινο μια απο τις κλινικες που ασχολουνται σχεδον αποκλειστικα με φκ και τροπ.φκ και με μεσο ορο ηλικιας γυναικων τα 41. Οταν του ανεφερα τις ανοσοσφαιρινες και τα αντιπατρικα δεν εδειξε κανενα ενδιαφερον και μου ειπε αυτα που ηδη εγραψα. Το ιδιο και η ανοσολογος μου που ζουσε αγγλια μου ειπε μονο για τα ιντραλιπιντς και οτι ανοσοσφαιρινες και αντιπατρικα τεινουν να καταργηθουν ως αναποτελεσματικα και ισως και επικινδυνα. Επειδη δουλευα κι εγω πολλα χρονια στην αγγλια ως οδοντιατρος εχω εμπιστοσυνη στο συστημα σ'οτι αφορα την ερευνα.

Οσον αφορα την επιτυχια κυησης, ποσο αυτο εχει να κανει με το γεγονος οτι καναμε ιντραλιπιντς ή ανοσοσφαιρινες, θα μου επιτρεψεις να εχω τις αμφιβολιες μου. Ειναι πολυ δυσκολο να αποδειχθει τι φταιει αλλα και τι τελικα επιτυγχανει μια συλληψη. Μακαρι να μπορουσαν, γιατι με τοσα που εχουν βρει σε εμενα, θα εκανα τις θεραπειες και θα κρατουσα ηδη παιδακι τωρα. Υπαρχει ομως δυστηχως πολυ γκριζα ζωνη... Εγω απλα συμβουλεψα τα κοριτσια να προσεχουν και να μην θεοποιουμε θεραπειες. Καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη και δεν υπαρχουν πανακειες.

 

Peny μου η κλινικη ειναι ARGC

H create που ειναι ο γιατρός σου ειναι πολυ καλή, δεν ήξερα οτι δεν πιστεύουν σε ανοσοαφαιρινες αλλα πολλές κλινικές δεν πιστεύουν

Προσωπικά δεν πάω να σε πίσω απλα το μονο που πιστεύω ειναι αυτο που βλέπω

Αν δεις ατο Ίντερνετ για την κλινικη μου θα δεις γιατι ειναι η πρώτη εδώ... Γνώρισα γυναίκες εκεί με πανω απο 10 αποτυχημένες εξωσωματικές και χάρη στον γιατρο κράτησαν μωρακι!

Γνώρισα γυναίκες με 7 και βάλε αποβολεα και κράτησαν μωρακι

Δεν λέω οτι οι ανοσοσφαιρινη ειναι η λύση ειναι τέλεια κλπ και αν δεις στο Ίντερνετ ο συγκεκριμένος γιατρός που έχει την κλινικη επιτίθεται απο παντού για τις ιδέες του, η αλήθεια ομως ειναι οτι έχει την καλύτερη επιτυχία στην χώρα!!! Πολλοι προσπάθησαν να τον κλείσουν, να τον δυσφημίσουν αλλα τίποτα δεν πιάνει, η πρωτιά ειναι πρωτιά!

Δεν ξερω το ιστορικό σου αλλα αν έχεις σοβαρό πρόβλημα υπογονιμότητας ρίξε μια ματιά σε αυτήν την κλινικη (έχει πελάτες απο ολο τον κοςμο!)

Ολα να σου πανε καλα :-)

Link to comment
Share on other sites

http://www.mtsirigotis.gr/services/category1/anosologika.html

οπως θα δεις και το ιντραλιπιντ εχει παρενεργειες.

 

 

Ολα εχουν παρενεργειες...τα παντα!!! Το θεμα ειναι ο καθενας απο εμας να ζυγιζει τα οφελη, τον βαθμο επικινδυνοτητας των παρενεργειων και να επιλεγει το καλυτερο για την περιπτωση του . Οσο για εμενα σου εχω ηδη απαντησει....Θα προτιμησω την γνωστη , κλασσικη και με τις γνωστες, ελαχιστες παρενεργειες χρηση μικρου χρ.διαστηματος, θαυματουργη κατα τ'αλλα κορτιζονης χαμηλης δοσης και σε συνδυασμο με ειδικη διατροφη πιστευω οτι ειναι υπεραρκετα για αυτο το προβλημα μου...τωρα για τα αλλα...ειδομεν

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Peny μου η κλινικη ειναι ARGC

H create που ειναι ο γιατρός σου ειναι πολυ καλή, δεν ήξερα οτι δεν πιστεύουν σε ανοσοαφαιρινες αλλα πολλές κλινικές δεν πιστεύουν

Προσωπικά δεν πάω να σε πίσω απλα το μονο που πιστεύω ειναι αυτο που βλέπω

Αν δεις ατο Ίντερνετ για την κλινικη μου θα δεις γιατι ειναι η πρώτη εδώ... Γνώρισα γυναίκες εκεί με πανω απο 10 αποτυχημένες εξωσωματικές και χάρη στον γιατρο κράτησαν μωρακι!

