Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΑΠΟΨΕ ΗΤΑΝ ΚΟΛΑΣΗ

candy1234

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους..

Είμαι κομμάτια... όλο το βράδυ το μωρό ξύπναγε ανά 20 λεπτά το maximum, έκλαιγε, ήθελε αγκαλιά και μετά ύπνο πάλι για λίγα λεπτά και φτου απο την αρχή... Εν τω μεταξύ, μέχρι τις 02:30π.μ. ήταν ξύπνιο σερί απο το απόγευμα στις 17:00!!! Εγώ άντε μετά να σηκωθώ, να ντυθώ, να ετοιμαστώ και να τρέξω στη δουλειά!!! Δεν βλέπω μπροστά μου απο τη νύστα!!! Φοβερός πονοκέφαλος, τρομερή ψυχολογία.. Έτσι μου έρχεται φεύγοντας απο το γραφείο να πάω σε ένα ξενοδοχείο εδώ στον Πειραιά, να νοικιάσω ένα δωμάτιο για 4-5 ώρες, να ξεραθώ στον ύπνο και μετά να γυρίσω σπίτι!!! Τι μάνα είμαι εγώ;;; Ντροπή μου και μόνο που το λέω αλλά είμαι "χώμα"...

Το μωράκι μάλλον έχει κολλικούς, είναι 1,5 μηνών και η παιδίατρος δεν μας δίνει τπτ απο αυτά τα infacolic κλπ γιατί έχουν λέει παρανέργειες.... Με το χαμομηλι-γλυκάνισο- τίλιο...ή με το κίντερντε δεν γίνεται τπτ! Άσε που πίνει λίγο με το ζόρι.. Αγκαλιές για λίγο τον ηρεμουν...το πιστολάκι και αυτό μόνο για λίγο... ηλεκτρική σκούπα, απορροφητήρας... τίποτα...λύση πουθενά!!!Και εγώ να πρέπει να έρχομαι στο γραφείο αν και ακόμη δεν έχει τελειώσει η άδεια λογείας (07/11/08 λήγει)...αλλά τι να κάνω; Ας όψονται οι καταστάσεις που δεν γίνεται να απουσιάσω....ξαφνικά έγινα στέλεχος βλέπεται και πολύτιμη...(άντε μην πω τώρα...) Δεν ξέρω πού θα πάει η όλη κατάσταση...Μακάρι να ήξερα πως υπάρχει ένα dead line, να το πάλευα...δηλαδή να ήξερα πως θα είναι για έναν μήνα ακόμη τα ξενύχτια ή μέχρι τα Χριστούγεννα ρε παιδί μου...να πω "θα κάνω υπομονή"... Αυτό το "βαδίζουμε στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα" δεν με βοηθάει καθόλου... Αχ....δεν μπορώ καλά καλά ούτε την οθόνη του pc να δω..θολώνει ξαφνικά και κάνουν "πουλάκια" τα μάτια μου!!!

Διαφημίσεις

candy μου θα σου πω τη γνωστη σε ολες μας λεξη ΥΠΟΜΟΝΗ θα ερθουν και καλυτερες μερες πιστεψε με συνηθως οι κολικοι κρατανε μεχρι τον τριτο μηνα ετσι μου ειχε πει η γιατρος μας εμενα στον μικρο μου κρατησαν ευτυχως ενα μηνα τον βοηθησε παρα πολυ και το γαλα που του εδινα εσυ τι γαλα του δινεις;

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Πίνει 180 με 210ml σε κάθε γεύμα απο το FRISOLAC (2 μεζούρες) και FRISOLAC COMFORT (5 μεζούρες) λόγω προβλήματος δυσκοιλιότητας που είχε και οπότε πήραμε και το COMFORT. Εν τω μεταξύ, το γάλα το φτιάχνουμε με χαμομηλόνερο.

candy γιατί γύρισες τόσο νωρίς στη δουλειά??? (αδιάκριτη ερώτηση, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι που σε εξοντώνει...)

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Διαφημίσεις

Να δοκιμασεις να τον βαζεις αναποδα στο χερι σου και να τον κουνας. Αυτη ειναι μια μεθοδος που ανακουφιζει τα μωρα συνηθως. Χωρις να θελω να σε απογοητευσω δεν πιανει σε ολα αλλα αμαπιασει μπορειτε να το κανετε εναλλαξ με τον αντρα σου. Με τον δικο μου επιανε παντα και την παιρναμε στο κρεβατι μαζι μας στα πολυ σκουρα.

ΚΟΥΡΑΓΙΟ και ΥΠΟΜΟΝΗ μετα το τετραμηνο αρχιζουν να στρωνουν και ακομα καλυτερα μετα το εξαμηνο θα κοιμασαι!!!!

Δηλαδή, να τον κρατάμε μπρούμυτα επάνω στο χέρι μας πιέζοντας με την παλάμη μας την κοιλίτσα μου; Κατάλαβα σωστά; Σε ότι αφορά το γάλα, το FRISOLAC AC τι είναι; Πρώτη φορά το ακούω..θα ρωτήσω την παιδίατρο..βοηθάει στους κολικούς;

candy γιατί γύρισες τόσο νωρίς στη δουλειά??? (αδιάκριτη ερώτηση, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι που σε εξοντώνει...)

Δέκτηκα πιέσεις...Η εταιρεία θα αλλάξει επωνυμια και ΑΦΜ σε λιγο καιρο και αν δεν δείξω καλή διαγωγη..θα χάσω τα δικαιωματα μου αν με απολύσουν απο την υπαρχουσα(αφου κλείνει) και δεν με επαναπροσλάβουν στην καινούργια εταιρεία... Κάτσε να γίνει η πρόσληψη μου στην καινούργια επωνυμια και μετα θα τους εξηγήσω το όνειρο..Μέχρι τότε...πίκρα..

candy μου υπαρχουν ειδικα γαλατα που βοηθανε στους κολικους αυτο το ac συμαινει anti colic δηλαδη κατα των κολικων εμεις πιναμε το novalac ac και τωρα το απλο το novalac

QnFwm8.png

VyFvm8.png

candy μου διαβάζοντας και το άλλο σου ποστ το πρώτο πράγμα που θα σου πω είναι ότι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να ξεφύγεις λίγο από την ταλαιπωρία. Χωρίς πλάκα η ιδέα του ξενοδοχείου είναι πολύ καλή. Αφου έχεις τη μαμά σου, πήγαινε να ΚΟΙΜΗΘΕΙΣ. Να χαλαρώσεις και να πάρεις δυνάμεις. Πρέπει να ξέρεις ότι το μωρό σου και εσύ αυτή τη στιγμή είστε ένα.

Λαμβανει περισσότερο απ'όσο φαντάζεσαι την ''τσίτα'' σου και αυτό σε συνδιασμό με τους κολικούς που έτσι κι αλλιώς περνάει χειροτερεύει την κατάσταση. Αυτά που σου λέω μου τα είχε πει η παιδίατρός μας την πρώτη μέρα που είδε το μωρό. Η περιόδος αυτή είναι πολύ δύσκολη, όλες λίγο πολύ την περάσαμε. Εγώ δυστυχώς το ξεπέρασα γρήγορα αλλά με άσχημο τρόπο. Το μωρούλι μου 18 ημερών μπήκε στο νοσοκομείο με ίωση. Για 10 μέρες το έβλεπα με ραντεβού γιατί λογω ηλικίας ήταν σε θερμοκοιτίδα. Γυρνούσα σπίτι και έβλεπα το λίκνο της άδειο και έλεγα ''μακάρι να σε είχα εδώ κι ας έκλαιγες όλη μέρα''.(μία βδομάδα πριν μπει στο νοσοκομείο είχαν αρχίσει οι κολικοί της). Όταν γύρισε όλα ήταν αλλιώς. Αντιμετώπιζα το κλάμα της με ηρεμία και της έδινα όσο πιο πολλές αγκαλιές μπορούσα που τόσο είχε στερηθει :cry:

Πάντως πραγματικά, κάνε κάτι να χαλαρώσεις, να ξεφύγεις και μετά πήγαινε στο μωράκι σου. Σε λίγο καιρό θα δεις που θα απολαμβάνεις πολύ το μωράκι σου, όσο και να σου ακούγεται κουλό αυτή τη στιγμή.

Πάντα να έχεις κάπου στο μυαλό σου ότι και εσύ χρειάζεσαι ξεκούραση αλλά και το μωρό σου θέλει αγάπη, αγκαλιά και ηρεμία σ'αυτή τη φάση.

