Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Καισαρικες

Recommended Posts

Εχουμε ενα πολυ ωραιο τοπικ για επιτυχημένους φυσιολογικους τοκετους αλλα δυστυχως εχουμε και παρα πολλα ποστ με μανουλες ή μελλουσσες μανουλες που θεωρουν οτι οι καισαρικες ειναι...πως να το πω....δευτερευουσης σημασιας και αξιας.

Διαβαζω ξανα και ξανα πως πρεπει να κανουμε τα παντα για να αποφυγουμε μια καισαρικη. Ορισμενοι το υποστηριζουν τοσο εντονα που ακομα και οταν μπαινουν σοβαρα ζητηματα ασφαλειας μαμας ή παιδιου, επιμενουν.

Ακουω για μαμαδες εδω που επαθαν καταθληψη απλα και μονο γιατι δεν καταφεραν να γεννησουν φυσιολογικα και κοπελες να λενε απροκαλυπτα πως οι καισαρικες ειναι μια σφαγη (!) και ετσι αναρωτιεμαι μηπως καιμια φορα φτανουμε σε ασχημες υπερβολες με αυτα που γραφονται. Θα τολμουσε αραγε κανεις να πει με τετοιο παθος ολα τα ασχημα που μπορουν να συμβουν σε ενα ΦΤ χωρις εντονες αντιδρασεις απο αλλους?? Τοτε γιατι ειναι σωστο να γραφει κανεις ξανα και ξανα ολα τα γκραν γκινιολ σεναρια που θα μπορουσε να γινουν σε μια καισαρικη? Ποσο δικαιο ειναι αυτο για τις μανουλες που θα νιωσουν ετσι αγχος και φοβο εαν τυχει να χρειαστει μια επεμβαση?

Αυτο που καταννοω ειναι οτι ολες μας προσπαθουμε και προσπαθησαμε σκληρα, με θυσιες και πονους για να φερουμε στον κοσμο μια ζωουλα. Τωρα, εαν ηρθε "φυσιολογικα" ή αφυσικα :roll: με καισαρικη, εχει καμια σημασια ?

Εννοειται πως πρεπει να ειμαστε ενημερωμενες γιατι οντως, πολλες φορες γινονται ασκοπες επεμβασεις. Αλλα τι γινεται οταν πραγματικα χρειαζεται μια ? Πως θα ξεγραψει κανεις ξαφνικα οοολα αυτα που λεγονται για τις καισαρικες οταν πραγματικα θα χρειαστει μια ?

Ηθελα απλως να γραψω τις σκεψεις μου και με την ευκαιρια να δωσω την αφορμη στο να πει καποιος και καλες εμπειριες εαν εχει.

Διαφημίσεις

• Replies 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αγαπητή μου citron νομίζω οτι έχεις παρεξηγήσει....

Το πρόβλημα όσων ειναι τόσο κατά της καισαρικής τομής, όπως ειμαι κι εγώ, ειναι καθαρά οταν γίνονται για λόγους που δεν ειναι σημαντικοί όπως το πρόγραμμα το γιατρού, η ευκολία της γυναίκας κτλ.

Κανείς δεν ειναι κατά όταν παραστεί ανάγκη και σαφώς θα το υποστώ κι εγω. Δεν πρέπει όμως να πηγαίνουμε σαν τα πρόβατα στη σφαγή για να τελειώσει στις 4 ο γιατρός και να πάει σπίτι του ή να πάει ΣΚ στην Ύδρα.

Η απλότητα της διαδικασίας της τομής έχει στρέψει γιατρούς και γυναίκες στην ευκολία με αποτέλεσμα να αποτραβιόμαστε συνεχώς απο τη φύση και το έργο της.

Εσυ έχεις ενα σοβαρό ιατρικό θέμα και δεν κάνει να ρισκάρεις εναν Φ.Τ, ποιος θα σε κατηγορήσει γι'αυτο; ΚΑΝΕΙΣ

Μια γκόμενα όμως που δεν θέλει να πονέσει αλλα κατα τ'αλλα θέλει να γίνει μάνα ε θα την πω σαχλοκούδουνο μετα συγχωρήσεως και έναν γιατρό που δεν θέλει να σε ακούει ώρες να βογκάς γιατι του χαλάς την ενέργεια του θα τον πω χασάπη.

Η ενστασή μας λοιπόν ειναι στο οτι η καισαρική τομή, η οποιά υπάρχει ήδη απο τα χρόνια της Ρωμαικής αυτοκρατορίας, πρεπει να γίνεται οταν υπάρχει ανάγκη και οχι για ψύλλου πηδημα.

Όσον αφορά το ψυχολογικό κομμάτι αυτό εχει να κάνει μονο με τον χαρακτήρα της γυναίκας....εγω ειμαι τόσο υπερ της μαμας φύσης που ακόμα κι οταν χρειαστει να πάρω αντιβίωση θα αισθανθώ άσχημα...οχι όμως οτι αν κάνω καισαρική γιατι έπρεπε θα πέσω σε μαύρη κατάθλιψη!

Μην το βλέπεις λοιπόν οτι κατηγορούμε στα τυφλά τις καισαρικές, μονο τις μη απαραίτητες :D

Υοgini μου, ξέρω ότι απευθύνθηκες στη citron, ελπίζω να μην σε πειράζει που πετάγομαι στο άσχετο.

Νομίζω ότι καταλαβαίνω τι εννοεί η citron. Προφανώς ο φ.τ. είναι ό,τι καλύτερο γιατί στο κάτω κάτω, το γυναικείο σώμα γι'αυτό είναι πλασμένο. Ωστόσο, εγώ αν και ήθελα τόσο πολύ να το ζήσω αυτό (είχα κάνε ιμαθήματα κτλ), κατέληξα να γεννήσω με καισαρική (κατόπιν πρόκλησης τοκετού που δεν προχωρούσε). Σε καμία περίπτωση δεν θα την επέλεγα άνευ λόγου, αλλά εκείνη τη στιγμή δεν σου φαίνεται να έχεις περιθώρια...Δεν σου κρύβω ότι ακόμα στενοχωριέμαι που κατέληξαν τα πράγματα εκεί και δεν το έχω ξεπεράσει (όπως νόμιζα). Ιδίως στενοχωριέμαι όταν διαβάζω όσα γράφονται εδώ υπέρ του φ.τ. και της "σφαγής" και έχω καταντήσει να νιώθω λίγο "παρίας" που έκανα καισαρική, έχω μπει στη διαδικασία να λέω στον εαυτό μου ότι κιότεψα, έπρεπε να περιμένουμε και άλλα τέτοια ανούσια.

