Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΓΚΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑ ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑ

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους!!

εχω ένα κοριτσακι 2,9 χρονων που πραγματικα με εχει εξαντλησει...

είναι ένα παιδι πολύ δυσκολο στον υπνο, δεν κοιμαται νωρις με τιπιτα και συχνα ξυπναει για οποιαδήποτε λογο το βραδυ...

και ερχεται η ωρα να την ξυπνήσουμε για να παει σταθμο το πρωι...

ε δεν υπαρχει αυτό! δεν θελει με τιποτα να ξυπνησει, κλαιει, κλωτσαει , φωναζει, της φταινε όλα. και ολο το θεμα το τραβαει η μαμα μου γιατι εκεινη την παει σταθμο...

αφου περασει ολο το μαρτυριο τελικα καταφερνει να την βαλει στο αυτοκινητο με τον μπαμπα μου να την παει, και εκει είναι μια χαρα και ηρεμει και δεν τρεχει τιποτα...

μετα το μεσημερι, τη φερνει από το σταθμο, και ξεκιναει ο δευτερος γυρος

Γκρινια, μουρμουρα, κλωτσιες, κλαματα, μεχρι να καταφερει να κοιμηθεί.

και τελικα κοιμαται...

μετα ερχεται η ωρα να ξυπνησει, ειτε ξυπνησει μονη της ειτε την ξυπνησει η μαμα μου εχουμε παλι τα ιδια (γκρινια, κλωτσιες, μουρμουρα, κλαματα)

και μετα από λιγο συνερχεται. Α και μεσα σε όλα ζηταει εμενα

κάθε βραδυ πριν κοιμηθεί της εξηγω από την αρχη ότι το πρωι η μαμα θα παει στην δουλεια, και θα ερθει η γιαγια και ο παππους να σε ξυπνησουν και να σιγα σιγα να ντυθείς και να πατε στο σχολειο

και δε θελω να κλαις και να κανεις βλακείες γιατι η γιαγια στεναχωριεται ουτε να με φωνάζεις γιατι εγω είμαι στη δουλεια και δεν κα;νει να φυγω γιατι πρεπει να φερω λεφτα κλπ. ετσι κι αλλιως εσυ πας στο σχολειο με τις κυριες και τα παιδακια και εκει δεν πανε οι μαμαδες δεν μπορω να είμαι εκει μαζι σου

και στο σταθμο περναει καλα δεν εχει προβληματικη συμπεριφορα τ ης αρεσει και παιζιε και τρωει, μια χαρα

και μετα γυριχω από τη δουλεια και παω να την παρω, μενουμε πανω κατω

και αρχιζει, δεν θελω να παω πανω, θελω ετσι, θελω αλλιως, κλπ, μι αμουρομουρα και την παιρνω με το ζορι να την ανεβασω σπιτι, ψαχνω να βρω αμεσως κατι να την απασχολησω και καπως της περναει

συνηθως περναμε ένα καλουτσικο απόγευμα, μπορει και πολύ καλο, και μετα παμε για υπνο

Γενικα τν ωρα που τη μαζευω για υπνο εχει καλη συμπεριφορα τον τελευταιο καιρο, εχουμε φτιαξει και μια διαδικασια για να το καταλαβαινει και να το περιμενει και παμε καλα

που και που μου κανει κατο ξινα, ότι και καλα υελω να παω κατω στη γιαγια και κατι βλακείες αλλα της το κοβω και σταματάει

"ιδρωνω" να τη μ,αζεψω πιο νωρις για να μποριε να ξυπνησει το πρωι αλλα τιποτα...αν δεν παει 11 αντε 11 παρα, δεν κοιμαται

επισης αν δεν κοιμηθεί το μεσημερι, την πιανει μια φοβερη υπερενταση και τοτε είναι ακομα χειροτερα... οποτε δεν παιζει να της κοψω τον μεσημαριανο υπνο

και μαλιστα εχω παρατηρησει ότι και να την αφήσω να κοιμηυει πολύ λιγο παλι στις 11 θα κοιμηθεί και θα είναι πιο γκρινιαρα γιατι δεν θα εχει χορτασει