Υπομονή και καλή δύναμη.. Να θυμάσαι ότι έρχονται καλύτερες μέρες :wink:

Και κάτι άλλο, ζήτα και από τον άντρα σου όσο μπορεί να συμμετέχει σε ότι έχει να κάνει με το παιδί. Μην απομακρύνεστε...

DoUwp3.png

Διαφημίσεις

γλυκιά μου υπάρχουν γάλατα που είναι ειδικά για κολικούς...δοκίμασε! Έπειτα βάλτον λίγο μπρούμυτα να κοιμηθεί, έτσι πιέζεται η κοιλίτσα κι ίσως τον βοηθήσει λιγάκι. Έπειτα τσάι μάραθο...έπειτα μασάζ στην κοιλίτσα. Έχετε αέρια; Επίσης και τα ζεστά πανάκια βοηθάνε λιγάκι.

Ό,τι τραβάς τώρα το τράβηξα 3,5 μήνες και σε καθημερινή βάση πήγαινα σε μιά γωνιά κι έκλαιγα κι εγώ. Και φαντάσου πως όλη την ημέρα ήμουν μόνη...ο άντρας μου ερχόταν το βράδυ από της 6 και μετά.

Έπειτα βοηθάει μόνο η υπομονή...ξέρω το λένε όλοι, αλλά και σε μένα δεν λέγανε κάτι άλλο κι έτσι την έκανα την υπομονή...αφού έστρωσε το μωράκι μου τώρα πια τα έχω ξεχάσει όλα! :D

Θα έρθουν και καλύτερες μέρες...θα το δείς.

Το infacolic το δοκιμάσαμε κι εμείς αλλα δεν μας βοήθησε καθόλου!

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Κάνει να τον βάλω να κοιμηθει μπρούμυτα; Η παιδίατρος μου έχει πει μόνο πλάγια με σφηνάκι στο πλάι και ανασηκωμενη θέση (εχω βάλει κάτω απο το στρωματάκι της καλαθούνας του ένα ειδικο μαξιλαράκι για να ανυψωνει λίγο το στρώμα στο σημείο του κεφαλιού)

Τα γάλατα για τους κολικούς έχουν αποτέλεσμας;

Αέρια έχει πάρα πολλά...συνέχεια και δυνατα...είναι εξαιτίας του FRISOLAC COMFORT το οποίο έχει καλαμποκάλευρο απο οτι με ενημερωση η γιατρος και φέρνει αερια. Και τα κόπρανα του βγαίνους ως επι το πλείστον σαν αφρος...πώς να σας το περιγράψω...χμμ..σκεφτείτε την παγωτομηχανη...ενα τέτοιο πράγμα.

Λέτε να είναι τα αερια που τον κάνουν να πονάει; Πάντως τεντωνει τα ποδαρακια του όταν πονάει και γενικα ειναι πολυ νευρικος και τσιτωμενος...δνε πιανεται καλα καλα

Κουράγιο και υπομονή...

οι περισσότεροι τα έχουμε περάσει αυτά...

δεν υπάρχουν κανόνες για πόσο..

άλλα μωράκια πονάνε μήνες και άλλα μέρες..

εμείς 1,5 μήνα υποφέραμε..

τον βοήθησε πολύ το χαμομήλι όπως το κάνεις και εσύ αλλά θα περάσει όταν είναι να περάσει..

μπρούμυτα δεν κάνει να το βάλεις να κοιμηθεί..

στο χέρι, στο πόδι σου μπρούμυτα να πιέζεται η κοιλίτσα του..

και μασάζ στην κοιλίτσα μπορεί να το ανακουφίσει..

όπου μπορείς να πας να κοιμηθείς να πας..

ο άνθρωπος χωρίς ύπνο μπορεί να τρελαθεί ... δεν βοηθάς κανέναν άμα σέρνεσαι.. και το παιδί καταλαβαίνει την απελπισία σου...

κουράγιο και εύχομαι γρήγορα να ηρεμήσει το καημενούλι...

το σίγουρο είναι πως θα περάσει !!!!!!!!

Καλημέρα και από μενα κοπελα μου.

Εγώ ευτυχώς έμεινα σπίτι 3 μήνες με άδεια από την δουλειά αλλά την περίοδο με τους κολικούς υπέφερα.

