Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φόβος για ολική αναισθησία


Recommended Posts

Γεια σας!! Άνοιξα αυτό το θέμα διότι έχω να κάνω μια επέμβαση, να διορθώσω μια κήλη που έχω, αλλά φοβάμαι πάρα πολύ την ολική αναισθησία, φοβάμαι ότι μπορεί να μην ξυπνήσω ποτέ και άλλα διάφορα τρελά σενάρια που δεν ξέρω κατα πόσο είναι αλήθεια!! Θα ήθελα όποιος/όποια έχει κάνει ολική αναισθησία, να μου έλεγε και εμένα πως γίνεται, τι αισθάνεσαι και ότι άλλο ξέρει!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ έκανα ολική αναισθησία όταν γέννησα. Την φοβόμουν πολύ αλλά τελικά δεν ήταν τίποτα. Ούτε κατάλαβα πότε έχασα τις αισθήσεις μου, τη μία στιγμή γελούσα με ένα ανέκδοτο που είπε ο αναισθησιολόγος και την άλλη ήμουν αλλού! Όταν ξύπνησα ένιωθα σαν να κοιμόμουν και να έβλεπα όνειρο. Παρενέργειες δεν είχα. Ήμουν λίγο ζαλισμένη και βραχνιασμένη για 1-2 ώρες μετά, αλλά τίποτα τραγικό. Μην ανησυχείς, όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα ολική αναισθησία όταν γέννησα. Την φοβόμουν πολύ αλλά τελικά δεν ήταν τίποτα. Ούτε κατάλαβα πότε έχασα τις αισθήσεις μου, τη μία στιγμή γελούσα με ένα ανέκδοτο που είπε ο αναισθησιολόγος και την άλλη ήμουν αλλού! Όταν ξύπνησα ένιωθα σαν να κοιμόμουν και να έβλεπα όνειρο. Παρενέργειες δεν είχα. Ήμουν λίγο ζαλισμένη και βραχνιασμένη για 1-2 ώρες μετά, αλλά τίποτα τραγικό. Μην ανησυχείς, όλα καλά θα πάνε!

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!Θα ήθελα αν μπορείτε να μου λέγατε και πως γίνεται, στην βάζουν στον ορό(την αναισθησία)? μετά από πόσες ώρες ξυπνάς περίπου? Νιώθεις καθόλου πόνο την διάρκεια της εγχείρισης??

Link to comment
Share on other sites

Ανδρομαχη καλημερα!!!εξαρταται ποση ωρα θα διαρκεσει το χειροργειο...σου βαζουν μεθη και ειναι σαν να κοιμασαι βαθια και δεν καταλαβαινεις απολυτως τιποτα...επανερχεσαι μετα απο καμια ωρα περιπου....

Link to comment
Share on other sites

Ανδρομάχη μη φοβάσαι καθόλου την ολική αναισθησία!!

Δεν πονάς στην επέμβαση καθόλου, δεν καταλαβαίνεις τίποτα! Υπάρχουν πολλών ειδών αναισθησίες, γενικά είναι μια ένεση ή ουσία στον ορό που θα σου βάλουν αλλά σου συνιστώ να μην ασχοληθείς περαιτέρω.... όταν συνέρχεσαι είναι σα να ξυπνάς και αισθάνεσαι ίσως κάποια μέλη του σώματός σου βαριά ή ζαλίζεται το κεφάλι σου όταν στρίβει αλλά τα συμπτώματα υποχωρούν πολύ γρήγορα. Σου περιγράφω βέβαια δικές μου εμπειρίες από δύο ολικές αναισθησίες που έχω κάνει για απλές γυναικολογικές επεμβάσεις ρουτίνας.... Ειδικά μετά τη δεύτερη αισθανόμουν τόσο χαλαρωμένη και γαλήνια.....

Όσο για την επέμβαση κήλης, η πεθερά μου την έκανε με ολική αναισθησία στα 80 της παρακαλώ και όλα πήγαν τέλεια!!!

Για αυτό χαλάλωσε και μην ανησυχείς!! Βέβαια μην ξεχάσεις να αναφέρεις στον καρδιολόγο που θα σε εξετάσει πριν την επέμβαση αν έχεις αλλεργίες, παίρνεις φάρμακα και γενικά το όλο σου ιστορικό!!

ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έκανα 2 επεμβάσεις με ολική αναισθησία (σκωληκοειδίτιδα και θυρεοειδεκτομή).

