Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

2η εγκυμοσυνη...παραξενες παρενεργιες :(

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια...για να μην σκασω μεχρι αυριο που θα παω να κανω εξετασεις και θα δω και τον γιατρο..

Η 2η μου εγκυμοσύνη δεν εχει καμια σχεση με την πρωτη..ουτε ναυτιες εχω ουτε ζαλαδες ουτε εμετους τπτ απολυτως περα απο δυσπεψια (αργω να χωνεψω δλδ).

Πριν 4 μερες περιπου πρηστικα...φουσκωσα σα μπαλονι σε κοιλια και προσωπο...η κοιλια μου ειναι λες και ειμαι 5-6 μηνων :(:(:( και ζυγιζω και +4 κιλα σε 4 μερες :shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Τι δεν παει καλα?????????????????

Θα σκασω μεχρι αυριο :(

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Διαφημίσεις

Καταρχήν να σου ευχηθώ συγχαρητήρια και με το καλο !!!!!!!!!!! :D:D:D

Χαρηκα παρα πολυ που το ειδα !!!!

Τωρα τι να σου πω δεν ξερω ...εγω δεν ειχα ουτε ζαλαδες , ουτε εμετους ουτε τιποτα τετοιο στην εγκυμοσυνη μου .

Μηπως κάνεις κατακράτηση ? Πολυ νωρις βεβαια αλλα το πρήξιμο και τα ξαφνικά +4 κιλα σαν κατακράτηση υγρών μου μοιάζει !

Φιλια πολλαααααααα :D

VgL7.jpgIgLdp2.png

Τα συμπτωματα που ειχα κ εγω στην 1η κ μεχρι στιγμης μοναδικη εγκυμοσυνη... Ειδικα οσον αφορα τα κιλα....

Ενα θα σου πω: Ως τους 3 μηνες, 10 κιλα!!!! :shock:

Μην ανησυχεις η καθε εγκυμοσυνη εχει τις ιδιαιτεροτητες της.

Συγχαρητηρια κιολας για την εγκυμοσυνη, χαρηκα πολυ, με το καλο!

Μην αγχώνεσαι ..να δεις και την αλλη πλευρά :lol:

Απο 3ον μηνων ειχα μουδιασμένα τα χέρια μου και απο 4ο χερια πόδια . Εκανα φοβερή κατακράτηση υγρών ..εκτος απο το πρόσωπο ημουν παντου τρομερα πρησμένη . Ειχα ξεχάσει πως ειναι τα ποδια μου παπουτσια δεν μου χωραγαν απο τον 5ο :?

VgL7.jpgIgLdp2.png

Διαφημίσεις

Zουζουνίτσα μου, και εγώ τα ίδια θα σου πω!

Γυναικολόγος βέβαια δεν είμαι, αλλά ισχύει σίγουρα το ότι καμμία εγκυμοσύνη δε μοιάζει με άλλη. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι είναι μια απλή κατακράτηση υγρών, και τίποτα άλλο.

Εγώ στη Νικολέττα (όχι πρώτη εγκυμοσύνη, αλλά πρώτη που πέρασε τις 8 εβδομάδες), είχα γίνει σα μπαλόνι. Ήμουν 4 εβδομάδων, καλά-καλά δεν είχα κανει τεστ ακόμη, και η κοιλιά... τούρλα! Είχα τη μανούλα μου να λέει "μην το λες ακόμη, να πας στον γιατρό σου πρώτα, να περάσει το πρώτο 3μηνο"(είχαμε "καεί" βλέπεις πριν...), και εμένα δε μου χωρούσαν τα ρούχα μου! Στη δουλειά με είχαν πάρει χαμπάρι, και στο τέλος του πρώτο 3μήνου φαινόμουν ετοιμόγεννη! Όπως τα γράφει και η Χριστίνα μας... +10 κιλά... Μια ζωή ήμουν 45 κιλά και στην πρώτη επίσκεψη στον γυναικολόγο, ζύγιζα ήδη 56 (αυτό μου έβαλαν ως εναρκτήριο βάρος)!

Πήγαινα για πεντικιούρ (γιατί εννοείται ότι από 8-9 εβδομάδων, δεν έβλεπα πόδια), και όταν μου έλεγαν ότι είμαι προχωρημένη και πότε περιμένω να γεννήσω ντρεπόμουν να πω "μετά από 7 μήνες"! Φίλοι και συγγενείς έβαζαν στοιχήματα ότι έχω δίδυμα που δεν τα είδαμε καλά...