Θήλαζα , ήμουν μόνη στο σπίτι και με καισαρική και η μικρή ούρλιαζε σε διάφορα διαστήματα της ημέρας από τον πόνο.

Το σεσουάρ έπιασε σε εμάς σε μεγάλο βαθμό αλλά επίσης έκανα και τα εξής:

1. Εβραζα ελαιόλαδο με χαμομήλι και της έβαζα στην κοιλίτσ και από πάνω ένα ζεστό πετσετάκι.Την ανακούφιζε αρκετα

2. Πήρα το Nurse Harvey’s που είναι κάτι σαν νεράκι και της έβαζα μέσα στο γάλα.Αυτό "παίρνει" τις φυσαλίδες του αέρα από το εντεράκι τους και τα βοηθάει.(ρώτα πάντως τον παιδίατρο)

3. Πολύ αγκαλιά ψηλά στον ώμο ώστε η κοιλίτσα να είναι ζεστή και να ακουμπάει στο σώμα μας .

4. Βόλτες και λογάκια

5. Δυνατή μουσική (η δικιά μου ήρεμούσε με την κλασική)

Παντως δυστυχώς θέλει υπομονή πολύυυυ και να κάνεις ότι μπορείς να είσαι ήρεμη γιατί επηρεάζεται άμεσα από τα συναισθήματα του.

Κουράγιο.

Εμάς μας περάσανε στον δεύτερο μήνα μόλις κάναμε το εμβόλιο.

dhtZp3.png

Ήδη φοβάμαι και για τα πρώτα εμβολια.. είναι να τα κάνει 28/10 (θα κάνει το 6πλο απο οτι με εχει ενημερωσει η παιδιατρος) και τρέμω μηπως μου κανει κανενα πυρετο ή έχει παρενεργειες....δεν θα αντεξω να προστεθούν και άλλα προβληματα στην υπαρχουσα κατασταση...

Πάντως, δεν μπορώ να φανταστώ τι θα εκανα χωρις την μητέρα μου... πάλι καλά που μένουμε πάνω - κάτω και τυγχάνει κιόλας την δεδομένη περίοδο να μην εργάζεται και εκείνη... Απορώ και θαυμάζω άλλες μανούλες που τα καταφερνους ολομοναχες...καθώς διαβάζω εδώ μέσα...συμπεριλαμβανομένου και της αδελφούλας μου η οποια έχει παντρευτεί και μένει στην επαρχια.... 2 παιδια χωρις βοηθεια (άλλο απο 1-2 βδομαδες που είχε παει στην αρχη η μαμα μου) με καισαρική... έλεος... Αυτό την ρωτούσα τις προάλλες..ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ και πώς τα καταφέρνεις;;;; Και χωρίς καμία βοηθεια και εκεινη απο τον άντρα της ο οποιος έλειπε και λείπε απο το πρωί μέχρι αργά το απογευμα λογω φόρτου εργασίας... Κάτι τέτοια σκέφτομαι και λέω μήπως τελικά είμαι τελείως άχρηστη; Κακαθημένη δεν νομίζω...αν ήταν θα ήταν το ίδιο και η αδελφή μου...απο την ίδια μητέρα μεγαλώσαμε και οι δύο...την ίδια μεταχείριση είχαμε... Εκείνη όμως, να είναι καλά, είναι πολύ δυναμική...δεν ξέρω...εγώ νιώθω πολύ ζώον...άχρηστη, τεμπέλα...που δεν μπορώ να τα καταφέρω μοναχή μου...Ακομη και τα πλυσίματα, σιδερώματα, μαγειρέματα η μαμα μου τα κάνει..κι ας έχει τον μπέμπη όλο το πρωί...που λείπω στην δουλειά... Τι να κάνω όμως; Την λυπάμαι και εκείνη ...πολύ την τρέχω..και δεν είναι και κανένα παιδάκι...δόξα τω Θεώ...που την έχω..γερή να είναι η γυναίκα...γιατί είναι και άλλες περιπτώσεις που ξέρω απο τον περίγυρο μου, που τι κι αν είναι πανω-κατω με τις κόρες τους...δεν δίνουν δεκάρα..κρίμα δεν είναι; Εγώ πάντως...να είμαι καλά και εγω και το παιδάκι μου..αν παντρευτει (τι λέω τώρα) και κάνει η γυναίκα του παιδάκι...θα γίνω χαλι να με πατήσουν ..να την βοηθήσω με το μωράκι της...αν φυσικά μου ζητηθεί (αφού θα είμαι πεθερα) και έχω σκοπό να γαλουχήσω το αγορακι μου κατά τετοιο τρόπο ώστε να βοηθαει στο σπιτι την γυναικα του και να ξέρει να κάνει καμια δουλειά..όχι πασας στα γιάννενα... Νομίζω ...την πήγα μακρια την βαλίτσα ε; Τι κάνει η καταραμένη η νύστα... :shock:

