Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περιτύλιξη ομφαλιου λώρου


Recommended Posts

Καλημερα!

Διανύω την 31η εβδομαδα της εγκυμοσυνης μου και ενω ολα πηγαιναν μεχρι τωρα τελεια χθες στον υπερηχο που εκανα ο γιατρος μου με ενημερωσε οτι το μωρο εχει διπλη περιτυλιξη του λωρου στον λαιμο. Δεν φανηκε ο ιδιος να ανησυχει, ισως βεβαια δεν ηθελε να με αγχωσει. Το μωρο μου εχει φυσιολογικο βαρος και μαλιστα εχει παρει και θεση. Φοβαμαι παρα πολυ μηπως του συμβει κανενα κακο; Εχετε αναλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα!

Διανύω την 31η εβδομαδα της εγκυμοσυνης μου και ενω ολα πηγαιναν μεχρι τωρα τελεια χθες στον υπερηχο που εκανα ο γιατρος μου με ενημερωσε οτι το μωρο εχει διπλη περιτυλιξη του λωρου στον λαιμο. Δεν φανηκε ο ιδιος να ανησυχει, ισως βεβαια δεν ηθελε να με αγχωσει. Το μωρο μου εχει φυσιολογικο βαρος και μαλιστα εχει παρει και θεση. Φοβαμαι παρα πολυ μηπως του συμβει κανενα κακο; Εχετε αναλογη εμπειρία;

 

Καλημερα.....!!!!!!! 1 εβδομαδα πριν μου σπασουν τα νερα στο καθιερωμενο υπερηχο ο γιατρος μου ειπε οτι το μωρο εχει διπλη περιτυλιξη και δεν φανηκε να ανησυχει καθως ειναι το φυσιολογικο...

Την ημερα που μου εσπασαν τα νερα μου και γεννηθηκε το μωρο μου μου ανακοινωσαν οι γιατροι οτι ειχε 4πλη περιτυλιξη 3 φορες γυρω απο το λαιμο και 1 γυρω απο τους προσαγωγους (ακρως επικυνδυνο) αλλα γλυτωσα εγω την καισαρικη και το μωρο να παθει κατι επειδη ειχα μακρυ ομφαλιο λωρο.

Να ξερεις οτι κατεβαινωντας το μωρο στη λεκανη εχει παντα την ευκαρια να τυλιχθει πολλες φορες και γενικα σε ολη την κυηση, απλα το νορμαλ ειναι μεχρι 2 φορες, μετα απο εκει θεωρειτε επικυνδυνο.

 

Σημ. Εγω γεννησα στις 37+5.

 

Με το καλο και να μην ανησυχεις απλα να ακους το μωρο σου...!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.....!!!!!!! 1 εβδομαδα πριν μου σπασουν τα νερα στο καθιερωμενο υπερηχο ο γιατρος μου ειπε οτι το μωρο εχει διπλη περιτυλιξη και δεν φανηκε να ανησυχει καθως ειναι το φυσιολογικο...

Την ημερα που μου εσπασαν τα νερα μου και γεννηθηκε το μωρο μου μου ανακοινωσαν οι γιατροι οτι ειχε 4πλη περιτυλιξη 3 φορες γυρω απο το λαιμο και 1 γυρω απο τους προσαγωγους (ακρως επικυνδυνο) αλλα γλυτωσα εγω την καισαρικη και το μωρο να παθει κατι επειδη ειχα μακρυ ομφαλιο λωρο.

Να ξερεις οτι κατεβαινωντας το μωρο στη λεκανη εχει παντα την ευκαρια να τυλιχθει πολλες φορες και γενικα σε ολη την κυηση, απλα το νορμαλ ειναι μεχρι 2 φορες, μετα απο εκει θεωρειτε επικυνδυνο.

 

Σημ. Εγω γεννησα στις 37+5.

 

Με το καλο και να μην ανησυχεις απλα να ακους το μωρο σου...!!!!!

 

Σε ευχαριστώ για την απαντηση σου. Με ανακούφισες λιγο! Ευτυχως το μωρακι μου το νιωθω συνεχεια. Ειναι ζωηρό το παιδακι μου το γλυκο. Εύχομαι να πανε ολα καλα και να μπορεσω να γεννησω και φυσιολογικα, αν και αυτο ειναι το τελευταιο που με απασχολει. Το μονο που με νοιαζει ειναι να βγει γερο το μωρο μου. Εμενα ας με κανουν ο,τι θελουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νάσια, διπλή περιτύλιξη στο λαιμό είχα κι εγώ και στα δύο, αλλά γέννησα φυσιολογικά χωρίς κανένα πρόβλημα, τελειόμηνα. Είχα κι εγώ πάντως μακρύ λώρο, αφού η μαία στο γιο μου μόλις τον είδε είπε, καλέ κοίτα λώρο 1 μέτρο!! ;):rolleyes: Εφόσον νιώθεις το μωράκι να κουνιέται δε χρειάζεται ν' ανησυχείς. Με το καλό!

Vflhp3.png

rptHp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Νάσια, διπλή περιτύλιξη στο λαιμό είχα κι εγώ και στα δύο, αλλά γέννησα φυσιολογικά χωρίς κανένα πρόβλημα, τελειόμηνα. Είχα κι εγώ πάντως μακρύ λώρο, αφού η μαία στο γιο μου μόλις τον είδε είπε, καλέ κοίτα λώρο 1 μέτρο!! ;):rolleyes: Εφόσον νιώθεις το μωράκι να κουνιέται δε χρειάζεται ν' ανησυχείς. Με το καλό!

 

Και στα δύο;!!!!! Τι να πω; Μου δινεις παντως πολυ κουραγιο! Μακαρι μακαρι. Να χαιρεσαι τα μικρά σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...