Recommended Posts

ο μικρος μας ειναι 19 μηνων και σκεφτομουνα τωρα που φθινοπωριαζει μηπως τον παω καπου για να απασχολειται καποιες ωρες. Εχω βρει ενα ωδειο στα μελισσια και ενα αλλο κεντρο στην κηφισια το my playce που κανουν καποια μαθηματα 1 φορα την βδομαδα ή και παραπανω αναλογα τι θα επιλεξεις. Το ωδειο ειναι του Φιλιππου Νακα. Εχετε ακουσει τιποτα γι αυτα? και τι κανουν εκει? αν εχετε υπ οψιν σας καποια αλλα κεντρα σε περιοχη μελισσια και κηφισια θα με βοηθαγατε πολυ!

Διαφημίσεις

Υπάρχει και το Gymboree στην Ν. Ερυθραία κοντα στο Μyplace. Και γω σκεπτομαι να τη γραψω σε ενα απο τα δυο. Καμια γνωμη? Εχει παει καμια το παιδι της σε ενα απο τα 2? Ποιο θεωρήτε καλύτερο?

Εγώ θέλω να μάθω τι περικλείει για εσάς ο όρος "ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ" για τα παιδιά από 10 μηνών έως και 3 ετών.

Είναι μία ηλικία που πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με διάφορα παιχνίδια/υλικά για τον κίνδυνο τραυματισμών ή κατάποσης και έτσι μάλλον αποκλείουμε την ζωγραφική και την γλυπτική με πλαστελίνη ή πηλό, κάτι που είναι πράγματι δημιουργικό.

Τι θα μπορεί να απασχολήσει δημιουργικά ένα παιδί λοιπόν έως 3 ετών;

Εγώ θέλω να μάθω τι περικλείει για εσάς ο όρος "ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ" για τα παιδιά από 10 μηνών έως και 3 ετών.

Είναι μία ηλικία που πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με διάφορα παιχνίδια/υλικά για τον κίνδυνο τραυματισμών ή κατάποσης και έτσι μάλλον αποκλείουμε την ζωγραφική και την γλυπτική με πλαστελίνη ή πηλό, κάτι που είναι πράγματι δημιουργικό.

Τι θα μπορεί να απασχολήσει δημιουργικά ένα παιδί λοιπόν έως 3 ετών;

Εγώ ξεκίνησα να δίνω στο γιό μου μαρκαδόρους για να ζωγραφίζει λίγο μετά που έγινε ενός. Πάντα κάθομαι μαζί του ώστε να μην βάλει τίποτα στο στόμα. Επίσης κάποιες φορές ζωγραφίζουμε με πινέλα στο καβαλέτο του αλλά πάντα κρατάω και εγώ το πινέλο για να μην έχουμε κανένα ατύχημα. Τα χρώματα που του έχω πάρει βγαίνουν στο πλύσιμο οπότε και να πάνε στα ρούχα -παρόλο που του βάζω ποδίτσα- φεύγουν. Για πλαστελίνη υπάρχει συνταγή για να φτιάξεις μόνη σου βρώσιμη πλαστελίνη την οποία χρωματίζεις με χρώματα ζαχαροπλαστικής.

http://www.mitrikosthilasmos.com/2014/01/syntagi-gia-plastelini-pou-trogete-afova.html

Δεν τον έχω πάει ακόμα κάπου για δημιουργική απασχόληση -αν και είναι κάτι που σίγουρα με ενδιαφέρει για το μέλλον- γιατί θεωρώ ότι αυτά που κάνουμε σπίτι τον καλύπτουν.

S02fp3.png

LnVyp3.png

izaki, εγώ της δίνω ξυλομπογιές της μπικ που είναι από 1,5 ετος, αλλά τις ξανακρύβω γιατί τις κρατάει και τρέχει και φοβάμαι μην πέσει και αυτοτραυματιστεί. Την πλαστελίνη την ξέρω, την έχω κάνει 2 φορές αλλά πάντα την τρώει και φοβάμαι - οπότε δεν την αφήνω. (την τρώει ότι και καλά είναι ζύμη για κουλουράκια).

Οταν ας πούμε πάνε σε κέντρο δημιουργικής απασχόλησης τι ακριβώς κάνουν;;;;

izaki, εγώ της δίνω ξυλομπογιές της μπικ που είναι από 1,5 ετος, αλλά τις ξανακρύβω γιατί τις κρατάει και τρέχει και φοβάμαι μην πέσει και αυτοτραυματιστεί. Την πλαστελίνη την ξέρω, την έχω κάνει 2 φορές αλλά πάντα την τρώει και φοβάμαι - οπότε δεν την αφήνω. (την τρώει ότι και καλά είναι ζύμη για κουλουράκια).

Οταν ας πούμε πάνε σε κέντρο δημιουργικής απασχόλησης τι ακριβώς κάνουν;;;;

:D Δεν έχει κι άδικο το παιδί! Ειδικά αν τη χρωματίσεις είναι λαχταριστή!

Ακριβώς τί κάνουν στα κέντρα σε αυτές τις ηλικίες δεν ξέρω αλλά στο τελευταίο σχολείο που δούλεψα που είχα τμήμα 2,5-3 ετών (και κάποιες φορές κατ'εξαίρεση 2) κάναμε τα πάντα μαζί τους. Δαχτυλομπογιές, κολάζ, πλαστελίνες, ζωγραφική με μαρκαδόρους, ξυλομπογιές, πινέλα.. και φυσικά μουσικοκινητική αγωγή, κουκλοθέατρο, ελεύθερο χορό κλπ. Όλα αυτά μπορούν να γίνουν μιά χαρά και στο σπίτι αν η μαμά έχει διάθεση και χρόνο, για ιδέες ας είναι καλά το ίντερνετ και τα βιβλία.

S02fp3.png

LnVyp3.png

εγω που τον παω στο ωδειο αυτο που κανουν ειναι παραμυθακια, τραγουδακια, παιχνιδια αλλα οχι τετοια που να τρωγονται, ειναι για την ηλικια τους. Περναγε ωραια, επαιζε με αλλα παιδακια, εμαθε να περιμενει τη σειρα του αλλα δυστυχως εναμιση μηνα δεν παμε γιατι ειχε αρρωστησει και καθε φορα που περναμε απ εξω μου το δειχνει. Βοηθαει στην κοινωνικοποιηση κι επισης εκει που δεν ηθελε να μπει σε ταξη και χτυπιοτανε μετα με το ζορι τον κραταγα για να μην μπει πριν τελειωσουν οι προηγουμενοι. Βεβαια εμεις ξεκινησαμε 20 μηνων, τα πιο μικρα που εβλεπα γιατι το τμημα ηταν απο 10 μηνων απλα ακουγαν τη μουσικουλα, δεν μπορουσαν να συμμετασχουν.

:D Δεν έχει κι άδικο το παιδί! Ειδικά αν τη χρωματίσεις είναι λαχταριστή!

Ακριβώς τί κάνουν στα κέντρα σε αυτές τις ηλικίες δεν ξέρω αλλά στο τελευταίο σχολείο που δούλεψα που είχα τμήμα 2,5-3 ετών (και κάποιες φορές κατ'εξαίρεση 2) κάναμε τα πάντα μαζί τους. Δαχτυλομπογιές, κολάζ, πλαστελίνες, ζωγραφική με μαρκαδόρους, ξυλομπογιές, πινέλα.. και φυσικά μουσικοκινητική αγωγή, κουκλοθέατρο, ελεύθερο χορό κλπ. Όλα αυτά μπορούν να γίνουν μιά χαρά και στο σπίτι αν η μαμά έχει διάθεση και χρόνο, για ιδέες ας είναι καλά το ίντερνετ και τα βιβλία.

Εμένας μιας γνωστής το παιδί το πηγαίνει στο http://www.oratexnis.gr & είναι πολύ ωραίος χώρος!!! Πήγα μια μέρα & τον είδα ...γιατί κάνουν & παρτυ εκει & μου άρεσε πολύ!! :) :) :)

Το μόνο που κάνει ως προς την μουσικοκινητική : έχει μία μεγάλη κλίση στο μπαλέτο. Της αρέσει πολύ και σχεδόν καθημερινά χορεύει με τις ώρες. Σηκώνει πόδια ψηλά, χέρια, κάνει κινήσεις όπως τις βλέπει από ταινίες με μπαλαρίνες και με έχει εντυπωσιάσει - τα καταφέρνει πολύ πολύ καλά, έτσι το καλλιεργούμε βοηθώντας την ως "παρτενέρ" : την σηκώνουμε ψηλά και κάνουμε πιρουέτες μαζί της κλπ. Επίσης της φτιάξαμε στολή που την φοράει κάθε φορά που χορεύει.

Αλλά δεν έχω δοκιμάσει όλα αυτά που λέτε: δαχτυλομπογιές, πινέλα, κολάζ κλπ. Ωραία ιδέα για τα ΠΣΚ - αρκεί να μας αφήσει χρόνο η μικρούλα μας!

Ευχαριστώ κορίτσια!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα