Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοηθεια δεν κοιμαται!


mariazaf

Recommended Posts

κοριτσια βοηθηστε με....ο μικρος μου ειναι 3 μηνων και 8 ημερων και αυτη την βδομαδα αλλαξε τελειως συμπεριφορα. θηλαζω αποκλειστικα...ετσι μεχρι την τριτη την ημερα θηλαζα καθε μια ωρα και αποκοιμιοταν στο στηθος μου,εμενε ξυπνιος για μια μιαμιση ωρα το πολυ μετα παλι υπνος...δεν κοιμοταν υπερβολικα αλλα κοιμοταν ευκολα...τον αφηνα ολη μερα στο κρεβατι μου μιας και θηλαζουμε ξαπλα και κοιμοταν εκει...ολα αυτα μεχρι τις 5-6 οπου πλεον δεν κοιμοταν και περιμενε το μπανακι του στις 8 και μετα στο στηθος για μιση ωρα το πολυ οπου παλι αποκοιμιοταν....μαλιστα τις τελευταιες 20 μερες ειχε αρχισει να κοιμαται διωρα και τριωρα τη νυχτα ενω παλιοτερα καθε μια ωρα ξυπναγε ετρωγε και κοιμοταν....

ετσι θεωρησα οτι ολα πανε καλυτερα....μεχρι την τριτη

οταν την ημερα αρχισε να κουραζεται τον εβαζα στο στηθος και αυτος ουρλιαζε ουτε να το δει...μετα απο αγκαλιες τραγουδια κοιμοταν και οταν ξυπναγε ετρωγε και κοιμοταν παλι....αυτο συνεβαινε δυο με τρεις φορες την ημερα..δηλαδη οταν ξυπναγε τελειως δεν κοιμοταν με το στηθος μου ουτε να το δει!το βραδυ ομως μετα το μπανακι και ολη νυχτα ολα καλα!

την πεμπτη το βραδυ καναμε το μπανακι εφαγε 5 λεπτα και μετα αρχισε παλι να ουρλιαζει...δεν ηθελε το στηθος με τιποτα...με αγκαλιτσες τον ξεγελασαμε το δεχτηκε τελικα κοιμηθηκε ολα καλα τη νυχτα...το ιδιο ακριβως και την παρασκευη αποψε ομως δεν αρκουσε οτι εγινε μετα το μπανακι αλλα εχει ξυπνησει απο τις 2 εφαγε και μετα παλι δεν ηθελε στηθος παλι δεν κοιμαται...ειμαστε σχεδον 2 ωρες με αγκαλιες και τραγουδια τιποτα...ουτε κοιμαται ουτε τρωει να νανουριστει!

εχω απελπιστει τι θα κανω????την προηγουμενη παρασκευη καναμε το πρωτο μας εμβολιο μηπως φταιει αυτο???αν συνεχισει ετσι τι θα κανω????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια βοηθηστε με....ο μικρος μου ειναι 3 μηνων και 8 ημερων και αυτη την βδομαδα αλλαξε τελειως συμπεριφορα. θηλαζω αποκλειστικα...ετσι μεχρι την τριτη την ημερα θηλαζα καθε μια ωρα και αποκοιμιοταν στο στηθος μου,εμενε ξυπνιος για μια μιαμιση ωρα το πολυ μετα παλι υπνος...δεν κοιμοταν υπερβολικα αλλα κοιμοταν ευκολα...τον αφηνα ολη μερα στο κρεβατι μου μιας και θηλαζουμε ξαπλα και κοιμοταν εκει...ολα αυτα μεχρι τις 5-6 οπου πλεον δεν κοιμοταν και περιμενε το μπανακι του στις 8 και μετα στο στηθος για μιση ωρα το πολυ οπου παλι αποκοιμιοταν....μαλιστα τις τελευταιες 20 μερες ειχε αρχισει να κοιμαται διωρα και τριωρα τη νυχτα ενω παλιοτερα καθε μια ωρα ξυπναγε ετρωγε και κοιμοταν....

ετσι θεωρησα οτι ολα πανε καλυτερα....μεχρι την τριτη

οταν την ημερα αρχισε να κουραζεται τον εβαζα στο στηθος και αυτος ουρλιαζε ουτε να το δει...μετα απο αγκαλιες τραγουδια κοιμοταν και οταν ξυπναγε ετρωγε και κοιμοταν παλι....αυτο συνεβαινε δυο με τρεις φορες την ημερα..δηλαδη οταν ξυπναγε τελειως δεν κοιμοταν με το στηθος μου ουτε να το δει!το βραδυ ομως μετα το μπανακι και ολη νυχτα ολα καλα!

την πεμπτη το βραδυ καναμε το μπανακι εφαγε 5 λεπτα και μετα αρχισε παλι να ουρλιαζει...δεν ηθελε το στηθος με τιποτα...με αγκαλιτσες τον ξεγελασαμε το δεχτηκε τελικα κοιμηθηκε ολα καλα τη νυχτα...το ιδιο ακριβως και την παρασκευη αποψε ομως δεν αρκουσε οτι εγινε μετα το μπανακι αλλα εχει ξυπνησει απο τις 2 εφαγε και μετα παλι δεν ηθελε στηθος παλι δεν κοιμαται...ειμαστε σχεδον 2 ωρες με αγκαλιες και τραγουδια τιποτα...ουτε κοιμαται ουτε τρωει να νανουριστει!

εχω απελπιστει τι θα κανω????την προηγουμενη παρασκευη καναμε το πρωτο μας εμβολιο μηπως φταιει αυτο???αν συνεχισει ετσι τι θα κανω????

 

Αρχικά να σου πώ ψυχραιμία!! Εννοείται οτι είναι μια φάση και εννοείταιοτι θα περάσει, αρκεί να έχεις επιμονή και υπομονη!!

 

Δυανύετε μία "απεργία θηλασμου".. Τετοιου είδους απεργίες διαερκούν συνήθως μερικές μόνο ημέρες 2-5 και σχεδόν ποτέ δεν οδηγούν σε αποθηλασμό ούτε είναι απαραίτητη η εισαγωγή "ξενου" γάλακτος.Οι αιτίες που προκαλούν μια απεργία θηλασμού μπορεί να ειναι πολλές μπορεί όμως να συμβεί και χωρίς κάποια συγκεκριμένη αιτία..

 

 

  • Ισως υπάρχει κάποιο μικρο σπυράκι στο στόμα του μωρού που του προκαλεί πόνο κατα τη διάρκεια του θηλασμου
  • Εχει υπάρξει κάποια αλλαγή στην καθημερίνότητα του η οποία το έχει "βγάλει απο τα νερά του"
  • Πονάει το αυτάκι του..
  • Εμφανίζεται κάποιες φορές όταν η μαμα προσπαθεί να βάλει το μωρό σε "πρόγραμμα" το μωρό μπορει να αντιδράσει με αυτό τον τρόπο..
  • Συχνά μετά απο εμβολιασμό το μωρό αντιδράει όταν το θηλάζουμε έτσι ώστε να ακουμπάει το εμβολιασμένο μπουτάκι πάνω μας..
  • Κάποια αντιδραση της μαμάς σε προηγούμενο θηλασμό το τρόμαξε, ισως κάποια φωνή δυνατή.

 

 

Μπορεί να είναι κάτι απο τα παραπάνω μπορεί και τίποτα απολύτως... εσύ πρεπει να προσπαθήσεις με διαφορούς τρόπουν να ξανα μπει στη κανονική του ροή το μπεμπάκι. Μερικοί τρόποι είναι:

 

 

 

  • Αρχικά φτιάξε ένα ήρεμο περιβάλλον με χαμηλο φωτισμό και ησυχία

 

  • Να το θηλάζεις και να κάνεις βολτούλες πάνω κάτω!
  • Να προσπαθείς να το θηλάζεις καθώς είναι νυσταγμένο, λιγο πριν αποκοιμηθει ή και αμέσως αφού ξυπνήσει. Συνήθως αυτές τις ώρες δεν αντιδράνε
  • Να το βάζεις αρκετά συχνά να θηλάζει και με το που θα αντιδράσει να του αλλάξεις στάση, είτε στο άλλο στήθος ή να το ξαπλώσεις και να το ταίσεις ξαπλωμένο στο πλάι.
  • Πέρνα χρόνο με το μωράκι σου, αν μπορείς κάνε μπανάκι μαζί του και να το κρατάς αγκαλίτσα, ακόμα και να είστε κάποιες ώρες αγκαλιά skin to skin ( δέρμα με δέρμα) είναι σημαντικό να νιώσει πάλι δέσιμο με τη μανούλα του ώστε να ξεκινήσει και πάλι να θηλάζει κανονικα!

Καλή σας επιτυχία και ηρεμια εεε??? Περιμένω νέα σου!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παλι βοηθεια θα ζητησω...ενω ειχαμε βρει παλι τις παλιες μας συνηθειες εδω και τρεις μερες ενω θηλαζω τον περνει ο υπνος και οταν παω να φυγω ψαχνει σαν τρελος το στηθος μου...το θελει για πιπιλα...αν καταφερω και φυγω χωρις να το αναζητήσει μετα απο 5 λεπτα το πολυ ξυπναει με κλαμματα τρωει και αρχιζει τα παιχνιδια...μου το εκανε αυτο το πολυ μια φορα τις δεκα μερες αλλα σημερα ειναι η τριτη μερα που το κανει συνεχομενα...απαξ και φυγω απο το κρεβατι δεν κοιμαται.

κοιμαται οσο καθομαι εκει....οταν ειναι ξυπνιος θελει αγκαλιες και εχω τρελαθει δεν μπορω να κανω δουλειες ειμαι ολη μερα με τον μπεμπη.

αυριο γινεται 5 μηνων....τα βραδια αυτα δεν κοιμαται ουτε στη κουνια μονο μαζι μου στο κρεβατι....θηλαζουμε ολη μερα και την νυχτα σχεδον καθε μια ωρα..... τι να κανω πιπιλα δεν θελει.....δωστε μου τα φωτα σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...