Όσο για τις ναυτίες και τα υπόλοιπα, αυτό είναι ευχάριστο που δεν εχεις τίποτα από αυτά! Οι περισσότερες φίλες μου που πέρασαν μια χαρά εγκυμοσύνες χωρίς κανένα από αυτά τα συμπτώματα... έκαναν αγόρια!

Όλα καλά θα πάνε κούκλα μου! Μην ανησυχείς καθόλου! Θα δεις ότι αυτό θα σου πει και ο γιατρός σου. Θα περιμένουμε με αγωνία νέα σου!

Διαφημίσεις

Το σώμα μιας γυναίκας στη δεύτερη εγκυμοσύνη είναι "ξεχειλωμένο" δηλαδή έχουν ανοίξει όλα από την πρώτη και απλά η δεύτερη συνεχίζει εκεί που είχε μείνει. Η πρώτη μου εγκυμοσύνη φάνηκε στον πέμπτο μήνα και η δεύτερη σχεδόν από την αρχή και ας πήρα τελικά 5 κιλά.

Το σώμα μιας γυναίκας στη δεύτερη εγκυμοσύνη είναι "ξεχειλωμένο" δηλαδή έχουν ανοίξει όλα από την πρώτη και απλά η δεύτερη συνεχίζει εκεί που είχε μείνει. Η πρώτη μου εγκυμοσύνη φάνηκε στον πέμπτο μήνα και η δεύτερη σχεδόν από την αρχή και ας πήρα τελικά 5 κιλά.
:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: δλδ καλα βλεπω εγω το φουσκωματακι της μητρας και νομιζω πως ειναι ιδεα μου :shock::shock::shock::shock:

πο πο σαν ορκα θα γινω :mad::mad::mad::mad::mad::mad:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock: δλδ καλα βλεπω εγω το φουσκωματακι της μητρας και νομιζω πως ειναι ιδεα μου :shock::shock::shock::shock:

πο πο σαν ορκα θα γινω :mad::mad::mad::mad::mad::mad:

και εγώ έτσι έλεγα αλλά τελικά όπως σου είπα πήρα 5 κιλά!!

Διαφημίσεις

Κατ' αρχην συγχαρητηρια και να εχεις μια τελεια εγκυμοσυνη!! :D:D

Εγω παλι δεν ειχα κανενα συμπτωμα απο τα γνωστα στην πρωτη μου εγκυμοσυνη (ναυτιες, ζαλαδες, πρηξιμο κλπ) και πηρα 11 κιλα, τα οποια εχασα πολυ γρηγορα.. Τη δευτερη φορα (η οποια δεν ευδοκιμησε τελικα) ενιωθα πρησμενη απο την αρχη και τα παντελονια μου που τα φορουσα μεχρι τον 5ο μηνα τη πρωτη φορα, με ενοχλουσαν στην κοιλια... Ειχα ναυτιες (οχι σε εντονο βαθμο) και με ειχε πεθανει η μεση μου απο την αρχη...

Καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη, αλλα εβγαλα στο συμπερασμα οτι η δευτερη επειση το σωμα ειναι πιο χαλαρο, δειχνει αμεσως και αρκετα :?:?

oaiqp2.pngm9YLp2.png

Καλημερα κοριτσια :) Πηγα στο γιατρο χτες...το πρηξιμο ειναι φυσιολογικη παρενεργεια ειπε :)

Επισης ειπε οτι ειναι διδυυυυυυυυυυμαααααααααα :shock::shock::shock::shock::shock:

δεν υπαρχει περιπτωση να την βγαλω καθαρη με 3 μωρα :(:cry::cry:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Αντε βρε με το καλο!! Διδυμα ε?? :D:D

Ασε γιατι κι εμενα η τελευταια εγκυμοσυνη που παλλινδρομησε μαλλον διδυμα ηταν και οταν μου το ειπαν μου 'ρθε καπως :oops::oops:

Γερα να ειναι και θα βγαλεις περα :wink:

oaiqp2.pngm9YLp2.png

Καλημερα κοριτσια :) Πηγα στο γιατρο χτες...το πρηξιμο ειναι φυσιολογικη παρενεργεια ειπε :)

Επισης ειπε οτι ειναι διδυυυυυυυυυυμαααααααααα :shock::shock::shock::shock::shock:

δεν υπαρχει περιπτωση να την βγαλω καθαρη με 3 μωρα :(:cry::cry:

Συγχαρητήρια για την δίδυμη κύηση...Μια χαρά θα τα βγάλεις πέρα... :D

Γερά να'ναι και θα τα ξεπετάξεις πριν το καταλάβεις :wink:

VxpTp3.png

lewJp3.png