Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

pregnyl κ τέστ ωορρηξίας


Recommended Posts

Καλησπέρα!!!!!Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω κ αν γνωρίζετε κάτι σχετικό περιμένω με ανυπομονησία την απάντηση σας!!!!Σήμερα το μεσημέρι έκανα την ένεση pregnyl κ ενω το ωοθυλάκιο μου είναι γύρω στα 17χιλ.(κατόπιν εντολής γιατρού φυσικα).Πριν από λίγο έκανα ενα τεστ ωορρηξίας κ βγήκε θετικό.Τι σημαινει λοιπόν αυτό?Έσπασε το αυγουλάκι?Κιολας? Η απλά το τεστ ανιχνευσε την ορμόνη που έχει η ένεση?Κ αν είναι έτσι πως θα ξερω πότε εγινε η ωορρηξία αφου καθε μερα το τεστ θα δείχνει θετικό?Πότε πρεπει να έχω επαφες με τον αντρα μου?Περιμένω απάντηση σας!!!Ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!!!!!Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω κ αν γνωρίζετε κάτι σχετικό περιμένω με ανυπομονησία την απάντηση σας!!!!Σήμερα το μεσημέρι έκανα την ένεση pregnyl κ ενω το ωοθυλάκιο μου είναι γύρω στα 17χιλ.(κατόπιν εντολής γιατρού φυσικα).Πριν από λίγο έκανα ενα τεστ ωορρηξίας κ βγήκε θετικό.Τι σημαινει λοιπόν αυτό?Έσπασε το αυγουλάκι?Κιολας? Η απλά το τεστ ανιχνευσε την ορμόνη που έχει η ένεση?Κ αν είναι έτσι πως θα ξερω πότε εγινε η ωορρηξία αφου καθε μερα το τεστ θα δείχνει θετικό?Πότε πρεπει να έχω επαφες με τον αντρα μου?Περιμένω απάντηση σας!!!Ευχαριστω πολυ!!!

 

 

Οταν εκανα εγω μια φορα ενεση pregnyl Πέμπτη απόγευμα, μου ειχε πει ο γιατρος να εχουμε επαφες Παρασκευη βραδυ και Σαββατο πρωι....

 

Το θετικο τεστ ωορρηξιας νομιζει δηλωνει οτι ξεκιναει η διαδικασια ωορρηξιας και σε 36 ωρες πρεπει να εχεις επαφες.

 

Καταρχην επρεπε να παρεις τηλεφ τον γιατρο σου να τον ρωτησεις ποτε να εχεις επαφες και κακως δεν σε ενημερωσε!

 

Θεωρητικα αφου την εκανες σημερα το μεσημερι πρεπει να εχεις επαφη αυριο απογευμα και μεθαυριο χαραματα.....και οσες φορες θελετε και μπορειτε σε αυτο το διαστημα...

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Η γιατρός μου είπε να έχουμε συνέχεια επαφές απο σημερα κ για τις επόμενες μέρες.απλά η απορία μου είναι αν θα πρέπει να συνεχίσω τα τεστ ωορρηξίας αφου λογικα για τις επόμενες μερες θα δειχνουν συνεχεια θετικό αποτελεσμα.πως θα ξερω εγω αν και ποτε εγινε η ωορρηξια?ξερεις κατι γι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Η γιατρός μου είπε να έχουμε συνέχεια επαφές απο σημερα κ για τις επόμενες μέρες.απλά η απορία μου είναι αν θα πρέπει να συνεχίσω τα τεστ ωορρηξίας αφου λογικα για τις επόμενες μερες θα δειχνουν συνεχεια θετικό αποτελεσμα.πως θα ξερω εγω αν και ποτε εγινε η ωορρηξια?ξερεις κατι γι αυτό?

 

Η γιατρος σου σου εδωσε συμβουλες να εχετε επαφες καθημερινα.

 

Με υπερηχο στην γιατρο θα διαπιστωσεις αν εγινε ωορρηξια!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη επιτυχια!Η ωορεξια γινεται 36 ,το πολυ 40 ωρες μετα την ενεση.Τα τεστ ωορεξιας ασκοπα τα κανεις εφοσον ξερεις οτι εισαι στην φαση της ωορεξιας,συμφωνα με τον υπερηχο και την ενεση.Οι επαφες σου πρεπει να ειναι κανονικα την ημερα που κανεις την ενεση και 36ωρες μετα,κι αυτο γιατι αν ο αντρουλης σου εχει καλο σπερμα,αυτο μενει ζωντανο μεσα σου για 48ωρες εως κ 72 καμια φορα αν ειναι σουπερ,οποτε χρειαζεται απλα μια ανανεωση για να αυξηθουν οι πιθανοτητες επιτυχιας.Οι πολλες επεφες σε μια μερα ή οι συνεχομενες καθημερινες αδυνατιζουν το σπερμα,γιατι απλα δεν προλαβαινει να γινει η διαδικασια για να ωριμασει,για αυτο αλλωστε κι οταν κανουν σπερμοδιαγραμμα οι αντρες λενε οι γιατροι να απεχουν 2-3 μερες,για να εχει ωριμασει το σπερμα.

Σου ευχομαι τα καλυτερα!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλή σου μερα και ευχαριστω πολύ για την κατατοπιστική απάντηση!!!Να σε ρωτησω κ κάτι ακόμα?Η πρώτη επάφη θα πρέπει να είναι εντός 24ώρου από την ωρα που κάνεις την ένεση?Κ η επόμενη 36 ώρες μετά την ένεση εννοείς? Υπάρχει περίππτωση το ωοθυλάκιο να σπάσει μετά τις 36-40 ωρες?Χάζες ίσως οι ερωτήσεις μου αλλά είναι το άγχος στη μεση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλή σου μερα και ευχαριστω πολύ για την κατατοπιστική απάντηση!!!Να σε ρωτησω κ κάτι ακόμα?Η πρώτη επάφη θα πρέπει να είναι εντός 24ώρου από την ωρα που κάνεις την ένεση?Κ η επόμενη 36 ώρες μετά την ένεση εννοείς? Υπάρχει περίππτωση το ωοθυλάκιο να σπάσει μετά τις 36-40 ωρες?Χάζες ίσως οι ερωτήσεις μου αλλά είναι το άγχος στη μεση!!!!

 

Καθολου χαζη ερωτηση,κι εγω αν δεν ρωταγα δεν θα μαθαινα.....Ναι η πρωτη επαφη πρεπει να γινει εντος του πρωτου 24ωρου και ακομα καλυτερα 2-3ωρες αφου γινει η ενεση(αυτο πιο πολυ ειναι για το σπερμα,ωστε να υπαρχει μεσα μεχρι να γινει η ωοθηλακιορεξια και φυσικα γιαα να ανανεωθει),και η επομενη οταν ολοκληρωθει το 36ωρο.Μετα τις 36 ναι μπορει να σπασει,ποτε ομως πανω απο 40ωρες.Για να καταλαβεις καλυτερα πως λειτουργει το ολο συστημα με τις ενεσεις αυτες......αυτες τις ενεσεις τις κανουν και οι γυναικες που μπαινουν στην διαδικασια της σπερματεγχυσης ή της εξωσωματικης και οταν κανουν την ενεση και μολις συμπληρωθουν 36 με μεγιστο τις 40ωρες κανουν ή την σπερματεγχυση ή την ληψη ωαριων.

Το μονο που εχεις να κανεις αν και ξερω οτι ειναι δυσκολο ειναι να ηρεμησεις και να απολαυσεις τις στιγμες με τον αντρα σου,απο εκει και περα δεν περναει κατι αλλο απο το χερι σου κι αν θελει θα ερθει.Στο λεω εκ πειρας.....

Ο αντρας σου εχει κανει εξετασεις;Εσυ για πιο λογο εκανες την ενεση,εχεις πολυκυστικες;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα marouliw!!!!συγγνώμη για την τόσο αργοπορημένη απάντηση αλλά λόγω ενός τεχνικού προβλήματος δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω τον υπολογιστή μου για κάποιες μέρες.όντως έχω πολυκυστικές, γι αυτό κ πήρα δυο μήνες αντισυλληπτικά ωστε να στρώσει ο κύκλος μου και να μπορώ να εντοπίζω τις γονιμες μέρες.την pregnyl την έκανα τον προηγούμενο μήνα για πρώτη φορά γιατι είχα ένα καλό ωόθυλάκιο συμφωνα με ταλεγόμενα της γιατρού μου και θέλαμε να σπάσει σίγουρα και να μην γίνει κυστικό όπως άλλες φορες.τζίφος βέβαια!!!την έκανα και αυτό τον μήνα όπως έγραψα παραπάνω αλλά το ξερω εκ των προτέρων πως τίποτα δεν θα εχει γινει γιατί οι επεφες με τον άντρα μου ήταν πολύ περιορισμένες λόγω δουλειάς.μόνο το πρωτο 24 της ένεσης και άλλη μια φορά στις 36 ώρες περίπου.μετά τιποτα.φαντάζομαι πως δεν υπάρχει ελπίδα ε????μια ερώτηση ακόμα γιατί εχτες που έκανα ενα τεστ ωορρηξίας 4 ημερες μετά την ένεση βγήκε θετικό?τι σημαίνει αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Πρωτα απο ολα δεν υπαρχει λογος να απογοητευεσαι.Οι επαφες σας ηταν μια χαρα,δεν χρειαζονται περισσοτερες.Οι πολυκυστικες ειναι ενα θεμα,αλλα δεν σημαινει πως ειναι μεγαλο προβλημα,ωστε να μην γινεις μανουλα,απλα ισως παρει λιγο παραπανω χρονο.Απο οτι καταλαβα ο αντρας σου δεν εχει κανει καποια εξεταση για να δειτε σε τι κατασταση ειναι το σπερμα του;Καλο θα ηταν αν δεν πετυχατε κι αυτη την φορα,πραγμα που στο απευχομαι,να παει να κανει κι εκεινος εξετασεις,ενα σπερμοδιαγραμμα δηλαδη,για να ειστε σιγουρη οτι απο την μερια του ειναι ολα καλα ωστε να μην ταλαιπωρισε κι εσυ με φαρμακα κι ενεσεις κ υπαρχει καποιο θεματακι κ με το σπερμα.

Κι ενα τεστ εεγκυμοσυνης να κανεις τωρα,θετικο θα βγει....ειναι οι ορμονες της ενεσης που ανυχνευονται και θα ανυχνευονται για μια βδομαδα ακομα.Μην καταναλωνεσαι ομως με τα τεστ,πιο πολυ ψυχοφθορο ειναι.Αν δεν αδιαθετησεις 14 μερες μετα απο την συμπληρωση την 36ωρων απο την ενεση πηγαινε για β-χοροιακη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα!!!!!Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω κ αν γνωρίζετε κάτι σχετικό περιμένω με ανυπομονησία την απάντηση σας!!!!Σήμερα το μεσημέρι έκανα την ένεση pregnyl κ ενω το ωοθυλάκιο μου είναι γύρω στα 17χιλ.(κατόπιν εντολής γιατρού φυσικα).Πριν από λίγο έκανα ενα τεστ ωορρηξίας κ βγήκε θετικό.Τι σημαινει λοιπόν αυτό?Έσπασε το αυγουλάκι?Κιολας? Η απλά το τεστ ανιχνευσε την ορμόνη που έχει η ένεση?Κ αν είναι έτσι πως θα ξερω πότε εγινε η ωορρηξία αφου καθε μερα το τεστ θα δείχνει θετικό?Πότε πρεπει να έχω επαφες με τον αντρα μου?Περιμένω απάντηση σας!!!Ευχαριστω πολυ!!!

 

εγω χτες ειχα ωοθυλακιο 19 εκ σημερα το πρωι μου ειπε να την κανω την ενεση και οπως λεει το ηλιοβασιλεμα επαφη αυριο βραδυ. Μαλιστα χτες μου τονισε να μην εχουμε επαφη ουτε χτες ουτε σημερα προκειμενου να ειναι καλυτερο το σπερμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

VAL-KOS Καλή επιτυχία!!!!!!!!!

 

Εγώ τα πήρα σε 5 κυκλους και μονο στον πρωτο εκανα ωαριο και προχωρησα σε pregnyl και εγινε η ωορρηξια....:(...Ειχα μια ελπιδα οτι ξαναεγινε και σε αυτον τον 5ο κυκλο που διανυω τωρα, γιατι εκανα ενα τεστ ωορρηξιας κ βγηκε θετικο και πηγα το απογευμα της ιδιας μερας για υπερηχο και δεν ειδε κατι ο γιατρος...και ηλπιζα μετα απο 15μερες να δω αν θα αδιαθετησω ή οχι λογω εγκυμοσυνης...Περασαν βεβαια οι μερες απο το θετικο τεστ, σημερα ειμαι 32η μερα αλλα τα τεστ εγκυμοσυνης βγαινουν αρνητικα....

Είμαι και σε διατροφη για να χασω πολλα περιττα κιλα, ηδη εφυγαν τα 7κιλα και ευχομαι αυτο να επηρεασει θετικα τον κυκλο μου....θα δουμε!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...