οποτε ο μεσημεριανος υπνος είναι απαραιτητος

επισης τη νυχτα, αν και καπως εχει βελτιωθεί, μου ξυπναιε και κλαιει και κλωτσαει και μου ζηταει βλακείες, όπως να παμε στο σαλονι, να παμε κατω στη γιαγια και κατι τετοια

και εγω πια της εξηγω ότι αυτό δεν μπορει να γινει και της δινω πληρης εξηγηξσεις σε αυστηρο τονο

μερικες φορες αν είναι επιμονη τη μαλωνω

προχτες την αφησα 3 τη νυχτα κατω στο πατωμα να κλαει 10 λεπτα και μετα τη μαζεψα και καπως συνηλθε

όπως καταλαβαίνεται αυτό το πραγμα δεν παλευεται

το σαββατοκυριακο την ξυπναω γυρω στις 9 η ξυπναει και μονη της

μεχρι πριν λιο καιρο μου εκανε τετοια τωρα τελευταια παει καλυτερα, μαλλον το ότι ξυπναει 9 η ωρα τη βοηθαει να ξεκουραστεί...

πραγματικα δεν μπορω να σκέφτομαι κάθε φορα τι εχει και γιοατι κανει ετσι...

είναι ένα πολύ ξεροκεφαλο και επιμονο παιδι και ακομα και την ωρα που κοιμαται εχει πληρη αιδθηση που βρισκαται, πχ της δινω γαλα-γιατι δε λεει με την καμια να το κοψει και μολις πιει μου λεει "στο κρεβατακι μου"!!ελεος!

και η ερωτηση είναι, τι θα γινει με αυτή την αρνηση και την γκρινια?

πως να την χειριστούμε?

υποψη ότι ειχε πολύ μεγαλη εξαρτηση από την πιπιλα, υην οποια την κοψαμε και πραγματικα περασαμε τραγικα...εχει περασει ένα διμηνο που την κοψαμε, εχω την αισθηση ότι της λειπει το μεσημερι ακομα γιαυτο είναι τοσο διαταραγμένος ο υπνος της ο μεσημεριανος.

το βραδυ νομιζω ότι είναι πια οκ

help!!