Οπότε, αυτό που θέλω να πω στη citron είναι: σαφέστατα να επιδιώκουμε φ.τ. εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα και σαφέστατα να είμαστε υποψιασμένες σε νύξεις του γιατρού περί κ.τ. τύπου "είναι το καλύτερο, θα ξεμπερδέψεις και τέτοια". Αν όμως κατά την κρίση του γιατρού που εμπιστεύεσαι και κατά τη δική σου κρίση και ένστικτο αν θέλεις, υπάρχει λόγος για κ.τ., τότε δεν είναι το τέλος του κόσμου. Έχει ταλαιπωρία η κ.τ., αλλά τι να κάνουμε. Δυστυχώς, εγώ δεν μπορώ να σου πω ότι δεν ταλαιπωρήθηκα, αλλά το καλό είναι όντως ότι μέσα σε 10 λεπτά από την αρχή της επέμβασης βλέπεις τπ μωρό σου (τονίζω ότι αυτό δεν είναι λόγος να επιλέξει κανείς κ.τ., απλώς το "ουδέν κακό αμιγές καλού").

Και βεβαίως εύχομαι σε όλες τις εγκύους μας να γεννήσουν φυσιολογικά, αλλά κυρίως χωρίς επιπλοκές!

Προσωπικά γέννησα τον γιο μου στα 147 κιλά :shock: με πίεση και σάκχαρο και προεκλαμψία με καισαρική, ο γιατρός δεν μπήκε καν στη διαδικασία να προκαλέσει φυσιολογικό τοκετό (37+5).

Τώρα είμαι 98 κιλά, 4 1/2 μηνών σχεδόν και θα παω πάλι για καισαρική γιατί δεν έχω άλλη επιλογή.

...

Μια γκόμενα όμως που δεν θέλει να πονέσει αλλα κατα τ'αλλα θέλει να γίνει μάνα ε θα την πω σαχλοκούδουνο μετα συγχωρήσεως

...

Όσον αφορά αυτά που λες περί σαχλοκούδουνων, να σου πω, έχοντας την εμπειρία της καισαρικής ότι ΠΟΝΑΕΙ!!! έκανα καισαρική με ολική νάρκωση και όταν ξύπνησα υπέφερα από τους πόνους και μου κράτησαν για αρκετές ημέρες.

...

.....και έναν γιατρό που δεν θέλει να σε ακούει ώρες να βογκάς γιατι του χαλάς την ενέργεια του θα τον πω χασάπη.

...

(εκεί κάθεται η μαία όχι ο γιατρός)

ʼρα δεν μπορώ να δεχτώ ότι η καισαρική είναι επιλογή της μάνας μόνο και μόνο για να μην πονέσει γιατί να σου θυμίσω ότι το 98% που γεννούν φυσιολογικά στα ιδιωτικά μαιευτήρια κάνουν επισκληρίδιο άρα ΔΕΝ πονάνε.

Τέλος πάντων, εγώ είμαι υπερ στο να κάνει η κάθε ασθενής ότι καλύτερο για εκείνη και όχι για την ευκολία του γιατρού. Επίσης σαφέστατα και θα ήθελα τώρα να γεννήσω φυσιολογικά -για την εμπειρία και μόνο- αλλά δεν το συζητάει καν ο γιατρός μου.

Σας εύχομαι μέσα από την καρδιά μου όταν έρθει η ώρα να γεννήσετε να είναι όλα βολικά και να μην χρειασθείτε καισαρική.

Μα σαφέστατα όταν υπάρχει λόγος και πρέπει να γίνει Κ.Τ δεν θα ρισκάρει καμία μας. Αυτό θέλω να πω σε όλες τις κοπέλες που για τον α ή β λόγο έκαναν ή θα κάνουν καισαρική. Δεν παίζουμε με την υγεία κανενός ούτε είμαστε δικαστές να κρίνουμε. Ηθικά όμως θα κρίνω εναν γιατρο που για εναν μη σοβαρό λόγο θα οδηγήσει με ψέματα μια γυναίκα σε αυτή τη λύση...και ελπίζω οτι θα τον κρίνει και το σύμπαν.

Να μην στεναχωριέσαι που έγιναν τα πράγματα έτσι εφόσον δεν είχες επιλογή, το μωράκι σαφώς εχει αξία...εξάλλου αν το θέλεις πολύ τώρα πια μπορείς να κάνεις και Φ.Τ μετά απο κάποιο διάστημα.

Να σου πω όμως τι με ενόχλησε....η κολλητή μου πήγαινε για Φ.Τ και τελευταία στιγμή είχε όντως επιπλοκή και έγινε Κ.Τ...ε μετά της λέω δεν πειράζει ρε στο επόμενο αν θες μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά και μου λεει γιατι να πονέσω καλέ αφου μπορώ να κανω καισαρική

:( Αυτο με πληγώνει πραγματικά...καλά η κοπέλα δεν θήλασε κιολας γιατι προτίμησε το τσιγάρο αλλα καταλαβαινεις ποιες φιλοσοφίες με ενοχλούν.

Sorry αν καταχράστηκα το θέμα σου citron μου απλά δεν θέλω να παρεξηγηθώ απο καμια κοπέλα.

Διαφημίσεις

Υοgini μου, ξέρω ότι απευθύνθηκες στη citron, ελπίζω να μην σε πειράζει που πετάγομαι στο άσχετο.

Νομίζω ότι καταλαβαίνω τι εννοεί η citron. Προφανώς ο φ.τ. είναι ό,τι καλύτερο γιατί στο κάτω κάτω, το γυναικείο σώμα γι'αυτό είναι πλασμένο. Ωστόσο, εγώ αν και ήθελα τόσο πολύ να το ζήσω αυτό (είχα κάνε ιμαθήματα κτλ), κατέληξα να γεννήσω με καισαρική (κατόπιν πρόκλησης τοκετού που δεν προχωρούσε). Σε καμία περίπτωση δεν θα την επέλεγα άνευ λόγου, αλλά εκείνη τη στιγμή δεν σου φαίνεται να έχεις περιθώρια...Δεν σου κρύβω ότι ακόμα στενοχωριέμαι που κατέληξαν τα πράγματα εκεί και δεν το έχω ξεπεράσει (όπως νόμιζα). Ιδίως στενοχωριέμαι όταν διαβάζω όσα γράφονται εδώ υπέρ του φ.τ. και της "σφαγής" και έχω καταντήσει να νιώθω λίγο "παρίας" που έκανα καισαρική, έχω μπει στη διαδικασία να λέω στον εαυτό μου ότι κιότεψα, έπρεπε να περιμένουμε και άλλα τέτοια ανούσια.

Οπότε, αυτό που θέλω να πω στη citron είναι: σαφέστατα να επιδιώκουμε φ.τ. εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα και σαφέστατα να είμαστε υποψιασμένες σε νύξεις του γιατρού περί κ.τ. τύπου "είναι το καλύτερο, θα ξεμπερδέψεις και τέτοια". Αν όμως κατά την κρίση του γιατρού που εμπιστεύεσαι και κατά τη δική σου κρίση και ένστικτο αν θέλεις, υπάρχει λόγος για κ.τ., τότε δεν είναι το τέλος του κόσμου. Έχει ταλαιπωρία η κ.τ., αλλά τι να κάνουμε. Δυστυχώς, εγώ δεν μπορώ να σου πω ότι δεν ταλαιπωρήθηκα, αλλά το καλό είναι όντως ότι μέσα σε 10 λεπτά από την αρχή της επέμβασης βλέπεις τπ μωρό σου (τονίζω ότι αυτό δεν είναι λόγος να επιλέξει κανείς κ.τ., απλώς το "ουδέν κακό αμιγές καλού").

Και βεβαίως εύχομαι σε όλες τις εγκύους μας να γεννήσουν φυσιολογικά, αλλά κυρίως χωρίς επιπλοκές!

Θα συμφωνησω απολυτα.

Και σε μενα συνεβηκε να κανω καισαρικη μετα απο 12 κ πλεον ωρες προκλησης τοκετου που δεν προχωρουσε.

Το ποσο βαρεως το πηρα κ το ποσο ειχα προετοιμαστει να ζησω μια φυσιολογικη γεννα μονο εγω κ ο καλος μου αντρας το ξερουμε...

Οι πονοι μου εφτασαν αυτους της γεννας αλλα τραχηλος στο μηδεν!

Το αποτελεσμα... με τις τρελες μου ορμονες να πρεπει να γενναω κ εγω να θελω, να επιμενω να γεννησω φυσιολογικα.

Τι να κανουμε ομως?

Το αποτελεσμα ειναι να κρατας στην αγκαλια σου ενα υγιες μωρο κ τιποτα αλλο! :wink:

κι εγώ έτσι το βλέπω, όπως η προλαλήσασα..αρκεί να δεις από τη μία πόσες γυναίκες έχουν "επιλέξει" καισαρική...δηλαδή σε όλα αποφασίζει ο γιατρός αλλά την επέμβαση την επιλέγει η γυναίκα που παρακολουθείται;;;τι πρωτοβουλίες είναι αυτές για μία επέμβαση :shock:

θα πάω ας πούμε στον ορθοπεδικό για το μηνίσκο μου και θα του πω, "γιατρέ, δεν μπορώ τις ασκήσεις...να κάνω μία επέμβαση να τελειώνουμε;" :roll:

και από την άλλη-που θεωρώ ότι είναι και το πιο συχνό-οι 'γιατροί' άμα θέλουν να φτιάξουν το πρόγραμμά τους, σου δίνουν ένα σωρό δικαιολογίες για καισαρική..

αλλά κανένας δεν θα κατακρίνει μια καισαρική για λόγους ασφάλειας και υγείας!αλίμονο!η κατάχρηση είναι το θέμα...

συμφωνώ σίγουρα πάντως στο να μην απελπιζόμαστε αν προκύψει το ενδεχόμενο της καισαρικής και κυρίως να αισθανόμαστε ότι κάναμε το καλύτερο αλλά σε κάποια πράγματα δεν έχουμε τον έλεγχο...!

....Να σου πω όμως τι με ενόχλησε....η κολλητή μου πήγαινε για Φ.Τ και τελευταία στιγμή είχε όντως επιπλοκή και έγινε Κ.Τ...ε μετά της λέω δεν πειράζει ρε στο επόμενο αν θες μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά και μου λεει γιατι να πονέσω καλέ αφου μπορώ να κανω καισαρική

:( Αυτο με πληγώνει πραγματικά...καλά η κοπέλα δεν θήλασε κιολας γιατι προτίμησε το τσιγάρο αλλα καταλαβαινεις ποιες φιλοσοφίες με ενοχλούν.

Sorry αν καταχράστηκα το θέμα σου citron μου απλά δεν θέλω να παρεξηγηθώ απο καμια κοπέλα.

Προσωπικά δεν παρεξηγούμαι αλλά εξηγώ ότι η καισαρική δεν είναι η εύκολη οδός, πονάει, εγώ τουλάχιστον πόνεσα αρκετά.

Συμφωνώ στο ότι καλό είναι να γίνεται η καισαρική ΟΠΟΤΕ χρειάζεται και όχι για την ευκολία του γιατρού.

Πλέον οι περισσότεροι γιατροί επιλέγουν καισαρική για 2 λόγους:

α) ευκολία, σε μισή ώρα έχουν τελειώσει

β) τα περισσότερα χρήματα που θα πάρουν καθώς πληρώνουμε περισσότερο το μαιευτήριο άρα παίρνουν και αυτοί περισσότερα χρήματα.

Επίσης αυτό που έχω παράπονο ήταν ότι μετά την καισαρική που ήταν με ολική νάρκωση ότι δεν είδα το παιδί μου!!! Το είδα το ΕΠΟΜΕΝΟ μεσημέρι καθώς εγώ ήμουν στην εντατική και ο μικρός στην Μονάδα Εντατικής Παρακολούθησης Νεογνών. Φαντάζεσαι απογοήτευση! Ακόμη και τώρα το σκέφτομαι και στεναχωριέμαι ότι μου έβγαλαν το μωρό από μέσα μου και όχι μόνο δεν το αγκάλιασα, δεν άκουσα το κλάμα του, δεν έκλαψα βρε αδερφέ από την χαρά μου, αλλά μου το στέρησαν και για ένα 24ωρο. Τώρα είμαι πεπεισμένη να επιλέξω επισκληρίδιο - αν μου το επιτρέπουν οι καταστάσεις -για να νοιώσω αυτή τη στιγμή, τη στιγμή της γέννας που έχασα και Πόσο έχω μετανοιώσει......