Διαφημίσεις

Κάνει να τον βάλω να κοιμηθει μπρούμυτα; Η παιδίατρος μου έχει πει μόνο πλάγια με σφηνάκι στο πλάι και ανασηκωμενη θέση (εχω βάλει κάτω απο το στρωματάκι της καλαθούνας του ένα ειδικο μαξιλαράκι για να ανυψωνει λίγο το στρώμα στο σημείο του κεφαλιού)

Τα γάλατα για τους κολικούς έχουν αποτέλεσμας;

Αέρια έχει πάρα πολλά...συνέχεια και δυνατα...είναι εξαιτίας του FRISOLAC COMFORT το οποίο έχει καλαμποκάλευρο απο οτι με ενημερωση η γιατρος και φέρνει αερια. Και τα κόπρανα του βγαίνους ως επι το πλείστον σαν αφρος...πώς να σας το περιγράψω...χμμ..σκεφτείτε την παγωτομηχανη...ενα τέτοιο πράγμα.

Λέτε να είναι τα αερια που τον κάνουν να πονάει; Πάντως τεντωνει τα ποδαρακια του όταν πονάει και γενικα ειναι πολυ νευρικος και τσιτωμενος...δνε πιανεται καλα καλα

θα σου πω καθαρά από δική μου πείρα...ο μικρός είχε κολικούς που συνοδευόταν από πολλά και δυνατά αέρια...του έκανα όλα τα παραπάνω που σου είπα πριν και τον έβαλα και μπρούμυτα και μόνο έτσι κοιμόταν λιγάκι...ανάσκελα δεν μου κοιμόταν καθόλου. Ενημέρωσα και τον γιατρό μου για την στάση του ύπνου και μου είπα παρά να μην κοιμάται καθόλου το παιδί ας το αφήσω μπρούμυτα απλά να τον επιβλέπω λιγάκι παραπάνω. Αυτός όμως από 15 ημερών γυρνούσε το κεφάλι του χωρίς πρόβλημα από την μία πλευρά στην άλλη οπότε μιά χαρά!

Επειδή έχουμε πολλές αναγωγές σε κάποια φάση του πήρα γάλα AR κι εκεί που είχαν σταματήσει τα αέρια κι οι κολικοί επανήλθαν πάλι με το γάλα...οπότε το έκοψα και συνεχίζουμε το απλό Aptamil!

Νευρικός πολύ ήταν κι ο δικός μου σε αυτήν την φάση που περνούσε τους άτιμους κολικούς!

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Μήπως το FRISOLAC COMFORT που του δίνω και το οποίο φέρνει αέρια, επιδεινώνει τους κολικούς; Αλλά αν του το κοψω, ή εστω μειώσω την αναλογια σε σχέση με το απλό FRISOLAC που του δίνω, θα έχει πάλι πρόβλημα δυσκοιλιότητας...τι να πω; Μπρος γκρεμός και πισω ρέμα...

εγώ πάντως με το αντιαναγωγικό είχα μεγάλο πρόβλημα...επανέφερε τους κολικούς και τα αέρια...

σου λέω πως έχω αλλάξει 5 γάλατα μέχρι να καταλήξω σ΄αυτό που πίνει τώρα και γενικώς έπρεπε να το πάρω από την αρχή ίσως...απορώ πως δεν το έκανα από την στιγμή που εμπιστεύομαι απόλυτα τα γερμανικά προϊόντα;;;

δεν ξερω candy μου αν το comfort επιδεινωνει τη κατασταση απο τη δικη μου εμπειρια θα σου πω πως στην αρχη του εδινα το ΝΑΝ και ειχε τρομερα αερια και η κοιλια του εκανε ενα γουργουριτο μολις του εδωσα το novalac ac σταματησαν ολα θα ελεγα να ρωτησεις το γιατρο σας να δεις τι θα σου πει.