ευχαριστω

Διαφημίσεις

γεια σου!διαβασα το μυνημα σου 2 φορες για να μπορεσω να καταλαβω το εξης....να σου πω καταρχας οτι η γκρινια και η μουρμουρα ειναι χαρακτηριστικο γνωρισμα αυτης της ηλικιας...και δεν υπαρχει περιπτωση να περασει απο την μια μερα στην αλλη και επισης ειναι και στον χαρακτηρα του παιδιου...και η δικια μου τα κανει αυτα που ειναι 3 χρονων τωρα...το θεμα ειναι πως το χειριζεσαι εσυ και μαλλον απο οτι καταλαβα δεν πρεπει να εχεις και πολυ υπομονη....να σου πω επισης οτι ο λογος που μπορει να τα κανει αυτα ειναι γιατι της λειπεις και το παει αντιδραστικα...οποτε ερχεσε απο την δουλεια λοιπον που το καταλαβαινω και το σεβομαι οτι κουραζεσε εννοειτε και οτι το κανεις και για οικονομικους λογους πρεπει να ασχολεισε αποκλειστικα δημιουργικα και ουσιαστικα πανω απο ολα ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ και αυτο σημαινει απο παιχνιδι μεχρι αγκαλιτσες και φιλακια ολη την ωρα χωρις καθολου μα καθολου μαλωματα (δεν εννοω μια απλη παρατηρηση) και γενικοτερα να εισαι μαζι της!δεν λεω βεβαια οτι δεν το κανεις προςθεου απλα εγω πιστευω οτι τα παιδια σε αυτην την ηλικια ζητανε την μαμα τους!ολα αυτα τα πρωινα τσαλιμια που σου κανει το πρωι που σηκωνετε ειναι απλα μια αντιδραση γιατι σε θελει αποκλειστικα δικια της!το μυστικο λοιπον και μονο ειναι να της μιλας πολυ τρυφερα και γλυκα και να της εξηγεις τα παντα δηλαδη να κανεις ολοκληρη συζητηση μαζι της σαν να μιλας σε μια φιλη σου!πιστεψε με καταλαβαινουν πολυ καλα!!εγω στην δικια μου οταν τηςλεω τωρα θα συζητησουμε ανοιγουμε κουβεντα και μιλαμε σαν δυο καλες φιλες!!εννοειτε και με τις εντασεις μας!! θελει λοιπον οσο μπορεις να της δειχνεις οτι εισαι εκει μαζι της διπλα της και οταν εισαι στην δουλεια αλλα και οταν εισαι στο σπιτι!οσο αφορα την γιαγια και τον παππου το κολλημα ειναι γνωστο οπως και η δικια μου επισις που οταν την παιρνω απο την μανα μου κανει σαν τρελη!!!μετα ομως ηρεμει και της εξηγω οτι αγαπη μου το σπιτι σου ειναι εδω και στην γιαγιακα θα ξαναπαμε να κατσεις παλι σε λιγες μερες!!και ηρεμει!! ΜΙΛΑ ΜΙΛΑ ΜΙΛΑ σφουγγαρι τα παιδακια μας ειναι και τα καταλαβαινουνε ολα! και οσο πιο πολυ μπορεις μετα την δουλεια να ασχολεισαι με το παιδι και οχι να κανεις δουλειες κτλ!εστω για μια ωρα!και αν θελεις να κανεις και μερικες δουλιτσες αστη να σε βοηθησει!!παιχνιδι ειναι και αυτο!αααα και η δικια μου εχει κοψει τον μεσημεριανο υπνο απο 2.5 χρονων και παει το βραδυ στης 10!εγω δεν δουλευω οποτε απο το πρωι μεχρι το βραδυ καταλαβαινεις τι περναω!και εμενα εννοειτε μερικες φορες η υπομονη μου εξαντλειτε απο την κουραση του παιδιου και εσενα απο την κουραση της δουλειας!και τα δυο σεβαστα!ας κανουμε ομως οτι καλυτερο μπορυμε για τα μικρα μας!:cool::cool::cool::cool:

Καλησπέρα σε ολους!!

είναι ένα παιδι πολύ δυσκολο στον υπνο, δεν κοιμαται νωρις με τιπιτα και συχνα ξυπναει για οποιαδήποτε λογο το βραδυ...

ε δεν υπαρχει αυτό! δεν θελει με τιποτα να ξυπνησει, κλαιει, κλωτσαει , φωναζει, της φταινε όλα. και ολο το θεμα το τραβαει η μαμα μου γιατι εκεινη την παει σταθμο...

αφου περασει ολο το μαρτυριο τελικα καταφερνει να την βαλει στο αυτοκινητο με τον μπαμπα μου να την παει, και εκει είναι μια χαρα και ηρεμει και δεν τρεχει τιποτα...

και τελικα κοιμαται...

μετα ερχεται η ωρα να ξυπνησει, ειτε ξυπνησει μονη της ειτε την ξυπνησει η μαμα μου εχουμε παλι τα ιδια (γκρινια, κλωτσιες, μουρμουρα, κλαματα)

κάθε βραδυ πριν κοιμηθεί της εξηγω από την αρχη ότι το πρωι η μαμα θα παει στην δουλεια, και θα ερθει η γιαγια και ο παππους να σε ξυπνησουν και να σιγα σιγα να ντυθείς και να πατε στο σχολειο

και δε θελω να κλαις και να κανεις βλακείες γιατι η γιαγια στεναχωριεται ουτε να με φωνάζεις γιατι εγω είμαι στη δουλεια και δεν κα;νει να φυγω γιατι πρεπει να φερω λεφτα κλπ. ετσι κι αλλιως εσυ πας στο σχολειο με τις κυριες και τα παιδακια και εκει δεν πανε οι μαμαδες δεν μπορω να είμαι εκει μαζι σου