Γνώρισα γυναίκες με 7 και βάλε αποβολεα και κράτησαν μωρακι

Δεν λέω οτι οι ανοσοσφαιρινη ειναι η λύση ειναι τέλεια κλπ και αν δεις στο Ίντερνετ ο συγκεκριμένος γιατρός που έχει την κλινικη επιτίθεται απο παντού για τις ιδέες του, η αλήθεια ομως ειναι οτι έχει την καλύτερη επιτυχία στην χώρα!!! Πολλοι προσπάθησαν να τον κλείσουν, να τον δυσφημίσουν αλλα τίποτα δεν πιάνει, η πρωτιά ειναι πρωτιά!

Δεν ξερω το ιστορικό σου αλλα αν έχεις σοβαρό πρόβλημα υπογονιμότητας ρίξε μια ματιά σε αυτήν την κλινικη (έχει πελάτες απο ολο τον κοςμο!)

Ολα να σου πανε καλα :-)

 

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Θα το κοιταξω. Οταν λες για επιτυχιες εννοεις οτι επιβεβαιωμενα οφειλονται στην θεραπεια των νκ με ανοσοσφαιρινη, ιντραλιπιντς ή οτιδηποτε αλλο? Ή γενικοτερα στην τεχνογνωσια των εργαστηριων και την επαγγελματικοτητα των εξωσωματιστων? Αν διαπιστωμενα αυτη ειναι η αιτια, τοτε οντως ισως θα πρεπει να τους μιλησω.

Ειναι στιγμες που μετανιωνω που εφυγα απο την αγγλια και ειδικα στην φαση που ειμαι με την πολυπαραγοντικη υπογονιμοτητα θα ηθελα να ειμαι εκει. Σε ενα περιβαλλον χωρις τοσες μπαρουφες...Αλλα αυτο που καποτε με τον μισθο μου ως οδοντιατρος εκει, μου φανταζε ευκολο, τωρα, στην Ελλαδα της οικ.κρισης που μας εχει τσακισει , μου φανταζει πανακριβο.

Ευχαριστω για τις ευχες σου αν και εγω πλεον ελπιζω μονο σε ενα θαυμα....

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Θα το κοιταξω. Οταν λες για επιτυχιες εννοεις οτι επιβεβαιωμενα οφειλονται στην θεραπεια των νκ με ανοσοσφαιρινη, ιντραλιπιντς ή οτιδηποτε αλλο? Ή γενικοτερα στην τεχνογνωσια των εργαστηριων και την επαγγελματικοτητα των εξωσωματιστων? Αν διαπιστωμενα αυτη ειναι η αιτια, τοτε οντως ισως θα πρεπει να τους μιλησω.

Ειναι στιγμες που μετανιωνω που εφυγα απο την αγγλια και ειδικα στην φαση που ειμαι με την πολυπαραγοντικη υπογονιμοτητα θα ηθελα να ειμαι εκει. Σε ενα περιβαλλον χωρις τοσες μπαρουφες...Αλλα αυτο που καποτε με τον μισθο μου ως οδοντιατρος εκει, μου φανταζε ευκολο, τωρα, στην Ελλαδα της οικ.κρισης που μας εχει τσακισει , μου φανταζει πανακριβο.

Ευχαριστω για τις ευχες σου αν και εγω πλεον ελπιζω μονο σε ενα θαυμα....

 

Θα τα καταφέρεις αγάπη μου μην ανυσηχεις, θέλει ψάξιμο και υπομονή!

Η επιτυχία τους βασίζεται σε συνδυασμό όλων αυτών το λένε και οι ίδιοι .. Σκέψου ομως δεν ειναι μονο το οτι κάνουν immune therapy αλλα και ποτε ακριβως στον κύκλο την κάνουν. Έχουν γύρω στους δυο μήνες λίστα αναμονής, αν θες κλείσει ραντεβου και πετάξου να τους δεις δεν χάνεις τίποτα

 

Δεν ξερω και πόσο χρόνων ειςαι αλλα θυμήσου η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταια!

Link to comment
Share on other sites

Ολα εχουν παρενεργειες...τα παντα!!! Το θεμα ειναι ο καθενας απο εμας να ζυγιζει τα οφελη, τον βαθμο επικινδυνοτητας των παρενεργειων και να επιλεγει το καλυτερο για την περιπτωση του . Οσο για εμενα σου εχω ηδη απαντησει....Θα προτιμησω την γνωστη , κλασσικη και με τις γνωστες, ελαχιστες παρενεργειες χρηση μικρου χρ.διαστηματος, θαυματουργη κατα τ'αλλα κορτιζονης χαμηλης δοσης και σε συνδυασμο με ειδικη διατροφη πιστευω οτι ειναι υπεραρκετα για αυτο το προβλημα μου...τωρα για τα αλλα...ειδομεν

σου ευχομαι τα καλυτερα. Όμως μην κινδυνολογείς,εφ οσον υπαρχουν γιατροι που μας προτεινουν αυτες τις θεραπειες κατω απο την καθοδηγηση ιατρων οι οποιοι τα εχουν δουλεψει και ξερουν πως να τα δωσουν για να εχουν τα επιθυμητα αποτελεσματα.π.χ. οι δικες μου εξετασεις υπογραφηκαν απο τον ROUSSEV και αυτος εδωσε οδηγιες για τη θεραπεια.Μου ειχαν δωσει περιθωριο ενα χρονο για να μεινω εγκυος.

Κανε τη θεραπεια σου για οσο χρονο σου πουνε και θα δεις αποτελεσματα φανταζομαι αν τα ξαναμετρησεις(καπως ετσι θα γινει?).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...