Επίσης αυτό που έχω παράπονο ήταν ότι μετά την καισαρική που ήταν με ολική νάρκωση ότι δεν είδα το παιδί μου!!! Το είδα το ΕΠΟΜΕΝΟ μεσημέρι καθώς εγώ ήμουν στην εντατική και ο μικρός στην Μονάδα Εντατικής Παρακολούθησης Νεογνών. Φαντάζεσαι απογοήτευση! Ακόμη και τώρα το σκέφτομαι και στεναχωριέμαι ότι μου έβγαλαν το μωρό από μέσα μου και όχι μόνο δεν το αγκάλιασα, δεν άκουσα το κλάμα του, δεν έκλαψα βρε αδερφέ από την χαρά μου, αλλά μου το στέρησαν και για ένα 24ωρο. Τώρα είμαι πεπεισμένη να επιλέξω επισκληρίδιο - αν μου το επιτρέπουν οι καταστάσεις -για να νοιώσω αυτή τη στιγμή, τη στιγμή της γέννας που έχασα και Πόσο έχω μετανοιώσει......

Γμτ αυτός ειναι ο κύριος φόβος μου σε περίπτωση που χρειαστώ καισαρική. Η γιατρός μου την κάνει με ολική νάρκωση και δεν μπορώ καν να διανοηθώ να εχουν δει όλοι το παιδί εκτός απο μένα, μετά να πονάω και να μην με βαστάνε τα πόδια μου και επίσης να μην το θηλάσω αμέσως που θέλω. Πραγματικά με πανικοβάλλει αυτή η κατάσταση γι'αυτό και ελπίζω και παρακαλάω το σύμπαν να πάνε όλα καλά! Και στο ΕΛΕΝΑ ειναι πάγια τακτική απ'οτι ξέρω οι καισαρικές με ολική :(

Μία φίλη μου έκανε και τις δύο τις γέννες με καισαρική στο Έλενα και μετά από λίγες ώρες το μωρό είχε πάει στο δωμάτιο. Μην ανησυχείς, η δική μου ήταν δύσκολη περίπτωση, (αν και γέννησα στο Μητέρα) άρα μην στενοχωριέσαι. Πες στον γιατρό σου ότι θέλεις ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ φυσιολογικό τοκετό και ότι είσαι εναντίων της καισαρικής μήπως και την αποφύγεις όσες ώρες κι αν χρειαστούν. Με το καλό.

Διαφημίσεις

yogini κ εμενα η κολλητη μου εκανε καισσαρικη γιατι φοβοταν κ δεν θηλασε γιατι ηθελε να καπνισει εγω δεν την κρινω γι αυτο,γιατι ηταν πολυ καλυτερο να κοψει το γαλα της παρα να θηλαζει κ να καπνιζει.Οταν θα ερθει η ωρα με το καλο να γεννησεις,την ωρα που θα πας στις ωδινες θα ακους μερικες κοπελες να ουρλιαζουν απο τους πονους,εκει θες δεν θες θα φοβηθεις εκτος εαν εισαι απο τους ανθρωπους που δεν καταλαβαινουν τιποτα.Εγω γενναγα ειχα διαστολη 9 τους πονους τους αντεχα κ φωναζα να μου κανουν επισκληριδιο γιατι φοβομουνα αυτο που με περιμενε,καθως ακουγα τις αλλες κοπελες να φωναζουν,περιττο να σου πω οτι με το που μου εκαναν την επισκληριδιο εσπρωξα 2 φορες κ βγηκε το μωρο μου.Δεν ηξερα οτι γενναγα,εγω απλα ειχα τρελαθει απο τον φοβο μου γιατι ακουγα τα μπινελικια που ριχνε η διπλανη κοπελα κ ελεγα παναγια μου τι με περιμενει.Οποτε δεν ειναι ολα τα πραγματα οπως τα σκεφτομαστε κ τα συζηταμε τωρα,εκεινη την ωρα ολα τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα πιστεψε με

καλά η κοπέλα δεν θήλασε κιολας γιατι προτίμησε το τσιγάρο

Σόρυ, θα βγω εκτός τόπικ, αλλά νομίζω ότι μπορείς να θηλάσεις ακόμα κι αν καπνίζεις. Τα οφέλη που παίρνει το μωρό από το θηλασμό έστω κι αν η μητέρα καπνίζει είναι περισσότερα από το να πίνει ξένο γάλα! Για μπείτε στην ενότητα του Θηλασμού όσες καπνίζουσες μέλλουσες μαμάδες ενδιαφέρεστε για να σας τα πει η Αγλαϊα :D

Κλείνει η παρένθεση.

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις :wink:

ΟΚ, ετσι ειναι yogini γλυκο, δεν μιλαμε για περιπτωσεις απο κουκουρικου κοπελιτσες που δεν θελουν να ζοριστουν.

Αλλα παλι στα ιδια μαλλον καταληγουμε σε καθε συζητηση για καισαρικες. Ναι, σαφεστατα ειμαστε εντάξει εαν πραγματικα χρειαζεται αλλα εχουμε μια ταση να απαριθμούμε μονο τα αρνητικα της ΚΤ. Με την ιδια λογικη μπορει κανεις να γραψει σελιδες ολοκληρες για το τι μπορει να παει στραβα σε ενα ΦΤ αλλα εκει θεωρειται ταμπου διοτι εκει ο πονος φανταζει πιο ηρωικος. Πονος υπαρχει και στο ενα και στο αλλο.

Εχω δει αργες αναρωσεις και εμπειριες απο ΦΤ και γρηγορες απο ΚΤ..και τουμπαλιν.

Μην αρχισουμε παλι εδω τα " μην παω για ΚΤ γιατι θα πονεσω", "θα ειναι χαλια εμπειρια" ή "ευχομαι κανεις να μην χρειαστει να κανει ΚΤ" γιατι καταληγουμε παλι σε απολυτες αποψεις.

Το λεω για να το ακουσω και εγω ( που οποιος δεν καταλαβε μεχρι τωρα, μαλλον οδευω για ΚΤ ) : πρεπει να σκεφτομαστε θετικα, η γεννα οπως και να την κανεις θα πονεσει καποια στιγμη και ολα τα πραγματα εχον το λογο τους.

Διαφημίσεις

citron εμενα ο γιατρος μου ειναι υπερ της καισαρικης τομης,εμενα με ξεγεννησε φυσιολογικα, αλλα απο παλια που τον ειχα ρωτησει ηταν υπερ της κ.τ. κ την γυναικα του με καισσαρικη την ξεγεννησε.Εσν γενησεις με καισσαρικη δεν θα εχει ποτε πτωση μητρας η ακρατεια, κ περα απο αυτο το την ωρα που σφιγγεται η γυναικα δεν ειναι οτι καλυτερο ιατρικα,να μην στεναχωριεσαι αν τυχον γεννησεις με καισσαρικη,το αποτελεσμα ειναι που μετραει κ αυτο ειναι να εχεις ενα υγιες μωρο.Και μην ξεχναμε οτι γυναικες πανω απο 40 σχεδον ολες γεννανε με καισσαρικη γιατι θεωρονται <<πολυτιμα μωρα>>κ δεν ρισκαρουν με φυσιολογικο τοκετο!!!!!!!!!!!!!!

Η γνώμη του ειδικού για το κάπνισμα:wink:

(off topic αλλά να μην διαβάζουν και ό,τι να'ναι οι μέλλουσες μανούλες :D)

Μέχρι τα 5 τσιγάρα το 24ωρο η νικοτίνη δεν ανιχνεύεται καν στο γάλα. Αλλά και πάλι δεν περνούν συστατικά κατευθείαν στο αίμα.

Ο καπνός είναι εξαιρετικά βλαβερός όταν εισπνένεται. Το μωρό σου είναι εκτεθειμένο στον καπνό που μένει στα μαλλιά σου, στο δέρμα σου και στα ρούχα σου.

Από τη στιγμή που καπνίζεις είναι καλό να προσφέρεις στο μωρό σου την προστασία του θηλασμού.

Οι οδηγίες της Αμερικάνικης Παιδιατρικής Ακαδημίας είναι σαφείς: το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

Από το καλύτερο στο χειρότερο η κατάταξη έχει ως εξής:

θηλασμός + όχι κάπνισμα

θηλασμός + κάπνισμα

ξένο γάλα + όχι κάπνισμα

ξένο γάλα + κάπνισμα

KbCJp2.pngEYukp3.png

Citron, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Μια φίλη γέννησε με Φ.Τ. και παρόλα αυτά 15 μέρες μετά τον τοκετό με το ζόρι σηκωνόταν.

Δύο άλλες φίλες γέννησαν με Κ.Τ. και η μία σηκώθηκε αμέσως και ήταν σε άριστη κατάσταση και η άλλη πονούσε αρκετά.

Και στις δύο περιπτώσεις η Κ.Τ. ήταν επιβεβλημένη για την ασφάλεια τόσο του μωρού όσο και της μητέρας.

Μη φοβάσαι τίποτε. Κι εγώ ήμουν κατά της Κ.Τ. ειδικά, όταν γινόταν για εξυπηρέτηση του γιατρού. Τώρα όμως δεν είμαι. Πρέπει να γίνει αυτό που είναι καλύτερο και για τη μητέρα και για το παιδί. Πάνω απ' όλα πρέπει να υπάρχει εμπιστοσύνη στο γιατρό. Αν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη, καλό είναι να τον αλλάζεις έγκαιρα.

5f27b8bd0c.png

Επίσης, να πω το εξής: γεννήθηκα πριν από 33 χρόνια. Η μητέρα μου είχε δύσκολο και εργώδη τοκετό. Τελικά εγώ βγήκα μελανιασμένη και με μια ελάχιστη "αναπηρία", αν μπορώ να το πω έτσι γιατί δεν είναι πρόβλημα στην καθημερινή ζωή , στα άκρα μου λόγω στιγμιαίας έλλειψης οξυγόνου ή κάτι τέτοιο. Αυτό θα είχε αποφευχθεί εάν ο γιατρός είχε προβεί σε καισαρική γύρω στη μία ώρα νωρίτερα. Δεν θέλω να σκέφτομαι τι θα μπορούσε να είχε συμβεί εάν είχε παραταθεί η επιπλοκή - πιθανόν να ήμουν παράλυτη.

Απλώς μέσα στη σωρεία περιπτώσεων αχρείαστων καισαρικών, αυτά τα παραδείγματα ξεχνιούνται (εγώ η ίδια το ξέχασα :lol: ).

καλησπέρα σε ολους. με λενε ναταλια και γεννησα στο μητερα με κ.τ. Την 7η μερα του 9ου μηνα ξεκινησαν οι πονοι, ειχα οργωσει ολη την πολη στο περπατημα...και πηγαινα για φ.τ.Ξαφνικα οι παλμοι του παιδιου πεφταν στους 70 και επειδη δεν ηθελα να κανω επισκληρηδιο με τρεχαν εσπευσμενα για ολικη. ακομα στεναχωριεμαι γιατι ηθελα πολυ να γεννησω φυσιολογικα (!) αλλα και γιατι ο γιατρος εκοψε το παδι οταν μαλλον εκοβε εμενα και ακομη (7 μηνες μετα) εχει σηματι και του ειχανε κανει ραμματα. εγω ημουν σχεδον λυποθυμη, δεν ξερω γιατι.αλλα τελικα κατεβαινε η μπουμπου με τα μουτρα και τον ομφαλιο λωρο μαζι.αλλα οταν σου λενε πρεπει εσυ τι να πεις;;;;ξερεις;;;;δεν ξερεις!

παντως στο 2ο θα ψαξω για καποιον που αναλαμβανει για κανονικο τοκετο

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Να σου πω όμως τι με ενόχλησε....η κολλητή μου πήγαινε για Φ.Τ και τελευταία στιγμή είχε όντως επιπλοκή και έγινε Κ.Τ...ε μετά της λέω δεν πειράζει ρε στο επόμενο αν θες μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά και μου λεει γιατι να πονέσω καλέ αφου μπορώ να κανω καισαρική

:( Αυτο με πληγώνει πραγματικά...καλά η κοπέλα δεν θήλασε κιολας γιατι προτίμησε το τσιγάρο.

Βρε Yogini μου κι εσενα γιατι σε πληγωνει που η αλλη θελει να γεννησει ετσι? Η αντοχη καθε ανθρωπου στον πονο ειναι διαφορετικη.Τον πονο που εσυ μπορει να μην τον θυμασαι καν το ιδιο βραδυ,η αλλη γυναικα μπορει να τον βλεπει βουνο,αυτα τα πραγματα ειναι υποκειμενικα.Γιατι να μας πειραζει εμας αν η διπλανη μας θελει να κανει καισαρικη ή να μη θηλασει για να μην πονεσει? Με γεια της με χαρα της,ο καθενας κανει ο,τι καλυτερο νομιζει για τον εαυτο του και για το παιδι του!!!

