Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΡΑΧΥΣ ΧΑΛΙΝΟΣ ΓΛΩΣΣΑΣ


Recommended Posts

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


Η μικρή μου γεννήθηκε με βραχύ χαλινο και από το ψάξιμο που έκανα εγώ κατάλαβα ότι πρέπει να διορθωθεί. Τη δεύτερη κι όλας εβδομάδα ήρθε Ωριλα στο σπίτι και το έκοψε λίγο. Εμείς είδαμε διάφορα. Το παιδάκι άρχισε να βγάζει τη γλώσσα έξω από το στόμα. Και είδα διάφορα και στον θηλασμό. Έγινε ανώδυνος παρ'όλο που λένε ότι δεν επηρεάζει. Όσο πιο νωρίς γίνεται τόσο καλύτερα γιατί δεν πονάνε καθόλου όταν είναι νεογέννητα. Ελπίζω να σε καλύψα.

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.εχω εναν γιο 4,5μηνων και στο μαιευτηριο μου ειπαν οτι ειχε λιγο βραχυ χαλινο.ο παιδοχειρουργος του νοσοκομειου στη ροδο μου ειπε στισ 40μερες να το διορθωσουμε.στις 20μερες απο την γεννηση του ηρθε αλλος παιδιατρος στο σπιτι ,που μου ειπε οταν γινει ενος χρονου να το διορθωσουμε.και στις 40μερες που πηγαμε σε εναν αλλο γιατρο ,γιατι ο προηγουμενος δεν μου αρεσε ,διοτι δεν απαντουσε στο τηλ.οποτε τον ηθελα μου ειπε να το αφησουμε και θα κοπει μονο του απο τα πεσιματα που θα εχει ως παιδακι που ειναι.ο τελευταιος εχει πολυ καλη φημη και δουλευε για χρονια στο ελενα.τι να πω δεν ξερω ,τρεις γιατροι τρεις διαφορετικες απαντησεις.ισως επειδη ειναι μικρου βαθμου τι να πω...εκτοτε δεν ξανασχοληθηκα με το ζητημα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει οποιαδήποτε στιγμή η διόρθωση. Μέχρι να 40ήσουν δεν έχουν αναπτυχθεί τα νεύρα του πόνου και είναι ανώδυνο. Όταν το παιδάκι είναι μεγάλο χρειάζεται μέθη και αν έχουν μπει οι στέρεες δυσκολεύεται να φάει γιατί τσούζει την πρώτη μέρα.

TBlYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! κι εμεις ειχαμε κοντο χαλινο και το κοψαμε οταν ηταν 9 μηνων και τον βοηθησε πολυ στο να αρθρωσει καλυτερα συλλαβουλες και να πινει πιο σωστα με το μπιμπερο.. Οσο πιο μικρος τοσο καλυτερα γιατι ειναι μαλακο ακομα το χαλινο και δεν ποναει τοσο οσο αργοτερα. Αν του το κανεις οταν θα ειναι μεγαλυτερο θα χρειαστει ναρκωση-μεθη οπως ειπε η ziapan και ειναι κριμα. Το ειχα ψαξει αρκετα πριν παμε και διαπιστωσαμε οτι οσο πιο νωρις το κανεις τοσο καλυτερα. Ουτε αιμα δεν εβγαλε επειδη ηταν μικρος! Οσο μεγαλωνει το παιδι τοσο σκληραινει το χαλινο και αναπτυσσονται νευρα και ποναει περισσοτερο. Αυτο το οτι μπορει να κοπει μονο του δε το εχω ξανακουσει. Δεν ειναι τιποτα, καντε το τωρα καλυτερα πρωτου δημιουργηθει κανενα προβληματακι στην ομιλια του παιδιου!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου ειπε να το αφησουμε και θα κοπει μονο του απο τα πεσιματα που θα εχει ως παιδακι που ειναι.

Μα τι θα πει, θα κοπεί από τα πεσίματα?? Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να κοπεί δηλαδή!!! Κι αν δεν πέσει αρκετά το παιδι :rolleyes: και δεν κοπεί ??

Εμάς το κόψανε στο μαιευτήριο 2 ημερών, 5 λεπτά τους πήρε. Στην αρχή στεναχωρήθηκα (ως λεχώνα το μεγαλοποιήσα) και αργότερα αναρωτιόμουν αν όντως χρειαζόταν. Τώρα λέω πάλι καλά που έδωσα το οκ τότε από το να χρειαζόταν επέμβαση τώρα που μεγάλωσε..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.εχω εναν γιο 4,5μηνων και στο μαιευτηριο μου ειπαν οτι ειχε λιγο βραχυ χαλινο.ο παιδοχειρουργος του νοσοκομειου στη ροδο μου ειπε στισ 40μερες να το διορθωσουμε.στις 20μερες απο την γεννηση του ηρθε αλλος παιδιατρος στο σπιτι ,που μου ειπε οταν γινει ενος χρονου να το διορθωσουμε.και στις 40μερες που πηγαμε σε εναν αλλο γιατρο ,γιατι ο προηγουμενος δεν μου αρεσε ,διοτι δεν απαντουσε στο τηλ.οποτε τον ηθελα μου ειπε να το αφησουμε και θα κοπει μονο του απο τα πεσιματα που θα εχει ως παιδακι που ειναι.ο τελευταιος εχει πολυ καλη φημη και δουλευε για χρονια στο ελενα.τι να πω δεν ξερω ,τρεις γιατροι τρεις διαφορετικες απαντησεις.ισως επειδη ειναι μικρου βαθμου τι να πω...εκτοτε δεν ξανασχοληθηκα με το ζητημα.

 

Εμεις το κόψαμε νωρίς

Το κακό αν το κοψεις στον ενα χρόνο ειναι οτι πρέπει να τους κάνουν κανονική αναισθησία

Μην φοβάσαι δεν πονάνε τόσο μικρά - εμεις βάλαμε ειδικό τζελ και δεν ενοιωσε τιποτ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...