Την πρώτη φορά ήμουν 11 χρονών. Δεν με έπιανε η νάρκωση και έτσι μου έβαλαν μεγαλύτερη δόση με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ξυπνήσω. Όταν με βγάλανε από την ανάνηψη, μάλιστα, έιπαν στη μητέρα μου να βλέπει στη διάρκεια της νύχτας αν αναπνέω και αν όχι, να φωνάξει το γιατρό!!!!!!!! Όπως καταλαβαίνετε η μητέρα μου πέρασε τη νύχτα της πάνω από τη μύτη μου!!!!

 

Τη δεύτερη φορά, πριν από 3 χρόνια. Δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα!!!!! Εκεί που μιλούσα για τις σπουδές μου και τη δουλειά μου, εκεί χάθηκα! Μετά από 3 ώρες που ξύπνησα ήμουν στο δωμάτιο..... Η μόνη παρενέργεια που είχα ήταν ότι αρκετές ώρες μετά έκανα εμετό, αλλά μου έκαναν μια ένεση στον ορό και συνήλθα. Ήθελα να κοιμηθώ και οι γονείς μου δεν με άφηναν (!) μέχρι που τους έβαλε ο γιατρός τις φωνές!

 

Μην ανησυχείς καθόλου!!!! Δεν καταλαβαίνεις απολύτως τίποτα και οι όποιες παρενέργειες είναι τόσο ελαφρές που δεν σε ταλαιπωρούν ιδιαίτερα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας, πραγματικά με βοήθησαν πολύ!!!!!! Γενικά έχω μία ανασφάλεια με το να κοιμάμαι εγώ και οι άλλοι να κάνουν διάφορα πάνω μου.... τέλος πάντων θα την ξεπεράσω και αυτήν την φοβία!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Μην φοβασαι την ολικη αναισθησια. Οι ουσιες εχουν βελτιωθει παρα πολυ και οι πιθανοτητες επιπλοκης εχουν μειωθει στο ελαχιστο. Δεν εχουν σχεσεις οι ολικες αναισθησιες σημερα με τα παλαιοτερα χρονια. Δεν υπαρχει καμια συγκριση.

Επισης σου κανουν πρωτα καρδιογραφημα και εξετασεις αιματος και κρινουν αναλογα.

Εχω και εγω εμπειρια .

Το μονο προβλημα που ειχα ηταν οτι επειδη ειχε αργησει το χειρουργειο για καποιο λογο , μαλλον ο αναισθησιολογος μου εκανε αποτομα τη δοση και στην αρχη ενιωσα ενα κομπο στο λαιμο σε αντιθεση με ολους τους γνωστους μου που μου ειπαν οτι δεν ενιωσαν κατι.

Το ιδιο επαθε και ενας αλλος φιλος που ειχε αργησει το χειρουργειο του.

Εκει μαλλον το αποδωσαμε εμεις, χωρις ομως να το εχω επιβεβαιωσει με γιατρο

 

Συζητησε το αυτο και με τον αναισθησιολογο εαν θελεις .

Σου ευχομαι ολα καλα , καλη επιτυχια στην επεμβαση .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!Θα ήθελα αν μπορείτε να μου λέγατε και πως γίνεται, στην βάζουν στον ορό(την αναισθησία)? μετά από πόσες ώρες ξυπνάς περίπου? Νιώθεις καθόλου πόνο την διάρκεια της εγχείρισης??

Να σου πω την αλήθεια, δεν έχω ιδέα τι κάνουν. Εμένα μου βάλαν μια μάσκα ελαφρά πάνω στο στόμα και μετά κοιμήθηκα και δεν κατάλαβα τίποτα μέχρι που με ξύπνησαν. Πόνο κατάλαβα αφού ξύπνησα, τους είπα πονάω και μετά από λίγο δεν πονούσα πια :)

 

Μίλησε με τον αναισθησιολόγο ή τον χειρούργο σου πριν μπεις στο χειρουργείο. Πιστεύω θα σε καθησυχάσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ!! Μετά τα Χριστούγεννα λέω να την κάνω την επέμβαση, μέχρι τότε θα συζητάμε με τον άντρα μου αν θέλουμε και τρίτο παιδάκι, γιατί αν διορθώσω την κήλη μετά δεν θα πρέπει να κάνω άλλο παιδί γιατί θα ξαναβγεί πάλι(η κήλη), αν αποφασίσουμε να κάνουμε και άλλο παιδάκι θα την κάνω αργότερα την επέμβαση αν με παίρνει, γιατί μια κοπέλα μου είπε ότι μπορεί να μην σηκώνω άλλη εγκυμοσύνη( λόγο της κήλης, μπορεί να ανοίξει η κοιλιά μου και να βγει το έντερο έξω).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...