Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ 2013


Recommended Posts

Καλησπερα, τελικα το επιδομα του Οαεδ εμαθα οτι δεν κοπηκε και για 2παιδια ξεκινουσαν σήμερα οι καταθέσεις δικαιολογητικών γνωρίζει καποιος κάτι παραπάνω? και ποτε μπαινουν τα χρηματα?

 

http://www.dikaiologitika.gr/2013071913856/ergasiaka/oikogeneiako-epidoma-oaed-2013/menu-id-232.html

age.png

CfYbp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλημέρα,

 

έχει πάρει καμία το οικογενειακό επίδομα του ΟΑΕΔ για το 2013 και αν ναί,

τι ημερομηνία έχει καταθέσει τα χαρτιά;

Εγώ προσωπικά τα έχω καταθέσει 5/9(δύο παιδιά) και ούτε φωνή ούτε ακρόαση ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

έχει πάρει καμία το οικογενειακό επίδομα του ΟΑΕΔ για το 2013 και αν ναί,

τι ημερομηνία έχει καταθέσει τα χαρτιά;

Εγώ προσωπικά τα έχω καταθέσει 5/9(δύο παιδιά) και ούτε φωνή ούτε ακρόαση ακόμα.

γεια σας...σημερα το πρωι πηγα στον οαεδ και τους ρωτησα για το οικογενειακο επιδομα για 2 παιδια εχω καταθεση τα δικαιολογιτικα απο 05-09-2013 ποτε θα μπουνε τα χρηματα και μου ειπανε οτι ειχαν γινει καταβολες εως και 04-9 & 05-09,τι να πω θα περιμενουμε μια υπαλληλος μου ειπε πως στην αρχη εβαζαν πολυ γρηγορα τα χρηματα στο λογαριασμο αλλα μετα το σταματησαν αν γνωριζει καποιος κατι για το επιδομα ασ μας ενημερωση ευχαρισω πολυ....

Link to comment
Share on other sites

το επιδομα μπαινει 30-40 μερες απο την υποβολη της αιτησης

 

Καλησπέρα,

απο ότι κατάλαβα όμως τελικά ούτε και αυτό που λες είναι απόλυτο.

Τι εννοώ;

Τι προηγούμενη χρονιά είχα κάνει τα χαρτιά την πρώτη μέρα κατάθεσης για δύο παιδιά.

Ως δια μαγείας μέσα σε 10 μέρες τα χρήματα κατεβλήθησαν.

Ενας άλλος συνάδελφός μου στην δουλειά πάλι με δύο παιδιά έκανε τα χαρτιά του ένα μήνα μετά απο μένα. Τα χρήματα τα πήρε μετά απο κανα 4μηνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια φωτιστε με λιγο.ειναι διαφορετικο επιδομα για τα 2παιδια απο τον οαεδ,απο αυτο που καναμε με τη φορολογικη δηλωση?(A21).αν ναι να τρεξω να καταθεσω χαρτομανι..αααα κ σε μια φιλη μου ειπαν οτι δεν υπαρχει αυτο το επιδομα πλεον βοηθειααααα!!!!!:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια φωτιστε με λιγο.ειναι διαφορετικο επιδομα για τα 2παιδια απο τον οαεδ,απο αυτο που καναμε με τη φορολογικη δηλωση?(A21).αν ναι να τρεξω να καταθεσω χαρτομανι..αααα κ σε μια φιλη μου ειπαν οτι δεν υπαρχει αυτο το επιδομα πλεον βοηθειααααα!!!!!:confused::confused::confused:

 

 

Καλησπέρα,

 

άλλο το Α21, άλλο το επίδομα του ΟΑΕΔ.

Το πρώτο το χορηγεί η εφορία και για να το πάρεις εαν δεν απατώμαι, είναι προυπόθεση να έχεις κάνει φορολογική δήλωση και να έχει γίνει και η εκκαθάριση.

Το άλλο είναι το κλασικό επίδομα που δίνει ο ΟΑΕΔ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

άλλο το Α21, άλλο το επίδομα του ΟΑΕΔ.

Το πρώτο το χορηγεί η εφορία και για να το πάρεις εαν δεν απατώμαι, είναι προυπόθεση να έχεις κάνει φορολογική δήλωση και να έχει γίνει και η εκκαθάριση.

Το άλλο είναι το κλασικό επίδομα που δίνει ο ΟΑΕΔ

ααααααααα τελεια μπορω κ αυριο να καταθεσω χαρτια ή εληξε?κ οταν λεμε κλασσικο ποσο?εγω γιατι δεν εχω παρει ποτε?που ζω?
Link to comment
Share on other sites

ααααααααα τελεια μπορω κ αυριο να καταθεσω χαρτια ή εληξε?

 

Ημ/νία λήξης κατάθεσης δικαιολογητικών απο ότι διαβάζω στο site του ΟΑΕΔ 31-01-2014.

Για τις υπόλοιπες πληροφορίες που ρωτάς παίζει ρόλο ανάλογα με τα πόσα παιδιά έχεις.

Για δύο παιδιά για παράδειγμα είναι 295.80

 

Ελπίζω να βοήθησα.....

Link to comment
Share on other sites

Ημ/νία λήξης κατάθεσης δικαιολογητικών απο ότι διαβάζω στο site του ΟΑΕΔ 31-01-2014.

Για τις υπόλοιπες πληροφορίες που ρωτάς παίζει ρόλο ανάλογα με τα πόσα παιδιά έχεις.

Για δύο παιδιά για παράδειγμα είναι 295.80

 

Ελπίζω να βοήθησα.....

αν βοηθησες!!!σε ευχαριστω παρα πολυ θα παω να ρωτησω τι ακριβως θελει..τα 295,80 ειναι το χρονο να φανταστω?
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σημερα πιστωθηκαν ΟΛΕΣ οι αιτησεις που εχουν γινει μεχρι 24/9/2013

 

Προσυπογράφω. Οντως κατατέθηκαν. Να 'σαι καλα για την γρήγορη πληροφόρηση agkiolina.

Ασχετα βέβαια που σε μένα τα "σήκωσε" η εθνική για κάποια χρέος που έχω σε δάνειο.

OFF Topic: BTW ξέρει καμία εαν το επίδομα αυτό είναι ακατάσχετο σαν το επίδομα ανεργίας;

Γιατί έχω σκοπό να τους κάνω αγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εγω κατεθεσα τα χαρτια για το οικογενειακο επιδομα μεσω Κεπ, και μου ειπαν οτι μετα απο 2 με 3 μηνες θα παρω το επιδομα. Γνωριζει καποια αν ισχυει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Πέρσυ όσοι είχαν καταθέσει μέσω ΚΕΠ τα χαρτιά τους όντως καθυστέρησαν περισσότερο από τους άλλους να το πάρουν το επίδομα.

Εμένα στα ΚΕΠ μου είχαν πει ότι συγκεντρώνονται κάποιοι φάκελοι και πάνε ομαδικά στον ΟΑΕΔ, όχι ένας ένας φάκελος μόνος του, μετά μέχρι να ελεγχθεί από τον ΟΑΕΔ και παέι λέγοντας. Εάν πας απευθείας στον ΟΑΕΔ θέλει ένα μήνα μπορεί και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολες και σε ολους.Παρακαλω αν ξερει καποια να με βοηθησει.Εκανα το Α21 και πηρα την πρωτη δοση για το πρωτο μου παιδι που ειναι 2 χρονων.Για το δευτερο παιδι μου που γεννηθηκε πριν 4 μηνες δικαιουμαι επιδομα?Και αν δικαιουμαι τι πρεπει να κανω?Αγκιολινα αν μπορεις να με βοηθησεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσι να σε ρωτήσω: Oταν καταχωρησες τα στοιχεία στο Α21 και έβαλες και τον λογαριασμό τράπεζας για να πιστωθούν, έγινε η εκκαθάριση και περίμενες? Κατέθεσες πιστοποιητικά κάπου? Πόσο διαστημα πέρασε από την εκκαθάριση έως να σου πιστωθουν? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολες και σε ολους.Παρακαλω αν ξερει καποια να με βοηθησει.Εκανα το Α21 και πηρα την πρωτη δοση για το πρωτο μου παιδι που ειναι 2 χρονων.Για το δευτερο παιδι μου που γεννηθηκε πριν 4 μηνες δικαιουμαι επιδομα?Και αν δικαιουμαι τι πρεπει να κανω?Αγκιολινα αν μπορεις να με βοηθησεις..

 

To A21 αφορά ένα επίδομα παιδιών που δίνει το Κράτος και δεν αφορά το επίδομα τέκνων που δίνει ο ΟΑΕΔ εφόσον δεν το παίρνεις από τη δουλιεά σου. Και για τις δύο περιπτώσεις δικαιούσαι αναλογικά με τους μήνες που είναι γεννημένο το δεύτερο παιδάκι σου. Για το μεγάλο σου τα παίρνεις και τα δύο επιδόματα κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσι να σε ρωτήσω: Oταν καταχωρησες τα στοιχεία στο Α21 και έβαλες και τον λογαριασμό τράπεζας για να πιστωθούν, έγινε η εκκαθάριση και περίμενες? Κατέθεσες πιστοποιητικά κάπου? Πόσο διαστημα πέρασε από την εκκαθάριση έως να σου πιστωθουν? Ευχαριστώ

 

Εγώ δεν κατέθεσα πουθενά αλλού πιστοποιητικά. Άκουσα ότι μόνο εάν είναι κάτι λάθος στα χαρτιά σου σε καλούν από τον ΟΓΑ. Εγώ το πήρα περίπου στις 50 ημέρες από την κατάθεση του Α21.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα...ερωτηση..μπηκα στο συστημα και ειδα οτι μου εγκριναν 160? οικογενειακο επιδομα ογα...εγω τι πρεπει να κανω τωρα...? Να παω απο τον ανταποκριτη του ΟΓΑ να προσκομισω δικαιολογητικα ή ειναι ολα οκ και απλα θα περιμενω να μου βαλουν τα χρηματα...???? στο εντυπο Α21 αναφερομαι....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα!!!Αν μπορει καποια κοπελα να μου πει την κοινη υπευθυνη δηλωση που ζητανε απο τον οαεδ απο που θα την παρω; και ολα τα υπολοιπα χαρτια πρεπει να ειναι επικυρωμενα απο τα κεπ;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...