Εγω γνωριζω [εριπτωση κοπελαςπου δε θηλασε ουτε μια μερα επειδη την πονουσαν οι θηλες κατα το θηλασμο.Εμενα τις πρωτες μερες ετρεχαν αιμα και πονουσαν αφορητα αλλα θηλασα και συνεχιζω.Καποια στιγμη μπηκα στον πειρασμο να κατακρινω την κοπελα αυτη,μετα ομως τα εβαλα με τον εαυτο μου.Ποια ειμαι εγω να την κρινω? Δε γουσταρε και δε θηλασε.Εγω γουσταρα και θηλασα. Ουτε καλυτερη μαμα με κανει αυτο ουτε πιο μαγκα.Απλως ειχα περισσοτερη υποστηριξη απο τους γυρω μου και μεγαλυτερη σωματικη αντοχη στον πονο.

Το ιδιο και με τις καισαρικες.Αμα η αλλη δε θελει να πονεσει (μιλαμε για την περιπτωση που επιλεγει η ιδια η γυναικα την καισαρικη) γιατι να την πουμε σαχλοκουδουνο? Αφου δε θελει,σωμα της ειναι,ο,τι θελει το κανει βρε παιδια!!!

Οσο για το τσιγαρο και το θηλασμο,για τη φιλη σου που λες οτι δε θηλασε επειδη ηθελε να καπνισει,να σου πω οτι τσαμπα στερησε το παιδι απο το μητρικο γαλα και τον εαυτο της απο το τσιγαρο.Εγω καπνιζω μεχρι 6 τη μερα και θηλαζω και μαλιστα με τη συμφωνη γνωμη και της παιδιατρου (που ειναι η μητερα μου) και της Αγλαιας απο την ενοτητα του Θηλασμου εδω στο forum αλλα και της Αμερικανικης Παιδιατρικης Ακαδημιας που αναφερει οτι το καπνισμα ΔΕΝ αποτελει αντενδειξη για το θηλασμο.

Βρε Yogini μου κι εσενα γιατι σε πληγωνει που η αλλη θελει να γεννησει ετσι? Η αντοχη καθε ανθρωπου στον πονο ειναι διαφορετικη.Τον πονο που εσυ μπορει να μην τον θυμασαι καν το ιδιο βραδυ,η αλλη γυναικα μπορει να τον βλεπει βουνο,αυτα τα πραγματα ειναι υποκειμενικα.Γιατι να μας πειραζει εμας αν η διπλανη μας θελει να κανει καισαρικη ή να μη θηλασει για να μην πονεσει? Με γεια της με χαρα της,ο καθενας κανει ο,τι καλυτερο νομιζει για τον εαυτο του και για το παιδι του!!!

Εγω γνωριζω [εριπτωση κοπελαςπου δε θηλασε ουτε μια μερα επειδη την πονουσαν οι θηλες κατα το θηλασμο.Εμενα τις πρωτες μερες ετρεχαν αιμα και πονουσαν αφορητα αλλα θηλασα και συνεχιζω.Καποια στιγμη μπηκα στον πειρασμο να κατακρινω την κοπελα αυτη,μετα ομως τα εβαλα με τον εαυτο μου.Ποια ειμαι εγω να την κρινω? Δε γουσταρε και δε θηλασε.Εγω γουσταρα και θηλασα. Ουτε καλυτερη μαμα με κανει αυτο ουτε πιο μαγκα.Απλως ειχα περισσοτερη υποστηριξη απο τους γυρω μου και μεγαλυτερη σωματικη αντοχη στον πονο.

Το ιδιο και με τις καισαρικες.Αμα η αλλη δε θελει να πονεσει (μιλαμε για την περιπτωση που επιλεγει η ιδια η γυναικα την καισαρικη) γιατι να την πουμε σαχλοκουδουνο? Αφου δε θελει,σωμα της ειναι,ο,τι θελει το κανει βρε παιδια!!!

Οσο για το τσιγαρο και το θηλασμο,για τη φιλη σου που λες οτι δε θηλασε επειδη ηθελε να καπνισει,να σου πω οτι τσαμπα στερησε το παιδι απο το μητρικο γαλα και τον εαυτο της απο το τσιγαρο.Εγω καπνιζω μεχρι 6 τη μερα και θηλαζω και μαλιστα με τη συμφωνη γνωμη και της παιδιατρου (που ειναι η μητερα μου) και της Αγλαιας απο την ενοτητα του Θηλασμου εδω στο forum αλλα και της Αμερικανικης Παιδιατρικης Ακαδημιας που αναφερει οτι το καπνισμα ΔΕΝ αποτελει αντενδειξη για το θηλασμο.

Καλά αντοχή στον πόνο εγω προσωπικά εχω μηδενική κι όμως απο τη στιγμή που μένω έγκυος και θέλω να γίνω μαμα το παίρνω απόφαση οτι έτσι μας έφτιαξε η μαμα φύση κι αν μου αρέσει....τα υπόλοιπα δισεκατομύρια γυναικών τόσες χιλιάδες χρόνια ήταν καλύτερες απο μένα. ΟΧΙ αυτό δεν το δέχομαι :)

Το θέμα με το θηλασμό με στεναχωρεί για το μπεμπάκι της δεν πήρε όλα τα καλά που προσφέρει το μητρικό γάλα.

Με στεναχωρεί που της είπαν ολες τις λάθος οδηγίες για να κοπεί το γάλα της, με στεναχωρεί η κατάσταση που επικρατεί στο χώρο αυτο με την παραπληροφόρηση των γυναικών. Με στεναχωρεί γιατι αν είχε άλλο γιατρο, παιδίατρο ή μαια ίσως είχε κάνει αλλα πράγματα και την είχαν ωθήσει στο να θηλάσει περισσότερο κτλ. Καλά αυτο με το τσιγάρο που μπορείς να κάνεις λίγα αν το ήξερε ίσως είχε συνεχίσει.

Το μωράκι ταλαιπωρήθηκε τις πρώτες μέρες με το συμπλήρωμα, γιατί μωρέ; :(

Το θεμα ειναι να γινει οτι ειναι καλυτερο για την υγεια της μητερας και του μωρου! Να μην κινδυνεψει κανεις! Φυσικα κ το καλυτερο ειναι ο ΦΤ αλλα αν δεν ειναι εφικτος? Εγω γεννησα πριν 7 1/2 μηνες με ΚΤ και επισκληριδιο λογω προβληματων που παρουσιαστηκαν τις τελευταιες μερες πριν γεννησω! Στην αρχη στεναχωρηθηκα αλλα μετα που πηρα αγκαλια το μωρακι μου τα ξεχασα ολα. Γεννησα βραδυ και μου το φερανε να το θηλασω την αλλη μερα το πρωι. Ακομα συνεχιζουμε και πιστευω ειναι το καλυτερο που μπορεις να προσφερεις στο παιδι σου γιατι ειναι δωρο ζωης. Η γεννα κραταει μια στιγμη ενω τα αποτελεσματα του θηλασμου μια ζωη!

Οσο για το τσιγαρο μεχρι την μερα που εμαθα πως ειμαι εγγυος καπνιζα 2 πακετα + , το εκοψα μαχαιρι ...

Καλες γεννες να εχετε ολες πραγματικα με ενα πονο κα αν ειναι δυνατον φυσιολογικα!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

......Εγω καπνιζω μεχρι 6 τη μερα και θηλαζω και μαλιστα με τη συμφωνη γνωμη και της παιδιατρου (που ειναι η μητερα μου) και της Αγλαιας απο την ενοτητα του Θηλασμου εδω στο forum αλλα και της Αμερικανικης Παιδιατρικης Ακαδημιας που αναφερει οτι το καπνισμα ΔΕΝ αποτελει αντενδειξη για το θηλασμο.

για βάλτε λινκ να ανοίξουμε και εμείς τα ματάκια μας γιατί δεν είχα ιδέα ότι μπορούν να συνδυαστούν και τα δύο μαζί

Προσπαθω να βρω το (παμπαλαιο) post του εκλεκτου συμφορουμιτη Dadycool στο οποιο αναφεροταν ενα link που εδινε ολες τις απαντησεις σχετικα με το καπνισμα στο θηλασμο,αλλα δεν το βρισκω γμτ!!!

Μεχρι να το βρω,διοτι δε θυμαμαι σε ποιο topic απ΄ολα οσα ειχαμε συζητησει αυτο το θεμα βρισκεται,σας κανω copy-paste το αρθρο που ειχε δημοσιευσει η συμφορουμιτισσα Aria:

Η Αμερικανική Ακαδημία Παιδιατρικής τροποποίησε πρόσφατα τις οδηγίες της σχετικά με το κάπνισμα και το θηλασμό. Η νικοτίνη «βγήκε» από τη λίστα των ουσιών που θεωρούνται «μη-συμβατές» με το θηλασμό. Το 2001, η Ακαδημία δημοσίευσε την ακόλουθη ανακοίνωση:

«Βάσει ερευνών, τα μωρά καπνιστριών μητέρων που όμως θηλάζουν, παρουσιάζουν λιγότερες αναπνευστικές παθήσεις οξείας μορφής από τα μωρά που παίρνουν ξένο γάλα και οι μητέρες τους συνεχίζουν να καπνίζουν. Τα αποτέλεσματα αυτά δείχνουν ότι ο συνδυασμός θηλασμού και καπνίσματος είναι λιγότερο βλαβερός για το μωρό, από ό,τι εκείνος του τυποποιημένου γάλακτος και του καπνίσματος.

Αν εσύ ή ο σύντροφός σου καπνίζετε, δεν θα πρέπει να παίρνετε το μωρό στο κρεβάτι σας και ποτέ να μην κοιμόσαστε μαζί του στον καναπέ (UNICEF UK Baby Friendly Initiative, 2003).

Παρακάτω παρουσιάζονται ορισμένες οδηγίες που μπορεί να σε βοηθήσουν να μειώσεις τις πιθανές συνέπειες του καπνίσματος για το μωρό σου.

Κάπνισε όσον το δυνατόν πιο μακριά μπορείς από το μωρό σου

Όλοι οι καπνιστές του σπιτιού θα πρέπει να καπνίζουν έξω ή τουλάχιστον σε άλλο δωμάτιο, μακριά από το μωρό, για να μην αναπνέει τον καπνό και τις βλαβερές ουσίες που περιέχει. Ορισμένοι γιατροί συνιστούν σε όλα τα μέλη της οικογένειας που καπνίζουν, να πλένουν πάντα τα χέρια τους μετά το κάπνισμα και πριν πιάσουν το μωρό. Ένας καπνιστής μπορεί επίσης να φορέσει μπουφάν ή κάποιο άλλο εξωτερικό ρούχο, προκειμένου να προστατέψει τα ρούχα του από τις βλαβερές ουσίες που περιέχονται στον καπνό. Πρέπει να βγάζει αυτό το ρούχο πριν μπει στο σπίτι ή πριν έρθει σε επαφή με το μωρό, έτσι ώστε το μωρό να εκτίθεται όσον το δυνατόν λιγότερο στη μυρωδιά του καπνού.

Μείωσε το κάπνισμα

Λιγότερα τσιγάρα σημαίνει και λιγότερο καπνό στην ατμόσφαιρα, χαμηλότερα επίπεδα νικοτίνης στο γάλα σου, καλύτερη υγεία για όλους και περισσότερο χρόνο κοντά στο μωρό σου.

Παρακολούθησε την αύξηση του βάρους του μωρού σου

Ορισμένες έρευνες έχουν δείξει ότι το κάπνισμα επηρεάζει την αύξηση βάρους του μωρού, ενώ άλλες αντίθετα βεβαιώνουν ότι δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα μωρά μητέρων που καπνίζουν σε σχέση με αυτές που δεν καπνίζουν. Λόγω αυτών των αντικρουόμενων αποτελεσμάτων, καλό είναι να ελέγχεις το βάρος του μωρού σου σε τακτά χρονικά διαστήματα. Αν ανησυχείς για το ρυθμό ανάπτυξης του μωρού, επικοινώνησε με μια από τις Συμβούλους Θηλασμού του Συνδέσμου Θηλασμού Ελλάδος ή το γιατρό σου. Υπάρχουν πολλές τεχνικές που μπορείς να χρησιμοποιήσεις προκειμένου να αυξήσεις το γάλα σου.

Κάπνισε αφού θηλάσεις

Όταν μια μητέρα καπνίσει ένα τσιγάρο, το επίπεδο νικοτίνης στο αίμα της όπως και στο γάλα της αυξάνεται και κατόπιν μειώνεται καθώς η ώρα περνάει. Επομένως, αν καπνίσεις αμέσως μετά το θηλασμό, η ποσότητα της νικοτίνης που παίρνει το μωρό μέσα από το γάλα σου μειώνεται. Περίπου 90 λεπτά από την ώρα που κάπνισες, το επίπεδο της νικοτίνης στο αίμα και στο γάλα σου μειώνεται περίπου στο μισό. Το μωρό σου θα θέλει πιθανότητα να θηλάζει πολύ συχνά τις πρώτες εβδομάδες και έτσι δεν θα μπορείς πάντα να περιμένεις τόση ώρα ανάμεσα στην στιγμή που κάπνισες και στον επόμενο θηλασμό. Οι συχνοί θηλασμοί όμως κάνουν καλό, γιατί από τη μιά αυξάνουν το γάλα σου και από την άλλη, εξασφαλίζουν ότι το μωρό σου παίρνει αρκετό γάλα.

Βοηθήματα για να κόψει κανείς το κάπνισμα

Διάφορα προïόντα του εμπορίου μπορεί να σε βοηθήσουν να κόψεις το κάπνισμα και να προστατέψουν όλη την οικογένεια από το διοξείδιο του άνθρακα και τις άλλες βλαβερές ουσίες που ερεθίζουν το αναπνευστικό σύστημα. Αν χρησιμοποιείς τσίκλες νικοτίνης ή παστίλιες θα πρέπει να τις μεταχειρίζεσαι όπως ένα τσιγάρο – χρησιμοποίησέ τες δηλαδή αμέσως μετά το θηλασμό, έτσι ώστε το επίπεδο νικοτίνης στο αίμα σου νάχει πέσει μέχρι τον επόμενο θηλασμό. Τα αυτοκόλλητα νικοτίνης διατηρούν σταθερό το επίπεδο νικοτίνης στο αίμα και στο γάλα. Αυτό το επίπεδο είναι χαμηλότερο από εκείνο ενός τσιγάρου. Θα πρέπει ίσως να σκεφτείς να μην τα χρησιμοποιείς τη νύχτα για να μειώσεις έτσι το επίπεδο νικοτίνης κατά τη διάρκεια των νυχτερινών θηλασμών.

Οι μητέρες που θηλάζουν θα πρέπει να προσέχουν ιδιαίτερα να μην καπνίζουν ενώ χρησιμοποιούν τέτοιου είδους προïόντα. Το κάπνισμα σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να αυξήσει επικίνδυνα τα επίπεδα νικοτίνης στο αίμα και στο γάλα τους.

Πρόωρος απογαλακτισμός;

Ορισμένες έρευνες δείχνουν ότι οι μητέρες που καπνίζουν απογαλακτίζουν νωρίτερα το μωρό τους από εκείνες που δεν καπνίζουν. Πρόσφατες ανασκοπήσεις αυτών των ερευνών οδηγούν στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει σωματική αιτία για αυτόν τον πρόωρο απογαλακτισμό. Κάποιοι ειδικοί πιστεύουν ότι οι μητέρες που καπνίζουν, σταματούν νωρίτερα να θηλάζουν, γιατί ανησυχούν μήπως οι βλαβερές ουσίες του καπνού που περνούν μέσα στο γάλα τους, βλάπτουν το μωρό τους. Χρειάζεται να ερευνηθεί περαιτέρω κατά πόσον ο πρόωρος απογαλακτισμός οφείλεται σε σωματική επίδραση του καπνίσματος στην παραγωγή του γάλακτος ή σε κάποιον άλλον παράγοντα. Οι μητέρες δεν πρέπει να ξεχνούν όμως, ότι ο θηλασμός προστατεύει το μωρό τους ακριβώς από τις αναπνευστικές παθήσεις για τις οποίες ανησυχούν ότι μπορεί να προσβληθεί, όταν καπνίζουν.

Συμπεράσματα

Υπάρχουν πολύ λόγοι για να κόψεις το κάπνισμα, για σένα την ίδια αλλά και για το μωρό σου. Θα έχεις σίγουρα ακούσει γιʼ αυτούς από γιατρούς, φίλους, συγγενείς και άλλες πηγές.

Αποφάσισε τί είναι ρεαλιστικό για σένα. Ορισμένες μητέρες κόβουν το κάπνισμα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και για την περίοδο που θηλάζουν. Άλλες μητέρες προσπαθούν να μειώσουν τις συνέπειες του καπνίσματος, καπνίζοντας μακριά από το μωρό, αφήνοντας να περάσει όσο το δυνατόν περισσότερος χρόνος μεταξύ καπνίσματος και επόμενου θηλασμού και περιορίζοντας τον αριθμό των τσιγάρων που καπνίζουν ημερησίως. Αναμφίβολα, το λιγότερο κάπνισμα ωφελεί όλη την οικογένεια, όχι μόνο το μωρό σου. Όμως, ακόμα κι όταν δεν μπορείς να κόψεις ή να περιορίσεις το κάπνισμα, ο θηλασμός θα συνεχίσει να προσφέρει πολύ σημαντικά οφέλη σε σένα και το μωρό σου.

Βιβλιογραφία

American Academy of Pediatrics Committee on Drugs. The transfer of drugs and other chemicals into

human milk. Pediatrics 2001; 108(3):776-89

Amir, L.H. Maternal smoking and reduced duration of breastfeeding: a review of possible

mechanisms. Early Hum Dev 2001; 64(1):45-67

Hale, T. Medications and Mothersʼ Milk. Amarillo, TX: Pharmasoft Publishing, 2004.

Haug, K. et al. Secular trends in breastfeeding and parental smoking. Acta Paediatr 1998;

187(10):1023-27

Mohrbacher, N. and Stock, J. THE BREASTFEEDING ANSWER BOOK, 3rd edition, Schaumburg, IL:

LLLI, 2003.

Naftstad, P. et al. Breastfeeding, maternal smoking and lower respiratory tract infections. Eur Respir J

1996; 9:2623-29.

Ratner, P. et al. Smoking relapse and early weaning among postpartum women: is there an

association? Birth 1999; 26(1):76-82.

Steldinger, R. and Luck, W. Half lives of nicotine in milk of smoking mothers: implications for nursing.

J Perinat Med 1988; 16:261-62.

THE WOMANLY ART OF BREASTFEEDING. 7th edition, Schaumburg, IL: LLLI, 2004.

Woodward, A. et al. Acute respiratory illness in Adelaide children: breast feeding modifies the effect

of passive smoking. J Epidemiol Community Health 1990; 44:224-230.

Sharing a bed with your baby, Unicef UK Baby Friendly Initiative with the Foundation for the Study of

Infant Deaths, 2003.

Θα ψαξω να βρω και το link που λεγαμε,για ακομη περισσοτερες πληροφοριες!!! :wink::wink::wink: