Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κωνσταντινούπολη


Recommended Posts

Καλησπέρα,

σκεφτόμαστε δύο ζευγάρια να πάμε Κωνσταντινούπολη, κάπου ενδιάμεσα στις διακοπές των Χριστουγέννων. Για πιο οικονομικά, σκεφτόμαστε να πάμε οδικώς. Εχει κάνει κάποιος το ταξίδι αυτό για πληροφορίες?

 

Επίσης, μήπως έχετε να προτείνετε κανένα - σχετικά - οικονομικό ξενοδοχείο, στο κέντρο της Πόλης?

 

Οποια πληροφορία για την Κωνσταντινούπολη, ευπρόσδεκτη!! Ευχαριστώ:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Alex, υπέρχο ταξίδι είχαμε περάσει υπέροχα και σίγουρα θα το επαναλάβω.

 

Δεν θα σου πρότεινα το ξενοδοχείο που έμεινα, αλλά θα σου πρότεινα να ψάξετε να βρείτε ξενοδοχείο στην περιοχή Beyoglu Tunel.

Είναι η περιοχή που είναι κοντά στο τούνελ (κατεβαίνει ένα τελεφερίκ, απόσταση 2 λεπτών) στο Βόσπορο.

Ασφλής περιοχή, με νυχτερινη ζωή. εκεί κοντά έχει μια στοά με λουλουδια και πολλά πολύ ωραία μεζεδοπωλεία και μπαράκια.

π.χ ένα ξενοδοχείο λίγο πιο κάτω από το Τούνελ και κοντά στον Πύργο του Γαλατά είναι αυτό.

 

http://www.booking.com/hotel/tr/galata34.el.html?sid=898b50e14bb22c67945afdf3ef19be9e;dcid=1#availability

 

ή αυτό

http://www.booking.com/hotel/tr/collage-pera.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-el-tr-buyukNlondraNhoteli-unspec-gr-com;sid=898b50e14bb22c67945afdf3ef19be9e;dcid=1

 

δεν ξέρω σε τι τιμές ενδιαφέρεστε, στα παραθέτω απλώς για να σου δείξω την περιοχή. Εγώ αν ξαναπήγαινα θα έμενα είτε κοντά στον πύργο του Γαλατά (από πάνω) ή κοντά στην περιοχή Τούνελ.

Για μένα μεγάλη σημασία στην επιλογή της διαμονής έχει να κάνει το πόσο ασφαλής είναι η περιοχή και κυρίως να μπορώ να πάω χαλαρά το βράδυ για φαγητό και ποτάκι και να επιστρέψω με τα πόδια με ασφάλεια στο ξενοδοχείο μου. και η περιοχή αυτή στα παρέχει αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Alex, υπέρχο ταξίδι είχαμε περάσει υπέροχα και σίγουρα θα το επαναλάβω.

 

Δεν θα σου πρότεινα το ξενοδοχείο που έμεινα, αλλά θα σου πρότεινα να ψάξετε να βρείτε ξενοδοχείο στην περιοχή Beyoglu Tunel.

Είναι η περιοχή που είναι κοντά στο τούνελ (κατεβαίνει ένα τελεφερίκ, απόσταση 2 λεπτών) στο Βόσπορο.

Ασφλής περιοχή, με νυχτερινη ζωή. εκεί κοντά έχει μια στοά με λουλουδια και πολλά πολύ ωραία μεζεδοπωλεία και μπαράκια.

π.χ ένα ξενοδοχείο λίγο πιο κάτω από το Τούνελ και κοντά στον Πύργο του Γαλατά είναι αυτό.

