Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν παει στην τουαλετα


Recommended Posts

Καλήμερα σας φίλες μου.

Όπως καταλαβαίνετε κ από το τίτλο του θέματος έχουμε μεγάλο ''θέμα'' εδώ...

ας τα πάρουμε όμως τα πράγματα απ την αρχή.

 

Λίγο

πριν κλείσει τα 4 ο μεγάλος μου γιος ήρθε στον κόσμο ο μικρός μας. όλα κύλησαν άψογα. ούτε ζηλειες ούτε τπτ δόξα το θεό.

ο μεγάλος μας κάλως ή κακώς φορούσε ακόμα την πάνα διότι δεν ήταν έτοιμος για την τουαλέτα. Μόλις γεννήθηκε ο μικρός του εξήγησα ότι τώρα είναι μεγάλος αδελφός κ πρέπει να δώσει το καλό παράδειγμα και για αρχή να ''κόψουμε το μπειμπιλινο''

όλα πήγαν τέλεια! απ την 1η βδομάδα κιόλας κόψαμε τα τσισακια της ημέρας (πηγαινει κανονικά από την 2η κιόλας μέρα)

και τα βραδινά σε 3-4 μέρες κοπηκαν κ αυτά. τέλος το μπεμπιλινο.....

Το θέμα μας το μεγάλο είναι τα 'κακακια''

Δεν θέλει να πάει να τα κάνει με τπτ.

δεν θέλει να κάτσει

δεν θέλει καν να τα κάνει πάνω του

του βάζω μπεμπιλινο για να τα κάνει για να μην τα κρατάει αφού δε θέλει την τουαλέτα .... τίποτα!

με αποτέλεσμα , να περνάνε 2 ήμερες κ να λερώνει σταδιακά τα ρούχα του αφήνοντας πάνω λίγα λίγα κάθε φορά.

Πλέον το μπεμπιλινο δε το θέλει καθόλου. θέλει το σλιπάκι του αλλά το λερώνει πανταααααα όλη μέρα μπορει να αλλαξω κ 10 σλιπακια γιατι τα αφηνει τα κακακια λιγα λιγα καθε μιση ωρα κ ετσι το αποτελεσμα ειναι τραγικο , να βλεπω στην μπανιερα στιβες τα λερωμενα τα εσωρουχα του.

ειλικρινά είναι πολύ κουραστικό κ με κανένα αποτέλεσμα.

Μίλησα κ με τον παιδίατρο μου κ μου είπε πως αντιμετωπίζουν πολλά παιδιά τέτοιο θέμα.

εγώ τι πρέπει να κάνω; πλέον δεν μπορούμε ούτε βόλτα να βγούμε διότι τα αφήνει πάνω του όπου κ να είμαστε κ όσο κ να θες να το κρύψεις δεν κρύβεται κ από το φούσκωμα πίσω κ από την μυρωδιά.

δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω.

 

θέλω την βοήθεια σας. αντιμετωπίζει άλλη μαμά το ίδιο με μένα;

στο προνηπειο δεν μας πήραν . λόγω έλλειψη θέσεων . και ευτυχώς δλδ γιατί πως θα πήγαινε σχολείο με τα σλιπάκια του συνεχώς λερωμένα ;

Τι θα κάνω θεέ μου;.. :( είμαι να σκάσω .... τι με το καλό τον έχω πάρει τι με το κακό τι με την απειλή τι με την τιμωρία. ΤΊΠΟΤΑ! το ίδιο αποτέλεσμα/ δεν δέχεται να πάει τουαλέτα με τίποτα.

κ αν τον ρωτήσεις δε σου λέει οτι φοβάται ή κάτι τέτοιο... σου λεει. ''απλά δε θέλω'' :(

 

Τα φώτα σας κοπέλες ! αυτη η δουλειά γίνεται απο τοτε που έβγαλε το μπεμπιλινο δλδ εδω κ 5 μήνες....

 

Και δεν φτάνει αυτο. να εχω κ καποιες γειτονησες με μικρά παιδια κ να συγκρινουν πχ.. ακόμα δεν του το βγαλες;;; ααα εμενα μου το πέταξε μόνος του και τετοιου ειδους συγκρισεις :(

 

ευχαριστώ εκ τ πρότερων

φιλάκια

Αν θεός γινόμουν για λίγο.. θα άλλαζα πολλά δεν σου κρύβω... ενα όμως θα άφηνα ίδιο... ''Εσένα αγάπη μου''

 

dgCgp3.png

 

4WCBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου και απο εμένα.Η μεγάλη μου κόρη μόλις γεννήθηκε το μωρό άρχισε να κρατάει τα κακάκια της (φορούσε ακόμα πάνες) αλλά η ψυχολόγος μας είπε να μην της λέμε τίποτα και θα περάσει απο μόνο του.Όντως σταδιακά άρχισε να τα κάνει στην πάνα και μετά (γύρω στα 2,5) αγοράσαμε γιογιο και άρχισε η εκπαίδευση.Δεν την πιέζαμε καθόλου να τα κάνει εκεί και όταν είχαμε ατυχήματα το παίζαμε κινέζοι. Το παιδί κατά την γνώμη μου δεν πρέπει να πιέζεται και κυρίως να τιμωρείται. Πολλές φορές με έβλεπε να αλλάζω την μπέμπα και με ρωτούσε ΕΝΩ είχε βγάλει εντελώς την πάνα, γιατί δεν την αφηνω και αυτήν να φοραέι.Τότε απλώς της τόνιζα ότι είναι μεγάλο παιδί (κοπελάρα 2 μέτρα) και αυτά τα φοράνε τα μωράκια και πως το μωρό όταν μεγαλώσει σαν και αυτήν θα φορέσει βρακάκι. Θέλει τρελή υπομονή.Τελικά κάθε παιδάκι περνάει γερό σοκ με την άφιξη νέου μέλους.Ο παιδικός σταθμός βοηθάει στην μετάβαση γιατί το παιδάκι βλέπει και τα άλλα παιδάκια που κάνουν κακά στην wc και θέλει να τα αντιγράψει.

ΥΓ.Βοηθάει επισης να πάρεις το ειδικό κάθισμα που μπαίνει στην δική σας τουαλέτα το οποίο να διαλέξετε μαζί και να του τονίσεις οτι είναι αποκλειστικά δικό του τωρα που εγινε κοτζάμ άντρας.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!

γνωμη ειναι να του δωσεις καποια κινητρα και αμεσως μολις τα κανει στη λεκανη μεγαλη επιβραβευση.

βαλε τον να κατσει μεχρι να τα κανε,ι μη το σηκωσεις για κανενα λογο ( μπορει να σου παει και μισαωρο) πες του οτι αν τα κανει στη λεκανη θα φατε μια λιχουδια, θα τον πας βολτα θα φτιαξετε μονη σας ενα παζλ ( χωρις να σας ενοχλησει το μωρο), θα ζωγραφισετε, θα τραγουδησετε. Με λιγα λογια βρες το κουμπι του ( σιγουρα εχει ). Και μολις τα κανει αρχισε να τραγουδας και να χορευεις μπροστα του, να χειροκροτεις και να ζητοκραυγαζεις( εγω εγραψα μεχρι και τραγουδι " μπραβο στη Δαναη μου ιιιααα ιιααα ιιοουυ, που εκαν τα κακακια της στη λεκανη γιοοοοουυυ")

Δειξε του δηλαδη οτι καταχαρηκες . Επισης πιανει και η επιβραβευση στα πλακακια της τουαλεττας με αυτοκολλητα

 

καλη επιτυχια

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κι εμεις δε θελαμε να κατσουμε τουαλέτα, και αν καθοταν με παρακαλια ηταν για 2 δευτερολεπτα και μετα ελεγε "δεν εχω" και εφευγε... Ηταν βέβαια μικρη...

 

Το κόλπο που επιασε σε μας ήταν το "παιχνιδι της τουαλέτας". Δλδ κατι που της αρεζε πολύ αλλα ο κανονας ηταν οτι μπορουσε να το παιζει μονο οσο καθοταν στην τουαλετα. Δοκίμασε και αυτό μήπως του αρέσει :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...