QnFwm8.png

VyFvm8.png

εμείς πάντως το novalac το κάναμε εμμετό κι έτσι το κόψαμε!

Επέλεξα το aptamil διότι το milumil είναι πολύ γλυκό και έχει κάποιες γλυκαντικές ουσίες μέσα.

Σαν γάλα είναι νόστιμο και το πίνουνε πολλά μωράκια που αρνούνται τα άλλα γάλατα. Έχω φίλες που επιλέξανε αυτό το γάλα για τον λόγο που είπα παραπάνω!

• 2 months later...
Καλημέρα σε όλους..

Είμαι κομμάτια... όλο το βράδυ το μωρό ξύπναγε ανά 20 λεπτά το maximum, έκλαιγε, ήθελε αγκαλιά και μετά ύπνο πάλι για λίγα λεπτά και φτου απο την αρχή... Εν τω μεταξύ, μέχρι τις 02:30π.μ. ήταν ξύπνιο σερί απο το απόγευμα στις 17:00!!! Εγώ άντε μετά να σηκωθώ, να ντυθώ, να ετοιμαστώ και να τρέξω στη δουλειά!!! Δεν βλέπω μπροστά μου απο τη νύστα!!! Φοβερός πονοκέφαλος, τρομερή ψυχολογία.. Έτσι μου έρχεται φεύγοντας απο το γραφείο να πάω σε ένα ξενοδοχείο εδώ στον Πειραιά, να νοικιάσω ένα δωμάτιο για 4-5 ώρες, να ξεραθώ στον ύπνο και μετά να γυρίσω σπίτι!!! Τι μάνα είμαι εγώ;;; Ντροπή μου και μόνο που το λέω αλλά είμαι "χώμα"...

Το μωράκι μάλλον έχει κολλικούς, είναι 1,5 μηνών και η παιδίατρος δεν μας δίνει τπτ απο αυτά τα infacolic κλπ γιατί έχουν λέει παρανέργειες.... Με το χαμομηλι-γλυκάνισο- τίλιο...ή με το κίντερντε δεν γίνεται τπτ! Άσε που πίνει λίγο με το ζόρι..

Αγκαλιές για λίγο τον ηρεμουν...το πιστολάκι και αυτό μόνο για λίγο... ηλεκτρική σκούπα, απορροφητήρας... τίποτα...λύση πουθενά!!!
Και εγώ να πρέπει να έρχομαι στο γραφείο αν και ακόμη δεν έχει τελειώσει η άδεια λογείας (07/11/08 λήγει)...αλλά τι να κάνω; Ας όψονται οι καταστάσεις που δεν γίνεται να απουσιάσω....ξαφνικά έγινα στέλεχος βλέπεται και πολύτιμη...(άντε μην πω τώρα...) Δεν ξέρω πού θα πάει η όλη κατάσταση...Μακάρι να ήξερα πως υπάρχει ένα dead line, να το πάλευα...δηλαδή να ήξερα πως θα είναι για έναν μήνα ακόμη τα ξενύχτια ή μέχρι τα Χριστούγεννα ρε παιδί μου...να πω "θα κάνω υπομονή"... Αυτό το "βαδίζουμε στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα" δεν με βοηθάει καθόλου... Αχ....δεν μπορώ καλά καλά ούτε την οθόνη του pc να δω..θολώνει ξαφνικά και κάνουν "πουλάκια" τα μάτια μου!!!
εγω θα προσθεσω και αλλη λυση.δεν θα σου πω για γαλατα γιατι δεν ξερω επειδη θηλαζω αλλα θα σου προτεινω την μπαλα γυμναστικης.εμενα περασε πολυ ηπια τους κολικους αλλα καθε φορα που καθομουνα σε αυτη την μπαλα και ταλαντευομουνα ελαφρα αγκαλιτσα με το μωρο μου,σταματουσε το κλαμα και κοιμοτανε.ασε που εφτιαχνα και τους κοιλιακους μου.καλη συνεχεια και υπομονη....αλλωστε γιναμε μανουλες και εχουμε πολλη απο αυτη. :D