 

http://www.booking.com/hotel/tr/galata34.el.html?sid=898b50e14bb22c67945afdf3ef19be9e;dcid=1#availability

 

ή αυτό

http://www.booking.com/hotel/tr/collage-pera.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-el-tr-buyukNlondraNhoteli-unspec-gr-com;sid=898b50e14bb22c67945afdf3ef19be9e;dcid=1

 

δεν ξέρω σε τι τιμές ενδιαφέρεστε, στα παραθέτω απλώς για να σου δείξω την περιοχή. Εγώ αν ξαναπήγαινα θα έμενα είτε κοντά στον πύργο του Γαλατά (από πάνω) ή κοντά στην περιοχή Τούνελ.

Για μένα μεγάλη σημασία στην επιλογή της διαμονής έχει να κάνει το πόσο ασφαλής είναι η περιοχή και κυρίως να μπορώ να πάω χαλαρά το βράδυ για φαγητό και ποτάκι και να επιστρέψω με τα πόδια με ασφάλεια στο ξενοδοχείο μου. και η περιοχή αυτή στα παρέχει αυτά.

 

Rosaki σ' ευχαριστώ, πολύ ωραία τα ξενοδοχεία που παρέθεσες. Ειδικά, το 1ο (Galata 34) μου άρεσε πολύ όπως και η τιμή δεν είναι απαγορευτική, τουλάχιστον των στούντιο :D.

Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα. Από την περιοχή του Γαλατά, χρειάζεσαι μέσο για να πας για παράδειγμα στην Αγιά Σοφιά ή στο Μπλε Τζαμί, ή το πας ποδαράτο? Ο αδελφός μου, που είχε πάει προ αμνημονεύτων ετών στην Κωνσταντινούπολη, μου είπε για την περιοχή Σουλτάν...κάτι:oops: Οτι είναι στο κέντρο και ότι θεωρείται πολύ καλή περιοχή..Σου λέει κάτι?

 

Και πάλι ευχαριστώ για την απάντηση..:D

Link to comment
Share on other sites

αν θυμάμαι καλά δεν χρειαστήκαμε αυτοκίνητο για καμία διαδρομή. Από τον Πύργο του Γαλατά κατεβαίνεις είτε με το τελεφερίκ είτε με τα πόδια στη Γέφυρα του Βοσπόρου και από εκεί πήραμε το τραμ για λίγες στάσεις για το Μπλε Τζαμί και την Αγία Σοφία. εμείς μάλιστα κατεβήκαμε και κάποιες στάσεις πριν γιατί θέλαμε να νιώσουμε και να περπατήσουμε την περιοχή. γενικά το τραμ είναι πολύ βολικο για μετακινήσεις στα ιστορικά μνημεία. εμείς κάναμε τρελές διαδρομές με τα πόδια και πολύ το είχαμε ευχαριστηθεί. γενικά είναι μια πόλη πουπερπατιέται και το ευχαριστιέσαι να το κάνεις γιατί είναι τόσο πολλές οι εναλλαγές των εικόνων.

 

Ο αδερφός σου πρέπει να ανέφερε την περιοχή Σουλταναχμέτ, την περιοχή της παλιάς Πόλης. είναι η περιοχή γύρω από την Αγία Σοφία. πολύ όμορφη,γραφική, με άρωμα όντως παλιάς Πόλης, ατμοσφαιρική το βράδυ, αλλά επίσης το βράδυ ψιλοέρημη γιατί δεν έχει κάπου να βγεις, οπότε θα πρέπει να αναγκαστείς να πάρεις ταξί ή μεταφορικό μέσο. είναι η περιοχή που απολαμβάνεις ήσυχους νυχτερινούς περιπάτους, ιδανική για άνοιξη θα έλεγα. τωρα χειμώνα που θα πάτε εσείς δεν ξέρω αν θα μπορέσετε να απολαύσετε αυτό που προσφέρει. φαντάσου (αν και είναι λίγο τραβηγμένο) ότι η περιοχή που σου λέει ο αδερφός σου είναι σαν το κομμάτι της δικής μας Πλάκας που δεν έχει καφέ και εστιατόρια αλλά κατοικίες, στενάκια και χαμηλά σπίτια. θα την χαρακτήριζα πιο ψαγμένη επιλογή να μείνεις κανείς, πιο κουλτουριάρικη (αν μου επιτρεπεται ο όρος), αν και η διαίσθηση μου, μου λέει ότι οι ιδανικές της εποχές πρέπει να είναι άνοιξη και καλοκαίρι.

για να πάρεις μια ιδέα για ξενοδοχεία και τιμές δες εδώ:

http://www.booking.com/hotel/tr/sapphire.el.html?sid=898b50e14bb22c67945afdf3ef19be9e;dcid=1;checkin=2013-12-27;checkout=2013-12-28;srfid=91d556e307f05aee02663c50180dc51720fa5a69X8

 

αν χρησιμοποιήσεις το χάρτη μπορείς να εντοπίσεις και άλλα καταλύματα στην περιοχή αυτή που είναι η περιοχή της παλιάς Πόλης.

 

 

η περιοχή που σου προτείνω εγώ είναι πιο ζωντανή το βράδυ, πιο εξωστρεφής, αλλά γραφική και επειδή είναι σε ύψωμα μπορείς να βρεις καταλύματα με φοβερή θέα στο Βόσπορο. επίσης ο Πύργος του Γαλατά είναι ένα πολύ ενδιαφέρον μνημείο και το βράδυ φωτίζεται πολύ όμορφα κάνοντας ατμοσφαιρική τη γύρω περιοχή.

 

επειδή εγώ γενικά δεν ένιωθα και πολύ άνετα να κυκλοφορώ βράδυ, επέλεξα τη συγκεκριμένη περιοχή που την θεωρώ πολύ ασφαλή και γενικά μπορούσαμε χαλαρά χωρίς ιδαίτερο προγραμματισμό να βγούμε βράδυ και να γυρίσουμε ότι ώρα θέλουμε χωρίς άγχος με τα πόδια.Δηλαδή όλη μέρα περπατούσαμε, παίρναμε το τραμ, βλέπαμε μηνμεία, αργά το απόγευμα επιστρέφαμε και βγάιναμε ότι ώρα θέλαμε καθώς οι επιλογές για φαγητό ή χαλαρό ποτάκι ήταν πολλές και ενδιαφέρουσες στην περιοχή αυτή. εκεί είναι και η Στοά των Λουλουδιών μια περιοχή με πολύ όμορφα μεζεδοπωλεία.

Για γενικές πληροφορίες για την Κωνσταντινούπολη διάβασε και εδώ:

http://www.athinorama.gr/travel/travelideas/articles.aspx?artid=1000478

 

Για να πάρεις μια ιδέα για τη γεωγραφία του κέντρου της Κωνσταντινούπολης φαντάσου ότι ξεκινάει από την πλατεία Τακσίμ. είναι η πιο φασαριόζικη, εμπορική περιοχή κάτι σαν το δικό μας Σύνταγμα. εκεί μένουν συνήθως οι περισσότεροι τουρίστες και αποτελεί επιλογή των ταξιδιωτικών πρακτορίων. εμένα δεν μου άρεσε. μεγάλα ξενοδοχεία, πολυ βαβούρα, συνωστισμός. από την πλατεία ξεκινάει η Ιστικλάλ πολύ μεγάλος πεζόδρομος, κάτι σαν τη δική μας Ερμού (αλλά πολύ μεγαλύτερη σε μήκος και πλάτος). η περιοχή που σου προτείνω εγώ είναι στο τέλος της Ιστικλάλ. Στο τέλος της Ιστικλάλ υπάρχει ένα μικρό τούνελ (η περιοχή λέγεται Μπέογλου Τούνελ) για να κατέβεις στη Γέφυρα του Βοσπόρου. διαδρομή με το τελεφερίκ που διασχίζει το τούνελ 3-4 λεπτά. η ίδια διαδρομή μπορεί να γίνει με τα πόδια όπου κατεβαίνεις πολλά, πολλά σκαλιά περνώντας από τον Πύργο του Γαλατά, διαδρομή γύρω στα 10-15 λεπτά. άνετη και ευχάριστη για να κατέβεις....ε όταν χρειαστεί να ανέβεις θα πάρεις το συμπαθέστατο τελεφερίκ. Η Γέφυρα του Βοσπόρου, πολυπολιτισμική, με χιλιάδες κόσμου να τη διασχίζουν καθημερινά. κάτω από τη γέφυρα έχει μικρά μαγαζάκια για να φάει κανείς με θέα το Βόσπορο, το τούρκικο "βρώμικο" ένα σάντουιτς με ένα είδος ψαριού που αλιευεται από το Βόσπορο. από το σημείο αυτό παίρνει κανείς το τραμ για μια ανηφορική διαδρομή που τον οδηγεί στην Παλιά Πόλη και στα σημαντικότερα ιστορικά μνημεία. κοινώς κατεβαίνεις από τον Πύργο του Γαλατά και ξανανεβαινεις προς Αγιά Σοφιά.

 

Πάντως έχε υπόψη σου ότι η Κων/πολη -όπως άλλωστε έχει γίνει και η Αθήνα- είναι μια πολη με μεγάλες αντιθέσεις. π.χ μπορεί να είσαι στην Ιστικλάλ (κάτι σαν τη δική μας Ερμού), πολυσύχναστη, ασφαλής, χαρούμενη. και σε 1 ή 2 παράλληλους δρόμους να αλλάζει τελείως το σκηνικό, να ψιλοαγριεύει, να βλέπεις φτώχεια που δεν έχεις ξαναδεί και να αισθάνεσαι περίεργα.

Παρόλα αυτά είναι μια εμπειρία μοναδική. να επισκεφτείτε πολλά μνημεία, να πάτε στη σκεπαστή αγορά που μπορείτε να βρείτε πολύ όμορφα πράγματα να αγοράσετε. είχα αγοράσει ένα δερμάτινο που ούτε στο Μιλάνο δεν θα το έβρισκε κανείς, να πάρετε το καραβάκι για τις εκδρομές που κάνει στο Βόσπορο και σας δείχνει τα αρχοντικά που είναι χτισμένα στις όχθες (νομίζω ότι λέγονται γιαλιά). Γενικά, διαβάστε πάρτε πληροφορίες και οργανωστε τις μέρες σας, γιατί είναι πολλα να δείτε, να αισθανθείτε και να γευτείτε.

Link to comment
Share on other sites

Rosaki, υποκλίνομαι!!

 

Σ' ευχαριστώ τόσο πολύ για τις πληροφορίες και για το χρόνο που διέθεσες.:D:D

Τα περιέγραψες τόσο καλά, έχω ήδη μία καλή εικόνα χάρη σ' εσένα.

Για την περιοχή, όντως Σουλταναχμέτ, μου την είχε πει ο αδελφός μου, αναφέροντάς μου και εκείνος ότι είναι κάτι σαν τη δική μας Πλάκα.

Προτιμώ όμως χίλιες φορές, την ασφάλεια και τις βραδινές εξόδους που περιγράφεις εσύ, από Γαλατά μεριά.

Και πάλι σ' ευχαριστώ!! :-D:grin:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το Rosaki τα είπε όλα!

 

Εγώ απλώς να αναφέρω ότι πριν από 8 (!) χρόνια που είχαμε πάει τρεις μέρες, είχα μείνει στο Σουλταναχμέτ, σε ένα ξενοδοχείο που ήταν παλιότερα κατοικία, εντελώς παραδοσιακή κατάσταση, πολύ ατμοσφαιρικά, είχε κοντά διάφορα κεμπαμπτζίδικα που όμως δεν σερβίρουν αλκοόλ, γενικά κατάσταση γειτονιά. Όντως παίρναμε ταξί για να πάμε το βράδυ βόλτα στην Ιστικλάλ κ.τ.λ.

 

Αν ξαναπήγαινα κι εγώ θα έμενα προς Γαλατά μεριά.

Link to comment
Share on other sites

Alex, να διευκρινήσω κάτι.

 

Δεν είναι η περιοχή του Σουλταναχμέτ επικίνδυνη το βράδυ. απλώς θα αναγκαστείς να πάρεις αυτοκίνητο ή ταξί για να βγεις βράδυ και να πας στην περιοχή της Ιστικάλ και του Γαλατά που έχουν περισσότερη ζωή.

 

η κύρια νυχτερινή ζωή (μεζεδοπωλεια, μπαράκια) κεντρικά είναι πάνω στην Ιστικλάλ που είναι πεζόδρομος.οπότε θα αναγκαστείς να παρκάρεις σε κάποιο στενό κοντά ή μακριά και αντίστοιχα το ταξί να σε αφήσει κοντά ή μακριά. και αυτό είναι που θα πρέπει να προσέξεις.

για αυτό ανέφερα πιο πάνω ότι εκεί που είσαι χαλαρός σε ένα κεντρικό δρόμο 1-2 στενά πιο μέσα είναι άλλη πραγματικότητα. θα μου πεις, οκ εξοικειωμένοι είμαστε και στην Αθήνα. περπατάς τη Σταδίου και λες τι ωραία και στη Σοφοκλέους, ένα δρόμο σχεδόν πιο μέσα, είναι μια άλλη εικόνα.

 

αν καταλήξεις στην περιοχή που θα μείνετε ψάξε το θέμα ξενοδοχείο. στη τύχη σου παρέθεσα αυτά τα δύο που έχω ποστάρει πιο πάνω, κυρίως για να σου δείξω την περιοχή. ψάχνοντας στο booking μπορεί να βρεις καλύτερες επιλογές.

και για να ψάξεις και το που θα φας δες και εδώ.

http://www.tripadvisor.com/Restaurants-g293974-Istanbul.html

Link to comment
Share on other sites

Alex, να διευκρινήσω κάτι.

 

Δεν είναι η περιοχή του Σουλταναχμέτ επικίνδυνη το βράδυ. απλώς θα αναγκαστείς να πάρεις αυτοκίνητο ή ταξί για να βγεις βράδυ και να πας στην περιοχή της Ιστικάλ και του Γαλατά που έχουν περισσότερη ζωή.

 

η κύρια νυχτερινή ζωή (μεζεδοπωλεια, μπαράκια) κεντρικά είναι πάνω στην Ιστικλάλ που είναι πεζόδρομος.οπότε θα αναγκαστείς να παρκάρεις σε κάποιο στενό κοντά ή μακριά και αντίστοιχα το ταξί να σε αφήσει κοντά ή μακριά. και αυτό είναι που θα πρέπει να προσέξεις.

για αυτό ανέφερα πιο πάνω ότι εκεί που είσαι χαλαρός σε ένα κεντρικό δρόμο 1-2 στενά πιο μέσα είναι άλλη πραγματικότητα. θα μου πεις, οκ εξοικειωμένοι είμαστε και στην Αθήνα. περπατάς τη Σταδίου και λες τι ωραία και στη Σοφοκλέους, ένα δρόμο σχεδόν πιο μέσα, είναι μια άλλη εικόνα.

 

αν καταλήξεις στην περιοχή που θα μείνετε ψάξε το θέμα ξενοδοχείο. στη τύχη σου παρέθεσα αυτά τα δύο που έχω ποστάρει πιο πάνω, κυρίως για να σου δείξω την περιοχή. ψάχνοντας στο booking μπορεί να βρεις καλύτερες επιλογές.

και για να ψάξεις και το που θα φας δες και εδώ.

http://www.tripadvisor.com/Restaurants-g293974-Istanbul.html

 

Σ' ευχαριστώ και πάλι.:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...