και στο σταθμο περναει καλα δεν εχει προβληματικη συμπεριφορα τ ης αρεσει και παιζιε και τρωει, μια χαρα

και αρχιζει, δεν θελω να παω πανω, θελω ετσι, θελω αλλιως, κλπ, μι αμουρομουρα και την παιρνω με το ζορι να την ανεβασω σπιτι, ψαχνω να βρω αμεσως κατι να την απασχολησω και καπως της περναει

συνηθως περναμε ένα καλουτσικο απόγευμα, μπορει και πολύ καλο, και μετα παμε για υπνο

Γενικα τν ωρα που τη μαζευω για υπνο εχει καλη συμπεριφορα τον τελευταιο καιρο, εχουμε φτιαξει και μια διαδικασια για να το καταλαβαινει και να το περιμενει και παμε καλα

που και που μου κανει κατο ξινα, ότι και καλα υελω να παω κατω στη γιαγια και κατι βλακείες αλλα της το κοβω και σταματάει

"ιδρωνω" να τη μ,αζεψω πιο νωρις για να μποριε να ξυπνησει το πρωι αλλα τιποτα...αν δεν παει 11 αντε 11 παρα, δεν κοιμαται

επισης αν δεν κοιμηθεί το μεσημερι, την πιανει μια φοβερη υπερενταση και τοτε είναι ακομα χειροτερα... οποτε δεν παιζει να της κοψω τον μεσημαριανο υπνο

και μαλιστα εχω παρατηρησει ότι και να την αφήσω να κοιμηυει πολύ λιγο παλι στις 11 θα κοιμηθεί και θα είναι πιο γκρινιαρα γιατι δεν θα εχει χορτασει

επισης τη νυχτα, αν και καπως εχει βελτιωθεί, μου ξυπναιε και κλαιει και κλωτσαει και μου ζηταει βλακείες, όπως να παμε στο σαλονι, να παμε κατω στη γιαγια και κατι τετοια

και εγω πια της εξηγω ότι αυτό δεν μπορει να γινει και της δινω πληρης εξηγηξσεις σε αυστηρο τονο

προχτες την αφησα 3 τη νυχτα κατω στο πατωμα να κλαει 10 λεπτα και μετα τη μαζεψα και καπως συνηλθε

μεχρι πριν λιο καιρο μου εκανε τετοια τωρα τελευταια παει καλυτερα, μαλλον το ότι ξυπναει 9 η ωρα τη βοηθαει να ξεκουραστεί...

είναι ένα πολύ ξεροκεφαλο και επιμονο παιδι και ακομα και την ωρα που κοιμαται εχει πληρη αιδθηση που βρισκαται, πχ της δινω γαλα-γιατι δε λεει με την καμια να το κοψει και μολις πιει μου λεει "στο κρεβατακι μου"!!ελεος!

πως να την χειριστούμε?

υποψη ότι ειχε πολύ μεγαλη εξαρτηση από την πιπιλα, υην οποια την κοψαμε και πραγματικα περασαμε τραγικα...εχει περασει ένα διμηνο που την κοψαμε, εχω την αισθηση ότι της λειπει το μεσημερι ακομα γιαυτο είναι τοσο διαταραγμένος ο υπνος της ο μεσημεριανος.

help!!

ευχαριστω

Η γκρίνια νομίζω είναι χαρακτηριστικό της ηλικίας, ο δικός μου βέβαια είναι γκρινιάρης από την ώρα που γεννήθηκε, έχουμε φτάσει αισίως στα 3,5 και δεν βλέπω φως :shock::shock: τον μεσημεριανό ύπνο ο δικός μου τον έχει κόψει από τα 3, ελάχιστες ημέρες θα κοιμηθεί το μεσημέρι.. έχε υπόψη σου ότι δουλεύω και από τις 13,30 και μετά τον παίρνει η νταντά από τον παιδικό.. με την νταντά του κοιμόταν πάντα το μεσημέρι, με εμένα ποτέ... μόλις του κόψαμε την πιπίλα κόπηκε και ο μεσημεριανός ύπνος... της κουμπάρας μου ο δικός της τον έχει κόψει προ πολλού τον μεσημεριανό ύπνο.. θα σου πρότεινα τα μεσημέρια να την βάζει η γιαγιά στο κρεβάτι όχι απαραίτητα να κοιμηθεί, αλλά να ξεκουραστεί.. δηλ. ας της βάζει τα πυζαμάκια και ας της διαβάζει καποιο παραμύθι, να την κρατάει εκεί για καμία ωρίτσα ίσα να χαλαρώνει δεν χρειάζεται να κοιμηθεί.. έτσι θα σου κοιμηθεί νωρίτερα το βράδυ.. εννοείται χαλαρωτικό μπανάκι πριν τον ύπνο... επίσης τα Σάββατα γιατί να την ξυπνάς?? άστην να κοιμηθεί .. εγώ τα Σαββατοκύριακα τον αφήνω να κοιμηθεί όσο θέλει.. ούτως ή άλλως δεν θα κοιμηθεί μεσημέρι οπότε ας ξυπνήσει όσο πιο αργά θέλει... παρεπιπτόντως τις καθημερινές και εγώ κάνω φασαρία να ξυπνήσει για να παει παιδικό, τα Σαββατοκύριακα βρε παιδί μου πολλές φορές στις 8 πετάγεται και λέει "ξυπνάτε"... γκρρρρρρρρρρρρ .. επίσης εάν προσπαθείς να κρατήσεις σταθερό πρόγραμμα όσο μεγαλώνουν δεν είναι εφικτό....

Διαβασα με πολύ προσοχη την απαντηση σου, ευχαριστω!

εχει και ένα θεμα με την υπερενταση και μου τσιτωνει και αντιδρα πολύ ασχημα γι'αυτο είμαι επιφιλακτικη με τον υπνο του μεσημεριού

εντωμεταξύ, αν δεν κοιμηθεί το πιθανοτερο είναι να την πιασει νυστα αργα, πχ 5,00 οποτε εκεινη την ωρα δεν πρεπει να κοιμηθεί γιατι παει μετα το βραδυ...

αρα λοιπον τελικα αφου μου τολες κι εσυ φταιει και η πιπιλα που διαταρασσει τον υπνο της...

επισης πασχιζω να την ξυπναω και σκ, δξλ να την αφηνω ως τις 9 και κατι, γιατι...αν της δωσεις το ερεθισμα θα πεσει ξενυχτι

η καλυτερη της ωρα είναι να κοιμαται 12,00-12,30 και να ξυπναει κατά τις 10,00... αυτό βεβαια δεν είναι εφικτο όπως καταλαβαίνεις

οποτε αν την αφήσω σε αυτό το τριπακι, τοτε τη Δευτερα αντε φτου κι από την αρχη

ασε κιολας που δεν εχω καθολου χρονο και για μενα, αλλα και με τον αντρα μου

τι να πω!

και παλι ευχαριστω!

Ποτε σταματάει η γκρίνια ρε κορίτσια;;εμένα γίνεται σε λίγο 2 κ τις τελευταίες βδομάδες δεν ακούω κάτι άλλο εκτός απο Γκιρ γκιιιιρ κ κλααααμαααα!!!! ΑΣΣΑ με έχουν πιασει τα νεύρα μου θέλω να πέσω απο την ταράτσα πραγματικα! Όλη μέρα οτι κ αν κανει κλαίει!:shock:

Xc60p3.png ghL0p3.png

Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε ολους!!

και τελικα κοιμαται...

πως να την χειριστούμε?

help!!

ευχαριστω

Κουρασμένο είναι απλά το παιδί. Αν δεν κοιμάται νωρίς το βράδυ και ξυπνάει και μέσα στη νύχτα κλπ, πώς να μην έχει εκνευρισμό; Εμένα πάντως αυτό είχε σε αυτή την ηλικία και γκρίνιαζε. Πρέπει να την βάλεις σε πρόγραμμα να κοιμάται πιο νωρίς και θα δεις.:wink: